ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ HUMI MOY ΣΤΟΥΣ 74 ΒΑΘΜΟΥΣ...SOS!!!

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μαρ 24, 2009 12:41 pm

Νίκος έγραψε:Kouk,
με βάση τη φυσική, ο υγρός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ξηρό και επομένως στα ψηλότερα ράφια θα έπρεπε να έχεις και υψηλότερη υγρασία.

Νίκο με προβλημάτισε η παρατήρησή σου γιαυτό και χθές βράδυ έκανα δοκιμή.
Το αποτέλεσμα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο απο αυτά που γράφεις. Παράδειγμα
Πάνω συρτάρι 68%. Μεταφορά του ηλεκτρονικού υγρασιόμετρου 40 πόντους πιό κάτω. Reading 69%. Νέα μεταφορά στο κάτω κάτω χώρο. Reading 71%.
Λάβε υπ όψιν ότι ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα υγραντικά βγήκαν για να μη γίνει λάθος μέτρηση. Επίσης δοκίμασα και με άλλο υγρασιόμετρο. Ιδια λογική, απλά άλλα readings(σιγά μη συμφωνούσαν)
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Μαρ 24, 2009 12:59 pm

Καταθέτω τη δική μου εμπειρία.

Στο μεγάλο μου cabinet έχω 5 ράφια όπου κάθε ράφι έχει από ένα δοχείο με beads για 70 βαθμούς και ένα ψηφιακό υγρόμετρο. Τα ψηλότερα ράφια έχουν μεγαλύτερη υγρασία από τα χαμηλότερα. Η διαφορά μπορεί να κυμανθεί, ανάλογα με τον καιρό, από 1 έως 5 βαθμούς. Όσο μεγαλύτερη η διαφορά τόσο λιγότερο διάστημα καρατάει και σύντομα ισορροπεί στον 1-2 βαθμούς.

Τα άλλα δύο cabinet που είναι μικρότερα και έχουν τρία ράφια η διαφορές είναι μικρότερες.

Κατά συνέπεια συμφωνώ με τον Νίκο ή τουλάχιστον μου συμβαίνει το ίδιο.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 24, 2009 3:20 pm

Να αρχίσω με την φυσική, που είναι και το πιό ξερό θέμα;

Σκεφτείτε πως αν η υγρός αέρας δεν ήταν πιο ελαφρύς, δεν θα υπήρχαμε.
Ο υγρός αέρας ανεβαίνει στα ψηλότερα και ψυχρώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας, υγροποιείται, δημιουργούνται σύννεφα κλπ. κλπ.

Τώρα το τι και γιατί συμβαίνει στον υγραντήρα του καθένα μας, τι παρατηρήσεις κάνουμε και τι συμπεράσματα βγάζουμε, είναι άλλο θέμα.
Δεν αμφιβάλω καθόλου για τις διαπιστώσεις που κάνετε και αν στον υγραντήρα η υγρασία στα ψηλά ή στη μέση ή πίσω ή οπουδήποτε αλλού είναι μικρότερη, κοιτάμε να το αντιμετωπίσουμε με τα κατάλληλα μέσα, όπως beads και φουρφούρια.

Αλλά μη τρελαθούμε κιόλας, αν αλλού είναι 67% και αλλού 72%.

Μιά απλή λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αλλάζουμε κάθε τόσο τις θέση στα πούρα, είτε σε κουτιά είναι αυτά είτε σε συρτάρια είτε και μόνα τους.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 24, 2009 3:24 pm

hernesto έγραψε:...Όσο για το ότι για λίγο ακόμα θα μένω με τους γονείς μου -> από το δικό μου σπίτι δε με παίρνουν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν αν είναι να έρθουν να με πάρουν από την "εξοδό" μου! :lol: :lol: :lol: :lol:

Θάρθει κι σειρά σου... :wink:
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Μαρ 24, 2009 3:33 pm

Νίκος έγραψε:......
Πάρε λοιπόν και βράσε νερό σε μία κατσαρόλα με κλειστό το καπάκι. Μόλις βρασει καλά, βάλε το κεφάλι σου πάνω από τη κατσαρόλα και βγάλε το καπάκι.
Αν έχεις δίκιο ... δεν θα πάθεις τίποτα :lol: :lol: :lol: ......

Φοβερός :lol:
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μαρ 24, 2009 3:35 pm

Leonidas έγραψε:Βρέ Νίκο, συμπάθα με... Πού παρκάρεις;;;;

Μην αγχώνεσαι, απλά φρόντησε να έρθεις στην επόμενη συνάντηση :lol:

Πάντως, μη με υποτιμάς τόσο :D . Τα φροντίζω μιά χαρά τα πούρα μου, αλλιώς θα έβλεπες κάθε λίγο να γράφω για το τάδε και το δείνα πρόβλημα.
Μεχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με υγρασιά, θερμοκρασία και σκαθάρια. Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι αυτό που έχουν και οι περισσότεροι:

Ο χώρος, που ποτέ δεν φθάνει, αλλά ελπίζω να μην λυθεί λόγω κρίσης.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Μαρ 24, 2009 3:47 pm

Πάντως,βλέποντας τους κουβανούς σε ντοκυμαντέρ(δεν έχω πάει ακόμα στα άγια χώματα) να καπνίζουν τα φρεσκοστριμένα ή να τα ανάβουν με ένα απλό Bic ,σκέφτομαι ότι ώρες ώρες πραγματικά παραλογίζομαι με την φροντίδα και με τα αποσταγμένα και τα θερμόμετρα(δεν βάζω σε μένα καλά καλά αλλά στα πούρα μου βλέπω και τις αυξομειώσεις πανάθεμά με :D ) και όχι βουτάνιο από το super market γιατί βρωμάει και και και...............όχι ότι δεν μ'αρέσει ,αφού είναι hobby αυτό είναι το νόημά του,απλώς σκέφτομαι ότι αν με έβλεπε από μια γωνιά ο Robaina θα κούναγε το κεφάλι του.

Από την άλλη ο ίδιος δεν λέει ότι σε περίεργες νύχτες κοιμάται μαζί με τα καπνά ώστε να ανοίξει ή να κλείσει τα παράθυρα αναλόγως της υγρασίας;

Μήπως τελικά τηρουμένων των αναλογιών όσοι ασχολούνται με το πούρο την "ψωνίζουν" (με την καλή έννοια) ;
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Τρί Μαρ 24, 2009 4:23 pm

Δεν πιστεύω ότι γενικότερα όποιος είναι ψείρας με τα πράγματα που είναι hobby του και τα προσέχει/συντηρεί/δένεται με αυτά, μπορεί να χαρακτηριστεί ως ψώνιο.
Η έννοια του ψώνιου είναι γενικά παραξηγημένη εν Ελλάδι, και όποιος δείχνει επιπλέον ενδιαφέρον για κάποια πράγματα, τείνει να χαρακτηρίζεται ως "ψωνάρα", "επιδειξίας" , κτλ. και διάφορα άλλα κοσμητικά επίθετα διόλου αντιπροσωπευτικά του συγκεκριμένου ατόμου...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μαρ 24, 2009 4:29 pm

Νίκος έγραψε:
Leonidas έγραψε:Βρέ Νίκο, συμπάθα με... Πού παρκάρεις;;;;

Μην αγχώνεσαι, απλά φρόντησε να έρθεις στην επόμενη συνάντηση :lol:

Πάντως, μη με υποτιμάς τόσο :D . Τα φροντίζω μιά χαρά τα πούρα μου, αλλιώς θα έβλεπες κάθε λίγο να γράφω για το τάδε και το δείνα πρόβλημα.
Μεχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με υγρασιά, θερμοκρασία και σκαθάρια. Το μόνο πρόβλημα που έχω, είναι αυτό που έχουν και οι περισσότεροι:

Ο χώρος, που ποτέ δεν φθάνει, αλλά ελπίζω να μην λυθεί λόγω κρίσης.

Ε όχι και να σε υποτιμήσω. Και λίγο πλάκα κακό δεν κάνει.
Αυτό το θέμα χώρου τι ήθελες και το έθιξες; Μα να μη φτάνει ποτέ βρε παιδί μου; Ποτέ;

Στην επόμενη συνάντηση λοιπόν....
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μαρ 24, 2009 10:24 pm

Κι επειδή όπως λέει κι ο Τζιμάκος (ο Πανούσης) μ'αρέσει να απαντάω με ΝΤΟΥΚΟΥμέντα ορίστε και δυο σχετικά links:
http://wiki.answers.com/Q/Why_is_warm_a ... n_cold_air
http://ezinearticles.com/?Why-Does-Cold ... &id=302338

Αν λοιπόν δεχτούμε ότι κάτι τέτοιο ισχύει τότε θα πρέπει ο "υγρότερος" κι άρα βαρύτερος αέρας να είναι κάτω κι ο "αερότερος" κι άρα ελαφρύτερος αέρας πάνω...

Εκτός βέβαια αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε και το Νεύτωνα οπότε απλά "παραιτούμαι"! :lol: :lol: :lol:

@ Νίκο:
Θα αργήσω τουλάχιστον 4-5 χρόνια ακόμα οπότε θα μπορώ μέχρι τότε να σας δουλεύω όλους τους....."κρεμασμένους"! :lol: :lol:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τετ Μαρ 25, 2009 12:29 am

Παντως και σε εμενα και μαλιστα μου φαινονταν περιεργο στο cabinet και ενω εχω hydra στο μεσαιο και στο κατω συρταρι εχω 70% και στο πανω χωρις να εχω τιποτα 72% και στα 3 εχω beads
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μαρ 26, 2009 4:49 pm

hernesto έγραψε:Κι επειδή όπως λέει κι ο Τζιμάκος (ο Πανούσης) μ'αρέσει να απαντάω με ΝΤΟΥΚΟΥμέντα ορίστε και δυο σχετικά links:
http://wiki.answers.com/Q/Why_is_warm_a ... n_cold_air
http://ezinearticles.com/?Why-Does-Cold ... &id=302338

Αν λοιπόν δεχτούμε ότι κάτι τέτοιο ισχύει τότε θα πρέπει ο "υγρότερος" κι άρα βαρύτερος αέρας να είναι κάτω κι ο "αερότερος" κι άρα ελαφρύτερος αέρας πάνω...

Εκτός βέβαια αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε και το Νεύτωνα οπότε απλά "παραιτούμαι"! :lol: :lol: :lol:

@ Νίκο:
Θα αργήσω τουλάχιστον 4-5 χρόνια ακόμα οπότε θα μπορώ μέχρι τότε να σας δουλεύω όλους τους....."κρεμασμένους"! :lol: :lol:

Παναγιώτη, νομίζω οτι κουράζουμε τον υπόλοιπο κόσμο με τα των θετικών επιστημών.
Πάντως, αν είχες δίκιο δεν θα υπήρχαν ... σύννεφα εκεί ψηλά.

Εκτός αυτού, τα "ντοκουμέντα" που παραθέτεις αναφέρονται σε θερμό / ψυχρό αέρα κι εδώ δεν διαφώνησε κανείς. Για υγρασία ούτε λεξη.

Ξέρω, θα πεις ο ψυχρός αέρας έχει μεγαλύτερη υγρασία, αλλά εδώ μπερδεύει το πράγμα.
Εν προκειμένω δεν μιλάμε για σχετική υγρασία - που δεν σημαίνει τίποτε άλλο, από το ποσοστό κορεσμού σε υδρατμούς - και η οποία είναι σαφώς μεγαλύτερη στα ψυχρά στρώματα.
Συγκεκριμένα μιλάμε για την απόλυτη υγρασία - την πραγματική ποσότητα υδρατμών στον αέρα.

Για τους υπόλοιπους και είδικά τους νέους του αθλήματος, που ίσως βαριούνται να ανατρέξουν σε παλιότερες δημοσιεύσεις, κάνω μια μικρή επανάληψη και υπενθυμίσω, οτι εχουμε παραδεχτεί όλοι και χωρίς wikipedia, οτι ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος του ψυχρού.
Και οτι μπορεί να "κρατήσει" περισσότερους υδρατμούς, δηλ. έχει μικρότερη σχετική υγρασία.
Η σχετική υγρασία εξαρτάται απόλυτα από την θερμοκρασία.
Οταν λοιπόν μετράμε την σχ. υγρασία σε ένα κλειστό σύστημα, όπως τον υγραντήρα, και βρίσκουμε διαφορά σε δύο σημεία, πρέπει να θυμόμαστε, οτι ένας βαθμός Κελσιού διαφορά στην θερμοκρασία σημαίνει 3% περίπου διαφορά σε σχετική υγρασία.

Αν λοιπόν μετράμε την σχετική υγρασία σε έναν μεγάλο υγραντήρα και δεν έχουμε κάνει κάτι για την ρύθμιση της θερμοκρασίας εντός αυτού, τότε σίγουρα θα έχουμε μια διαφορά τουλάχιστον 1 βαθμού (και στα ψυγεία, που ψύχονται έχουμε Δ=+-3)
Επομένως ακόμα και αν οι Hydra μας κάνουν καλά τη δουλειά τους και κατανέμουν σωστα τους υδρατμούς ( ναι, την απόλυτη υγρασία ) και έχουμε παντού στον υγραντήρα, ακρίβώς την ίδια ποσότητα υδρατμών, αλλά 1 βαθμό Κελσίου ( αντε και Φαρενάιτ ) περισσότερη ζέστη στα πάνω ράφια, μιά και παραδεχτήκαμε, πως ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος, θα έχουμε και 3% περίπου μικρότερη σχετική υγρασία στα πιό ψηλά ράφια.
Αν δηλ. βλέπουμε 72-73% κάτω, θά βλέπουμε 69-70% επάνω.

Απλό δεν είναι; :D

Συμπέρασμα:
1. δεν συμπεραίνουμε, οτι ο υγρότερος αέρας είναι πιο βαρύς.
2. δεν συμπεραίνουμε, οτι ο βαρύτερος αέρας είναι πιο υγρός.
3. για να έχουμε υπό έλεγχο την σχετική υγρασία δεν πρέπει να ξεχνάμε την θερμοκρασία.
Αν καταφέρουμε να έχουμε παντού την ίδια θερμοκρασία, θα έχουμε και την ίδια σχετική υγρασία.
Πως;
Οπως στα επαγγελματικά ψυγεία: με ανεμιστήρες
ή στην περίπτωσή μας ανεμιστηράκια
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Παρ Μαρ 27, 2009 3:17 pm

Συμφωνώ με τό Νίκο.Το 99.9% στά υγρόμετρα μας μετρούν τη σχετική υγρασία ..καί οχι τη απόλυτη!!Οπότε μη τρελένεστε και περισσότερο οι καινούργιοι καπνιστές γιατι εαν μας προβληματίζει τόσο πολύ το + - 1 η 2% στη υγρασία θα χάσουμε πολλά τά %στήν ...ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

Σας χαιρετώ μετά από καιρό.

Χρήστος Κ.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Re: ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ HUMI MOY ΣΤΟΥΣ 74 ΒΑΘΜΟΥΣ...SOS!!!

Δημοσίευσηαπό capobomba » Πέμ Αύγ 31, 2017 8:00 am

Ένα κλασσικό ποστ στο οποίο οι "γκουρού" αμολανε τις σοφιες τους κάνοντας κακή επίδειξη της ημιμαθειας τους
Πραγματικά γέλασα στο σημείο που γίνεται ανάλυση απόλυτης και σχετικής υγρασίας λες και μας αφορά η μας ενδιαφέρει η απόλυτη υγρασία τού υγραντηρα
Αν μπορείτε να διαβάσετε ανάμεσα στις γραμμές θα βρείτε και ενδιαφέροντα σημεία αλλά και καλτ αναφορές
Ερώτηση: εσείς τα κουτιά σας τα κρατάτε κλειστά η ημιανοιχτα μέσα στον καμπινε σας :lol:

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης