humidor jar και ξηρασία...

jeremyabsolut

humidor jar και ξηρασία...

Δημοσίευσηαπό jeremyabsolut » Παρ Οκτ 18, 2013 8:21 pm

Γειά σας φίλοι!!! Είμαι καινούργιος στο forum και πολύ χαρούμενος που συμμετέχω! :D

Έχω ξεκινήσει να καπνίζω πούρα εδώ και 5 χρόνια περίπου και πλέον πήρα την απόφαση να ξεκινήσω δική μου συλλογή! Επειδή είμαι φοιτητής και δεν παίζουν και πολλά €€€ για καλό υγραντήρα :cry: , στράφηκα στην low-cost λύση του humidor jar. Το πήρα λοιπόν, πρόσθεσα και μερικά ακόμη κομμάτια κέδρου που είχα (από tubos), έκανα seasoning (χρησιμοποιώ το solution που έχει το e-shop) κι όλα μια χαρά...! Το ξύλο νότισε κι έβγαζε ένα ευχάριστο άρωμα, το γυαλί είχε ψιλο-ιδρώσει, ένδειξη στο υγρόμετρο 71% :D :D . Όταν όμως έβαλα μέσα τα πούρα, τα ξύλα ξεράθηκαν και παραμένουν έτσι. Τα πούρα επίσης που λογικά τράβηξαν όλη την υγρασία μου φαίνονται ψιλο-ξερά και σκληρά, αν και βγάζουν καλό και ήπιο άρωμα. Η ένδειξη στο υγρόμετρο δεν έχει ανέβει πάνω απ'το 65%. Έχω κάνει κάτι λάθος? Δεν υποτίθεται πως το solution ρυθμίζει αυτόματα τα επίπεδα υγρασίας ώστε να είναι κοντά στο 70%???? Να σημειώσω ότι τα έχω έτσι περίπου 2 βδομάδες και δεν έχει γίνει καμία οπτική αλλαγή πάνω στα φύλλα των πούρων. :?: :?: :?: :?:
ocelot

Re: humidor jar και ξηρασία...

Δημοσίευσηαπό ocelot » Παρ Οκτ 18, 2013 11:36 pm

Κατ ' αρχάς καλώς ήρθες φίλε jeremy και καλές βόλτες στο πουροχωριό ! :D

Έχε υπ όψιν σου ότι οι κέδροι που έχουνε μέσα τα τούμπος και οι κούτες δεν είναι και ότι καλύτερο για να
χρησιμοποιηθούν ως επένδυση στα τοιχώματα του υγραντήρα . Ναι μεν ο κέδρος έχει την ιδιότητα να απορροφάει
την υγρασία χωρίς να μουχλιάζει αλλά οι συγκεκριμένοι είναι πολύ ψιλοί και άρα ακατάλληλοι . Έχω ακούσει
ότι μπορεί να αγοράσει κανείς κέδρο έναντι ευτελούς τιμήματος γι αυτήν τη δουλειά και τον προσαρμόσει/κόψει/ράψει
κατάλληλα και ανάλογα με το μέγεθος του υγραντήρα του αλλά δεν ξέρω ακριβώς από που .

Τα υγρόμετρα επίσης πολύ πολύ συχνά δείχνουν λάθος υγρασίες άρα μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς .
Κάτι άλλο τώρα . Το solution δεν ενδείκνυται για συχνή χρήση . Μια δυο φορές το χρόνο είναι αρκετές .
Δεν χρειάζεται κάθε φορά που βάζεις ( απεσταγμένο και μόνο ελπίζω ) νερό να προσθέτεις και solution .
Ο καλύτερος τρόπος μακράν είναι η αίσθηση που σου βγάζουν τα πούρα σου όταν τα καπνίζεις . Αν
θες τη γνώμη μου 65 % είναι καλή σχετικά υγρασία . Εγώ πχ ποτέ δεν έχω παραπάνω αλλά από κει
και πέρα βέβαια είναι και θέμα γούστου και εξαρτάται και από το τι είδους πούρα έχεις μέσα .

Τώρα αν θες οπωσδήποτε να αυξήσεις την υγρασία σου μπορείς απλά να βάλεις νερό στα υγραντικά σου
στοιχεία και να μην ανοιγοκλείνεις για ένα διάστημα καθόλου τον υγραντήρα σου .

Τέλος δεν είμαι σίγουρος ότι τα πούρα σου τράβηξαν την υγρασία . Φοβάμαι μη την τράβηξαν όλη τα φύλλα
του κέδρου σε τόσο μικρό χώρο και γι αυτό και να σου ξεράθηκαν . Εξ ου και τα πούρα σου είναι σκληρά .
Θα σου πρότεινα να βγάλεις τελείως τα φύλλα του κέδρου . Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου
humidor jar νομίζω ότι αυτής της ποιότητας ο κέδρος περισσότερο κακό θα σου κάνει παρά καλό .

Και πάλι καλώς ήρθες .
Υ.Γ Τι σου αρέσει πάνω κάτω να καπνίζεις ;;;;
songs of darkness words of light
jeremyabsolut

Δημοσίευσηαπό jeremyabsolut » Σάβ Οκτ 19, 2013 12:26 am

ocelot έγραψε:Κατ ' αρχάς καλώς ήρθες φίλε jeremy και καλές βόλτες στο πουροχωριό ! :D

Έχε υπ όψιν σου ότι οι κέδροι που έχουνε μέσα τα τούμπος και οι κούτες δεν είναι και ότι καλύτερο για να
χρησιμοποιηθούν ως επένδυση στα τοιχώματα του υγραντήρα . Ναι μεν ο κέδρος έχει την ιδιότητα να απορροφάει
την υγρασία χωρίς να μουχλιάζει αλλά οι συγκεκριμένοι είναι πολύ ψιλοί και άρα ακατάλληλοι . Έχω ακούσει
ότι μπορεί να αγοράσει κανείς κέδρο έναντι ευτελούς τιμήματος γι αυτήν τη δουλειά και τον προσαρμόσει/κόψει/ράψει
κατάλληλα και ανάλογα με το μέγεθος του υγραντήρα του αλλά δεν ξέρω ακριβώς από που .

Τα υγρόμετρα επίσης πολύ πολύ συχνά δείχνουν λάθος υγρασίες άρα μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς .
Κάτι άλλο τώρα . Το solution δεν ενδείκνυται για συχνή χρήση . Μια δυο φορές το χρόνο είναι αρκετές .
Δεν χρειάζεται κάθε φορά που βάζεις ( απεσταγμένο και μόνο ελπίζω ) νερό να προσθέτεις και solution .
Ο καλύτερος τρόπος μακράν είναι η αίσθηση που σου βγάζουν τα πούρα σου όταν τα καπνίζεις . Αν
θες τη γνώμη μου 65 % είναι καλή σχετικά υγρασία . Εγώ πχ ποτέ δεν έχω παραπάνω αλλά από κει
και πέρα βέβαια είναι και θέμα γούστου και εξαρτάται και από το τι είδους πούρα έχεις μέσα .

Τώρα αν θες οπωσδήποτε να αυξήσεις την υγρασία σου μπορείς απλά να βάλεις νερό στα υγραντικά σου
στοιχεία και να μην ανοιγοκλείνεις για ένα διάστημα καθόλου τον υγραντήρα σου .

Τέλος δεν είμαι σίγουρος ότι τα πούρα σου τράβηξαν την υγρασία . Φοβάμαι μη την τράβηξαν όλη τα φύλλα
του κέδρου σε τόσο μικρό χώρο και γι αυτό και να σου ξεράθηκαν . Εξ ου και τα πούρα σου είναι σκληρά .
Θα σου πρότεινα να βγάλεις τελείως τα φύλλα του κέδρου . Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου
humidor jar νομίζω ότι αυτής της ποιότητας ο κέδρος περισσότερο κακό θα σου κάνει παρά καλό .

Και πάλι καλώς ήρθες .
Υ.Γ Τι σου αρέσει πάνω κάτω να καπνίζεις ;;;;

Καταρχάς, ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και την γρήγορη απάντηση!!
Το solution που χρησιμοποίησα είναι ήδη έτοιμο διάλυμα 50/50 νερό με PG, οπότε έβαλα μόνο αυτό στο υγραντικό! Ελπίζω να μην κατάλαβα λάθος τη χρήση του και να έκανα μ@κ#κια..... :roll: :roll: :oops: Ο κέδρος νόμιζα ότι συμβάλλει και στο θέμα του αρώματος και γι' αυτό τον έβαλα περισσότερο, αλλά αφού αυτός δεν είναι καλός ποιοτικά τότε θα τον βγάλω.
Τώρα όσον αφορά στο τι καπνίζω, τον καιρό που ασχολούμαι έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 1 από κάθε Κουβανέζικο brand πάνω-κάτω... Μου έχουν κάτσει όμως περισσότερο τα romeo y julieta mille fleurs σαν γεύση και σαν άρωμα!!!!
Α, και κορυφή μέχρι στιγμής απ' ότι έχω δοκιμάσει το churchill της ίδιας μάρκας!!!!!!!! :lol:
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Σάβ Οκτ 19, 2013 3:38 am

Γενικά δεν χρησιμοποιώ solution και δεν τα ξέρω καλά τα κόλπα του αλλά ξέρω σίγουρα ότι δεν είναι καλό
να γεμίζεις κάθε φορά τα υγραντικά στοιχεία με αυτό . Απλό απεσταγμένο νερό είναι ότι πρέπει .

Ο κέδρος ναι , δίνει άρωμα αλλά κυρίως στους υγραντήρες τα τοιχώματα των οποίων είναι επενδεδυμένα
με κέδρο , και μάλιστα καλής ποιότητας . Και προφανώς αρκετά περισσοτέρων χιλιοστών από τον κέδρο
των τουμπακίων ! Γενικότερα πάντως επειδή θα ακούσεις και θα διαβάσεις πολλά περί συντήρησης ,
αποθήκευσης , παλαίωσης κοκ . η καλύτερη λύση και το σπουδαιότερο κριτήριο είναι η γεύση μας .
Αν σου αρέσει το πούρο και είναι σε κατάσταση που καπνίζεται θα το ευχαριστηθείς .
Και κάποια στιγμή θα βρεις τις ιδανικές σου υγρασίες και τα δικά σου μικρά μυστικά νανουρίσματος
των our precious...

Αν γουστάρεις romeo ψάξε και για τα cazadores η για τίποτα limited εκδόσεις εκεί προς το 07... ( escudos )
To churchill είναι σταθερά στα αγαπημένα μου χρόνια τώρα . Δεν με απογοητεύει ποτέ !

Keep ' em burning...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 19, 2013 6:12 am

καλώς ήλθες κι από μένα Ιερεμία Απόλυτε

με κίνητρο την επιθυμία σου να "ξεκινήσεις δική σου συλλογή"
μια φτηνή λύση, εξαιρετικά αποδοτική και σίγουρη, για κουτιά κυρίως
είναι αυτή (υπάρχουν διάφορα μεγέθη):
viewtopic.php?f=3&t=2502

αλλά μπορείς να βάζεις και singles μέσα σε άδεια κουτιά, ξύλινα κατά προτίμηση
που εύκολα μπορείς να προμηθευτείς από καταστήματα που πουλάνε πούρα

αν δεν θέλεις να τον ανοιγοκλείνεις και συχνά
μπορείς να πάρεις με χαμηλό μπάτζετ, έναν μικρό επιτραπέζιο για τα υπό άμεση πυρά

τα υπόλοιπα, περί σολούσιον, κέδρων κλπ, τα μίλησε όμορφα ο ocelot
αλλά το δάσος, είναι τα πούρα, όλα τα υπόλοιπα ενίοτε καταλήγουν σε σύνεργα αυτοτιμωρίας
και, Keep ' em burning...

Υ.Γ. (edit 11:24 am)
φουμάρω ένα cedros de luxe no 1 (πράσινο), με τσίπουρο φυσικά τέτοια ώρα (+ χταποδάκι)
absolute perfection, (δοκίμασε και τα belicosos)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Οκτ 19, 2013 12:38 pm

Τάκη το πράσινο νο1 είναι ένα εκπληκτικό πούρο απ τα λατρεμένα μου..δύσκολα το βρίσκεις όμως. Όσον αφορά το jar χρησιμοποιώ ένα βάζο με χωρητικότητα 2 λίτρα αγορασμένο από το σούπερ μάρκετ απ αυτά που έχουν τον μηχανισμό με το μεταλλικό ελασμα κ σφραγίζουν. Έχω βάλει μέσα 4 φύλλα κεδρου από κούτες ένα σε κάθε πλευρά μιας κ το βάζο είναι τετραγωνισμενο κ κανένα υγραντικό τίποτα απολύτως. Ούτε υγρόμετρο. Έχω βάλει μέσα καμιά 15 άρια non τα οποία διατηρούνται τέλεια κ κάθε φορά που δοκιμάζω ένα μου φαίνεται κ καλύτερο από πριν.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 19, 2013 3:54 pm

μπορώ να φανταστώ τις ευωδιές κάθε φορά που τον αποσφραγίζεις... 8)
ocelot

Δημοσίευσηαπό ocelot » Σάβ Οκτ 19, 2013 5:10 pm

Τάκη βλέπω το πας το θαλασσινό ε ; Έχω κι εγώ ένα θέμα με τα σκαθάρια αλλά τα βρίσκω πιο σπάνια
κι από gran reserva...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Οκτ 19, 2013 5:18 pm

έχει πολλούς beatles και gran reservas η μάνα θάλασσα...
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Σάβ Οκτ 19, 2013 6:28 pm

Τάκη οι μυρωδιές κάθε φορά που ανοίγω το καπάκι είναι σκέτη μαγεία!!! Μου έχει κάνει εντύπωση πόσο καλά διατηρούνται τα πούρα χωρίς κανένα υγραντικο σε ένα σφραγισμένο περιβάλλον μόνο με τον ατμοσφαιρικό αέρα που περιέχει το βάζο. Φίλε Ocelot το ίδιο πρόβλημα έχουμε...μιλάμε για καταπληκτικά πούρα, ωριμασμένα στον κέδρο τους, όλα τα λεφτά!!
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Σάβ Οκτ 19, 2013 10:38 pm

ta jars όντως κάνουν καλή δουλειά, έχω δυο γυάλινα με το γνωστό γαλάζιο καπάκι (νον & κουβα) και τα έχω μέσα στο ενα ψυγιακι και κάθονται. ένα υγραντικό μικρο έχω στο ψυγείο μέσα έτσι για να υπάρχει. Αυτά τα έχω σχεδον κλειστά με ενα μικρο άνοιγμα ισα ισα να παίρνουν λίγο από τον αέρα. ποτε δεν ανεβαίνει η υγρασία πάντα είναι όπως πρέπει τα πούρα...
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Οκτ 29, 2013 11:45 am

Μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση το θέμα με το βάζο. Δεν ξέρω αν "βιάζεις" το πούρο να ωριμάσει πιο γρήγορα ή να σου δώσει χαρακτήρα πάντως σε δεύτερο βάζο που χρησιμοποίησα ως "πειραματικό σωλήνα" και στον οποίο βάζω πούρα φθηνά και καθημερινά κάτι πανατέλες κάτι φθηνά νον κλπ παρατηρώ ακόμα και σε επίπεδο εβδομάδας μεγάλη αλλαγή στα πούρα και επιπλέον παρατηρώ ότι χωρίς κανένα απολύτως υγραντικό με λίγα φύλλα ψευτοκέδρου (ο Θεός να τον κάνει) απ΄αυτά που είναι μέσα στις κούτες διατηρούνται σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση. :roll: Σε βάζα που κάνουν λίγα ευρώ στο σουπερ μαρκετ κάνεις τη δουλειά σου νομιζω πολύ καλύτερα σε σχεση με τους κινέζικους υγραντήρες του εμπορίου. Στο βάζο τουλάχιστον ξέρεις ότι τα πούρα σου σε λίγο δεν θα μυρίζουν κόντρα πλακέ και mdf.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Οκτ 29, 2013 12:03 pm

Μια από τα ίδια και για μένα. Ήθελα να ξαναστρώσω τον υγραντήρα μου οπότε μετακόμισα τα πούρα που ήταν μέσα του σε τάπερ φαγητού. Διαφορά δεν είχε, τα πούρα στις 4 μέρες που μείνανε εκεί ήταν άψογα, δεν παρατήρησα καμία αλλαγή στη μυρωδιά ή στη γεύση. Και δε νομίζω το πλαστικό των τάπερ να προκαλεί καμία ζημιά, αφού προορίζεται να αποθηκεύει τροφές.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Οκτ 29, 2013 5:04 pm

Nickos H έγραψε:...παρατηρώ ακόμα και σε επίπεδο εβδομάδας μεγάλη αλλαγή στα πούρα...

δεν έχω κανένα λόγο να μη δεχτώ φίλε Νικόλα την ακρίβεια της παρατήρησης σου
αλλά αν σταθώ κατά λέξη σ' αυτό που γράφεις, το αποτέλεσμα του ενδιαφέροντος πειράματος
μοιάζει μάλλον με μαγική εικόνα και όχι συνέπεια λογικής ακολουθίας
μοιάζει λες και κρύβει κάτι, από τη χαμένη φιλοσοφική λίθο των αλχημιστών :wink:

εκείνος ο Ιερεμίας εξαφανίστηκε 8)
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Οκτ 29, 2013 5:26 pm

:? Ξέρω φαίνεται περίεργο και για μένα το ίδιο περίεργο φαίνεται αλλά έλα που το παρατήρησα. Αν δεν σου κάνει κόπο Τάκη πάρε από ενα σουπερ μαρκετ ένα βάζο , ξέρεις απ αυτά που κλείνουν αεροστεγώς με το έλασμα και έχουν και το λάσστιχο και δοκίμασε με μερικά πούρα και πες μου κ εσύ την γνώμη σου. Βάλε φαβορίτος μέσα βρε αδερφέ μη ρισκάρεις κάτι καλό.
cigarsforum.gr

Επιστροφή σε “Προβλήματα και λύσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης