ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΩΣΗ

Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Σάβ Σεπ 30, 2006 1:02 am

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΟΥΡΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ‘FORUM’ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ‘ΑΛΑΤΙ’ Η ΤΟ ‘ΑΛΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ’,ΟΠΟΣ ΣΤΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ, ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ HUMIDOR.
ΕΧΩ 2 ΥΓΡΑΝΤΗΡΕΣ, ΕΝΑΝ 50αρη ΚΑΙ ΕΝΑΝ 30αρη ( ΠΕΡΙΠΟΥ ).
ΣΤΟΝ <ΜΕΓΑΛΟ>  ΤΟ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟ ΔΕΙΧΝΕΙ 79% -81% ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΓΥΡΟ ΣΤΟΥΣ 24.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ ?

ΕΠΙΣΗΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΛΑΙΩΣΕΙ
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥΡΑ, 65% - 72% ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ…
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Σεπ 30, 2006 2:36 am

Βαγγέλη καλωσήρθες και συ στην παρέα κατ΄αρχήν!

Για να μειώσεις την υγρασία εγώ προτείνω να βγάλεις το humidifier για λίγες μέρες εκτός υγραντήρα και να δεις πως θα πάει η υγρασία. Αν δεν πέσει τότε φταίει μάλλον το υγρόμετρο σου! :? Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ο υγραντήρας.

Η ιδανική υγρασία έχει εύρος και όχι μια συγκεκριμένη τιμή. Σίγουρα όχι πάνω από 70%! Εγώ προσωπικά προτιμώ λίγο πιο κάτω γύρω στο 68-69%. Αναλόγως γούστου!

Πάντα να έχεις κατα νού ότι χρειάζεται υπομονή, ειδικά κατά την διαδικασία του σεταρίσματος....

Άντε και καλά καπνά!
panatellas for ever!
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Τρί Οκτ 03, 2006 12:35 am

Ευχαριστώ πολύ Μάριε.

Εβγαλα το υγρόμετρο εκτός υγραντήρα και η ένδειξη δεν έπεσε κάτω
από 77%. Υποθέτω ότι θα πρέπει να αλλάξω υγρόμετρο τελικά.

Υπάρχει κάποιο υγρόμετρο που να προτείνετε ?
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Τρί Οκτ 03, 2006 1:23 am

Βαγγέλη καλώς όρισες στο forum,

Καλύτερα πάρε έναν ψηφιακό, μπορεί αισθητικά να μην είναι τόσο όρομφος αλλά σίγουρα είναι πολύ αξιόπιστος και έχει άνδειξη θερμοκρασίας. Έχω πάρει δύο από το e-shop του Site και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Η υγρασία απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι λίγο προσωπική υπόθεση. Άλλος προτιμάει 75% άλλος κάτω από 70%.
Επίσης μπορεί κάθε πούρο να αναδεικνύει το χαρακτήρα του καλύτερα με διαφορετική υγρασία.

Προσπαθώ να παραμένω στο 70% που είναι η μέση αποδεκτή τιμή. Το καλοκαίρι την αφήνω λίγο να πέσει για την αποφυγή ζωυφίων λόγω υψηλής θερμοκρασίας και το χειμώνα δε με πειράζει να την δώ και λίγο ψηλότερα.

Πάντως έχω παρατηρήσει στα humidors που έχω σετάρει ότι μετά την αρχική προσπάθεια με το δοχείο νερού και το "βάπτισμα" του υγραντή κάποια στιγμή η υγρασία μου ανεβαίνει πολύ, πάνω από το 75%, και χρειάζεται να αφαιρέσω τους υγραντές για να την επαναφέρω στα επιθυμητά επίπεδα.

Βλέπω ότι είσαι στην όμορφη Κέρκυρα και θυμάμαι απ' όσες φορές έχω πάει ότι έχει πολύ υγρασία, ίσως να μην ευθύνεται το υγρόμετρό σου. Βρίσκομαι πολύ κοντά στη θάλασσα και αντιμετωπίζω παρόμοια φαινόμενα.

Καλή επιτυχία!

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης