τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Άβαταρ μέλους
Τάκης

τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 16, 2017 7:54 am

Εικόνα

μιας και σιγά-σιγά μπαίνει πια καλοκαιράκι, ας το ρίξουμε και λίγο στο σορολόπ 8)

σκέφτηκα λοιπόν να βάλω σε poll αυτή τη φορά ένα διαφορετικό και ανάλαφρο θέμα
που μπορεί να μας κάνει να μελαγχολήσουμε και να γελάσουμε
και σίγουρα να θυμηθούμε τα πλάνα και τα αεροπλάνα μας, σαν είμαστε μικροί

Εικόνα

φαντάζομαι ελάχιστοι από μας «γίναμε» στη ζωή αυτό που «θέλαμε»
οι πιο πολλοί, όπως συμβαίνει συνήθως, ακολουθήσαμε διαφορετικό επάγγελμα
από αυτό που σχεδιάζαμε-επιθυμούσαμε κάποτε

όχι πως αυτό απαραίτητα είναι κάτι κακό βέβαια
αφού τα νιάτα έχουν άλλα μυαλά και δε νοιάζονται να κάψουν τα φτερά τους
κάτι που οφείλει άλλωστε στον εαυτό του κάθε ονειροπόλος πιτσιρικάς
που δε βιάζεται ή δε θέλει να μεγαλώσει ποτέ

Εικόνα

έτσι λοιπόν, κουβέντα να γίνεται, γράψτε τρία τουλάχιστον επαγγέλματα-ασχολίες
που κάποτε μικροί είχατε στο μυαλό σας σαν στόχο να ακολουθήσετε όταν θα μεγαλώνατε
δηλώνοντας αν μέσα σ' αυτά βρίσκεται κι αυτό που τελικά κάνατε στη ζωή
θα κρατηθούν όλα τα στοιχεία, και θα παρουσιαστούν στο τέλος του ιδιότυπου αυτού poll

λήξη της «ψηφοφορίας» μας, Τρίτη 27 Ιουνίου

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: τι ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω/poll

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Ιουν 16, 2017 8:37 am

αχ βρε Τακη τι κάνεις τώρα!!! :mrgreen:

θα αναφερθω για μένα ακριβώς πως το είχα στο μιαλο μου μικρούλης (οχι οτι τωρα μεγάλωσα) και πως εξελήχθηκα....
τα επαγγέλματα που ήθελα να κάνω είναι πολλά αλλα θα προσπαθήσω να τα περιορίσω όσο μπορώ :roll:

1) Πιλότος-Καπετάνιος
απο όσο θυμάμαι, μικρός σαν ήμουνα εκει στο δημοτικό, με τα αλλα παιδιά να λέμε και να σηζητάμε τι θα θέλαμε να γίνουμε σαν μεγαλώσουμε, πάντα έλεγα ότι ήθελα να γίνω ένα απο τα διο πιο πάνω. μου άρεσε το έξω, τα ταξίδια και ήθελα να γνωρίσψ όσο πιο μακρινους προορισμούς ταξιδεύοντας αλλα όχι πληρώνοντας :mrgreen:
και οσο πιο μικρός είσαι τόσο πιο μεγάλα φαίνονται τα μεγέθη!! έλεγα οτι θα φύγω απο το σπίτι μου μια μέρα και θα έρθω πίσω μετα που θα γιριζα το κόσμο!!!! ...

2) Αστροναύτης
λίγο πριν την εφηβία κάπου εκεέι στα 90s με το ανατολικό μπλοκ να προσπαθεί να μαζέψει ότι (δεν) μαζευόταν , είχε ερθει στην Κύπρο ενας φίλος, φίλου ενος ξαδέλφου του μπαμπα μου έλληνας του πόντου που ήρθε κύπρο εκείνη την περίοδο 8) ο οποίος έλεγε οτι δούλευε σε ενα διαστημικό σταθμό και μας περιεγραφε τι, πως και γιατί... με ενθουσιασαν αυτά που άκουγα και μου είχε καρφοθεί η ιδέα... την αφησα όμως και αυτη μπαίνοντας στα ... παράξενα.. χρονια της εφηβίας :roll:

3) Πιλότος
Στα 14-16 μου λίγο πριν το λύκειο είμουνα σίγουρος πλέον ότι ήθελα να γίνω πιλότος, οι λόγοι ότι αναφερα πιο πάνω....
πάντα ήθελα και ακόμα το ψάχνω, αυτον τον [b]περίπλου [/b] της γής. Να είμαι στην θέση του πιλότου να ταξιδευω όπου θέλω με το αεροπλάνο μου (τρομάρα μου) και να πέρνω τον κόσμο εκεί. Να φοράω ωραία στολή και να έχω τις αεροσυνοδους να με.... προσέχουν!!!

4) Πρωταγωνιστής σε Ροζ ταινίες
Πρέπει να πώ τον λόγο????? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
δεν ξέρω αν το ήθελα πριν η μετά την θέληση μου για πιλότος, αλλα το ιντερνετ, μου μόλις ειχε αρχίσει να κάνει την εμφάνιση του στον πολισμένο κόσμο μας, βοήθησε :D
την άφησα όμως και αυτή την ιδέα.... η μήπως όχι!!! :idea:

5) Μηχανολόγος
Συνειδητά, συνειδητοποιημένα, λογικά και αφού είχα μιλήσει και συζητήσει, αφού ειχα δουλέψει σε οικοδομή μικρός και αφού μεγαλώνοντας ήταν ενα επάγγελμα μέσα στην οικογένια, το σκεφτόμουν. Βασικά με απλά λόγια μετα που πέταξε η σκέψη μου να πετάξω.... Ηθελά να εχω μια θεση υπεύθυνη στην οικοδομή, μου άρεσε ο κόσμος και οι άνθρωποι αυτοί, μου άρεσε οι οικοδομική βιομηχανία. Με ενθουσίαζε ο κατασκευαστικός τομέας. Η επιλογή του μηχανολόγου (απο τα άλλα είδη μηχανικών) έγινε επίσης συνειδητά .... και μπορώ να πώ οτι θεωρω τυχερό τον εαυτό μου που ξυπνάω στην 6και κάτι το πρωί και έρχομαι στην δουλειά μου και χαμογελάω, που χαίρομαι να κάνω αυτό που κάνω....

Τάκη... με μελαγχόλησες!!! :|
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιουν 16, 2017 8:51 am

Απ' τα ψηλά στα χαμηλά και απ' τα πολλά στα λίγα. :| :(

Από πολύ μικρός ήθελα μόνο την θάλασσα, ο πατέρας μου ήταν στα ναυτιλιακά και τα άκουγα κάθε μέρα στο σπίτι.
Κάποια στιγμή πήγανε οι γονείς μου στο νηπιαγωγείο και έντρομη η δασκάλα τους είπε ότι ο Νικολάκης λέει κάτι περίεργα πράγματα, την βαρκούλα δεν την λέει βαρκούλα αλλά bulk carrier, το καραβάκι το λέει τάνκερ και λέει τα πλοία αλήτες (tramp vessels)..Πολλές φορές σκέφτηκα το καπετανιλίκι αλλά μου κόψανε τα φτερά οι δύο θείοι μου, ο ένας Καπετάνιος και ο άλλος Α' Μηχανικός, έτσι έβαλα στόχο την θάλασσα μέσα απ' το γραφείο. Σε ηλικία 13-14 χρονών διάβαζα ότι αγγλικό και ελληνικό βιβλίο είχε στο σπίτι ο πατέρας μου και με τράβηξε ειδικά ότι είχε να κάνει με το chartering (τις ναυλώσεις πλοίων).

Σε ηλικία 16 χρονών το είχα πάρει απόφαση, θα γίνω εφοπλιστής τους είπα. Θυμάμαι ακόμα την αντίδραση της μάνας μου. "Παιδί μου σοβαρέψου και κατέβα απ' το σύννεφο που ζεις" , της απάντησα "Καλά να το θυμάσαι αυτό, γιατί θα έρθει η στιγμή που θα ζητάς συγγνώμη" . Σπούδσα οικονομικά και όχι ναυτιλιακά, κατ' απαίτηση των γονιών μου αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να με σταματήσει. Μετά τον στρατό έπιασα δουλειά σαν broker σ' ένα λαμόγιο Κεφαλονίτη που μου έμαθε όλη την βρώμικη δουλειά (απλά δεν πήρα ποτέ λεφτά). Τα πολλά λεφτά βγήκανε αργότερα, ήρθανε και καλές μέρες για την ναυτιλία και έτσι σε ηλικία 27 χρονών μαζί με κάποιους ακόμα απέκτησα το πρώτο μου βαπόρι, ένα φορτηγό 16500 τόνων. Λεφτά στην πορεία βγήκαν μέχρι που έσκασε η Lehman Brothers. Με αυτήν την αφορμή η φούσκα των ναύλων έσκασε και αν και δεν είχα χρέη στην πορεία του χρόνου αντιλήφθηκα ότι είναι προτιμότερο να έχεις πορτοφόλι παρά βαπόρια. Έτσι σταδιακά βγήκα απ' την ενεργό διαχείρηση και πλοιοκτησία. Ασχολούμαι ακόμα και θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή οι συνθήκες θα μου επιτρέψουν να μπω ξανά. Τι τα θες όμως, μου λείπει πολύ η δουλειά και ίσως να είχε δίκιο η μάνα μου. Κατέβηκα απ' το σύννεφο. :arrow: προχωράμε..
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 16, 2017 9:50 am

Εικόνα

ευχαριστούμε πολύ το Χάρη και το Νικόλα
για τις πρώτες καταγραφές στο γλυκόπικρο λεύκωμα των παιδικών μας ονείρων
συγκρατώ πως και οι δύο ασχολήθηκαν τελικά με το στενό ή ευρύτερο αντικείμενο του έρωτα τους

ο Χάρης βέβαια είχε κι άλλες, διαφορετικές (μέχρι και καλλιτεχνικές) 8) βλέψεις
ενώ ο Νίκος είχε εστιάσει μόνο στο μπλε της θάλασσας...

Εικόνα
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Ιουν 16, 2017 11:23 am

Καλά ρε Τάκη θα μας τρελάνεις πρωί-πρωί! Όνειρα ανεκπλήρωτα όνειρα τρελά! Και κάποια που τελικά έγιναν πραγματικότητα!

Αεροναυπηγός

Από τα πρώτα επαγγέλματα που θυμάμαι. Κάπου εκεί στα 4-5, έχοντας κάνει ήδη δυο τρία υπερατλαντικά ταξίδια με αεροπλάνο λόγω αδερφού μαμάς στην Αυστραλία είχα πάθει πλάκα πως ένα τέτοιο τεράστιο πράγμα μπορεί να πετάει και μου καρφώθηκε στο μυαλό να μπορώ κι εγώ να φτιάξω ένα τέτοιο. Φυσικά αποδείχτηκε πως δεν σκάμπαζα ούτε από σχέδιο ούτε από μαθηματικά οπότε το άφησα αυτό το όνειρο. Φυσικά μου έμεινε το μεράκι για ταξίδια και δόξα τω Θεώ δεν έχω κάνει και λίγα…

Δικηγόρος
Κάπου στα 14-15 και αφού κατάλαβα ότι θα γινόμουν τριτοδεσμίτης άρχισα να σκέφτομαι πως θα γίνω και δικηγόρος. Σ’ αυτό βοήθησε κι ένας κολλητός του πατερά μου μεγαλοδικηγόρος της πόλης που μεγάλωσα. Στη γιορτή μου και στα γενέθλια μου έφερνε πάντα ακριβά δώρα, είχε ωραίο σπίτι καλό αμάξι (και χοτ γυναίκα!). Εδώ είμαστε λέω, αυτό θα γίνω! Για καλή (ή κακή) τύχη στις πανελλήνιες έπιασα χαμηλότερη βαθμολογία κι έφυγα στην ξενιτιά…

Καθηγητής Αγγλικών

Στρωμένη, έτοιμη δουλειά από τη μάνα μου που έχτισε ένα πολύ καλό όνομα. Σ’ αυτό επικεντρώθηκα, αυτό τελείωσα σε χώρα που μάλιστα ομιλείται η γλώσσα. Γύρισα πίσω έχοντας όλα τα εχέγγυα για μια επιτυχημένη καριέρα αλλά δεν… Μετά το Σίδνεϊ, η Έδεσσα μου φαινόταν πολύ μικρή κι έφυγα ξανά πίσω…

Χαρούμενος

Ξαναγυρίζοντας τελείωσα και δεύτερο πτυχίο ως αναλυτής πληροφορικών συστημάτων, δούλεψα σε εταιρεία κολοσσό, αλλά ήταν η πιο βαρετή δουλειά στον κόσμο. Όταν λοιπόν μου δόθηκε η ευκαιρία να γυρίσω Ελλάδα, το έκανα, μη γνωρίζοντας τι θα κάνω επαγγελματικά, ήξερα όμως πως αυτό θα πρέπει να είναι κάτι που να αξίζει να σηκώνομαι το πρωί και να το κάνω με ευχαρίστηση.
Είμαι λοιπόν στη δουλειά σχεδόν 70 ώρες τη βδομάδα, αλλά μπορώ να φύγω όποτε γουστάρω (οι ελεύθεροι επαγγελματίες ξέρουν πως αυτό δεν γίνεται σχεδόν ποτέ), δουλεύω με τον αδερφό μου, ο γιος μου και τα ανίψια μου μπορούν να έρθουν όποια στιγμή θέλουν στον χώρο, οι φίλοι μπορούν να περάσουν και να πιούν ένα καφέ χωρίς να δώσω λογαριασμό σε κανέναν κι έχω 45 συγκεκριμένες μέρες το χρόνο που ξέρω πως μπορώ να απολαύσω την παύση (χαλάρωση και ξεκούραση ήταν πριν το ερχομό του …ιού).
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Ιουν 16, 2017 1:17 pm

ευχαριστούμε και το Στέλιο Χαρούμενο :D
που ακολούθησε μετά από κύκλους, έναν από τους δρόμους που είχε σκεφτεί μικρός...
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Παρ Ιουν 16, 2017 2:41 pm

Στα 15 στο σχολείο με ρώτησαν τι θέλεις να ακολουθήσεις ως επαγγελματική σταδιοδρομία και ειπα Δέν Ξέρω
αν με ρωτήσεις ,που ρωτάς δηλαδή Τάκη τώρα θα απαντήσω το ίδιο....Δεν ξέρω
Τελείωσα Πανεπιστήμιο Πειραιά, πρώην Βιομηχανική,και με ρώτησε ο πατέρας μου ..τι θα γίνεις όταν τελειώσεις γιέ μου ?
Βιομήχανος?
Δέν ξέρω πατέρα....
Τουλάχιστο ο υιός ,από 5 χρονών ξέρει τι θέλει να γίνει .Να πουλάει hot dog & Λουκουμάδες στην παραλία
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Ιουν 16, 2017 9:39 pm

Ζωγράφος.
Δεν υπήρχε καμία αμφιβολία πως αυτό θα γινόμουν. Όλες η φωτογραφίες που εχω από μικρός 2-10 χρόνων είναι με ένα μολύβι και χαρτί. Ύστερα ήταν κι άλλοι: δάσκαλοι, συγγενείς, γνωστοί η πάντες αυτό έλεγαν ‘’θα γινει ζωγράφος-μα που την βρίσκει τόση φαντασία; Είχα κερδίσει και πολλούς σχολικούς διαγωνισμούς, ακομη και στην Ελλάδα
Η ζωγραφιες μου του μπρατσωμενου ταρζαν και διάφορα ζωάκια κοσμούσαν τα διαχωριστικά τον υπαλλήλων σε τράπεζες ταχυδρομια….οπου με κουβαλούσε η μάνα μου. Εγώ όμως ήθελα να γίνω…

Ιστορικός
Θυμάμαι τον πατέρα μου ανήσυχος να με τραντάζει από τους ομους «μα δεν θα βγεις να παιξεις με τα άλλα παιδιά;»
Εγώ όμως χωμένος σε ένα βιβλίο ζούσα των τρωικό πόλεμο – διάβαζα (στα σουηδικά) ακομη και Ηράκλειτο.
Θυμάμαι τις θειες μου να προτρέπουν τα ξαδέλφια μου να μαζευτούν γύρω μου για να τα διηγηθώ ιστορίες. Και εγώ το έκανα…. Θυμάμαι πως ήμουν 12 τότε. Λατρεία μου ακομη και σήμερα: Οι μετακινήσεις των λαών της Ευρώπης και η μεταφορά-μετάλλαξη των πολιτισμών. Αγαπημένοι μου τότε όπως και σήμερα, οι Σαρμάτες .
-Δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά επιμένω σε διάφορα ιστορικά φόρουμ πως οι Αινου στην Ιαπωνία έχουν σαρματικη καταγωγή.

Πάντα όμως είχα μια έφεση στο να κατανοώ το ανθρώπινο σώμα και τις λειτουργίες του. Ίσως οι χιλιάδες ζωγραφιές του μπρατσαρα ταρζαν τελικά να απέβησαν μοιραίες. Έγινα Γυμναστής και μετά φυσικοθεραπευτής. Δεν το μετάνιωσα… διότι αποδείχτηκε πως το κάνω καλά.
Θα προσθέσω όμως κάτι ακομη.

Συγγραφέας.
Ζω και αναπνέω για το βιβλίο που γραφω. Όλα μου τα χόμπι, όλες μου οι αγάπες καταλήγουν σε αυτό: To βιβλίο μου.
Ίσως τελικά μια δασκάλα του μικρότερου αδελφού μου να είχε δίκιο.
Όταν διάβασε ένα διήγημα του 18 χρονου Θοδωρή του τηλεφωνούσε ολο το καλοκαιρι και προσπαθούσε να πείσει τον ίδιο και τους γονείς μου να τον στείλουν σε σεμινάρια συγγραφής. Ποτε δεν έμαθε πως το διήγημα το είχα γράψει εγώ.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 17, 2017 6:47 am

ευχαριστούμε θερμά και ιδιαιτέρως
τον ονειροπόλο αντικομφορμιστή βιομήχανο
και το ζωγράφο που ήθελε να γίνει ιστορικός, αλλά από τις πολλές διατάσεις κατέληξε συγγραφέας
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 17, 2017 11:32 pm

Εικόνα

…όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν ήθελα ποτέ να μεγαλώσω
είχα μια εφηβεία που κράτησε καμιά εικοσαριά χρόνια
με τα μυαλά μου να φορούν κοντά παντελόνια μέχρι και αρκετά χρόνια μετά αφού πήγα φαντάρος

οπότε όπως καταλαβαίνετε, αυτά που «ήθελα να γίνω» ανήκαν στη σφαίρα της φαντασίας και του εξωπραγματικού
μικρός σερίφης στην άγρια δύση, παιδί-φάντασμα σε μια κινηματογραφική γερμανική κατοχή
ολυμπιονίκης (είχα τρέλα με τα αθλητικά), αστυνομικός επιθεωρητής σε μια νουάρ Αθήνα που έμοιαζε με Καζαμπλάνκα
εξερευνητής στις ζούγκλες της Αφρικής, ταξιδευτής στη Γη του Πυρός και άλλα ωραία
όπως διευθυντής της Φιλαρμονικής της Βιέννης, μουσικός στην μπάντα του Έλβις, ηθοποιός, συγγραφέας…

βλέπετε πάντα είχα γενικά έφεση στα καλλιτεχνικά
χωρίς όμως ποτέ να βάλω όλα αυτά τα ονειροπαρμένα στη σφαίρα του πραγματικού κόσμου
αφού πάντα, ανώριμα και παθιασμένα, αρνιόμουν να πάρω στα σοβαρά τη ζωή

κατά περιόδους κι ανάλογα με τα φεγγάρια, έκανα τις πιο απίθανες δουλειές
δούλεψα σε φάμπρικα, φουρνάρικο, συνεργείο αυτοκινήτων, βιβλιοπωλείο, τυπογραφείο, ξενοδοχεία
κομπάρσος σε ταινίες, κειμενογράφος σε διαφημιστική εταιρεία, αρθρογράφος σε περιοδικά
και κάμποσα άλλα απίθανα, αλλά πάντα έφευγα, δίχως κανένα από αυτά να μπορέσει να με κρατήσει, ούτε εγώ εκείνα

κι όσο κι αν τελικά μετά από τους κύκλους που έκανε η ζωή
δεν έκατσε να ασχοληθώ με κάτι από τα θαυμαστά κι υπέροχα που σκεφτόμουν μικρός
(ούτε και το προσπάθησα είν’ αλήθεια ιδιαίτερα)
με κάποιο μυστήριο και μαγικό τρόπο μου τα έφερε έτσι
που ψήγματα τους βρίσκονται μέσα σε πράγματα που κάνω σήμερα
για τα υπόλοιπα, ευτυχώς υπάρχουν και τα χόμπι
τα πιο ωραία άλλωστε στη ζωή είναι τα «άχρηστα» πράγματα
κι όταν με ρωτάει κάποιος "τι δουλειά κάνω" απαντώ ευθύς: αυτοδίδακτος συννεφοκυνηγός μουλτιτασκεράς
γιατί τελικά μάλλον αυτό ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω...

δε μετανιώνω για τις επιλογές μου, καθόλου
κι αν άρχιζα πάλι απ’ την αρχή, το ίδιο «ανώριμα» θα φερόμουν
τις ελάχιστες φορές που έχω επιχειρήσει να πάρω σοβαρά τη ζωή, γέμισε σύννεφα
επιλέγω λοιπόν να κατοικώ στη μποέμ πλευρά του εαυτού μου
ενεργώντας σαν ρεαλιστής και «φυσιολογικός» άνθρωπος, αφού τιμώ τις υποχρεώσεις μου
αλλά μέσα στην κεφάλα μου έχω πάντα εκείνη την αλλόκοτη πετριά του Desperado
και τα χρώματα του ουράνιου τόξου στην κωλότσεπη

και ναι, δε θα πάψουν ποτέ να μου αρέσουν τα παραμύθια, οι χαμένοι άγγελοι, και το Rock ‘n’ Roll
και τα πούρα Αβάνας βεβαίως βεβαίως
αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο, τι κεφάλαιο δηλαδή, ολόκληρο βιβλίο μέσα στο βιβλίο της ζωής μου…

Εικόνα
Μετανοείτε...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Ιουν 18, 2017 2:45 pm

Ντον σε τι ηλικια ανακαλυψες τα πουρα;
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Ιουν 18, 2017 3:22 pm

Απο παντα... Μαζι τους θα γεννήθηκε, σαν τον Αλεξ με το κοντοσουβλι :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Κυρ Ιουν 18, 2017 3:24 pm

Όταν ήμουν μικρός ήθελα να γίνω αρχαιολόγος, μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία και η μυθολογία και οι αρχαίοι λαοί, τα έβρισκα όλα αυτά μαγικά.
Στην πορεία όποτε πλησίαζα τις κλασσικές σπουδές (που είχα στο αίμα μου καταπώς αποδεικνύεται) κάτι συνέβαινε και απομακρυνόμουν προς άλλες κατευθύνσεις.
Επαγγελματικά δεν ασχολούμαι με κάτι συναφές, αντιθέτως, τα στοιχεία που αξιοποίησα ήταν και είναι περισσότερο θέμα παιδείας και ανατροφής παρά εκπαίδευσης.
Μου άρεσε επίσης να γράφω εκθέσεις και να εκφράζομαι με το γραπτό λόγο, αυτό κάποια στιγμή με οδήγησε να γράψω μερικά πράγματα.
Δεν είχα ποτέ κάτι συγκεκριμένο που να θαύμαζα όταν μεγάλωνα. Ίσως τις καλές ιστορίες...Κατά καιρούς σκεπτόμουν διάφορα όμως πολύ σύντομα συνειδητοποίησα ότι η εργασία είναι μέσο βιοπορισμού και αναγκαστική συνθήκη στον κόσμο των "μεγάλων". Ακόμα και σήμερα θεωρώ και πιστεύω ότι η εργασία ως επάγγελμα είναι κάτι απαράδεκτο και απάνθρωπο και δηλώνω διαχρονικά υπέρ της "κοινωνικής απελευθέρωσης". Η εργασία ως χόμπι ή ως "άσκηση" πνευματική η σωματική, για άλλους λόγους, είναι κάτι που θαυμάζω. Και μακάρι κάποτε όλοι μας να λαβαίνουμε ένα ελάχιστο εισόδημα από το κράτος με το οποίο να μπορούμε να βιοποριζόμαστε ούτως ώστε να αφιερώνουμε το λιγοστό μας χρόνο πάνω στη γη για ότι πραγματικά μας γεμίζει την ψυχή.
Αυτό που στην πορεία ανακάλυψα ότι ήταν ο μεγαλύτερος μου στόχος ήταν να φτιάξω τη δική μου οικογένεια, ένα περιβάλλον ασφάλειας αγάπης και αποδοχής. Για το στόχο αυτό, έκανα και κάνω ότι χρειάζεται συμβιβαζόμενος με άχαρες -πολλές φορές- καταστάσεις.
Το όνειρο μου όταν μεγαλώσω είναι να πάω στην Οξφόρδη και να ασχοληθώ με τις κλασικούρες, τουλάχιστον να μου φύγει η λαχτάρα ότι πέρασα μια ώρα στο ναό του πνεύματος.
Κατά τα λοιπά δόξα το θεό και χαιρετισμούς σε όλους!
ΥΓ και μην ξεχάσω...όνειρο μου να δώ τον Παναθηναικό σε ένα καινούργιο Γουέμπλει. Εκεί νομίζω ίσως και να πεθάνω από χαρά... :lol:
Εντός, εκτός και επί τα αυτά 8)
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Κυρ Ιουν 18, 2017 4:47 pm

Haris_g έγραψε:Απο παντα... Μαζι τους θα γεννήθηκε, σαν τον Αλεξ με το κοντοσουβλι :mrgreen:

Ημουν ΑΠΟΛΥΤΑ συγουρος πως καποιοος θα το ελεγε αυτο...

Εξτρα ποντος για το σεξουαλικο υπονοπουμενο για τον Αλεξ :wink:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Ιουν 18, 2017 5:13 pm

ευχαριστούμε πολύ και το φίλο Μάρκο...

@ Svensk
είναι λίγο θολή η μνήμη μου, αλλά ήμουν ακόμη "παιδί" όταν άρχισα

@ Haris
το "κοντοσούβλι" είναι ανάλογου βεληνεκούς με το Οιδιπόδειο στη επιστήμη της ψυχολογίας

οι κ.κ. haris g, nickos h, goutsou, tommi, svensk, τάκης και capobomba
παρακαλούνται να περάσουν από τη γραμματεία του maître να πάρουν τα αποτελέσματα

οι υπόλοιποι να ετοιμάζονται κάνοντας διατάσεις
όποιος νομίζει πως θα γλυτώσει από τον καναπέ μας είναι γελασμένος 8)

Εικόνα
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης