Ασπρα στίγματα στο υγραντικό σώμα

pokergr

Ασπρα στίγματα στο υγραντικό σώμα

Δημοσίευσηαπό pokergr » Κυρ Φεβ 11, 2007 8:18 pm

Απουσίαζα για 4 ημέρες από το σπίτι και σήμερα ανοίγω τον υγραντήρα βλέπω υγρασία 75% και παρατηρώ άσπρα στίγματα σαν σκόνη κιμωλίας πάνω στο υγραντικό σώμα του υγραντή(ο υγραντής είναι μόλις 10 ημερών και του είχα βάλει απιονισμένο νερό και solution).Μάλλον πρόκειται για μούχλα.Τι πρέπει να κάνω;Διάβασα προηγούμενο θέμα αλλά δε κατάλαβα πρέπει να πετάξω τον υγραντή και να τον αντικαταστήσω;Κινδυνεύουν τα πούρα;
Hasta luego amigos!!
Γιώργος
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Κυρ Φεβ 11, 2007 10:09 pm

Μου συμβαίνει και μένα κάποτε αλλά με ένα χαρτί το σκουπίζω και δεν υπάρχει πρόβλημα Γιώργο.

Δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις το humidifier.
panatellas for ever!
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Δευ Φεβ 12, 2007 12:26 am

όπως τα λέει ο marios angelides. Το καθαρίζεις λίγο με χαρτί κουζίνας και είναι ο.κ.
pokergr

Δημοσίευσηαπό pokergr » Δευ Φεβ 12, 2007 1:45 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
Hasta luego amigos!!

Γιώργος
pokergr

Δημοσίευσηαπό pokergr » Τρί Φεβ 20, 2007 7:54 pm

Καλησπέρα φίλες και φίλοι!Καθάρισα τα στίγματα αυτά με χαρτί αλλά μετά από μία εβδομάδα από τη πρώτη εμφάνισή τους ξαναβγήκαν.Έτσι τα ξανακαθάρισα.Είναι σίγουρο ότι τα πούρα δε διατρέχουν κάποιο κίνδυνο;
Hasta luego amigos!!

Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Τετ Φεβ 21, 2007 12:06 am

Και μερικοί δικοί μου υγραντές βγάζουν αυτό το χνούδι αλλά τους ανοίγω, τους καθαρίζω και τους ξαναχρησιμοποιώ.
Δεν πιστεύω ότι διατρέχουν κίνδυνο τα πούρα.
Επειδή μάλιστα τα παρατηρώ μόνο στους ίδιους υγραντές (1-2 από 7 που χρησιμοποιώ) πιστεύω ότι ίσως ευθύνεται το υλικό στους συγκεκριμένους υγραντές. Ίσως να είναι κατώτερης ποιότητας.
Για να είμαι σίγουρος δεν τους έχω στους επιτραπέζιους υγραντές όπου τα πούρα είναι εκτός κούτας αλλά σε ένα εκ των 2 cabinets που τα πούρα βρίσκονται μέσα στις κούτες τους.
Αν κάποιος πιστεύει ότι βλάπτουν τα πούρα ας μας το πεί να λάβουμε τα μέτρα μας. :shock:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 21, 2007 11:58 am

Μπορείτε επίσης να αγοράσετε από ανθοπωλεία σφουγγαράκι oasis, το πουλάνε σε μπλοκ και κοστίζει από 3 έως 5 €, και περιοδικά να αλλάζετε το σφουγγαράκι του υγραντή σας. Με ένα μεγάλο κοφτερό και λείο μαχαίρι, χωρίς δόντια, ή καλύτερα με ένα μεγάλο κοπίδι το κόβετε και το φέρνετε στα μέτρα του υγραντή σας και για αρκετούς μήνες δεν έχετε πρόβλημα. Αν παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα επαναλαμβάνετε.
Νομίζω ότι με ένα απλό σκούπισμα δεν λύνεται το πρόβλημα. Τα στίγματα θα εμφανίζονται συνέχεια.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τετ Φεβ 21, 2007 1:40 pm

[quote="ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ"]Μπορείτε επίσης να αγοράσετε από ανθοπωλεία σφουγγαράκι oasis, το πουλάνε σε μπλοκ και κοστίζει από 3 έως 5 €, και περιοδικά να αλλάζετε το σφουγγαράκι του υγραντή σας. Με ένα μεγάλο κοφτερό και λείο μαχαίρι, χωρίς δόντια, ή καλύτερα με ένα μεγάλο κοπίδι το κόβετε και το φέρνετε στα μέτρα του υγραντή σας και για αρκετούς μήνες δεν έχετε πρόβλημα. Αν παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα επαναλαμβάνετε.
Νομίζω ότι με ένα απλό σκούπισμα δεν λύνεται το πρόβλημα. Τα στίγματα θα εμφανίζονται συνέχεια.[/quote]

Γεια σας θα συμφωνησω με τον Ανδρεα, το παθαινα συχνα παλιοτερα που χρησιμοποιουσα υγραντικα στοιχεια τυπου Oasis. Οταν αρχισει να βγαζει τα λευκα στιγματα τα οποια ενιοτε συνοδευονται και απο μια περιεργη οσμη δεν υπαρχει γιατρια. Τα αλλαζεις και φροντιζεις να μην τα υπερυγραινεις. Καλυτερα να τα παρακολουθεις και να συμπληρωνεις συχνοτερα νερο παρα μια στις τοσες με αφθονο νερο. Το solution σε μενα δεν ειχε βοηθησει σε τιποτα. Με ολα τα χρηματα που εχεις δωσει για 7 επιτραπεζιους (εκτος και αν δεν το καταλαβα καλα) δεν θα ηταν προτιμοτερο να παρεις ενα Cabinet και ενα ηλεκτρονικο υγραντηρα και να ξεμπερδευεις μια και καλη... Γνωμη μου... Αυτα.
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Τετ Φεβ 21, 2007 3:02 pm

Φίλε Σταύρο καλησπέρα,
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου Post για τους 7 υγραντές βρίσκονται σε 2 επιτραπέζιους υγραντήρες (ένα cuban και ένα non-cubans) και σε δύο μικρά cabinets που έχω βάλει από 2-3 υγραντές στο κάθε ένα.
Το solution ούτε εμένα με βοήθησε και δεν το χρησιμοποιώ.
Για ηλεκτρονικό υγραντή το σκέφτομαι αλλά δεν γνωρίζω και πολλά.
Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα oasis plus από το cheaphumidors.com να το δοκιμάσω στο ένα cabinet. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση;
Ευχαριστώ
Δημοσθένης
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τετ Φεβ 21, 2007 4:29 pm

[quote="Demosthenes"]Φίλε Σταύρο καλησπέρα,
Αν αναφέρεσαι στο δικό μου Post για τους 7 υγραντές βρίσκονται σε 2 επιτραπέζιους υγραντήρες (ένα cuban και ένα non-cubans) και σε δύο μικρά cabinets που έχω βάλει από 2-3 υγραντές στο κάθε ένα.
Το solution ούτε εμένα με βοήθησε και δεν το χρησιμοποιώ.
Για ηλεκτρονικό υγραντή το σκέφτομαι αλλά δεν γνωρίζω και πολλά.
Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα oasis plus από το cheaphumidors.com να το δοκιμάσω στο ένα cabinet. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση;
Ευχαριστώ
Δημοσθένης[/quote]

Καλησπερα και σε σενα φιλε Δημoσθενη, εχεις δικιο δεν συγκρατησα καλα τα νουμερα και δεν ειδα τα δυο cabinets. Για τo cigar oasis εχω διαβασει καλα λογια αλλα δεν εχω ιδια πειρα. Ψαχνομαι και εγω αυτο το διαστημα για ενα δευτερο ηλεκτρονικο υγραντηρα για μεγαλο cabinet και εχω σκεφτει την λυση του cigar oasis II XL. Το προβλημα ειναι οτι δεν το βρισκεις ευκολα εως καθολου σε Ευρωπαιο dealer. Εχω στειλει αρκετα mail στο site τους στην Αμερικη αλλα απαντηση καμμια. Και φοβαμαι οτι αν το παραγγειλουμε απο Αμερικη και θα αργησει και τελωνειο θα πληρωσουμε... Αυτα...
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Πέμ Φεβ 22, 2007 1:02 am

pokergr έγραψε:Καλησπέρα φίλες και φίλοι!Καθάρισα τα στίγματα αυτά με χαρτί αλλά μετά από μία εβδομάδα από τη πρώτη εμφάνισή τους ξαναβγήκαν.Έτσι τα ξανακαθάρισα.Είναι σίγουρο ότι τα πούρα δε διατρέχουν κάποιο κίνδυνο;

Τα πούρα διατρέχουν ΜΕΓΑΛΟ κίνδυνο να αναπτύξουν μύκητες (κοινώς μούχλα) Τα άσπρα στίγματα στα υγραντικά σώματα είναι μικρές αποικίες μυκήτων που "μεταναστεύουν" με τη μορφή σπόρων. Αν το περίβλημα του υγραντικού σώματος έχει μεγάλες οπές, είναι πολύ εύκολο οι σπόροι να μετακομίσουν στα πούρα και να κάνουν πάρτυ.

Αν δεις λευκά στίγματα, και δε θέλεις να αντικαταστήσεις το υγραντικό σώμα, κάνε το εξής. Τοποθέτησέ το εκτός υγραντήρα, σε μέρος με ξηρή ατμόσφαιρα και ηλιακό φως. Όταν στεγνώσει πλήρως, τίναξέ το αρκετές φορές και τότε μπορείς να το επαναχρησιμοποιήσεις.

Βέβαια το πιθανότερο είναι να αναπτυχθούν ξανά οι μύκητες, οπότε καλύτερα να το αντικαταστήσεις,
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 28, 2007 1:26 am

Λοιπον παιδια!!! επειδη εχω κουραστει να ακουω υπερβολες ως προς τον τροπο υγρανσης των μικρων και μεγαλων HUMIDORS και λογω της προσωπικης μου ενασχολησης με το αντικειμενο(HELLENIC DUTY FREE SHOPS- WALK IN HUMIDORS-TABACCO SHOPS- BIG CABINET CLIMATICS CUSTOM MADE
και πολλων ακομη θεματων σας λεω οτι δινω καθε πληροφορια σε οποιον ενδιαφερεται.Και επειδη μαλλον θα θεωρηθει απο καποιους σαν διαφημηση
τα προιοντα που θα προμηθευτουν απο εμενα θα ειναι σχεδον σε τιμες κοστους.Αρκει να αναφερθει σε τι ειδους υγραντηρα θα γινη η "επεμβαση".
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Φεβ 28, 2007 9:51 am

Για τo cigar oasis εχω διαβασει καλα λογια αλλα δεν εχω ιδια πειρα. Ψαχνομαι και εγω αυτο το διαστημα για ενα δευτερο ηλεκτρονικο υγραντηρα για μεγαλο cabinet και εχω σκεφτει την λυση του cigar oasis II XL. Το προβλημα ειναι οτι δεν το βρισκεις ευκολα εως καθολου σε Ευρωπαιο dealer. Εχω στειλει αρκετα mail στο site τους στην Αμερικη αλλα απαντηση καμμια. Και φοβαμαι οτι αν το παραγγειλουμε απο Αμερικη και θα αργησει και τελωνειο θα πληρωσουμε... Αυτα...[/quote]

Σταύρο θα σου πω με σιγουριά τα παρακάτω:

Ξέχνα την Ελλάδα και το επίσημο site της OASIS. Στην Ελλάδα το βρήκα € 600 (!!!) στο worldcigars.gr στη Θεσσαλονίκη το οποίο μάλιστα τελευταία έκλεισε. Στο site της OASIS δεν ασχολούνται με λιανική πώληση γι αυτό και απαξιούν να σου απαντήσουν.
Αν θέλεις να το αποκτήσεις γρήγορα, σίγουρα, χωρίς δασμούς και τελωνεία μία είναι η λύση, που είναι και η φθηνότερη: cheaphumidors.com. Από αυτούς έχω αγοράσει 4 Oasis (ένα απλό και τρία plus), αλλά και πολλά άλλα πραγματάκια, χωρίς κανένα πρόβλημα στην καλύτερη τιμή που έχω βρει οπουδήποτε. Για το Oasis II τσέκαρε μόνο τις διαστάσεις του γιατί είναι σημαντικά μεγαλύτερο από τα μικρά αδερφάκια του.
Αν καταλήξεις στα μικρότερα μοντέλα αγόρασε και ανταλλακτικές δεξαμενές νερού γιατί κάθε χρόνο θέλουν αλλαγή. Βάλ' τα όλα σε μία παραγγελία για να επωφεληθείς τα μεταφορικά μιας δεύτερης, που δεν είναι και λίγα.
pokergr

Δημοσίευσηαπό pokergr » Τρί Μαρ 13, 2007 12:00 am

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους...αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τη μούχλα στο υγραντικό σώμα παρόλο που άλλαξα υγραντή.Σήμερα έβαλα καινούριο,δε χρησιμοποίησα το ίδιο απιονισμένο νερό και δε πρόσθεσα καθόλου solution.Υπάρχει περίπτωση η μόλυνση να προερχόταν από το νερό ή το solution;(Διότι στατιστικά δεν είναι τόσο πιθανό να ήταν μολυσμένοι και οι δύο υγραντές από δύο διαφορετικά καταστήματα)
Hasta luego amigos!!

Γιώργος

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης