Αύξηση υγρασίας με νέα πούρα

Άβαταρ μέλους
basilis203

Αύξηση υγρασίας με νέα πούρα

Δημοσίευσηαπό basilis203 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:11 am

Καλησπέρα σε όλους τους συντρόφους στην "αμαρτία" :twisted: (της πουρολαγνίας τουλάχιστον)
Έχω, σα νέος στο κλαμπ, κάποιες απορίες. Είναι δυνατόν βάζοντας φρεσκοαγορασμένα πούρα στον υγραντήρα, να αυξάνουν την υγρασία απο 72 στο 80%;; Τα πούρα είναι φυσικά αγορασμένα απο καπνοπολεία έμπιστα, με καλό σύστημα συντήρησης. Αλλά ενώ ο υγραντήρας μου έιναι ρυθμισμένος, ανεβαίνει ανεξήγητα στο 80..μπορεί να είναι ασύνδετα γεγονότα το οτι βάζω καινούρια πούρα, αλλά τα υποψιάζομαι όλα. Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει; Μπορώ να τσεκάρω κάπως τη στεγανότητα του κουτιού μου;; Και πως κατεβάζουμε την υγρασία; (Να την ανεβάσεις είναι εύκολο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων σύντροφοι-συγκαπνιστές!
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Αύξηση υγρασίας με νέα πούρα

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 10:10 am

ναι βεβαια μπορει να γινει .
1) αυτες τις μερες η υγρασια ειναι πολυ ανεβασμενη
2) η υγρασια που εχουν τα καταστηματα συνηθως ειναι πολυ παραπανω απο το 70-72 οποτε οταν βαλεις μεσα φρεσκοαγορασμενα πουρα που ηταν σε υγρασια 80 θα ανεβει και στον υγραντηρα σου
3) για να ριξεις λιγο την υγρασια βαλε μεσα κανα φυλλο κεδρου εαν εχεις . ( κεδροπου εχουν μεσα τα κουτια των πουρων)

καλως ηρθες στο φορουμ .
αυτο που ρωτας υπαρχει γραμενο καπου εδω μεσα .
μην περιμενεις παλι τοσους μηνες για να γραψεις κατι . ελα στην παρεα μας :D
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Νοέμ 13, 2014 11:57 am

Βασίλη καλώς ήρθες στην παρέα. Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι έχεις ξεκινήσει με λάθος σετάρισμα τον υγραντήρα σου. Δηλαδή, είναι απολύτως φυσιολογικό σε έναν υγραντήρα που τον έχεις σετάρει στους 72 αφού βάλεις μέσα πούρα να σου αυξηθεί πολύ η υγρασία. Τα πούρα ιδίως απ τα καπνοπωλεία που για να είναι ελκυστικά στον πελάτη στην βιτρίνα τα διατηρούν σε υψηλές υγρασίες, έχουν γίνει σφουγγαράκια. Θα σου πρότεινα και να κάνεις ένα σετάρισμα ξανά στο κουτί σου ( άλλωστε με τόσο υψηλη εξωτερική υγρασία αυτές τις μέρες δεν θα πάθουν τίποτα τα μωρά σου ) και να αφαιρέσεις τα υγραντικά στοιχεία που έχει μέσα και να τα αφήσεις μόνο με τα πούρα σου. Αρκεί βέβαια να έχεις μια επαρκή ποσότητα πούρων μέσα που λειτουργούν εν τέλει ως υγραντικά στοιχεία πχ. αν έχεις 10 πούρα μην τον αφήσεις με 2...
Έχει να κάνει και με την ποιότητα κατασκευής του κουτιού σου, εκεί αν η εξωτερική υγρασία μπαίνει μέσα στο κουτί καβάλα στ άλογο ε λίγα μπορείς να κάνεις.. Με 72% πάντως αν το κρατήσεις εκεί στο τέλος καλά είσαι ( για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον ).
cigarsforum.gr
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:28 pm

Καλώς ήρθες!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Νοέμ 13, 2014 12:31 pm

κι από μένα
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Πέμ Νοέμ 13, 2014 2:54 pm

welcome billy...εγώ πάντως που έχω ένα αυτοσχέδιοo coolidor δεν έχω μέσα σταθερά υγραντικά στοιχεία. Έχω 2 κουτιά κέδρινα και 2 γυάλινα μέσα και διαφορά κομματάκια κέδρο. Αν δω ποτέ ότι πέφτει στο 68/69 βάζω ένα υγραντικό της πλάκας που έχω για λίγες μέρες. Είναι πάντα 70/71.

Το πιο πιθανό είναι τα πούρα να έχουν περίσσια υγρασία ή αν είναι μικρός με το άνοιγμα και τις υγρασίες αυτές τις μέρες αμέσως θα επηρεάζεται. Εγώ θα αφαιρούσα το υγραντικό στοιχείο για λίγες μέρες να εξισορροπηθεί η κατάσταση.
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
Άβαταρ μέλους
basilis203

Δημοσίευσηαπό basilis203 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 2:58 pm

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις και για το καλωσόρισμα!
Είχα δοκιμάσει τα φύλλα κέδρου απο τα κουτιά των πούρων, αλλά τζίφος.
Αυτή τη στιγμή άδειασα τον υγραντήρα και τον ξανασετάρω..και όταν έρθει σε ένα σωστό επίπεδο, θα βάλω τα πούρα (τα οποία είναι 5 αυτή τη στιγμή, πράγμα που μπορεί να συμβάλλει στη "ζημιά") χωρίς τη βοήθεια υγραντικού στοιχείου.. Οπότε, αν κατάλαβα καλά, πρέπει όταν είναι άδειος να είναι κάπου στο 60% , άρα βάζοντας πούρα μέσα, να ανέβει στο 70 απο την φυσική υγρασία των πούρων;

Και με κάθε νέα αγορά ποια θα είναι η διαδικασία; Αφήνουμε για κάποιες μέρες τα καινούρια πούρα εκτός, να πέσει η υγρασία τους και μετά μπαίνουν στον υγραντήρα; Κι αν ναι, περιπου πόσες (αν ακολουθεί κανείς αυτή τη διαδικασία, εμπειρικά ρωτάω).

Και ελπίζω να μαζέψω λίγη εμπειρία, για να μπορώ να γράψω κι άλλα posts. Προς το παρόν, σα νέος ακόμα στο σπορ, είμαι στο tasting..τα πορίσματα εν καιρώ! :wink:
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 3:19 pm

κοιτα να δεις ...
το θεμα ειναι να ευχαριστιεσαι τα πουρα που καπνιζεις και οχι να γινεις υποχονδριος με την φροντιδα τους

ασε τα πουρα μεσα στον υγραντηρα και βγαλε τα υγραντικα εξω . θα ερθει σε ισορροπια το συστημα συντομα.

οταν αγοραζεις καινουργια πουρα παλι να τα βαζεις μεσα και μετα απο λιγες μερες θα δεις οτι η υγρασια θα πεφτει στο φυσιολογικο. τωρα ποσες μην με ρωτας . δεν θελω να απασχολω το κεφαλι μου και με αυτα . εγω αγοραζω , τα βαζω μεσα και τα ξεχναω για λιγο καιρο
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
basilis203

Δημοσίευσηαπό basilis203 » Πέμ Νοέμ 13, 2014 3:46 pm

Μέχρι τώρα, αυτή τη "μέθοδο" χρησιμοποιώ..τα πούρα δεν προλαβαίνουν να κάτσουν πολλές μέρες και πραγματικά τα ευχαριστιέμαι :D .. Για την συντήρηση όταν θα πληθαίνουν αναρωτιόμουν.. Ή ακολμα και για παλαίωση.. Αλλά υπερβολές και αριθμολαγνείες δεν χρειάζονται, συμφωνώ..
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Πέμ Νοέμ 13, 2014 3:53 pm

Καλωσόρισες Βασίλη!!! :)

Καλά φουμαρίσματα :wink:

Επιστροφή σε “Προβλήματα και λύσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης