humidor jar και ξηρασία...

Άβαταρ μέλους
Haris_g

Re: humidor jar και ξηρασία...

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Πέμ Απρ 30, 2015 6:52 pm

Πολυ μου αρεσουν αυτα τα τεστ!!!! Λεω να αγορασω ενα jar σαν αυτο που εβαλα στην φωτο
Εικόνα

Κεδρο που να βρω δεν ξερω... Λογικα αμα βαλω το κομματι που εχουν τα κοχιμπα για το 25 πουρο 8) ειναι καλο ε Αλεχ και σερ Τακη; Θα το βαλω απο κατω η δεξια αριστερα και αναμεσα στα πουρα και θα ριξω μεσα καποια απο τα monte petit edmundo που ειναι απο τα λιγα που εχω καπνισει πολλα και μου αρεσουν καο τα ξεχωριζω πιο ευκολα.

Τωρα εγω σκεφτομαι ομως να κανω και κατι αλλο... Σαν μηχανολογος μηχανικος που ειμαι, ξερω οτι υπαρχει τροπος ενα δοχειο να κατασκευαστει - σφραγησθει αεροστεγως και ερημητικα αμα γινει η χρηςημοποιηθει πολυπροπιλυνη (polypropylene HDPE) κατο σαν την λογικη των ταπερ... Ουτε αερας, ουτε σκονη, και αμα δεν ειναι λεπτα τα τοιχωματα ουτε θερμοκρασια (οκ δεν θα το εχω και στην ταρατσα) περναει μεσα... Μπορω να παω στην δουλεια, να πω στο μαστο Μιχαλη να μου φτιαξει την φορμα που θελω και να βαλω μεσα καποια πουρα και να σφραγισω και αυτα...

Κατι ομως που σκεφτηκα γραφοντας αυτα... Τοτε γιατι να χρησημοποιουμε κεδρινους υγραντηρες για παλαιωση πουρων που σαν ξυλο και αυτο οσο καλος κεδρος και να ειναι,υπαρχουν ποροι και καποιες απωλεις παντα υπαρχουν, και οσο περνα ο χρονος μεγαλωνουν...

Διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος ε!!!

Και κατι εντελως ασχετο αυτος ο JEREMYABSOLUT ανοιξε το ποστ πριν 2 χρονια, εγραψε δυο μυνηματα και χαθηκε... :) λετε να μας διαβαζει τωρα ;;;;;; 8) 8) 8) :roll:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Παρ Μάιος 01, 2015 11:17 am

χαρη εμεις εχουμε παρει τον κεδρο που εχουν μεσα τα κουτια απο τα πουρα.(σαν αυτον που λες απο τα κοχιμπα)
προσωπικα εχω παρει 2 μεγαλουτσικα κομματια που τα ειχα βαλει πρωτα για λιγο καιρο στον υγραντηρα ωστε να μαζεψουν υγρασια ( αυτα μαζι με τα πουρα ειναι το υγραντικο στοιχειο) και τα εχω βαλει στα πλαγια και ενα μικρο κομματι κεδρου στον πατο.

στο δοχειο που θελεις να αγορασεις (παρομοιο με τα δικα μας) δεν περναει αερας αφου με το λαστιχο που εχει σφραγιζει ετσι και αλλοιως. εχεις ομως την δυνατοτητα να το ανοιξεις οποτε θελεις για να τσεκαρεις τι γινεται μεσα με τα πουρα .

επισης με αυτο που εχω μπορω να το ανοιξω να βγει-μπει φρεσκος αερας και να φυγει μερος της αμμωνιας που εχουν τα φρεσκα πουρα ( δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο ή οχι - πειραμα κανω ) αν προσεξες το ανοιξα 3-4 φορες για να βαλω μεσα το υγρομετρο να τσεκαρω την υγρασια και ετσι μπηκε λιγος φρεσκος αερας και εφυγε και λιγο απο τον παλιο .
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Δευ Νοέμ 09, 2015 5:10 pm

Είμαι τώρα στον τρίτο χρόνο χρήσης γυάλινων jars και για μένα τουλάχιστον δεν υφίσταται λόγος επιστροφής σε άλλους τρόπους φύλαξης / παλαίωσης των πούρων μου.
Θα συμφωνήσω και με τον Alex και να πώ ότι μετά από 1-2 χρόνια στο γυάλινο jar τα πούρα όντως τα βρίσκω πιό βαριά αλλά και πιό ώριμα καί κατάλληλα προς χρήση ή "κατάχρηση" :mrgreen: .
Καί επειδή η τρέλλα δεν πάει στα βουνά..... εδώ και αρκετό καιρό, το κάθε είδος πούρου που φυλάω είναι στο δικό του γυάλινο jar και με το δικό του boveda 65 η 69% ,ανάλογα με την προτίμηση μου.Σε μερικά έχω φύλλα κέδρου , στα πλείστα όχι.Αποφεύγω έτσι καί το πιθανό "πάντρεμα γεύσεων/αρωμάτων".
Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι βρίσκω την μέθοδο αυτή να βοηθά τα πούρα στο να γίνονται ευκάπνιστα γρηγορότερα χωρίς να προσέξω κάτι αρνητικό.Αντίθετα, 1-2 trinidad reyes καί robusto T πού κάπνισα πρόσφατα ήταν απλά καταπληκτικά (μετά από περίπου ενάμιση χρόνο στο γυάλινο jar).To ίδιο με όλα όσα εχω καπνίσει τελευταία,χωρίς εξαίρεση.
Σιγά σιγά θα εφαρμόσω την τακτική αυτή σε όλα τα πούρα μου,κυρίως στα νέα αφού στα παλιά ήδη το έχω εφαρμόσει.
Για τα πούρα που θα καπνίσω σύντομα , έχω μερικά πολύ καλής ποιότητας πλαστικά δοχεία/boveda πού κλείνουν αεροστεγώς καί τα μεταφέρω εκεί για ευκολία.
Τρέλλα?Σχιζοφρένεια? Θα δεκτώ όλα τα σχόλια :mrgreen:
Ένα είναι σίγουρο.Με τα γυάλινα jars/boveda (ακόμη και με τα tupper) δεν ασχολούμαι καί έπαψα να αγχώνομαι για υγρασίες , σεταρίσματα, κουτιά , υγραντές και υγραντήρες.Όλα μαζί τα γυάλινα σε σκοτεινά coolidors καί στο υπόγειο και το κεφάλι ήσυχο.Ούτε μούχλες,ούτε ξερά πούρα.Τα ανοίγω κάθε 2-3 μήνες γιά 1-2 λεπτά απλά να ανανεωθεί ο αέρας καί τα ξανακλείνω,αφού πάρω μερικές βαθιές εισπνοές από τα υπέροχα αρώματα που δραπετεύουν.
My 2 cents βέβαια :)
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τρί Φεβ 23, 2016 1:20 pm

Συνεχίζοντας από τις κρέμες του Χοσέ

Ναι κάπως έτσι ήταν και με το δικό μου πείραμα
-----------------------------------------------------------

Ξεκίνησε όταν παρέλαβα 2 κουτες ψιλοξερά φθηνά πούρα Statos de luxe και La troya δοκίμασα 2-3 από το καθένα... nada.

Τότε θυμήθηκα μια κουβέντα με Ισπανό πωλητή πουρων, στα ΙσπανοΑγγλικά :mrgreen: από αυτά που αντιλήφθηκα μέσες-άκρες είναι η βελτίωση που προκύπτει σε εσώκλειστα πούρα TUB-JAR

Βρήκα λοιπόν 3 γυάλινα ογκώδης στρογγυλά βάζα μάλλον από ελιές πρέπει να ήταν με μεταλικό καπάκι στης μάνας μου το σπίτι,

μπήκαν σε πλυντήριο πιάτων

έβαλα φύλλα κέδρου από τις κούτες στα τοιχώματα εντός, και τους πάτους γέμισα με πολύ μικρά θρύψαλα από κέδρο,

σχεδόν 1 cm ανέβηκε ο πάτος, και στα 3 βάζα

προχωράμε τώρα στο κύριο μενού

στο πρώτο βάζο έριξα στον πάτο περίπου 15 σταγόνες απεσταγμένου νερού, ή μισό κουταλάκι του γλυκού και έριξα μέσα 15 πούρα

στο δεύτερο, πήρα ένα κομμάτι τζίντζερ φρέσκο (γνωρίζετε τα αρώματά του) το καθάρισα έκοψα 3-4 λεπτές φέτες και τις πέταξα μέσα σε μια ακρη να μην ακουμπάνε τα πούρα, σαν υγραντικό, (15 πούρα και εδώ)

και στο τρίτο, έριξα μέσα ένα κουταλάκι του γλυκού φρεσκοκομένο μοσχοκάρυδο, :lol:

ένα ξυλαράκι κανέλας βουτηγμένο σε απεσταγμένο νερό :lol: για να λειτουργήσει κι αυτό σαν υγραντικό, μην ξεχνάτε τα πούρα ήταν σχεδόν ξερά

και ένα ξυλαράκι βανίλιας ανοιγμένο στη μέση
8)

έχα κι άλλη ιδέα με φρεσκοαλεσμένο εσπρέσο & πιπέρια, βάζω δεν είχα

Η παραπάνω ιστορία βασίζεται σε αληθινά γεγονότα που έλαβαν χώρα την Ανοιξη του 99

Με λίγα λόγια Πολίτικη κουζίνα
https://www.youtube.com/watch?v=s_j09zh ... 0DC9440EEF
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Φεβ 23, 2016 1:53 pm

Και τελικά? Είχες αποτέλεσμα? Είδες διαφορες ανάμεσα στα βάζα?
Οσο αυτό με το μοσχοκάρυδο, δε θα περάσει ο φασισμός! Χαχαχαχαχα :lol:
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Τρί Φεβ 23, 2016 8:36 pm

lefteris c έγραψε:και La troya

αυτα δεν ξερω εαν θα αλλάξουν :evil: αλλα ειναι ωραιο πειραμα 8)
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Τετ Φεβ 24, 2016 11:09 am

Καλημέρα

....μετά από 6-7 μέρες με έτρωγε η περιέργεια ?

ανοίγω το πρώτο βάζω η μυρωδιά του κέδρου εντονότατη, την γωρίζετε από τα δικά σας πειράματα, τα δε πούρα άρχισαν ελαφρώς να μαλακώνουν, το ξανάκλεισα.

Στό δεύτερο τώρα με το τζίντζερ είχαμε θέμα, το άρωμα ήταν περίεργο λίγο κέδρος λίγο λεμονανθούς, όξινο να το πώ, θεν θυμάμαι καλά, πάντως δε μου έκανε, και το βασικό τα κοματάκια τζίντζερ άρχισαν να βγάζουν μούχλα, τα πέταξα αμέσως έξω ρίχνωντας φρέσκα μέσα.
Μετά, η αλλάγή των τζίντζερ γινόταν ανά 3μερο, για δυο βδομάδες ακόμη, μέχρι να τραβήξουν την επιθυμητή υγρασία τα πούρα.

Και τέλος στο τρίτο, το άρωμα στη βδομάδα πάνω... αχταρμάς !
υπερκερούσε των άλλων το μοσχοκάρυδο με δεύτερο τον κέδρο το ξανάκλεισα κι αυτό.

Δεν είχαν κλείσει μήνα και άρχισα να δοκιμάζω,

Στο πρώτο βάζο το νορμάλ, εκτός του ό,τι είχε αποκατασταθεί η υγρασία η συνολική αίσθηση στο +10% μάλλον από τον κέδρο.

Στο δεύτερο δεν ήμουν σίγουρος... μια αίσθηση δροσιάς, λίγο άρωμα τζίντζερ, λίγο πιπέρια, ----- placebo ? μπορεί. +15% εδώ.

Στο τρίτο ήμουν σίγουρος, το σώμα του πούρου μύριζε μοσχοκάρυδο με κέδρο, ενώ όταν τα κάπνιζα είχαν μια γλύκα ? Κανέλα και βανίλια δεν μπορούσα να εντοπίσω, μοσχοκάρυδο ναι. +30%

Ο εμβολιασμός νομίζω απέδωσε κάτι τις, τα πούρα βεβαίως ήταν Γ-Δ εθνικής

δεν το ξαναπροσπάθησα, οι αισθητήρες μου δεν με βοηθούν για αναλύσεις, κάποιος άλλος ίσως, στο μέλλον.....
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Φεβ 26, 2016 10:19 am

Λευτέρη μην κάνεις φίλε μου τέτοια πειράματα, παρά μόνο σε εργαστήρια της NASA. Άσε τη μητέρα φύση να κάνει το θαύμα της (όπου το κάνει) και απόλαυσε τα όπως τα γέννησε η μάνα τους.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Φεβ 26, 2016 8:52 pm

Nickos H έγραψε: Άσε τη μητέρα φύση να κάνει το θαύμα της (όπου το κάνει) και απόλαυσε τα όπως τα γέννησε η μάνα τους.

Σωστά τα λές
δεν το ξαναδοκίμασα παρόλο που υπήρχε η μικρή βελτίωση στο κάπνισμα και γι έναν ακόμη λόγο,
όταν άνοιγα το βάζο το άρωμα ήταν τόσο έντονο σαν αυτά τα πούρα τα Ιταλικά, με τι διάφορες γεύσεις και με χάλαγε.
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Σεπ 07, 2016 4:42 am

Δάσκαλε λέει που δίδασκες... :roll: Λευτέρη σου οφείλω μια συγνώμη. Γιατί έχω μπει και εγώ στον πειρασμό για παρόμοιο πείραμα. Έχεις κάθε δικαίωμα να μου την πεις τώρα.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Σεπ 07, 2016 6:55 am

γιατί να στην πει ο Λέφτυ Νίκο μου
ίσα-ίσα που που συνεχίζεις με ευλάβεια το τροπάριο σε ήχο πλάγιο δεύτερο :wink:
lefteris c έγραψε:...Ο εμβολιασμός νομίζω απέδωσε κάτι τις, τα πούρα βεβαίως ήταν Γ-Δ εθνικής
δεν το ξαναπροσπάθησα, οι αισθητήρες μου δεν με βοηθούν για αναλύσεις, κάποιος άλλος ίσως, στο μέλλον...

...εγώ πάντως, θα περιμένω πώς και πώς για μια τζούρα από τη μυρουδιά της ...αμαρτίας 8)
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Τετ Σεπ 07, 2016 10:41 am

Σε λίγο προβλέπω ότι δε θα καπνίζετε κανονικά πούρα εδώ μέσα αλλά θα είναι όλα ντοπαρισμένα :lol: 8)
με ρούμι, με μαλτ, με λικέρ φραγκοστάφυλο κλπ :mrgreen:
http://cigarsforum.gr
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Σεπ 07, 2016 12:42 pm

Ντοπαρισμενα :shock: :shock:
Τι ειπες τωρα.......
Φανταστητε τωρα....για ηλικιομενους αφισιοναδος που αρνουνται να παρουν το φαρμακο τους...αυτο βγαινει και σε ειδικη εκδοση ωστε να εμποτιζεται στο πουρο τους.
Τρεχω να πατενταρω την ιδεα :D :D

Φανταστητε Cohiba με mesulit:idea:
Και με επυδοτηση ΕΟΠΥΥ.
Τα γεννοσημα φαρμακα...μονο σε non :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tommi

Δημοσίευσηαπό tommi » Τετ Σεπ 07, 2016 2:12 pm

Cohiba Mesulidos ?
Δεν την γλίτωνω τελικά την επίσκεψη στον γιατρό μου...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Σεπ 07, 2016 3:57 pm

κυκλοφορούν ήδη:

ψυχοφάρμακο (γενόσημο) σε double robusto
συνοδεύεται απαραίτητα από ετικέτα με υπογεγραμμένη συνταγή γιατρού

Εικόνα

mesulid 100 mg (cuban) σε corona gorda, συσκευασμένο σε leather humidors των 4 (6 χρώματα)

Εικόνα

Επιστροφή σε “Προβλήματα και λύσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης