Επιπεδα Υγρασιας

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Επιπεδα Υγρασιας

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιουν 27, 2007 11:27 pm

Μια που στο τελευταιο του post ο Καναμπακος το εθιξε και αν θυμαμαι καλα δεν το εχουμε συζητησει και τοσο λεπτομερειακα - οσο θα σας προτρεψω να κανουμε αυτη τη φορα - ετσι για να ανταλαξουμε και εντυπωσεις, ξεκινω αυτο το θεμα.

Το θεμα εχει να κανει με τις παρατηρησεις που ο καθενας μας εχει κανει κατα καιρους σχετικα με την υγρασια που καπνιζει καλυτερα ενα πουρο. Πολυ σωστα τονισε ο Καρναμπακος οτι ακομα και τα πουρα Αβανας καπνιζονται καλυτερα σε διαφορετικες υγρασιες. Ενα Montecristo απο ενα Romeo ή ενα Hoyo κλπ. Ακομα διαφορα μπορει να υπαρχει και σε διαφορετικα μοντελα μεσα στην ιδια την φιρμα, ενα Partagas D4 απο ενα Lusitanias ή 8-9-8 κοκ.

Αν και επανηλημενα εχω διαβασει σε ολους τους τονους και απο αρκετες πηγες οτι για παλαιωση (αναφερομαι σε πουρα Αβανας) ιδανικη ειναι μια υγρασια (διαφορετικη απο αυτην που αναφερει ο Καρναμπακος ομολογουμενος) 65% και θερμοκρασια 16-18 βαθμους Κελσιου, προσωπικα διατηρω τα επιπεδα υγρασιας στους υγραντηρες μου στο 68-70%. Ακομα και σε αυτα που εχω αφησει να ηρεμησουν με το περασμα του χρονου, τα διατηρω σε υγρασιες παλι 68-70%.

Ωστωσο αυτο που εχω διαπιστωσει (χωρις να μπορω ομως να βαλω μια τιμη στην υγρασια) ειναι οτι πραγματι τα κουβανεζικα καπνιζονται καλυτερα σε υγρασιες πιο χαμηλες των 70%. Δεν μπορω να μιλησω συγκεκριμενα, γιατι βγαζω το πουρο απο το περιβαλλον των 70% υγρασια και το αφηνω καμποση ωρα εκτος υγραντηρα οποτε και το καπνιζω. Στο μεταξυ αυτο εχει χασει καποια υγρασια και βρισκεται αρκετα κατω απο το 70% απο οπου βγηκε.

Κατι τελευταιο, οσον αφορα τις παρατηρησεις μου, τα πουρα με Manduro wrapper νομιζω τι καπνιζονται πολυ καλυτερα σε υγρασιες 65% και κατω μιας και εχω την εντυπωση οτι το Manduro wrapper κραταει παντα λιγο περισσοτερη υγρασια σε σχεση με τα αλλα πιο ανοιχτοχρομα wrappers. Ωστοσο δεν εχω διαβασει κατι σχετικο μεχρι στιγμης, οποτε ειναι μια προσωπικη διαπιστωση που μεχρι στιγμης ομως δεν αυτοαναιρεθηκε.

Εσεις τι παρατηρησεις εχετε κανει γενηκοτερα; Αλλα ας το κανουμε και συγκεκριμενο. Ας ξεκινισουμε απο τρεις πολυαγαπημενες και προτιμουμενες φιρμες οπως ειναι τα Cohiba, Montecristo και Partagas.

Σας χαιρετω!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Παρ Ιουν 29, 2007 4:34 pm

Νακο, να σου πω την αληθεια, αποφευγω συζητησεις επι της υγρασιας οπως ο "ετσι" το "τετοιο". Απλα και μονο εχω κατασταλαξει στην αποψη οτι εφοσον τα πουρα φυλαγονται σε σχετικα υγρο μερος και σχετικα (ολα ειναι σχετικα) δροσερα, κρατανε για ΠΟΛΛΕΣ δεκαετιες.
Πολοι εχουν δοκιμασει να αναπτυξουν πολυπλοκες θεωριες βασισμενες σε relative η σε absolut υγρασια κλπ κλπ. Δεν θελω να πω ετσι ευθεως οτι αποτυχαν, αλλα και να μην αποτυχαν, σχεδον ολες οι θεωριες τους δεν μπορουν να αποδειχτουν και ακομα λιγοτερο, να γινουν πραξη.

Τα υπολοιπα ειναι τοσο υποκειμενικα που ο καθενας μπορει να πει την αποψη του, μιας και βασιζεται σε προσωπικες εμπειρικες παρατηρησεις.
Δοκιμασα διαφορους συνδιασμους και βρηκα οτι μου αρεσουν τα εξης:
1) Μακροχρονιο παλαιωμα (πανω απο 10 χρονια) στο 60% relative και 12-14 Κελσιου.
2) Μεσοχρονιο παλαιωμα (3-10 χρονια) στο 65% και περιπου 14 Κελσιου.
3) Πουρα που θα καπνισω μεσα στους επομενους 2-3 μηνες και μεχρι 3 χρονια παλι στου 65% και κατι ποιο ζεστα.

Μιας και δεν εχω non-cubans πια δεν τιθεται το προβλημα πια, αλλα οταν ειχα, χρησιμοποιουσα τους ιδιους συνδιασμους αλλα με τουλαχιστον +5 μοναδες επανω στην υγρασια.

Για τα γουστα μου, αυτοι οι συνδιασμοι ειναι τελειοι, πραγμα ομως που δεν σημαινει οτι για αλλους ισχυει το ιδιο. Το μονο που μπορω ναπω με σιγουρια, ειναι οτι ποτε δεν θα φυλαγα τα κουβανεζικα πουρα μου πανω απο 70% (ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ) και ποτε ζεστα φυσικα.

Οσο για διαφορετικα επιπεδα υγραασιας για διαφορετικες Κουβανεζικες μαρκες, και παλι: πιστευω οτι ειναι μια πλανη (για να το πω λιγο διπλωματικα) και δεν υπαρχει καμια γενικη αληθεια. Οι ποικιλιες καπνου που καλιεργουνται στην Κουβα ειναι τοσο περιορισμενες, που ολα τα πουρα περιεχουν λιγο πολυ τις ιδιες ποικιλιες (σε διαφορους συνδιασμους φυσικα). Γιατι λοιπονς φυλλα με τις ιδιες γενετικες ιδιοτητες, να εχουν διαφορετικες ιδιοτητες οταν εινει μεσα σε ενα Montecristo και αλλες οταν ειναι τυλιγμενο μεσα σε ενα Juan Lopez?
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
Άβαταρ μέλους
BAGGELHS

Δημοσίευσηαπό BAGGELHS » Σάβ Ιουν 30, 2007 3:07 pm

Καλησπέρα σε όλους :D

Με τον κόσμο του πούρου ασχολούμαι τα τελευταία 2 χρόνια.
Αν θέλετε και την δική μου ταπεινή άποψη, όσο αφορά την υγρασία,
τα όρια που βάζω είναι 69% - 73%
Κατά προτίμηση, προσπαθώ να είναι σχετικά σταθερή στο 71%

Ίσως είναι λίγο παραπάνω αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι το πούρο
είναι πιο «ΖΩΝΤΑΝΟ»

Για την θερμοκρασία πιστεύω ότι τους αρέσει η «δροσιά» 8) 16 – 20
για τον ίδιο λόγω, πιο «ζωντανά», αν και αυτές τις μέρες αγχώνομε λιγάκι
γιατί έχει ανέβει στους 25 (+) (-)

Οσο αφορά την υγρασία για διαφορετικές μάρκες πούρων συμφωνώ
με τον ʽstatosʼ.
Από το ίδιο καπνόδεντρο είναι τα φύλλα, ίσος και από το ίδιο χωράφι :shock:

Όλα σχετικά είναι