θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: θυμάστε ποιο ήταν το 1ο πούρο που καπνίσατε?

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Οκτ 05, 2017 3:11 pm

η δική μου ιστορία είναι μάλλον πεζή.
κάπνιζα τσιγάρα αρκετά χρόνια, κάποια στιγμή φράκαρα και το έκοψα μαχαίρι.
μετά από διάφορες φάσεις στη ζωή μου αποζήτησα τη συντροφιά του καπνίσματος όχι απαραίτητα σαν καθημερινή συνήθεια αλλά μου άρεσε το χόμπι του πούρου και γενικά το "μια στο τόσο" να βάζω ένα ποτό να ανάβω κάτι και να γουστάρω για πάρτη μου.
έτσι κατηφόρισα στη στοά Σπυρομήλιου στο κατάστημα της Μαίρης της Μπαλλή και αγόρασα ένα Hoyo το οποίο η Μπαλλή είπε θυμάμαι ότι είναι και ελαφρύ (θα θυμάστε ίσως το καλοσώρισμα καψώνι στον Δημήτρη τις προάλλες :lol: :lol: )
φυσικά το Hoyo μόνο ελαφρύ δεν ήτανε (ούτε και είναι σήμερα :lol: ) όμως η ζημιά είχε γίνει.
Αυτά όλα έγιναν επί ΓΑΠ γύρω στο 2009 θυμάμαι γιατί στη Σπυρομήλιου σύχναζε εκείνη η "δροσερή" παρουσία της Τίνας Μπιρμπίλη με την οποία γελούσα πάρα πολύ (παρότι συμπαθέστατη κυρία :lol: )
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο για περισσότερο "υλικό" έπεσα και σε αυτό εδώ το φόρουμ το οποίο τότε ήταν πολύ διαφορετικό από ότι είναι σήμερα. Υπήρχαν άλλα άτομα και μια εντελώς διαφορετική ατμόσφαιρα. :roll:
Παρένθεση: την κατακόρυφη ποιοτική αλλαγή καθώς και την ανάσταση αυτού του φόρουμ την οφείλουμε 100% στον Τάκη, ο οποίος κυριολεκτικά πήρε τον Λάζαρο και τον έκανε ομάδα-μοντέλο με κάθε τρόπο.
Κυρίως όμως με το ανεξάντλητο μεράκι του, το κέφι, τις μουσικές και τις αστείρευτες γνώσεις του.
Ο Τάκης παιδιά είναι η αιτία που εγώ είμαι μέχρι σήμερα και παραμένω καπνιστής πούρου, όχι γιατί δε μπορώ να ζήσω χωρίς αυτό καθεαυτό, αλλά γιατί μου αρέσει να συμμετέχω και να είμαι πέριξ της όλης φάσης που εσείς όλοι έχετε φτιάξει και συντηρείτε και αγαπάτε.
Και αυτό βγαίνει από το υψηλό επίπεδο, την κοσμιότητα, τις γνώσεις και ας μου επιτραπεί να πω, τις ποιότητες των χαρακτήρων (γιατί όσα πούρα και να έχεις στο συρτάρι αν είσαι παλιάνθρωπος τίποτα δεν αξίζει..)
Κλείνει η παρένθεση. Στη συνέχεια πολλά άλλαξαν πάλι στη ζωή μου, απείχα πάλι για κάποια χρόνια γιατί στο μεταξύ φύγαμε από την Ελλάδα οικογενειακώς και τώρα τελευταία ξεκίνησα πάλι το χόμπι μου δειλά δειλά με ότι είχα στον υγραντήρα από παλιά (που ο Τάκης είχε γεμίσει μέχρι πάνω με ένα σωρό καλούδια) και ότι μπορέσω να αγοράσω εδώ Αγγλία που είναι φυσικά πανάκριβα, άρα για βαθιές τσέπες (οι δικές μου είναι τρύπιες :lol: )
Καλή συνέχεια :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Οκτ 05, 2017 4:15 pm

ευχαριστούμε και τους Σπύρο, Γιάννη, Θάνο και Μάρκο για την συνεισφορά τους

δεν ξέρω, αλλά πολύ γουστάρω να ακούω τις ιστορίες που ξετυλίγονται μία-μία
αφού όπως και να το κάνουμε, είναι η πρώτη μύηση στα άγια των αγίων
ακόμα κι εκεί που η μνήμη αδυνατεί να εστιάσει στο "πρώτο πούρο"
καραδοκεί μια μαγεία κρυμμένη ανάμεσα στις λέξεις...

@ Μάρκο, η Στοά Σπυρομήλιου ξυπνάει ένα ποτάμι αναμνήσεων

@ Θάνο, το θέμα όπως ανέφερα και στον πρόλογο, είχε πρωτο-προταθεί από τον Mic
viewtopic.php?f=10&t=3710&p=67383#p67383
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Οκτ 05, 2017 6:07 pm

To De Jure πρώτο μου πούρο ήταν ένα siglo I.
Ασυμβίβαστος αντικαπνιστής, πριν 6-7 χρόνια αγόρασα δυο siglo I για το χριστουγεννιάτικο χαρτάκι. Oταν το άναψα όλοι με κοιτούσαν σαν να βλεπαν τον Χούλιο Ινγκλεσιας με μπαγλαμά. Δεν θυμάμαι τίποτα από το συγκεκριμένο πούρο.
Το δεύτερο τεμάχιο το είχα ξεχάσει για λίγες μέρες, και πιο πολύ για να ιντριγκαρω τον εαυτό μου το άναψα μόνος μου ένα απόγευμα στη βεράντα.
O αντικαπνιστής μέσα μου δεν μπορούσε να χωνέψει το γεγονός ότι με χαλάρωσε και με ταξίδεψε. Μετά από λίγες μέρες έκανα ένα ακομη siglo I για να αποδείξω στον εαυτό μου πως απλά έτυχε. Δεν έτυχε όμως. Πετυχε, και να ‘μαστε.

Tο De Facto πρωτο μου πούρο, κι η ιστορια γυρω απ' αυτό είναι πολύ πιο διασκεδαστική:
Ήμουν 8-9 χρονών (1978-79) και ταξιδεύαμε οδικός από Σουηδία για Ελλάδα. Στο καράβι για την Κοπεγχάγη, (δεν υπήρχε τότε η γέφυρα του Ορεσουντ) είχα ακολουθησει τον πατέρα μου στα αφορολόγητα. Εκεί τον είδα να περιεργάζεται κάτι λευκά πλακερα κουτιά με σελοφάν και νόμισα πως ήταν σοκολατακια. Όταν πλησίασα είδα πως πάνω τους είχαν ζωγραφιές από μεγάλα καφέ τσιγάρα. Θυμάμαι πεντακάθαρα όταν ο πατέρας μου με κοίταξε κι είπε: "Να πάρω; Θα τα μοιράσω στο χωριό''.
Πήρε ένα μεγάλο κουτί. (πρέπει να ήταν 25αραη 20 αρα κούτα)
Όταν επιστρέψαμε στο σαλόνι του πλοίου, μετά από λίγο τον άκουσα να λέει: ''Πάω να πάρω κι άλλα αυτά δεν θα φτάσουν''.
Όταν γύρισε είχε μια σακούλα γεμάτη. Θυμάμαι πως άνοιξε δυο κούτες από περιέργεια. Η πρώτη είχε μακρυλεπτα σελοφανατα, κι η δεύτερη κάτι χοντρά παλουκια με γυαλιστερές πράσινες ετικέτες. Θυμάμαι επίσης πως όλα ήταν κομμένα. Αποκλείεται να ήταν κουβανέζικα.
Εκείνο το καλοκαίρι όλο το χωριό (Μάρκο, Καρδίτσας) μιλούσε για τα πούρα του Στέφου (Στέφανος). Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν τύπο πάνω σε τρακτέρ να σταματαει μπροστά στο σπίτι του παππού και να φωνάζει: ''Που ειση ρε Στέφου!!! Δωσ’ μη ένα ακόμα από κεινα τα χουντρα, χτες οργουσα ολου του χωραφ μη δαυτου''.
Για να μην μακρηγορώ δεν άντεξα και πήρα κρυφά ένα από τα τελευταία σελοφανατα –δεν τόλμησα να πάρω απο παλουκια με το πράσινο δακτυλίδι-, και πήγα στην αποθήκη με τα εργαλεία του παππού.
Όταν το έβαλα στο στόμα μου είχα αισθανθεί σαν γκάνγκστερ. –Πρέπει να είχα δει κάποια ταινία. Θυμάμαι την έξαψη που ειχα νιωσει όταν είδα τον καπνό να βγαίνει από το στόμα μου. Μετά θυμάμαι να βήχω ακατάπαυστα. να με κουβαλανε και μετα να εχω γονατίσει μπροστά στην τουλούμπα, και τη μάνα μου να μου ρίχνει νερό στο πρόσωπο.
Δεν θυμάμαι καθόλου αν με μάλωσαν.
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Πέμ Οκτ 05, 2017 7:23 pm

Η πρώτη μου επαφή με το πούρο ήταν στα 17 μου. Τη συγκεκριμένη την περίοδο κάπνιζα πολύ και είχα ως συνήθεια να δοκιμάζω ότι τύπο τσιγάρου και καπνού κυκλοφορούσε. Μια φορά είχα αγοράσει από περίπτερο ένα δυο πουράκια σελοφανάτα εκτός υγραντήρα. Κλασικά τα κάπνισα σαν τσιγάρο και φυσικά η μοναδική γεύση που κατάλαβα ήταν μια άθλια γεύση αλουμινόχαρτου. Έκτοτε δεν ασχολήθηκα ξανά με το πούρο ούτε για πλάκα. Τελικά έκοψα το κάπνισμα για καμιά δεκαπενταετία κυρίως από πείσμα. Με χαλούσε το γεγονός ότι το τσιγάρο είχε γίνει αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητας του θέλοντας και μη.
Τα πούρα τα ξεκίνησα ουσιαστικά πριν από 2 σχεδόν έτη, πρωτοχρονιά όταν ο κουμπάρος μου μου προσέφερε ένα Tabak Especial Τoro coffee infused που είχε φέρει από πρόσφατο ταξίδι του στην Αμερική. Μου άρεσε αρκετά και ομολογώ να πω ότι το απόλαυσα. Το μόνο που με χάλασε ήταν η ψεύτικη γεύση του infused. Στη συνέχεια άρχισα να ασχολούμαι περιστασιακά λίγο περισσότερο προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσω γεύσεις και αρώματα μέχρι που βρήκα το forum και άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το θέμα πούρο.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Οκτ 06, 2017 6:48 am

ευχαριστούμε και τους de jure & de facto φίλους Βάιο και Στέργιο
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Παρ Οκτ 06, 2017 5:24 pm

Βρείτε μου κάποια που να έχει αισθήματα
Και εγώ θα κόψω τα παραστρατήματα
Βρείτε μου κάποια που να έχει καρδιά
Και εγώ θα γίνω απ’ τα ποιο καλά παιδιά

Θεσσαλονίκη 2008

ειχα τελειωσει τις σπουδές και έκλεισα εισιτήριο να παω στον νυν κουμπάρο μου (μου βάφτισε τον ιο).. Έκλεισα απλα να παω... Δεν με ένοιαζε η επιστροφή...
Ειχα και μια κοπελιά απο εκεινα τα μερη τότε, αρα δεν βιαζόμουν. Δευτερο βραδυ με πηρε ο κουμπάρος και πηγαμε Κοστοπουλο, Ροδον νομιζω λεγανε το μαγαζι ... :twisted: :twisted: μην με ρωτήσετε γιατί... Καψουρα μεγαλη... Εμεις οι δυο με τις συνοδους μας... Τοτε καπνιζα Marlboro κόκκινο μόνο..... Παμε καθόμαστε και κατα τις 1και κατι ακουμε... Βρείτε μου κάποια που να χει αισθήματα και εγω θα κόψω τα παραστρατηματα....
Της που...... Το μαγαζί ολο πάνω...

Και εκείνη την ωρα τραβάω απο την εσωτερική τσέπη 2 RyJ Τσόρτσιλ... Με το μονό χρυσό δακτυλίδι...
Τα ειχα πάρει για να γιορτάσω το πτυχίο με άλλη παρεα, αλλα δεν έτυχε και την επόμενη ταξιδευα, ε, ταξίδεψαν μαζι μου...

Δεν θυμάμαι και πολλά, αλλα δεν πρέπει να μου εκαναν κλικ γιατι μετα εκανα χρόνια να ασχοληθώ ενεργά με το σπορ....

Σιγουρα ομως περασαμε καλα εκεινο το βράδυ 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 07, 2017 6:28 am

Χάρη ευχαριστούμε και για τη δική σου καταγραφή

(είναι γνωστό πως τα μπουζούκια δεν πάνε με κουβανέζικα, και τα κουβανέζικα με μπουζούκια
γι' αυτό υπάρχουν τα non, να γεμίζουν με υπέροχα τίποτα τα κενά ανάμεσα στα γαβ-γαμηλα) 8)
Άβαταρ μέλους
nikos doc

Δημοσίευσηαπό nikos doc » Σάβ Οκτ 07, 2017 9:28 am

Χειμώνας του 92, αρχές 93, ο doc μόλις ξεκινάει τις νυχτερινές περιπλανήσεις του.
Το μαγαζί κεντρικό , τέρμα Ερμού, δυο μέτρα το παλικάρι, τι άλλο....πόρτα!
Ωραία νύχτα η παλιά, τα έχουμε ξαναπεί, γεμάτη ,χοντροκομμένη, άγρια ερωμένη.
Σε εκείνη την πόρτα λοιπόν, κοντά στα Χριστούγεννα, πριν ή μετά δεν θυμαμαι, έγινε η μεγάλη συνάντηση.
Ο άνθρωπος που με σύστησε στην νύχτα με κέρασε και τον πρώτο μου άσσο.
Εμφανίστηκε ο Νάσος ένα βράδυ, πάρε μου είπε, ....ρε φίλε δεν καπνίζω,....είναι γεύση αυτό, μου λέει, δεν το κατεβάζεις.
Και να ήθελα λέω ,δεν μπορώ...το κόβει ,το ανάβει ,μου το πασάρει, και να'μαι εκεί στην πόρτα του Loft να φουμαρω Monte no1, πίνοντας βότκα πορτοκαλι, και να υποδεχομαι τα καλοπαιδα της Αθήνας σε ένα από τα ωραιότερα club ever.
Η βότκα μου τελείωσε γρήγορα, με κέρδισε το ουίσκι.
Τα monte έμειναν, κάθε βράδυ με κερνούσε το αφεντικό, νο1, νο3, νο2 ,αυτά είχε ο μπαξες ,ένα την βραδιά, αυτά με εμπασαν στο παιχνίδι.
Χρειάστηκαν άλλα δέκα ,ίσως, χρόνια για να πάρω υγραντηρα, και δεύτερο και τρίτο, και τέταρτο......

Και μετά κατηφόρα...
cigarsforum.gr

Δεν το καταλαβαίνω....γιατί οι γυναίκες με ωραίο κ@λο βάφονται;;; :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 07, 2017 10:03 am

φουλ του Κόμη με άσσους ο Doc...

...τα 90's ήταν σίγουρα η πιο large δεκαετία του νεοελληνικού σουρεάλ
και πολύ θα γούσταρα μια τέτοια νύχτα, χοντροκομμένη, γεμάτη κι άγρια ψηλέ μου
να τα κάναμε ένα βράδυ σμπαράλια η παλιοπαρέα...
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Οκτ 07, 2017 8:14 pm

Τάκη μιας και καπνίζεις περισσότερο από όλους μας εδώ μέσα, ποια ήταν η καλύτερη δεκαετία για πούρο κατά τη γνώμη σου;
Από άποψης ποικιλίας, τιμών, διαθεσιμότητας, αποδοχής από τον κόσμο και ό,τι άλλο μπορείς να σκεφτείς.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Οκτ 08, 2017 8:43 am

η πρώτη του μιλένιουμ αναμφισβήτητα
στρογγυλή 2000-2010, με μεγαλύτερη ακρίβεια 1998-2008
στοιχείο επικυρωμένο και από επίσημα στατιστικά της Phoenicia Fereos Hellas

όσο για την "αποδοχή του κόσμου", η έκφραση προκαλεί γέλιο και κλάμα μαζί
τότε καπνίζανε πούρα και τα κοτόπουλα Μεγάρων, με γνωστότερη φυλή τους "αγρότες του Κολωνακίου" (*)
σήμερα όλοι αυτοί οι cohiboκράτες (**) φουμάρουν στη χειρότερη μάρλμπορο και στην καλύτερη φτηνο-non μπουρούχες
(οι πωλήσεις των κουβανέζικων στην Ελλάδα σε απόλυτους αριθμούς
έχουν πέσει σε τραγικά ποσοστά, που αγγίζουν το -80% σε σχέση με δέκα χρόνια πριν)

(*) τσιφτετελορόκ νεογιάπιδες με θηριώδη τζιπ που σύχναζαν στη γνωστή πλατεία
(**) αυτοί που κρατούσαν με τέτοιο τρόπο τις κοχίμπες τους ώστε να φαίνεται το δαχτυλίδι από παντού
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Κυρ Οκτ 08, 2017 9:49 pm

Θυμάμαι πως το πρώτο πούρο που φούμαρα ήταν ένα JLP Brevas.
Μετά όμως είχα φάει κόλλημα με το Romeo Νο. 2 ( βόλευε το Tubos στη μεταφορά ) !!!
:arrow: «Vive la démocratie-Ζήτω η Δημοκρατία-Long live democracy» :idea:
Exquisite Smoking

Δημοσίευσηαπό Exquisite Smoking » Δευ Οκτ 09, 2017 11:32 am

Όπως πολλοί γράφουν, άλλο το πούρο που κάπνισαν για πρώτη φορά και άλλο αυτό που τους έκανε να κολλήσουν. Πριν μερικά χρόνια, όταν ακόμα κάπνιζα τσιγάρα, βρήκα στο πατρικό μου κάτι ξεχασμένα πούρα που είχε αγοράσει ο πατέρας μου στα τέλη της δεκαετίας του '80 (ή αρχές '90) από τη Δανία. Άσχετος με τα πούρα και μόνο η ιστορία αυτή με έκανε να θέλω να δοκιμάσω. Ήξερα ότι έπρεπε να φυλάσσονται σε υγραντήρα αλλά ακόμα δεν είχα αντιληφθεί την αποφασιστική του σημασία. Ένα βράδυ λοιπόν, αφού είχα καταναλώσει σημαντικές ποσότητες οινοπνευματωδών και αφού ξέμεινα από τσιγάρα, ανάβω ένα πούρο. Handelsgold No. 304 :roll: :twisted: .... Τελείως ξεραμένο, δεν κατάλαβα και πολλές γεύσεις, όχι ότι θα είχε κίολας (ακόμα και σε καλή κατάσταση) :lol: . Καπνό έβγαζε και εκείνη την ώρα δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Την άλλη μέρα ξύπνησα με πόνο στα πνευμόνια, που κράτησε για κανα δυο μέρες :shock:

Αυτό που με έκανε να αναθεωρήσω ως προς το κάπνισμα και τον καπνό γενικότερα, ήταν ένα Romeo Y Julieta Mille Fleurs. Αρχές Γενάρη. Ιδιαίτερες μέρες για την κοπέλα μου και μένα και σκέφτηκα να φτιάξω κάτι στο σπίτι για την περίσταση. Κάτι ελαφρύ, τίποτα μεζέδες, κάποιο κρασί.. Και ενώ σκεφτόμουν τι ακριβώς να ετοιμάσω, αποφασίζω να αγοράσω ένα πούρο. Οι προτάσεις που είχα στο κατάστημα ήταν το Quintero Favoritos και αυτό που τελικά αγόρασα :D .
Τελικά αφού τα ετοίμασα όλα όπως έπρεπε, καθόμαστε, τρώμε, πίνουμε κτλ και κάποια στιγμή πάω να ανάψω το πούρο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Αρχίζω να καπνίζω και παθαίνω την πλάκα μου. Κάθε ρουφηξιά ήταν μαγεία. Αφού κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι έπρεπε να τρέξω, να σπρώξω το Ρομέο, να τραβήξω την Χουλιέτα από το μπαλκόνι και να την παντρευτώ ενώπιον κάποιου Έλβις στο Λας Βέγκας :lol: :lol:
Γεύσεις δεν θυμάμαι ιδιαίτερα, ίσως λίγο το floral στοιχείο. Δυστυχώς μερικά που δοκίμασα από τότε δε μου άρεσαν ιδιαίτερα, αν και λέω να κάνω άλλη μια δοκιμή προσεχώς (όταν μου φύγει το κρύωμα :( )
Την καημένη την κοπέλα την ξενέρωσα λίγο, αλλά νταξει ακόμα ανέχεται και μενα και τα πούρα μου :D FTW
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Δευ Οκτ 09, 2017 1:09 pm

Έκαψα εγκεφαλικά κύτταρα, χάθηκα στα στενά ,πάνω κάτω και πλαγίως
τον βρήκα όμως..
τον Ναό του πούρο στην Θεσσαλονίκη
1992 η 1993 θα σας γελάσω,χρόνος για χάσιμο και αλητείες να φάνε και οι κότες.

τόσα χρόνια στην Αθήνα,στα μπαράκια στα clubs κλπ δεν θυμάμαι να είδα πολλούς να καπνίζουν πούρα
μόνο σε συγκεκριμένα after bar :wink: στην πλατεία Μαβίλη, au revoir και δεν συμμαζεύεται
μπαίνω πού λέτε στο εικόνιζόμενο μπάρ κατά λάθος :oops: ,και βρίσκω όλους τους αφισιονάδος τις Ελλάδος μαζεμένους εκει...
πολύ πούρο βρε αδερφέ,πολύ πούρο
Από τότε βέβαια έχουν αλλάξει πολλά ,αλλά η Πινανίδα εκεί !!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Δευ Οκτ 09, 2017 2:50 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες