θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Οκτ 09, 2017 5:32 pm

Θωμά η πινακίδα πρέπει να ξηλωθεί και να μπει στο μουσείο με τα memorabilia...

ευχαριστούμε τους 15 μέχρι τώρα φίλους που έγραψαν για το "1ο πούρο" τους
(Tommi, Trendy, Τάκης, Fairlight, Nickos H, Harmonica, Suleygiannis, Tournesol
Capobomba, Svensk, Spasias, Haris, Nikos Doc, Tliotis, Exquisite Smoking)

μέχρι την Κυριακή 15 του μήνα, περιμένουμε και τους υπόλοιπους
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Οκτ 09, 2017 7:04 pm

Το πρώτο πούρο που κάπνισα ήταν ένα cohiba αγνώστων λοιπών στοιχείων, το οποίο είχε δώσει ένας ‘πλούσιος’ θείος στον αδερφό μου. Το ‘καπνίσαμε’ μαζί μια Πρωτοχρονιά του ’93, κομμένο με τα δόντια. Φυσικά και ξετυλίχτηκε μετά από το πρώτο τρίτο, φυσικά και το καπνίσαμε σαν τσιγάρο και φυσικά δεν μ’ ενθουσίασε, άσχετα που τη μυρωδιά του καπνού του, αντίθετα με τους περισσότερους. Την λάτρευα, δεν ξέρω κι εγώ από πότε.
Σύδνεϋ, Αυστραλία 1999. Στην τελευταία μου επιστροφή downunder πριν το οριστικό αντίο το 2001. Σκέφτομαι να κόψω το τσιγάρο, αλλά δεν ήθελα να κόψω το κάπνισμα. Έχω αρχίσει να διαβάζω στα αρχαία φόρουμ για τον μπλε καπνό, μαθαίνω τα βασικά, από Αμερικάνικα site και γι’ αυτό στο stopover Σιγκαπούρη λέω να βάλω τη θεωρία στην πράξη, δεν αγοράζω τις συνηθισμένες 5 κούτες Marlboro, αλλά 5 50αδες Davidoff Mini, μιας και κοστίζουν όσο μια κούτα Marlboro.
Κόβω το τσιγάρο, τελειώνουν οι 5 κούτες, έρχονται οι δικοί μου στην Αυστραλία μου φέρνουν Dannemann corona και αρχίζει η online αναζήτηση για φθηνά πλέον τίμια πούρα. Longfiller αλλά του δολαρίου ή και λιγότερο μιας και για πολύ καιρό η τιμή καθορίζει τις αγορές μου (είτε λόγω οικονομικών είτε λόγω ‘κολλήματος’).
Τα non είναι οι κύριες επιλογές μου και στην επιστροφή μου στον θαυμαστό κόσμο των πούρων το ’15. Έχω ανέβει στην κατηγορία των $5-7, αλλά αμετανόητος νονάκιας.
Φεβρουάριος 2016.
Μετά την ενασχόληση με το παρόν φόρουμ έρχεται και η πρώτη συνάντηση, πράγμα αδιανόητο, όσες φορές κι αν το προσπάθησα στο πρώτο πέρασμα μου εδώ μέσα. Έχω κλείσει ραντεβού με τον Τόμμι, ύστερα από μερικές πμ συνομιλίες. Έχω φτάσει πιο νωρίς, περιμένω να γνωρίσω έναν αφισιονάδο, στα πρότυπα του βιβλίου του αγαπητού Σουηδού μας. Αντ’ αυτού εμφανίζεται ένας μαλλιάς με κότσο Σαμουράι. Μπα δεν… λέω από μέσα μου. Στα 10 πρώτα λεπτά έχουμε γίνει φίλοι, στην μισή ώρα μου έχει αλλάξει όλη την κοσμοθεωρία για τα πούρα. Την επόμενη μέρα κάνω αγορές κουβανέζικων που δεν θα έκανα ποτέ αν δεν συναντούσα τον Θωμά.
Το πρώτο πούρο λοιπόν που μ ‘έκανε να ερωτευτώ πραγματικά το πούρο γι’ αυτό που μπορεί να σου δώσει, χωρίς φόβο και με πολύ πάθος είναι… ο Τόμμι ο μαλλιάς. Χωρίς αυτόν ακόμα θα βολόδερνα στα λάθος μονοπάτια, τυφλός, δήθεν, αρκούμενος στη μετριότητα… ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αδερφέ μου!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Οκτ 09, 2017 7:30 pm

έμπαινε Στέλιο έμπαινε!
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τρί Οκτ 10, 2017 2:25 pm

Μπαγάσα Στέλιο με συγκίνησες
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τρί Οκτ 10, 2017 3:48 pm

Στελιο, εδωσες αλλη διασταση στο θρεντ, και μια απτη αποδειξη της πολυθρυλιτης διαφθορας στο φορουμ.
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τετ Οκτ 11, 2017 7:31 pm

Αρχές του 1997 πάω εδώ δίπλα μου σε ένα γνωστό - πελάτη για δουλειά
και μες το γραφείο του... φουλ μυρωδιές άκρως σαγηνευτικές !
ρωτώ κλπ. κλπ... και με πάει σε ένα αποθηκάκι εντός του γραφείου του με διάφορους μικρούς - μεγάλους υγραντήρες με κούτες μέσα από Cuba
και κάτι κασέλες με πούρα χωρίς δακτυλίδι αλλά τυλιγμένα με κορδέλες (φυσικά εγώ καμία ιδέα δεν είχα μέχρι τότε και τον είχα πλακώσει στις ερωτήσεις)
Αυτά με τις κορδέλες τα έκανε εισαγωγή από Μαιάμι μιλάμε για μεγάλες ποσότητες και σε τρεις διαστάσεις από robusto έως Churchill
λίγη ώρα αργότερα και ενώ μιλάγαμε για τη δουλειά που χρειαζότανε εγώ επέστρεφα στο θέμα πούρα,
σηκώνεται και φέρνει 2 με χωρίς δακτυλίδι τη μεσαία διάσταση που είχε,
το ένα μου το δίνει και με το άλλο μου έκανε ένα σύντομο σεμινάριο για το πως κόβουμε, ανάβουμε και καπνίζουμε.

2 ώρες αργότερα και...
το ταξίδι μόλις είχε αρχίσει !

Tην άλλη μέρα μου χάρισε άλλο ένα
την τρίτη του πρότεινα να αγοράσω 5 από κάθε διάσταση 8)
και μάλλον μου το ψιλοέσπρωξε :mrgreen:
και μετά από 1 - 1,5 μήνα κάπου αγόρασα το πρώτο μου Κουβανέζικο το οποίο ήταν Μόντε Νο. 4

Το μεγάλο Μπαμ όμως μου έγινε στην επανεκκίνηση, που ήταν πιο συγκλονιστικό... διαφορετικό !
2 και κάτι χρόνια πριν, αφού για 11 χρόνια το είχα κόψει.

YΓ. Μic που είσαι ?
Τελευταία επεξεργασία από lefteris c σε Πέμ Οκτ 12, 2017 9:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Οκτ 11, 2017 8:05 pm

ευχαριστούμε και το Λευτέρη μας
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Οκτ 15, 2017 9:28 am

κύριοι καλημέρα σας

αφού ευχαριστήσω τους 17 αδελφούς-μοναχούς που συμμετείχαν στη συζήτηση μας
ήτοι κατά σειρά εμφανίσεως: Tommi, Trendy, Τάκης, Fairlight, Nickos H, Harmonica, Suleygiannis
Tournesol, Capobomba, Svensk, Spasias, Haris, Nikos Doc, Tliotis, Exquisite Smoking, Goutsou & Lefteris
να υπενθυμίσω πως το thread θα παραμείνει ανοιχτό για να δεχτεί και τυχόν μελλοντικές καταγραφές

καλή σας Κυριακή
Μετανοείτε...
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Οκτ 16, 2017 11:21 am

το πρωτο πουρο που καπνισα δεν μπορω να θυμηθω ουτε ποιο ηταν ουτε το ποτε ηταν
θυμαμαι τον πατερα μου να καπνιζει πιπα και κανα πουρο που και που
θυμαμαι κατι συρταρια να εχουν μεσα κατι πουρα τυλιγμενα σε σελοφαν , κατι αλλα τυλιγμενα σε αλουμινοχαρτα
φυσικα και δεν θυμαμαι μαρκες . ειχα δοκιμασει μερικες φορες μερικα απο αυτα αλλα δεν ελεγαν και πολλα
καποια στιγμη καπου στο λυκειο ειχαμε μαζευτει στο σπιτι ενος φιλου και εκει ειχαμε καπνισει ενα πουρο του πατερα του το οποιο ηταν καλο
ετσι σιγα σιγα αρχισα να το βλεπω πιο καλα το θεμα πουρο
εβαζε τοτε και το αθηνοραμα μια στηλη με θεμα το πουρο και διαβαζα τα τοσο ωραια που εγραφε εκεινος ο τυπος
και πραγματικα ηθελα και εγω να καπνισω και να βρω αυτες τις ωραιες γευσεις αλλα πο να βρω τα λεφτα για κουβανεζικο
το πρωτο πουρο που αγορασα θυμαμαι οτι ηταν ενα νον με περιπου 1700 δρχ το 1997 απο το καταστημα του ψυχικου
απο τοτε που και που εκαιγα κανα πουρο -κυριως νον γιατι δεν ειχα λεφτα για κουβανεζικα

το 2007 που πηγα ταξιδι καραιβικη ομως αλλαξε ολη η φαση ...
απο τοτε το πουρο μπηκε στο μενου πλεον κυριως κουβανεζικα και σπανια νον
οταν βρηκα και αυτον εδω το χωρο αρχισε η " αλλη φαση"
εκει που επαιζα με ταπερ και λιγα πουρακια μεσα για καμια σαββατιατικη εξοδο
ξαφνικα δεν φτανουν οι υγραντηρες :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Οκτ 16, 2017 9:25 pm

alex46 έγραψε:
εκει που επαιζα με ταπερ και λιγα πουρακια μεσα για καμια σαββατιατικη εξοδο
ξαφνικα δεν φτανουν οι υγραντηρες :lol:

Ρωτα και μας που ξεκινήσαμε με υγραντήρες και καταλήξαμε στα τάπερ :lol: Το τάπερ είναι η μάνα της διατήρησης του πούρου. Όταν όλα πάνε στραβά αυτό είναι εκεί για σένα πάντα και στο τέλος εκεί επιστρέφεις :lol: :lol:
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Δευ Οκτ 16, 2017 10:29 pm

Καλησπέρα κι από μένα!
Λοιπόν, Πάσχα 2009, Μ Παρασκευή, Μύκονος, δεν θυμάμαι ποιο αλλά θυμάμαι ότι ήταν Romeo y Julieta!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 17, 2017 6:22 am

ευχαριστούμε για την κατάθεση τους τον ταπερά που έγινε καμπινετάκιας και τον Κωνσταντίνο μας (τον 1ο)
Μετανοείτε...

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης