θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Άβαταρ μέλους
Τάκης

θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 04, 2017 1:17 pm

Εικόνα

τραβώντας την κουρτίνα του χρόνου, κάποιες φορές δεν υπάρχει τίποτα από πίσω
μόνο θαμπές σκιές, θολές φιγούρες, και αχνά περιγράμματα ενός μακρινού παρελθόντος
με τη σκόνη του χρόνου να έχει σχηματίσει στρώματα πάνω σε φευγαλέες αναμνήσεις

σήμερα θα προσπαθήσουμε να τραβήξουμε την κουρτίνα «το πρώτο πούρο που κάπνισα»
πηγαίνοντας πολλά-πολλά χρόνια πίσω για κάποιους, και κάμποσα για τους υπόλοιπους
διανθίζοντας φυσικά την «ανακάλυψη» μας, με την ανάλογη ιστορία που σίγουρα θα το συνοδεύει
χωρίς απαραίτητα να συνεπάγεται, πως αυτό το 1ο πούρο ήταν κι αυτό που μας έμπασε στο νέο μαγικό κόσμο

Εικόνα

αλλά κι αν παίξει κάποιο μικρό πρώιμο Alzheimer και δεν το θυμηθούμε, δεν πειράζει
μπορούμε να απαντήσουμε εναλλακτικά, ποιο είναι το παλαιότερο που θυμόμαστε ότι καπνίσαμε
τότε, που τίποτα ακόμη δεν προμήνυε την απόλυτη διαφθορά που θα ακολουθούσε…

το thread λόγω φύσης, κι επειδή δεν υπάρχει ψηφοφορία, θα παραμείνει ανοιχτό
ας ορίσουμε όμως σαν πέρας καταγραφής των αναμνήσεων μας, την Κυριακή 15 Οκτωβρίου

Υ.Γ.
η βασική ιδέα του νήματος ανήκει στο Mic, τον οποίο και ευχαριστούμε

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tommi

Re: θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Οκτ 04, 2017 3:02 pm

Eνα petitte belicoso από μία κούτα που είχε το πρόσωπο του Winston Churchill πανω στο κουτί,μπλέ χρώματος και κίτρινες γιρλάνδες...
πίκρίλες,κάψιμο στο στόμα ,κάψιμο στην μύτη και πάει λέγοντας
πώς έκανα και το άφησα,το ψιλοξέχασα, και μετά
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
και μετά μία απόλαυση προτόγνωρη
..συνεχίζεται
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Οκτ 04, 2017 3:12 pm

Ήταν ένα Davidoff που πήραμε με το συνάδελφο όταν προσγειωθήκαμε στο Μπαχρέιν στις αρχές του 2008. Συνόδευσε ένα Ardbeg 10άρι. Δε θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά μας τράβηξα μία φωτογραφία, οπότε ίσως σταθώ τυχερός και φαίνεται τίποτα σε αυτήν. Θα τη δω όταν γυρίσω στο σπίτι το βράδυ.
Από εντυπώσεις δε θυμάμαι πολλά, πάνε κάμποσα χρόνια από τότε και δεν κράτησα σημειώσεις. Αλλά σίγουρα δεν έβγαλε κάτι ευδιάκριτο για κάποιον αρχάριο, πιθανώς να κυμάνθηκε σε χώμα, ξύλο, καπνιστό και να μπλέχτηκε με το ουίσκι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 04, 2017 7:05 pm

Tommi και Trendy ευχαριστούμε για τις πρώτες καταγραφές
Θωμά, θα περιμένουμε τη συνέχεια (και τη μετάφραση των :shock: :shock: :shock:)

οι άλλοι για αρχίστε να ξεσκονίστε σιγά-σιγά το βιβλίο των αναμνήσεων...
https://www.youtube.com/watch?v=n12lDlk3HjI
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Οκτ 04, 2017 7:29 pm

Δον πες μου ότι έχεις κρατήσει σημειώσεις από τότε να μας τρελάνεις! :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 04, 2017 7:43 pm

κάτι χιλιάκις πιο έντονο και απείρως πιο ζωντανό από τις «σημειώσεις» νεαρέ μου
ευλαβικά φυλαγμένο για πάντα στους μυρωμένους μπαξέδες της μνήμης:

Αναμνήσεις από την Πρώτη Καιόμενη Βάτο

Αίγινα, καλοκαίρι 19.. (δε θα πω δεκαετία) 8)
είχα μια γκόμενα τότε σε καψουροφάση, κι είχα πάει να μείνω στο νησί κάποιες μέρες
μιας και παραθέριζε εκεί με τους δικούς της για μεγάλο διάστημα στο εξοχικό τους
ο μπαμπάς, τρελάρας, ροκάς, και gran maître για χρόνια σε μεγάλα ξενοδοχεία της Αθήνας
μεταξύ άλλων, ήταν όπως αποδείχτηκε και μέγας aficionado, με υγραντήρες, κόλπα, και δε συμμαζεύεται

ένα ζεστό βράδυ λοιπόν, πήγα καλεσμένος από τη νεαρά να δειπνήσω στο καθόλου φτωχικό τσαρδί τους
η ατμόσφαιρα ήταν cool από την πρώτη στιγμή, όλα στο χαλαρό, δίχως τύπους και άλλα περίεργα
κι αφού ρουφήξαμε κάτι ψαγμένα κοκτέιλ που έφτιαχνε ο «πεθερός», μετά κάτσαμε να φάμε

θυμάμαι μάλιστα και το κυρίως της βραδιάς: steak diane με το αίμα να στάζει
συνοδεύοντας με γαλλικά κρασιά και κουβέντα περί ανέμων, ακούγοντας βινύλια
σίγουρα πάντως θυμάμαι έναν δίσκο Bob Seger, γιατί τον είχα κι εγώ

και μετά, και μετά…
μεταξύ τυρού και αχλαδιού που λένε, στο απόδειπνο
ο πατήρ πήγε κι έφερε μια πολύχρωμη ορθογώνια κούτα και κάτι περίεργα εργαλεία
-έχεις καπνίσει πούρο? με ρώτησε
-όχι κ. Μάικ, ποτέ, απάντησα αυθόρμητα

έβγαλε λοιπόν από την κούτα ένα καφετί μαντζαφλάρι -για τα τότε μάτια μου- με χρυσό δαχτυλίδι
κι αφού το περιεργάστηκε αρκετή ώρα παίζοντας το στα δάκτυλα και μυρίζοντας κάθε του εκατοστό
έκοψε ευλαβικά τη μια του άκρη με κάτι που έμοιαζε σαν μικρό ψαλίδι
κι ύστερα, κρατώντας έναν παράξενο λαρτζ αναπτήρα με φλόγιστρο
άρχισε να ζεσταίνει με τη φλόγα του από απόσταση το πούρο
κάποια στιγμή, κι ενώ παρακολουθούσα με ένα ανεξήγητα μυστικό ρίγος την τελετουργία
μου το παρέδωσε με μια αεράτη και αρχοντική κίνηση…

…κι αυτό ήταν μάγκες
μαγεύτηκα κι έχασα το μυαλό μου φουμάροντας εκείνη την καιόμενη βάτο
κάποιο μακρινό αλλά αξέχαστο καλοκαιρινό βράδυ που μύριζε Αποκάλυψη
με το Μανιτού να κατεβαίνει από τα σύννεφα και να μου παραδίδει τις εντολές του
γραμμένες όχι σε μαρμάρινες πλάκες, αλλά σε κουβανέζικα φύλλα καπνού

ήταν μια από εκείνες τις εμπειρίες που μένουν για πάντα χαραγμένες στο πεπερασμένο μυαλό σου
και για κάμποσα χρόνια ένιωθα και αναπαριστούσα ολοζώντανα μέσα μου
όλα τα αρώματα και τα συναισθήματα εκείνης της βραδιάς
και μόλις επέστρεψα στο άστυ, κι αφού ψάχτηκα και έψαξα για λίγο
ξεκίνησα δειλά-δειλά αυτό το όμορφο και μακρύ ταξίδι που φτάνει ως το σήμερα

καλή σου ώρα κύριε Μάικ όπου κι αν βρίσκεσαι, σε ευχαριστώ γι’ αυτή τη μύηση
χωρίς να το ξέρεις, άλλαξες τη ζωή μου για πάντα από εκείνη τη βραδιά και μετά

για την ιστορία, το πούρο ήταν ένα Romeo y Julieta Churchill, με το παλιό μονό χρυσό δαχτυλίδι
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τετ Οκτ 04, 2017 8:14 pm

Θυμάμαι πολύ καθαρά το πρώτο μου πούρο. Μου το έδωσε ο πατέρας μου (από τα δικά του) στην τρυφερή ηλικία των 16 (νομίζω, κάπου εκεί) ετών. 'Ήταν ένα El Rey del Mundo Demi Tasse, από τα αγαπημένα του πούρα. Φαντάζομαι ότι μου το έδωσε λόγω μεγέθους. Κάπνιζα ήδη τσιγάρα σε μόνιμη βάση. Από τότε του έκανα σποραδικά καμιά τράκα, χωρίς να καταλαβαίνω και πολλά. Θυμάμαι ότι σε κάποια στιγμή του ζήτησα ένα καλό πούρο (για να καταλάβω καλύτερα περί τίνος πρόκειται μάλλον) και μου έδωσε ένα CoRo.

Μετά μεγάλωσα κάπως και βρήκα άλλα ενδιαφέροντα. Στα 25 μου περίπου άρχισε η ενασχόληση μου με τις πίπες σε πολύ σοβαρό επίπεδο και σχεδόν ταυτόχρονα άρχισε η σποραδική μου ενασχόληση με τα πούρα. Κάπνιζα αρκετά χρόνια σποραδικά πριν το δω πιο σοβαρά. Αυτό που με πληγώνει όμως είναι ότι δεν είμαι σίγουρος για το ποιο ήταν το πρώτο πούρο που με έκανε να ασχοληθώ σοβαρά. Νομίζω ότι ήταν ένα BBF.
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Πέμ Οκτ 05, 2017 9:49 am

.....πολύ πρίν ανάψω το πρώτο μου πούρο θυμάμαι το εαυτό μου να κάθεται με τις ώρες έξω από αυτή την βιτρίνα
Εικόνα
στο βάθος αριστερά με τις πράσινες αφίσες/εικόνες(τώρα είναι κατάστημα με υγιεινές τροφές..μπλιαχ)

πολύχρωμα κουτιά με πούρα,κάθε μεγέθους,όπου συχνά την άλλαζε, και εγώ έφτιαχνα καινούρια...όνειρα
έφτιαχνα είκονες στο μυαλό μου με πούρα και γκόμενες

δεν θυμάμαι, όμως πότε ακριβώς πρωτοξεκίνησε αυτός ο έρωτας
θυμάμαι όμως τον εαυτό μου από πολυ μικρό να μυρίζει και να γέυεται(μπλιαχ...) καπνό φρέσκο από το χωράφι,
καπνό ξερό κρεμασμένο από τσιγγέλια σε αποθήκες,καπνό τον καιρό που τον κάναμε πακετάκι(παστάλι)και έμπενε σε καλούπια
κάθε στάδιο και διαφορετική μυρωδιά..
θυμάμαι επίσης τον εαυτό μου στο γυμνάσιο να σνιφάρει τομπάκο με διάφορα μπαχαρικά ,συνήθως μενθόλη
ίσως όλες αυτές οι μυρωδιές να ήρθαν στο μυαλό μου οταν πρωτορούφιξα την πρώτη τζούρα από το πρώτο μου πούρο
Μπαζμάς(το είδος καπνού που καλλιεργούσαμε) και μάλιστα θεόπικρος...

όπως ανάφερα ποιό πάνω το άφησα λιγάκι,όχι βέβαια γιατί ήξερα πως καπνίζουν,αλλά γιατί το στόμα μου είχε μουδιάσει,
και ξανακάνω μετά άλλη μιά τζούρα και..
:shock: :shock: :shock:
μία γέυση πρωτόγνωρη,μία ικανοποίηση καινούρια,διαφορετική από τις συνηθισμένες...
καμία σχέση με το αλκοόλ,το φαγητό ,την μαλακία και τις συναφείς απολάυσεις τις ηλικίας μου
δεν ήθελα να τελειώσει θυμάμαι...

από εκείνα τα χρόνια έχω απομυθοποίησει πολλά πράγματα, το πούρο όχι
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 05, 2017 11:44 am

μεγάλη η τελευταία ατάκα σου amigo...

αφού ευχαριστήσουμε λοιπόν και τους Θωμάδες μας
περιμένουμε με ενδιαφέρον και τις υπόλοιπες δικές σας ιστορίες

https://www.youtube.com/watch?v=hMr3KtYUCcI
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Οκτ 05, 2017 12:00 pm

Εύγε Δον, τέτοιες εμπειρίες όντως δεν ξεχνιούνται ποτέ και είναι φανταστικός τρόπος να ξεκινήσεις το ταξίδι!
Με έκανες και βρέθηκα εκεί μαζί σας με την περιγραφή σου!
Για την ιστορία μου, βρήκα την φωτογραφία. 25-Φεβ-2008. Δυστυχώς δε φαίνεται κάτι καθαρά.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από trendy σε Παρ Οκτ 06, 2017 1:59 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Οκτ 05, 2017 12:32 pm

13 Δεκεμβρίου του 199...

Ημέρα γενεθλίων μου, μόλις έχω κλείσει τα 18 και πλέον φοιτητής. Τσιγάρο δεν είχα βάλει ποτέ στο στόμα, ούτε σαν έφηβος. Μαζευόμαστε 3 φίλοι τότε να πάμε σε ένα μπαράκι το οποίο ήταν στους Αμπελόκηπους πίσω από τον Πύργο των Αθηνών. Ο ένας κρατούσε το πρώτο μου(μας) πούρο. Ένα Monte 4. Αφού πίναμε ότι πίναμε σε ποτό, το βγάζει και το προσφέρει..
Κόφτη δεν είχαμε παρά μόνο κάτι διαφημιστικά σπίρτα που είχαν δώσει στον αγοραστή του πούρου απ' το καπνοπωλείο. Να το κόψουμε ούτε ξέραμε..

Τελικά του κάναμε στην κάπα δύο μικρές τρύπες η μια δίπλα στην άλλη. Θυμάμαι και ότι κάψαμε και δύο τρία σπίρτα μέχρι να τα καταφέρουμε. Πέσαμε σε πούρο με άνετο τράβηγμα γιατί η έννοια της στούμπας μας ήταν άγνωστη τότε. Θυμάμαι πολύ καλά την όλη κατάσταση. Το καπνίσαμε εκ' περιτροπής και οι 3. Στους άλλους δεν έγινε ποτέ αγάπη, εμένα με τρέλανε..με μάγεψε και αυτό ήταν...
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 05, 2017 12:55 pm

ωραίος και ο Nicolo
Άβαταρ μέλους
harmonica

Δημοσίευσηαπό harmonica » Πέμ Οκτ 05, 2017 2:30 pm

Πρώτο πούρο,πρώτη επαφή έγινε σε ηλικία 17+ τη χρονιά που τελείωνα το λύκειο..
Το θυμάμαι σαν χθες γιατί είχε πέσει πολύ γέλιο,δάκρυ και χρήμα στο τέλος..
Λοιπόν σωτήριο έτος 199.. :lol:
Μήνας Δεκέμβρης ψάχνοντας στην τοπική αγορά της περιοχής μου ένα μαγαζί που να είχε είδη δώρων..
Ήθελα να πάρω κατι για τον φίλο μου που γιόρταζε και μετά απο αρκετό ψάξιμο το μάτι έπεσε σε ένα μαγαζί αρκετά φανταζε με ακριβά ρολόγια,ξυριστικά,πορτοφόλια,γραβάτες,μανικετόκουμπα και κάπου σε μια γωνια στη βιτρίνα ένα μικρό υγραντηρα με τζάμι και μέσα καμια 20 πουρα..
Αφού μου γυάλισε λέω θα μπούμε εδώ..
Ο φίλος μου λέει ρε μ@λακα ειναι πανάκριβο θα μας πιάσουν τον κωλο..
Άσε ρε θα μπούμε και ότι γινει..
Σβήνουμε τα τσιγάρα και μπουκαρουμε σαν τραμπουκοι σε γήπεδο..
Ο πωλητής τρομάζει.Φυσικά ότι και να μας έδειχνε δεν διαθεταμε τόσα λεφτά για δώρο μέχρι που το μάτι έπεσε σε ένα υγραντηρα βιτρίνα ύψους κάνα μέτρου..
Θέλουμε ένα καλό και ακριβό πουρο για ρεβεγιόν και για δώρο τι προτείνεις?
Φυσικά μας έδειξε κοχιμπα και μοντεχριστο και εννοείτε δεν είχαμε ούτε τα μισά και οι 2 για να πάρουμε ένα..ετσι αρκεστηκαμε και πήραμε απο 1 siglo 2 και 1 siglo 1..το πρώτο για μένα και το άλλο μισά μισά για το δώρο..
Στη γιορτή του φίλου μου στο ρεβεγιόν κάνουμε είσοδο με τα πουρα στην τσέπη του πουκαμισου και στο χέρι ένα μπουκάλι jack Daniels μαζι με μια σακούλα μάρκες,τσόχα και τράπουλα..
Όταν ήρθε η ώρα του πόκερ τα στησαμε ολα και άναψαμε τα πουρα..τα γέλια και τα πειράγματα εναλλασονταν με τα μπουκώματα και τα κλάματα που έριχνα γιατί κάπνιζα το πουρο σαν τσιγάρο..φυσικά και δεν το απόλαυσα καθόλου,θυμάμαι μονο πικριλες και καρφίτσες.Βεβαια στο τέλος τιναξα την μπάνκα στο αέρα και δεν λυπήθηκα ούτε εορταζόμενους ούτε γυναίκες..τα πήρα χοντρά και θυμάμαι με τα λεφτά αυτά την έβγαλα 2 βδομάδες με αρκετές εξόδους 8)
Περίπου αυτο γινόταν κάθε χρόνο,δλδ με μια ινδιάνα στο στόμα κάθε αλλαγή χρονιάς..
Βεβαια τα χρονια πέρασαν και το πουρο εχει μπει με τα τσαρούχια..
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Πέμ Οκτ 05, 2017 2:35 pm

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το ποιο πούρο κάπνισα πρώτο. Ούτε το πότε ήταν. Επίσης, ουδέποτε μου άρεσε το τσιγάρο του οποίου η γεύση και ο καπνός με αηδιάζει ακόμα και σήμερα.
Θυμάμαι κάποιες φορές να έχω καπνίσει πούρο με την ομάδα, όταν παίρναμε κάποια κούπα. Σε ερασιτεχνικά πρωταθλήματα φυσικά, μην τρελαθούμε. Ο συγκάτοικος στις εκδρομές αγόραζε πούρα και με προμήθευε και έτσι κάπνιζα στα επινίκια.
Και ύστερα πήγα στην Κούβα. Από εκεί και πέρα άρχισε ο κατήφορος. Κάπνισα αρκετά πούρα εκεί και όταν γύρισα άρχισα να παρακολουθώ διάφορα βιντεο στο youtube για πούρα επί παντός θέματος. Ήθελα να μάθω περισσότερα. Και φυσικά άρχισα να διαβάζω το παρόν φορουμ και μετά από κάποιους μήνες γράφτηκα κιόλας. Τα υπόλοιπα είναι γνωστά έκτοτε :lol:
Δεν υπάρχει επιστροφή 8)
http://cigarsforum.gr
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Πέμ Οκτ 05, 2017 2:40 pm

Romeo y Julieta Mille Fleurs - η πρώτη αγάπη και παντοτινή!

Θαρρώ πως ήταν σε ηλικία 18-19 σε κάποια οικογενειακή συγκέντρωση όπου κάποιος βλαχοσυγγενής (εποχές Παλαιού ορθόδοξου ΠΑΣΟΚ :lol: ) είχε φουντώσει ένα απο αυτά για να το παίξει ιστορία. Το κάπνισμα σαν concept, μου ήταν και είναι προσωπικά αδιάφορο μέχρι και σήμερα. Ωστόσο τα αρώματα που έβγαζε αυτο το πρωτόγνωρο πράγμα για μένα ήταν κάτι το ασύλληπτο και το μαγευτικό. Θυμάμαι πως είχα ενθουσιαστεί τόσο πολύ, που μου πάσαρε ένα τα κρυφά.

Το αυτό αποτέλεσε και το εισητήριο μου στον κόσμο του μαγευτικού μπλέ καπνού. Απο τότε μέχρι και σήμερα, το MF είναι ένα πούρο που έχω πάντοτε στον υγραντήρα μου, καθαρά για συναισθηματικούς λόγους.

Αν και το συζητήσαμε στην πρόσφατη συνάντηση, ήταν ένα θέμα που έλειπε απο το φόρουμ και επανέφερε ευχάριστες αναμνήσεις. Ευχαριστώ κ. ηγούμενε!

Θ.

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες