Travel humidor υγραντικό

Άβαταρ μέλους
Greekos

Re: Travel humidor υγραντικό

Δημοσίευσηαπό Greekos » Τρί Οκτ 24, 2017 5:46 pm

Αν το βοωεδα δεν ξεφουσκωνει μπορεί να είναι πολύ κοντά στην υγρασία του.
Pavlos να ρωτησω μια βασική ερώτηση.
Υγρασία με τί μετράς? Ολα σχεδόν χρείαζονται να γίνουν calibrated... μπορεί να είναι 2-3 % έξω κ αν βαλεις κ το στανταρντ λάθος τότε μάλοον εκεί που τα θές θα είσαι..
Αν έχεις κ άλλο μποβιντα βάλε το σε ένα σακουλάκι με το όργανο.. αν είναι εντυχισμένο μα τον υγραντήρα τότε είναι δύσκολα τα πραγματα κ το πιθανόν είναι οτι χάνει ως συνήθως πολύ..
Ασε το boveda κ τα πούρα σου να κάνουν τα κουμάντα τους.. αν δεις το σακουλάκι σου να μικράινει κ τα άλατα να κρυσταλώνουν τότε πάιφτει η υγρασια σου...
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 5:53 pm

Greekos έγραψε:μπορεί να είναι 2-3 % έξω

Καλά...εδώ 2% ακρίβεια δίνει στις προδιαγραφές η Bosch για τον αισθητήρα της που θεωρείται το industry standard για βιομηχανικές εφαρμογές και κάνει τα τριπλάσια χρήματα (γυμνός) από ότι ένα για 'πούρα'. Φαντάζεστε τι γίνεται :lol: Για να μην μιλήσω για drift.

Γι αυτό σου λέμε Παύλο πάρε βάλε ενα boveda μέσα, πρόσεχε μήπως ξεραίνεται και μην ανησυχείς πολύ :lol:
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 5:56 pm

Εχω το xikar rectangular και εκανα calibrate με αλατι και εβγαλε ακριβως 75%.To boveda οπως το πηρα ειναι ισως λιγο ξεφούσκωσε αλλα οχι αισθητά,λετε αν τον γεμισω να δω μια σταθερη τιμη στα 65%?
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 6:00 pm

Fairlight έγραψε:
Greekos έγραψε:μπορεί να είναι 2-3 % έξω

Καλά...εδώ 2% ακρίβεια δίνει στις προδιαγραφές η Bosch για τον αισθητήρα της που θεωρείται το industry standard για βιομηχανικές εφαρμογές και κάνει τα τριπλάσια χρήματα (γυμνός) από ότι ένα για 'πούρα'. Φαντάζεστε τι γίνεται :lol: Για να μην μιλήσω για drift.

Γι αυτό σου λέμε Παύλο πάρε βάλε ενα boveda μέσα, πρόσεχε μήπως ξεραίνεται και μην ανησυχείς πολύ :lol:

Θα το γεμισω αυριο με πουρα και αν δω οτι δεν κραταει υγρασια θα παρω ενα ακομα boveda η θα βαλω υγραντικο xikar με pg
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Τετ Οκτ 25, 2017 5:40 pm

Δε χρειάζεται άγχος!
Βασικά βάλε μέσα πούρα και άσε το Boveda να κάνει τη δουλειά του. Με 1 Boveda είσαι καλά, αν νιώθεις όμως μέσα σου ανασφάλεια πάρε και ένα δεύτερο!
Εννοείς έχεις το ψηφιακό υγρόμετρο της Xikar?
Επίσης καλό είναι να έχεις τον υγραντήρα σου πάνω απο 50% γεμάτο με πούρα κτλ
for those about to rock, we salute you
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Τετ Οκτ 25, 2017 8:20 pm

Φίλε μου δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις τον υγραντήρα με το Boveda μέσα αλλά θέλει πάρα πολύ καιρό για να μουσκέψει τα τοιχώματα του υγραντήρα, μιας και η αποδέσμευση υγρασίας που κάνει είναι πολύ αργή. Η Bovenda δίνει ειδικά φακελάκια με 85% υγρασία για seasoning του υγραντήρα τα οποία τα βάζεις μέσα (ένα τεμάχιο ανά 25 πούρα χωρητικότητα υγραντήρα) και τα ξεχνάς για 14 μέρες ώστε να μουσκέψει καλά το ξύλο. Μετά από τις 14 ημέρες βάζεις πούρα και τα Bovenda με 69% ή 72% υγρασία και όλα πάνε ρολόι (με την προϋπόθεση ότι δεν έχεις διαρροές).
Με ένα Bovenda 69% μέσα σε μη σεταρισμένο υγραντήρα πιστεύω θα θέλεις πάνω από 2μήνο για να φέρεις τον υγραντήρα στα σωστά του χωρίς να τον ανοίξεις καθόλου. Το έχω κάνει το εν λόγω σετάρισμα δύο φορές και πίστεψέ με τα 84% ξεφουσκώνουν αρκετά κατά τα seasoning.

Με το σφουγγάρι που λες ότι έβαλες μέσα σωστά ανέβηκε η υγρασία. Αυτό όμως που είδες 74% ήταν η υγρασία στον αέρα. Η υγρασία στο ξύλο θα ήταν σίγουρα πολύ χαμηλότερη μιας και απαιτείται πολύ μεγαλύτερο διάστημα ώστε να τραβήξει και να κορεστεί το ξύλο για αυτό και μετά σου έπεσαν οι υγρασίες

Προσωπικά, για να έχω το καεφάλι μου ήσυχο, τον όγκο των πούρων μου τον έχω σε τάπερ, βάζα ψυγειάκια κ.λπ. αεροστεγή δοχεία με boveda και στον επιτραπέζιο έχω μερικά για άμεση κατανάλωση.
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Κυρ Οκτ 29, 2017 12:22 am

Ευχαριστω για την ολοκληρωμένη απαντηση.Το ιδιο μου ειπαν και στο μαγαζι που παω για πουρα οτι ειναι καινουργιος ο υγραντηρας και τραβαει ακομα το ξυλο συν οτι το ενα boveda δεν ειναι αρκετο για να κραταει υγρασια σε ξυλινο υγραντηρα στο επιπεδο που λεει.Θα παρω το υγραντικο της χικαρ με κρυστάλλους που βολευει για τον υγραντηρα να τραβηξουν τα ξυλα την υγρασια που θελουν.Θελω να ειναι στο 64 με 66 η υγρασια αν και ενα πουρο που καπνισα μετα απο μια εβδομαδα σε 63% μου αρεσε που καιγόταν όμορφα και η γευση καμια διαφορα απο υψηλότερες τιμες υγρασιας
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τετ Νοέμ 01, 2017 10:36 pm

Και για να υπαρχει και απαντηση στο θεμα πηρα το xikar bar και μεσα σε 3 ωρες απο 63 εφτασε 67 και απο οτι ειδα στο υγρομετρο παιζει απο 66 με 69...Πολυ καλυτερη αποδοση απο το boveda και μικρότερο σε μεγεθος σημαντικα.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Νοέμ 07, 2017 7:47 pm

σταματα να ανοιγοκλεινεις τον υγραντηρα και να κοιταζεις που εχει φτασει η υγρασια γιατι μονο " κακο " κανεις
και στα πουρα και στην υγρασια και στην ψυχολογια σου
βαλε μεσα ενα μποβεντα 69 ή 70 βαλε και το πουρο που εχεις και ξεχασε τα για 10 μερες
ακομα καλυτερα καπνισε το πουρο και ασε τον υγραντηρα με το μποβεντα να κανει την δουλεια του

ξερεις οτι τα μποβεντα βγαινουν σε 3 ή 4 διαστασεις
δεν φανταζομαι να εχεις παρει το μικρο και να περιμενεις να γινει σεταρισμα με το μικρο και να τον ανοιγοκλεινεις και καθε μερα για να δεις τι εχει γινει ...

θα ειναι σε μια μερια ο κρητικος και θα διαβαζει αυτο το θρεντακι και θα γελανε και τα μουστακια του :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Τρί Νοέμ 07, 2017 9:48 pm

alex46 έγραψε:σταματα να ανοιγοκλεινεις τον υγραντηρα

Μη μου λες τέτοια. :| Η μισή μου απόλαυση είναι να χώνω τη μουσούδα μου μέσα στο βάζο και να αναπνέω φρέσκο μυρωδατο αεράκι... :twisted: :D :roll:
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Νοέμ 08, 2017 2:10 pm

Αν την βρίσκετε ρε μάγκες με την μυρωδιά πάρτε άδεια κουτιά από πούρα (κρατάνε άρωμα) και μυρίστε. Δεν είναι που δεν είναι υγραντήρες αυτοί αν τους ανοιγοκλείνετε κιόλας σε λίγο το μόνο που θα σας μείνει να θυμάστε είναι η μυρωδιά.
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Πέμ Νοέμ 09, 2017 11:22 pm

Χεχε αυτη η μυρωδια οταν ανοιγει δεν υπαρχει!Ο υγραντηρας μια χαρα,ειναι παιζει σταθερα 70 κλειστος οταν ανοιξει πεφτει και ανεβαίνει μετα απο λιγο και απο θεμα κατασκευης δεν ειναι κακη η ποιοτητα ειδα σε μερικα μαγαζια αλλους υγραντηρες με ιδιο μεγεθος απο γνωστες εταιριες με λεπτότερα κομματια κεδρου https://imgur.com/a/PA1Me

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης