Aντοχή

Carlos91

Aντοχή

Δημοσίευσηαπό Carlos91 » Τετ Μάιος 28, 2014 5:19 pm

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέος στο αντικείμενο και έχω κάποιες απορίες. Πρώτα απ'όλα θέλω να μάθω πόσο αντέχει ένα πούρο εκτός υγραντήρα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι. Δεν έχω αγοράσει υγραντήρα γιατί ξεκίνησα τώρα το "άθλημα" και η τιμή του τσούζει λίγο! 2ον Με τι πούρα να ξεκινήσω; πρόσφατα έκανα το romeo y julieta no2 και μου άρεσε πάρα πολύ! Αν έχετε να προτείνετε και κάνα άλλο, καλό θα ήταν. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Aντοχή

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 28, 2014 6:24 pm

καλησπέρα Carlos και καλώς ήρθες

τα πούρα δεν "αντέχουν" εκτός υγραντήρα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι
υπάρχουν αρκετές φτηνές λύσεις για μικρό επιτραπέζιο υγραντήρα (γύρω στα 50 ευρώ)
με τον οποίο θα μπορέσεις άνετα να κάνεις τη δουλειά σου, μέχρι να δεις πού σε "πάει"

αν επιλέξεις αυτή τη λύση (θα στο πρότεινα)
μπορείς να απευθυνθείς στο ηλεκτρονικό (και φυσικό) μαγαζί του οικοδεσπότη μας
σίγουρα θα βρεις εκεί αυτό που ικανοποιεί τις ανάγκες και το βαλάντιο σου

διαφορετικά, θα πρέπει να προχωρήσεις σε άλλες "προσωρινές" λύσεις
για αρχή ας πούμε, αγόρασε ένα τέτοιο βάζο (πάμφθηνο είναι), που κλείνει αεροστεγώς:

Εικόνα

ζήτησε να σου δώσουν ένα φύλλο κέδρου από κάποιο καπνοπωλείο (έχουν πολλά από κούτες)
και στη συνέχεια, στάξε και "άλειψε" στις δύο του όψεις λίγες σταγόνες αποσταγμένο νερό
αφού στεγνώσει καλά, βάλτο μέσα στο βάζο κυκλικά, να το "αγκαλιάζει" εσωτερικά
ο "υγραντήρας" σου, αν μείνει σε σκιερό και δροσερό μέρος, θα σου κρατήσει όλο το καλοκαίρι
το πολύ να χρειαστεί να κάνεις την ίδια διαδικασία (αφού βγάλεις τα πούρα), άλλες 2-3 φορές

για τις "προτάσεις" που ζητάς
αν διαβάσεις το thread των νέων μελών, θα βρεις μέσα πολλές και "καλές"

και πάλι ευπρόσδεκτος
Μετανοείτε...
Carlos91

Δημοσίευσηαπό Carlos91 » Τετ Μάιος 28, 2014 6:29 pm

Thanks για τη λυση! θα την δοκιμάσω! το θέμα μου ειναι αν μπορούν να διατηρηθούν 1 ή 2 μέρες εκτός... δλδ αν πάω κάπου για 2-3ήμερο θα αντέξουν ή πρέπει να τα μπάσω κάπου? :P
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Μάιος 28, 2014 6:36 pm

ιδού η λύση σου: zip lock bag

Εικόνα

και με Water Pillow ακόμα καλύτερα:
http://www.cigarworld.gr/catalog/produc ... cts_id=374
Μετανοείτε...
Carlos91

Δημοσίευσηαπό Carlos91 » Τετ Μάιος 28, 2014 6:40 pm

Ευχαριστώ φίλε Τάκη!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τετ Μάιος 28, 2014 6:42 pm

ειναι και τα σακουλάκια υγραντήρες που δίνουν κάποια καταστήματα...η habanos έχει κάποια διαφημιστικά αλλά κυκλοφορούν και άλλα που μπορείς να τα αγοράσεις...και κρατάνε σίγουρα 6 μήνες τα πούρα σου.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Μάιος 29, 2014 10:29 am

Αφού το θέλεις για ταξίδι καλύτερα πάρε ένα τέτοιο -> http://www.cigarworld.gr/catalog/index.php?cPath=56&osCsid=8ce8cf0568e3aa64dab964594bd50cfb . Το γυάλινο βάζο είναι πολύ καλό για το σπίτι, αλλά δε βολεύει για ταξίδι.
Πέτα μέσα και ένα water pillow και είσαι κομπλέ, έτοιμος για ταξίδι αλλά και για το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Μάιος 29, 2014 3:15 pm

v_panos έγραψε:ειναι και τα σακουλάκια υγραντήρες που δίνουν κάποια καταστήματα...η habanos έχει κάποια διαφημιστικά αλλά κυκλοφορούν και άλλα που μπορείς να τα αγοράσεις...και κρατάνε σίγουρα 6 μήνες τα πούρα σου.

πανο μην είσαι και πολύ σίγουρος οτι θα αντέξουν 6 μήνες . μάλλον θα μουχλιάσουν στους 3-4 μήνες γιατι η πλάτη που έχει το "μαξιλαράκι" με το υγραντικό θα στα μουλιάσει ... μιλάω για αυτα τις χαβανος που τα έχω δοκιμάσει
αλλά μέσα στο ζιπλοκ δεν θα πάθουν τιποτα και περισσότερες απο 2-3 μέρες .
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
club84

Δημοσίευσηαπό club84 » Πέμ Μάιος 29, 2014 4:58 pm

καλησπέρα φίλε μου , το βάζο πάντος ειναι τεσταρισμένο και δουλευέι ρολόι. Το εχω δοκιαμάσει και εγω :D

Επιστροφή σε “Προβλήματα και λύσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης