κάνω κάτι λάθος;

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

κάνω κάτι λάθος;

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Απρ 25, 2009 9:28 pm

καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που εχω εδώ κ αρκετό καιρό απλά δεν το έκανα θέμα γιατί νόμιζα πως ήταν φυσιολογικό μέχρι που τελικά ανακαληψα ότι γίνεται επανειλημενα.εχω ένα μικρό cabinet με 3 συρτάρια στο πάνω μέρος του λοιπόν έχει την θέση του υγραντικου στοιχείου,ακριβώς από κάτω ξεκινάει το πρώτο συρτάρι όπου εχω κ το πρόβλημα.όλα τα πούρα του συρταριου εκείνου δεν τραβάνε καθόλου.το υγρομετρο το εχω στο μεσαίο συρτάρι κ είναι μόνιμα στο 71%.είναι ιδέα μου ή η υγρασία στο πάνω είναι πολύ περισσότερη κ συμβαίνει αυτό που ανέφερα παραπάνω;θέλω να σας πω επίσης πως κ τα πούρα στα υπόλοιπα συρτάρια δεν ρουφανε καλά κ μου σβήνουν αρκετές φορές!!λέτε να υπάρχει πρόβλημα με το υγρομετρο;όταν έρχονται τα πούρα πριν τα βαλω στον υγραντηρα τα πιανω όλα ένα ένα κ τα πιεζω κ είναι μαλακά,μετά από καιρό που τα βγάζω για να τα καπνίζω είναι παρά πολύ σκληρά με αποτέλεσμα να μην ρουφανε.παρακαλώ πολύ τα φώτα σας.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Απρ 25, 2009 10:18 pm

Θέλω επίσης να συμπληρώσω πως κάνω το κόλπο με το καλαμάκι από το σουβλάκι κ ναι,έχει κάποιο αποτέλεσμα αλλά δεν κραταει για πολυ μετα από 3-4 ρουφηξιές ξαναβουλωνει η τρύπα κ ξανά πάλι τα ίδια!!
Δεν είναι κατάσταση αυτή!!!
άσε που καίγεται στο κέντρο κ μένει γύρο γύρο άκαυτο με αποτέλεσμα να είμαι στο ένα χέρι το καλαμάκι κ στο άλλο τον αναπτήρα (το πούρο με ποιο χέρι το κρατάς θα ρωτούσε κάποιος)
yiorgos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό yiorgos » Κυρ Απρ 26, 2009 2:50 am

Καλησπέρα φίλε Churchill,

Πρώτα θα σε συμβούλευα να ελένξεις την ακρίβεια του υγρόμετρού σου. Ίσως να έχεις παραπάνω υγρασία απο το 71%. Το κόλπο με το αλάτι στο σφραγισμένο σακουλάκι είναι αρκετά χρήσιμο. (δες http://cigars.about.com/od/humidors/qt/hygrometers.htm)

Μερικές φορές η υγρασία παγιδεύεται κοντά στο υγραντικό στοιχείο, αν το συρτάρι σου δέν έχει αρκετές σχισμές για να πάει προς τα κάτω, ή αν έχεις πάρα πολλά πουρα στο πάνω μέρος. Μπορεί δηλαδή στο πάνω συρτάρι η υγρασία σου να είναι στο 77%-78%, και στο κάτω συρτάρι να είναι στο 71%.

Εάν το υγρομετρό σου είναι ακριβές, βάλε το στο πάνω συρτάρι κι αν δείς την ένδειξη μεγαλύτερη απο 71%, τοτε χρειάζεσαι ανεμιστηράκια ή να αραιώσεις τα πούρα σου στο πάνω συρτάρι.

Κατα τη γνώμη μου, 71% είναι πολυ ψηλά΄. Τα πούρα σου θα σφίξουν και θα έχεις προβλήματα στην καύση. 65-68% τα πουρά είναι συνήθως πιό μαλακά και καίγονται πιο εύκολα.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Απρ 26, 2009 12:12 pm

η κατάσταση που έρχονται τα πούρα από έξω σε θέμα υγρασίας κ το αν ρουφανε η αν είναι μαλακά είμαι αρκετά ευχαριστημένος.μπορεί να μην είναι οι κατάλληλες συνθήκες για να τα καπνίσεισ αλλά εχω διεπιστώσει κ το εχω αναφέρει κ αλλού αυτό πως καταλαβαίνω πιο καλά την γεύση του παρά αν το αφήσω στον υγραντηρα για όσο προβλέπεται

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης