Travel humidor υγραντικό

pavlos

Travel humidor υγραντικό

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 1:29 am

Καλησπερα παιδια κάλως σας βρηκα!Διαβαζω αρκετο καιρο διαφορα απο το φορουμ και μπορω να πω εμαθα αρκετα απο οσα λετε :D Αγορασα τον Adorini travel,ξερω για αρκετα ατομα απο εδω ειναι μεγεθος ταμπακιερας αλλα τον θελω για να εχω 15-20 πουρα σπιτι...Το προβλημα που εχω αφησα τον υγραντηρα 6 μερες με νερο σε σφουγγαρι ανέβασε υγρασια 74 και επεσε σιγα σιγα στα 67.Αφου εβαλα μεσα ενα 69% Boveda και 2 πουρα που τα εχω μεσα 4 μερες παιζει στα 64 σταθερα.Σημερα για δοκιμη εβαλα τα 2 προστατευτικα διαχωριστικα που δινει η adorini για την μεταφορα οποτε δεν ειχε κενά ο υγραντηρας και εφτασε μεσα σε 1 ωρα στα 66%...Λογικα το ενα 69% δεν κανει με τον καιρο αυτο αλλα λογο μεγεθους δεν μπορω να βαλω και δευτερο οποτε θα ηθελα να πειτε τι προτείνετε
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Re: Travel humidor υγραντικό

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τρί Οκτ 24, 2017 9:47 am

Να αφήσεις τον adorini στην άκρη να βάζεις μέσα τίποτε αποδείξεις για την εφορία στο τέλος του χρόνου κλπ και να αγοράσεις κανένα δυο βάζα να κάνεις την δουλειά σου με ηρεμία και χωρίς σκοτούρες για την υγρασία κλπ
Άλλαξα υπογραφή. Μυαλό δεν άλλαξα..
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 2:28 pm

Ακριβώς. Βάζο ή τάπερ με ένα boveda μέσα. Όχι υγραντικό με σφουγγάρι.
Άβαταρ μέλους
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Οκτ 24, 2017 3:00 pm

Καλώς ήρθες Παύλο. Θα συμφωνήσω με τους αδελφούς μοναχούς παραπάνω περι της λύσης των βάζων.

Ωστόσο μίας και αγόρασες τον Adorini, η δική μου συμβούλη είναι να μην αναλωθείς τόσο με τις τιμές τις υγρασίας. Διότι το 70-72% RH θέλει και περίπου 20-21°C. Rule of a thumb: Όσο ανεβαίνεις σε θερμοκρασία δωματίου (υγραντήρα), πρέπει να πέφτεις σε υγρασία (σε κάποια πλαίσια πάντα). Πέτα 1 Βoveda pack μέσα και θα έρθουν όλα στα κέντρα τους.

Καλά καπνά :D
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 3:11 pm

Tournesol έγραψε: Rule of a thumb: Όσο ανεβαίνεις σε θερμοκρασία δωματίου (υγραντήρα), πρέπει να πέφτεις σε υγρασία (σε κάποια πλαίσια πάντα)

Όχι, λάθος. Το αντίθετο ισχύει. Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτός ο μύθος και γιατί συνεχίζει να αναπαράγεται. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα μπορείς να δεις τις καμπύλες με το percent moisture content στο θέμα με το Freezador μου.
Άβαταρ μέλους
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Τρί Οκτ 24, 2017 3:48 pm

Θωμά τα έγραψα πράγματι ανάποδα :D -Γράφω ένα lit. review και έχει γίνει ο εγκέφαλος φριτέζα :lol: :lol: :lol:

Apologies για την παρανόηση. Ωστόσο θέλω να επισημάνω πως πέραν της αποθήκευσης/παλαίωσης, είναι σημαντικότερο να διατηρούνται συνθήκες μη ιδανικές για την ανάπτυξη cigar beetle larvae (above 23°C and high humidity).
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 4:11 pm

Τι συγνώμη σιγά. Το γράφω απλά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

Review ρε θηρίο? Μπράβο!

Τώρα το μαμούνι αν είναι να κάτσει θα κάτσει, 5% RH δεν θα κάνει την διαφορά.
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 4:34 pm

Γιατι τοση αγαπη με τα ταπερ? :D Ενας λογος που πηρα υγραντηρα και οχι ταπερ ηταν η μυρωδια που βγαζει οταν τον ανοιγεις και γενικα δεν μου παει η καρδια να αφηνω partagas no 4 μεσα σε ταπερ που ειχα φασολακια πριν.Οσο για την υγρασια και θερμοκρασια σημερα ειναι 63% και 21 βαθμους υποψην οτι εχω μεσα ενα στικ μονο και δεν ξερω αν φταιει αυτο.Ειπα να παρω το υγραντικο της cigar αυτο το εχει δοκιμασει κανεις? http://www.canadahumidor.com/images/products/806xi.jpg
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Τρί Οκτ 24, 2017 4:40 pm

Υπάρχουν στα καταστήματα της Αθήνας και άλλες μάρκες από φακελάκια - Boveda style.

Επίσης επειδή ούτε εμένα μου αρέσει το τάπερ, πήρα ιδέα από μια παρουσίαση στο φόρουμ από βάζο γυάλινο, με εσωτερική επένδυση κέδρου. Μοσχοβολάει. Θα κάνω και το δικό μου μια παρουσιαση οσονούπω.
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 4:49 pm

Απλα τον εχω αγορασει τον υγραντηρα και δεν ειναι φτηνιάρικος κλείνει καλα και δεν νομιζω να χανει απο καπου.Απλα το 1 Boveda με 40%υγρασια μεσα στο σπιτι δεν θα φτασει ποτε το 65-66% που θελω αν και δεν μπορω να πω οτι καταλαβα διαφορα στα 63% απλα ειχα σκοπο να παρω μερικα ακριβοτερα και να τα αφησω μεσα για κανενα χρονο
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Τρί Οκτ 24, 2017 4:50 pm

Το ταπεράκι πρέπει να είναι καινούργιο, όχι να έχουν περάσει από μέσα μπάμιες, μελιτζάνες, λάδια, φέτα κλπ.
Μπορείς να του βάλεις μια στρώση φύλλων κέδρου. Καλό θα ήταν να κλείνει με λάστιχο στο χείλος.
Το συγκεκριμένο υγραντικό δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά τα προϊόντα της xikar τα τιμώ. Κυρίως τα βαζάκια τους.
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 5:07 pm

Εχει βγαλει και η adorini ακρυλικα για 20 πουρα που σφραγιζουν πολυ καλυτερα απο το ξυλο και απο οτι διαβασα ειναι και απο χοντρο υλικο οποτε δεν θα εχει θεματα να κρατησει υγρασια...Παρολα αυτα εχει 2 πακετακια boveda μεσα που μου λεει οτι αν εχεις ξυλινο υγραντηρα πρεπει να τον γεμιζεις και boveda περα απο πουρα :shock:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 5:31 pm

pavlos έγραψε:Γιατι τοση αγαπη με τα ταπερ? :D

:lol: :lol: :lol: (γελάω με τον εαυτό μου, γιατί είμαι μεγάλος φαν του τάπερ).

Τα πλαστικά τάπερ ΔΕΝ μυρίζουν. Αν μυρίζουν κάτι έχεις κάνει λάθος.

Εντάξει θέλουν ένα αρχικό καθάρισμα. Ένα παχύρρευστο (σε σημείο αλοιφής) διάλειμμα απο μαγειρική σόδα και απιονισμένο νερό δεν θα αφήσει καμία μυρωδιά. Προφανώς πρέπει να είναι καινούριο και προφανώς πρέπει να είναι καλής ποιότητας και οχι Jumbo. Προσωπικά χρησιμοποιώ τα επαγγελματικά gastronome για διάφορους λόγους.

Για να μην μιλήσω για τον βασικό όγκο της συλλογής μου που το έχω σε σακούλες :lol: :lol:

Τέλος, τα μη πορώδη υλικά όπως το πλαστικό και ακόμα περισσότερα το γυαλί κάνουν όντως διατήρηση υγρασίας σε ένα πολύ καλύτερο επίπεδο απο το ξύλο. Αυτό μετατρέπεται αυτόματα σε μειονέκτημα όταν ο έλεγχος της υγρασίας δεν είναι σωστός. Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να χρησημοποιούνται υγραντικά που είναι σε θέση και να απορροφήσουν υγρασία.
pavlos

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τρί Οκτ 24, 2017 5:38 pm

Υπαρχουν κατι γυαλινα βαζα που κλεινουν με κατι σιδερα και λαστιχο.Αυτα νομιζω θα ηταν ακομα καλυτερα απο ταπερ σε θεματα στεγανότητας,εγω θα προσπαθησω να βρω ενα υγραντικο για τον Ξυλινο υγραντηρα μου να ανεβασει την υγρασια εκει που θελω και να μην πιανει πολυ χωρο και οταν φτασω να εχω σακουλες απο κουβανεζικα θα εχω και λεφτα να παρω ενα cabinet και να μην τα εχω σε ταπερ ποτε μου :lol:
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Οκτ 24, 2017 5:46 pm

Εννοείται ότι θα βάζεις τα πούρα σου όπου θεωρείς εσύ καλύτερο και όπου σε ευχαριστεί περισσότερο. :)

Τα λάστιχα, τα σίδερα κτλπ επιφέρουν αλλαγές σε αυτά που συζητάμε που βρίσκονται σχεδόν σε μη μετρήσιμο επίπεδο. Το ξύλο είναι εντελώς διαφορετική ιστορία απ όλα αυτά.

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες