ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ HUMI MOY ΣΤΟΥΣ 74 ΒΑΘΜΟΥΣ...SOS!!!

pana2321977

ΥΓΡΑΣΙΑ ΣΤΟ HUMI MOY ΣΤΟΥΣ 74 ΒΑΘΜΟΥΣ...SOS!!!

Δημοσίευσηαπό pana2321977 » Δευ Μαρ 16, 2009 8:14 pm

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ AFICIONADOS...ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ HUMI MOY KAI META ΑΠΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ ΚΑΙ 1 ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΤΩΝ ΠΟΥΡΩΝ ΜΟΥ, ΤΑ ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑ (ΣΤΟ HUMI),ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΡΥΣΤΑΛΟΥΣ MEΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ 74 ΒΑΘΜΟΥΣ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΟΥ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥΧΛΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΟΥ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??? HELP ME PLEASE....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μαρ 16, 2009 8:59 pm

οχι φιλε μου, μην αγχωνεσε, δεν θα μουχλιασουν τα πουρα σου. βγαλε τα υγραντικα στοιχεια για 2-3 μερες, αστα εξω να ξεραθουν λιγο, και βαλε τα μεσα. εαν παλι δεν θες να μπεις στη διαδικασια αυτη, μην κανεις τιποτα, δεν υπαρχει κινδυνος. απο τα 78 και πανω και για παρατεταμενη διαρκεια πιανει μουχλα.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Μαρ 20, 2009 8:46 pm

Μπορεί να μην έχει σχέση με τον τίτλο του θέματος (ειδικά για τους βαθμούς αφού μάλλον το 74 είναι πολύ χαμηλό), αλλά μόλις ανακάλυψα ένα ατύχημα, που συνέβη τις τελευταίες ημέρες στο τελευταίο (κάτω) ράφι του cabinet και οφείλεται σε κάποια δυσλειτουργία της συσκευής ύγρανσης (ή σε κάποια ανοησία δική μου όσον αφορά τις ρυθμίσεις της, δεν έχει και τόση σημασία επί του παρόντος).
Πιο συγκεκριμένα ανακάλυψα τρία κουτιά Hoyo du Roi, δύο κουτιά San Luis Rey Serie A και από ένα κουτί Punch Coronas, Sancho Panza Coronas και Vegas Robaina Don Alejandro (των 25 όλα φυσικά) τα οποία ήταν «τίγκα» στην υγρασία. Αρκετά πάνω από το κανονικό τα πρώτα, έως εντελώς μούσκεμα τα τελευταία, με την σειρά που τα αναφέρω. Μάλιστα στα Don Alejandro είχε εμφανιστεί σε μερικά κομμάτια και η σχετική ένδειξη μούχλας (τα οποία αφού καθαρίστηκαν προσεκτικά απομονώθηκαν από τα άλλα, για να μην τα …..κολλήσουν).
Τα Hoyo ξαναμπήκαν στον cabinet σε κάποια από τα ψηλά ράφια, όπου η υγρασία είναι σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα, ενώ τα υπόλοιπα, αφού βγήκαν από τα κουτιά τους και ελέγχθηκαν τοποθετήθηκαν σε τρεις μικρούς humidor (των 100 και 150 τεμ) με την ελπίδα να ανακάμψουν.
Αναμένω τις προτάσεις σας.
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Μαρ 20, 2009 9:19 pm

περισσοτερα ανεμιστηρακια, καλυτερη κατανομη των υγραντικων και ... ενα καινουργιο υγραντηρα (δηλαδη πως να κυκλοφορησει η υγρασια αφου το εχεις γεμισει ασφυκτικα :shock: )
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μαρ 20, 2009 9:26 pm

Καλησπέρα captain,
Να σου μεταφέρω κάποιες εμπειρίες που έχω καταγράψει τα τελευταία χρόνια.
Αποθήκευση/παλαίωση στα κουτιά που έχουν χάρτινες επενδύσεις, τις έχω αποκλείσει τελείως. Ο λόγος είναι ότι το χαρτί έχω προσέξει ότι μαζεύει πολλή υγρασία και συνήθη αποτελέσματα είναι αυτά που ανέφερες. (μούχλα)

Οτι πούρα στοκάρω, άν δεν έχω ελεύθερα ξύλινα κουτιά (πχ απο Partagas SD4, HDM ή οτιδήποτε άλλο), είναι τοποθετημένα εκτός κουτιών. Με αυτόν τον τρόπο είναι αφενός εύκολη η ανίχνευση προβλήματος, αφετέρου ακόμη πιο εύκολο το ανακάτεμά τους.

Στα ξύλινα κουτιά που χρησιμοποιώ, θα βάλω οπωσδήποτε και φύλλα κέδρου στον πάτο.

Σε κάθε περίπτωση τα κουτιά είναι ανοιχτά/ημιάνοιχτα για να κυκλοφορεί αέρας. Σε επίπεδο cabinet/ντουλάπας δουλεύουν συχνά-πυκνά και ανεμιστηράκια για να αποφεύγεται πλήρως το φαινόμενο μούχλας.

Ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Σάβ Μαρ 21, 2009 10:57 am

Παιδια με τα κουτια την εχω πατησει κι εγω οταν εφερα απο ταξιδι ενα HDM σε ξυλινο κι ενα EL REY DEL MUNDO σε χαρτινο.

Μη εχοντας υγραντηρα τοτε τα τυλιξα μολις γυρισα με βρεγμενη πετσετα και τα δυο.Τα μεν HOYO τιποτα τα EL REY πανιασανε στη κυριολεξια......

Θα συμφωνησω απολυτα με τον λεωνιδα.

Καλημερα!!!

8) 8)
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Σάβ Μαρ 21, 2009 3:11 pm

Leonidas έγραψε:Στα ξύλινα κουτιά που χρησιμοποιώ, θα βάλω οπωσδήποτε και φύλλα κέδρου στον πάτο.

Και που τα βρίσκουμε τα άνωθεν? :roll:
Άβαταρ μέλους
petran

Δημοσίευσηαπό petran » Δευ Μαρ 23, 2009 10:01 am

Φυλλα κεδρου μπορεις να ζητησεις απο καταστημα που πουλαει πουρα.Συνηθως εχουν....

8) 8)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 23, 2009 3:22 pm

Kouk,
με βάση τη φυσική, ο υγρός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ξηρό και επομένως στα ψηλότερα ράφια θα έπρεπε να έχεις και υψηλότερη υγρασία.
Αν εσύ έχεις λιγότερη, σημαίνει οτι κατάφερες να εγκλωβίσεις την υγρασία, που αποδίδει ο hydra σου στο κάτω μέρος. Εχεις όμως κι άλλους μέσα, απ' όσο θυμάμαι, οπότε φρόντισε για καλύτερη κυκλοφορία του αέρα και ασφαλιστικές δικλείδες.
Με το τελευταίο εννοώ, μερικά μικρά δοχεία ή σακουλάκια (μπομπονιέρες :lol: ) με beads τοποθετημένα σε όλα τα ράφια και να βλέπεις αν, πότε και σε ποιά ράφια αλλάζουν χρώμα, από άσπρα σε διαφανή και αντιστρόφως.
Πριν την εφαρμογή, καλό θα είναι τα άσπρα beads να είναι περισσότερα από τα διαφανή.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 23, 2009 3:58 pm

Λεωνίδα, πρόσφατα έκανα ακριβώς την αντίθετη διαπίστωση από εσένα.

Είχα βάλει τον Οκτώβριο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου (station wagon) ένα τάπερ με περιεχόμενο ένα μακρόστενο υγραντικό στοιχείο, ένα κουτί των 25 PSD4 ένα κουτί των 25 PMF και ένα πακέτο των 5Χ3 HdM petit Robusto, έτσι για κάθε ενδεχόμενο :) .

Το ενδεχόμενο δεν παρουσιάστηκε, το τάπερ ξεχάστηκε και ανακαλύφθηκε μόλις την περασμένη παρασκευή.

Τα HdM είχαν λίγο μαλακώσει, αλλά τίποτε άλλο το ανησυχητικό.

Τα Mille Fleurs ήταν μούσκεμα, αλλά χωρίς κανένα σημάδι μούχλας.

Τα D4 ήταν σε αξιοθρήνητη κατάσταση.
Τα κόκκινα δαχτυλίδια είναι πια καφέ και είχαν κολήσει μεταξύ τους, από τα ζουμιά που τρέξανε. Τα περισσότερα πούρα της πάνω σειράς και "μόνο" στο πάνω μέρος τους είχαν μια πολύ αχνή στρώση άσπρης μούχλας.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Μαρ 23, 2009 5:18 pm

Νίκος έγραψε:Kouk,
με βάση τη φυσική, ο υγρός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ξηρό και επομένως......

Αν και πιστεύω ότι λόγω της ιδιότητάς σου (ως μηχανικός πιο κοντά στα θέματα φυσικής και κλιματικών συνθηκών από εμένα) έχεις καλύτερη γνώση του συγκεκριμένου θέματος εγώ έχω τη διάθεση να διαφωνήσω... :lol:

Από όσο ξέρω, ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ψυχρό λόγω υψηλής κινητικής ενέργειας των ατόμων του εκάστοτε αερίου που οδηγεί σε μικρότερη πυκνότητά του άρα και ευκολότερη κίνησή του προς ανώτερες στάθμες σε ένα δεδομένο χώρο.

Συνεπώς κάνω την ακόλουθη υπόθεση:
για να έχουμε "υπερσυγκέντρωση" υγρασίας σε ένα μέρος του υγραντήρα θα πρέπει η θερμοκρασία του να είναι αρκετά χαμηλή ώστε να μην έχει αεριοποιηθεί πλήρως για να έχει ελεύθερη κίνηση, ενώ όταν όλη μάζα κάποιας ποσότητας υγρασίας έχει αεροποιηθεί πλήρως έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία και άρα πιο ελεύθερη κίνηση. Ως εκ τούτου εικάζω ότι, όπως και στην περίπτωση του Captain Kouk, κατά τα αναμενόμενα η υγρασία πρέπει να διατηρείται σε υψηλότερη πυκνότητα στα χαμηλότερα στρώματα ενός υγραντήρα και σε χαμηλότερη πυκνότητα στα υψηλότερα...

"Γουατ ντου γιου θινκ?" που λένε και στο χωριό μου...

Keep puffing boys and girls...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μαρ 23, 2009 5:41 pm

Δεν διαφωνείς μαζί μου. Με τη φυσική διαφωνείς.

Σαν φοιτητής που είσαι θα ξέρεις να φτιάχνεις μακαρόνια, αν και έχω κάποιες αμφιβολίες, γιατί νομίζω πως μένεις με τους γονείς σου.

Πάρε λοιπόν και βράσε νερό σε μία κατσαρόλα με κλειστό το καπάκι. Μόλις βρασει καλά, βάλε το κεφάλι σου πάνω από τη κατσαρόλα και βγάλε το καπάκι.
Αν έχεις δίκιο ... δεν θα πάθεις τίποτα :lol: :lol: :lol:

Η συνέχεια αύριο :D
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Μαρ 23, 2009 6:12 pm

Το έχω κάνει πάμπολλες φορές κι ακόμα είμαι μια χαρά - αν βέβαια το λες αυτό που είμαι "μια χαρά"!.. :lol: :lol: :lol:

Μόνο υδρατμός βγαίνει προς τα πάνω ενώ το νερό μένει κανονικά μες στην κατσαρόλα - δε φεύγει! :lol:

Δηλαδή συνεχίζω να επιμένω ότι η υψηλότερης πυκνότητας μορφή κάποιου σώματος ως βαρύτερη μένει στα χαμηλότερα στρώματα ενός χώρου ενώ η αραιότερης πυκνότητας μορφή του κινείται προς τα υψηλότερα στρώματα...

Γιατί συνεχίζω να διαφωνώ με τη φυσική, ΟΕΟ;

ΥΓ: Όσο για το ότι για λίγο ακόμα θα μένω με τους γονείς μου -> από το δικό μου σπίτι δε με παίρνουν τηλέφωνο για να με ρωτήσουν αν είναι να έρθουν να με πάρουν από την "εξοδό" μου! :lol: :lol: :lol: :lol:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 23, 2009 6:43 pm

Νίκος έγραψε: με βάση τη φυσική, ο υγρός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ξηρό και επομένως......

Δεν έχω καμμιά πρόθεση να διαφωνήσω με την φυσική. Αναρωτιέμαι όμως γιατί λένε, ότι τα πούρα που προορίζονται για παλαίωση ή ας το πούμε καλύτερα "πέραν επιτοπίου κατανάλωση" πρέπει να αποθηκεύονται στα "ψηλά" του cabinet, όπου η υγρασία είναι (πρέπει και μπορεί) σε επίπεδα λίγο χαμηλότερα του υπολοίπου χώρου?
Πέρα από αυτά υπάρχουν ήδη αρκετά beads στο έπιπλο (σε κάθε ράφι διαφορετική ποσότητα) απλώς τον τελευταίο καιρό έχουν απενεργοποιηθεί τα Hydra και λειτουργεί μόνον ένας μεγάλος υγραντήρας οικιακής χρήσης στο κάτω μέρος του ντουλαπιού, ρυθμισμένος όσον αφορά την ένταση λειτουργίας του. Προφανώς στο τελευταίο του γέμισμα με νερό, κατά λάθος άλλαξα τον ροοστάτη και έγινε η μ@λ@κι@.
Μάλλον θα πρέπει να ασχοληθώ εκ νέου και λίγο πιο επισταμένα με το σύστημα.
Γιαυτό σας λέω δεν είναι θέμα φυσικής, η μ@λ@κι@ ανάγεται στην σφαίρα της μεταφυσικής όπως και η ..... κωλοφ@ρδί@ άλλωστε :lol: :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μαρ 23, 2009 7:19 pm

Νίκο καλησπέρα

Διάβασα τι διαπίστωσες και επί της ουσίας δεν διαφωνούμε.

Ας δούμε τι διαφορές έχει ένα κουτί ξύλινο με/χωρίς επένδυση χαρτιού-κουβανέζικο-και πάντως σε κάθε περίπτωση φτηνιάρικο κόντρα πλακέ.

Αυτά που είναι επενδεδυμένα με χαρτί, απορροφούν πολύ γρήγορα υγρασία-χαρτί γαρ. Ειδικά για όσους απο εμάς έχουμε πέσει με τα μούτρα στα hydra και πάσης φύσεως ενεργού τύπου υγρασιοθεραπίες(sic), το χαρτί τραβάει πρώτο ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ.

Αντίθετα το ξύλο, τραβάει πιο αργά αλλά επίσης την αποβάλλει σε ΑΡΓΟΤΕΡΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ(βλέπε πάχος). Αυτό εξηγεί γιατί τα καθαρόαιμα ξυλόκουτα των PSD4 σου εμφάνισαν αυτά τα συμπτώματα. Συνδύασέ το με το "ξεχάστηκαν στο station wagon" και περίπου έχεις την απάντηση. Μούσκεψε το ξύλο και έκανε τη ζημιά.

Να υποθέσουμε εκ του ασφαλούς ότι aficionados τύπου Kouk δεν θα ξεχάσουν να ελέγξουν τα μωρά τους απο τον Οκτώβριο; Και πάντως δεν θα τα αφήσουν στο πίσω μέρος του station wagon; No offense mate.

Η πρότασή σου για beads είναι εκ των ών ουκ άνευ. Το αυτό ισχύει για ανεμιστηράκια.

Και ένα ακόμα. Active humidification χωρίς passive one είναι ΛΑΘΟΣ. Τάδε έφη author/Παυλόπουλος σε κάποιο post και έχει 100% δίκιο. Το active "ψεκάζει" και όποιο ρούφηξε, ρούφηξε. Θέλει δίπλα passive-βλέπε beads για να υπάχει ισορροπία. Και μεγάλη προσοχή σε sticks τύπου Por Larranaga με rings που περιέχουν μεταλλικά στοιχεία. Εκεί βλέπουμε μούχλα εύκολα. Λόγω μεταλλικών στοιχείων-οξείδωσης. Το 65% είναι κανόνας σε τέτοιου τύπου μωρά.

Βρέ Νίκο, συμπάθα με... Πού παρκάρεις;;;;

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης