Διακοπή

peripolo

Διακοπή

Δημοσίευσηαπό peripolo » Κυρ Ιαν 15, 2017 9:45 pm

Καλησπέρα να κάνω μία χαζή ερώτηση πες ότι κάποιος πρεπει για τον άλφα ή βήτα λόγο να διακόψει το κάπνισμα για κάποια ώρα ή ώρες μπορούμε μετά να το ξανά ανάψουμε θα ναι καλό ποιοτικά αν χρειαστεί να το κόψουμε για μια δυο μέρες και το συνεχίσουμε μετά ;
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Re: Διακοπή

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Κυρ Ιαν 15, 2017 11:33 pm

Καταρχάς η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις,δυστυχώς δεν έχω προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα αλλά άμα θες μπορείς να δεις αυτό εδώ https://m.youtube.com/watch?list=PLKPhQ ... Zd1MAixHhw το βίντεο που πιστεύω ότι θα σου λύσει κάθε απορία επί του θέματος Ελπίζω να βοήθησα
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Δευ Ιαν 16, 2017 10:36 am

Προσωπικά δεν εχω καπνίσει ποτέ μισοκαπνισμένο πούρο την επόμενη μέρα...
Πόσο μάλλον να το βάλω και σε υγραντήρα για να μείνει υγρο 8)
αλλά πολλές φορες έκανα κανα 3ώρο τετράωτο να καπνίζω πούρο σιγα σιγα στην δουλειά....
δεν με ενόχλησε αν και μηχανικά το καπνίζω τόσες ώρες.
η άμα πάω για μεγααααλο φαγοπότι πάλι μπορεί να κάνω ώρες να καπνίσω ένα πούρο με κάποιες διακοπές.

αν το ανάψω μετά απο κάποια ώρα και δεν λέει... απλα το πετάω... :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Ιαν 16, 2017 11:37 am

ούτε μια ώρα μετά δεν καπνίζεται (με ευχαρίστηση) ένα σβησμένο πούρο
γιατί απλά έχει πάψει πλέον να είναι "puro"
θα είναι τίγκα στη νικοτίνη, κι αντί για γεύσεις θα βγάζει πικρίλα και κάρβουνο

κάντε μια δοκιμή σε ένα πούρο που σβήσατε, κι αφού κόψετε με τον κόφτη όλο το καμένο μέρος
(συνήθως το κάψιμο έχει προχωρήσει βαθιά μέσα στο πόδι του πούρου)
μετά από λίγες ώρες λοιπόν, δοκιμάστε να ρουφήξετε χωρίς να ανάψετε
θα εισπράξετε κάτι σαν δηλητήριο, που μεταξύ μας δεν απέχει πολύ και από την κυριολεξία του όρου

μια από τις ιεροτελεστίες του σπορ άλλωστε, είναι και η επιλογή του πούρου που θα ανάψει κάποιος
εκεί, πέρα από το τι blend τραβάει το γούστο του, ακόμα πιο κρίσιμη απόφαση είναι και τι format θα διαλέξει
κάτι που δείχνει άλλωστε και το πόσο είναι διατεθειμένος να του αφιερωθεί...
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Ιαν 17, 2017 5:22 pm

Δε θα είναι το ίδιο πούρο αφού κρυώσει. Μου είπαν μία λύση σε περίπτωση που βγάζει πικρίλα αν μείνει σβηστό, να κρατάς τον αναπτήρα μπροστά από το πούρο και να φυσήξεις αντί να ρουφήξεις. Με αυτόν τον τρόπο θα βγει η πίσσα-νικοτίνη και θα καεί και ίσως να επανέλθει κάπως. Δεν το έχω δοκιμάσει, απλώς το αναφέρω πληροφοριακά. Αν τύχει σε κανέναν μας λέει την εμπειρία του.
Αλλά κατά βάση, όπως ανέφερε και ο Τάκης, να διαλέγετε πούρα που θα καπνίζονται στο χρόνο που μπορείτε να τους αφιερώσετε.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Ιαν 17, 2017 5:40 pm

ισχύει αυτό που λες trendy, και μάλιστα έχει ένα κάποιο αποτέλεσμα
αλλά αφορά ένα πούρο που το "ξέχασες" για λίγο σε ένα τραπέζι, μια συζήτηση κλπ.
ειδικά αν είναι χοντρό και έχει μαζέψει "κατακάθι"
με την καμία όμως δεν ανασταίνει πούρα που έχουν γίνει ζόμπι...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τετ Ιαν 18, 2017 9:54 am

αμα εχει σβησει το πουρο για μερικα λεπτα δεν τρεχει θεμα
αντε τα μερικα λεπτα να γινουν και 20

αλλα πουρο σβησμενο και παρατημενο στο τασακι
για καμια ωρα απλα το πεταω μετα

καπνιζω πουρο για την απολαυση του, τα αρωματα και τις γευσεις του
αμα ειναι να το αναψω και να βρωμαει ας αναψω ενα καμελ
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 19, 2017 12:29 pm

Θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα έχουν κατατεθεί εως τωρα απο τα παλαιότερα μέλη!!!! Ένα πούρο που έσβησες- έκοψες, έβαλες ή δεν έβαλες στον υγραντήρα για να το ξαναανάψεις όσο καλό και ακριβό και αν ειναι απλά δεν καπνιζεται και θα σου αφήσει πιθανότατα λανθασμένα κακή εντύπωση για το συγκεκριμένο πούρο όταν το ξαναανάψεις. Ασε που αν το σβήσεις και το βάλεις στον υγραντήρα, ακόμα και αν κόψεις το καμμένο, είναι πολύ πιθανόν να σου χαλάσει και άλλα πούρα μέσα στον υγραντήρα αφού θα συνεχίσει να αναδύει μια άσχημη"καρβουνίλα". Οπως είπαν τα παιδιά εδώ πέρα επιλέγεις ένα τύπο-μέγεθος πούρου που αρμόζει στην περίσταση και ταιριάζει χρονικά με τον διαθέσιμο χρόνο σου. Είναι προτιμότερο έαν έχεις ένα μεγάλο πούρο να το κόψεις πρίν το ανάψεις αν πιστεύεις οτι δεν μπορείς να το καπνίσεις όλο και να το ανάψεις σε δύο δόσεις. Σε περίπτωση τώρα που δεν καπνίσεις ένα πούρο όταν το ανάψεις απλά το πετάς!
Aut viam inveniam aut faciam. Αννίβας, 247 - 183 π.Χ
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιαν 19, 2017 4:45 pm

Matchoman έγραψε:Είναι προτιμότερο έαν έχεις ένα μεγάλο πούρο να το κόψεις πρίν το ανάψεις αν πιστεύεις οτι δεν μπορείς να το καπνίσεις όλο και να το ανάψεις σε δύο δόσεις.

:| :| :| Πες μου ότι μας κάνεις πλάκα ;
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Ιαν 19, 2017 5:41 pm

προσπαθώ να φανταστώ το Μάκαρο να κόβει στα δύο το Monte A...
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 19, 2017 5:48 pm

Ειναι γελίο να το κάνεις ρε παιδες και δεν το εχω κανει ποτέ, όμως οταν καποιος διαθετει ενα πουρο το οποίο δεν μπορει να καπνισει και σκέφτεται να καπνισει το μισο και μετα να το κοψει και να κρατησει το καρβουνιασμενο κομμένο, επειδη για τον Α, Β,Γ λόγο δεν θελει να το πετάξει, γιατι περί αυτού γίνεται κουβέντα, ας το κοψει πριν το αναψει και ας το κανει σε δυο δοσεις!!! Ειναι όχι αστείο, γελίο αλλα.......... αλλά!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Πέμ Ιαν 19, 2017 5:55 pm

Matchoman έγραψε:Ειναι γελίο να το κάνεις ρε παιδες και δεν το εχω κανει ποτέ, όμως οταν καποιος διαθετει ενα πουρο το οποίο δεν μπορει να καπνισει και σκέφτεται να καπνισει το μισο και μετα να το κοψει και να κρατησει το καρβουνιασμενο κομμένο, επειδη για τον Α, Β,Γ λόγο δεν θελει να το πετάξει, γιατι περί αυτού γίνεται κουβέντα, ας το κοψει πριν το αναψει και ας το κανει σε δυο δοσεις!!! Ειναι όχι αστείο, γελίο αλλα.......... αλλά!!!!!!

Εκτός από γέλιο το θεωρώ και ακατόρθωτο μιας και άμα κόψεις ένα πούρο "στην μέση" εκτός αν είναι πχ toscanello(που αποσο ξέρω έτσι τα καπνίζεις),τότε θα ξεφλουδσει το wrapper,ειδικά αν είναι ξερό καθώς και δεν πιστεύω πως ακόμα και αν τα καταφέρεις να μην γίνει αυτό ότι θα πετύχει πόσο μάλλον να βολέψει τόσο μεγάλο ποδο για να καπνισει κάποιος.. Γνώμη μου όχι πως τπ έχω δοκιμάσει
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Πέμ Ιαν 19, 2017 6:00 pm

Doukas J. έγραψε:
Matchoman έγραψε:Ειναι γελίο να το κάνεις ρε παιδες και δεν το εχω κανει ποτέ, όμως οταν καποιος διαθετει ενα πουρο το οποίο δεν μπορει να καπνισει και σκέφτεται να καπνισει το μισο και μετα να το κοψει και να κρατησει το καρβουνιασμενο κομμένο, επειδη για τον Α, Β,Γ λόγο δεν θελει να το πετάξει, γιατι περί αυτού γίνεται κουβέντα, ας το κοψει πριν το αναψει και ας το κανει σε δυο δοσεις!!! Ειναι όχι αστείο, γελίο αλλα.......... αλλά!!!!!!

Εκτός από γελοίο προσωπικά θεωρώ και ακατόρθωτο μιας και άμα κόψεις ένα πούρο "στην μέση" εκτός αν είναι πχ toscanello(που αποσο ξέρω έτσι τα καπνίζεις),τότε θα ξεφλουδσει το wrapper,ειδικά αν είναι ξερό καθώς και δεν πιστεύω πως ακόμα και αν τα καταφέρεις να μην γίνει αυτό ότι θα πετύχει πόσο μάλλον να βολέψει τόσο μεγάλο ποδο για να καπνισει κάποιος.. Γνώμη μου όχι πως τπ έχω δοκιμάσει
Άβαταρ μέλους
Matchoman

Δημοσίευσηαπό Matchoman » Πέμ Ιαν 19, 2017 6:07 pm

Οταν έχεις ενα πουρο, ότι πούρο και να είναι, η το αναβεις και το καπνιζεις ή δεν το ανάβεις επειδή πιστεύεις οτι δεν μπορεις να το καπνίσεις και δε θέλεις να το πετάξεις ή το ανάβεις και όσο δε καπνισεις πρέπει να εισαι αποφασιμένος να το πετάξεις. Νομίζω συμφωνούμε όλοι σε αυτό, τα υπολοιπα είναι ειναι οδοντόπαστες και κουβέντες του αέρα απλα για να λέγονται και να πέρνει φωτιά η κουβέντα!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: !!!!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Ιαν 19, 2017 6:13 pm

Επειδή μας διαβάζουν και άτομα που έχουν μικρή ή και καθόλου εμπειρία με το σπορ καλό θα είναι να προσέχουμε όταν δίνουμε την "συμβουλή" μας. Σε προσωπικό επίπεδο, ελευθερία έχουμε ο καθένας κάνει ότι θέλει. Δεν είναι απλά γελοίο Κωνσταντίνε είναι καταστροφικό. Φαντάζομαι ότι δεν σκέφτεσαι να βάλεις coca cola , sprite , σόδα ή πάγο στο malt σου όταν έρχεται η ώρα να το απολαύσεις. Έτσι και τα πούρα δεν κόβονται ούτε στα 2 ούτε στα 3, δεν φυλάσσονται μισοκομμένα ή μισοκαμμένα, δεν τα ανάβουμε μετά από 5 ώρες ή 5 μέρες , δεν κολλάμε το σκισμένο wrapper τους με χαρτάκια και διάφορα άλλα φαιδρά που έχουμε κατά καιρούς ακούσει εδώ μέσα. Θεωρούμε το θέμα οριστικά λήξαν.

υ.γ. Συζητήσεις και θέματα που ανοίγονται για να ειπωθούν ανοησίες, τρολιές ή για να πάρει φωτιά το φόρουμ θα πέφτουν σε τοίχο. Τον οποίο αρκετοί προσπάθησαν να σπάσουν αλλά φάγανε τα μούτρα τους.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες