Υγρασία και καύση

atomgr

Υγρασία και καύση

Δημοσίευσηαπό atomgr » Κυρ Νοέμ 18, 2007 9:31 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους, το ποσοστό υγρασίας στη καύση πως αναγνωρίζεται?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 20, 2007 4:32 pm

Κατά τη γνώμη μου μόνο κατά προσέγγιση. Δεν μπορώ δηλαδή καπνίζοντας ένα πούρο να πω ότι η υγρασία του εκείνη τη στιγμή είναι, ας πούμε, 68 ή 71 βαθμοί.
Μπορώ όμως να πω αν έχει αυξημένη ή ελλειπή υγρασία ανάλογα με το πώς καίγεται και πώς τραβάει. Η υπερβολική υγρασία μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο τράβηγμα και στην καύση, δηλαδή σβήνει συχνά, ενώ αντίθετα ένα ξερό πούρο καίγεται γρήγορα και η γεύση του είναι στεγνή, αλλοιωμένη, χωρίς αρώματα.
Τώρα βέβαια τα παραπάνω τα αντιλαμβάνομαι έτσι εγώ που έχω και αλλεργική ρινίτιδα. Κάποιος άλλος με καλύτερη μύτη (ίσως και πιο ωραία :) ) να έχει άλλη αντίληψη.
atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Τρί Νοέμ 20, 2007 5:07 pm

Όταν ξετυλίγεται ας πούμε ή καίγεται πιο εύκολα στο εσωτερικό από ότι στο εξωτερικό?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Νοέμ 20, 2007 6:57 pm

Μου έχει τύχει αυτό με τα Domenico, τα δικά μας, και κατέληξα πως ήταν κατασκευαστικό λάθος. Με άλλα λόγια ο στρίφτης ήταν πολύ νέος.
atomgr

Δημοσίευσηαπό atomgr » Πέμ Νοέμ 22, 2007 12:30 am

Μια και ταιριάζει παραθέτω ένα mail που μου ήρθε από ένα ενημερωτικό που είμαι γραμμένος:
Daily I get asked, "Should I remove the wrapper from my new cigars before I store them in my humidor?" The simple answer: It doesn't matter. You may think that the plastic prevents the cigar from getting humidity, but they won't. The cellophane is used to prevent the cigars from being damaged, and it also deters against flavors mixing. But what many people don't know is that cellophane is actually a porous material, so it allows humidity to pass through it. Want an example? Take a cigar in the wrapper and leave it outside your humidor for a week. You might as well throw it away, because it'll be ruined. The wrapper didn't hold in the humidity; it did nothing at all, really. So it isn't hard to see how the wrapper doesn't really affect the humidity of the cigar. It comes down to personal preference. Some people like them on;some people like them off. The advantage of keeping them on is that your cigar flavors won't mingle as much, though you probably won't notice unless you're an expert. It also is great to cut your cigars with the wrappers on, as it keeps the blade clean and sharp much longer.
If you have any questions about cigars or theproper way to store them, or anything else, please feel free to give me a call at 1-888-674-8307 or via email atsales@cheaphumidors.com Regards, Dave P.S. Next week, I'll teach you how to battle the dreaded cigar beetle.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Κυρ Σεπ 21, 2008 3:43 pm

Mr Cool έγραψε:Μου έχει τύχει αυτό με τα Domenico, τα δικά μας, και κατέληξα πως ήταν κατασκευαστικό λάθος. Με άλλα λόγια ο στρίφτης ήταν πολύ νέος.

Αξίζουν τα δικά μας? Γευστικά εννοώ? Να τα δοκιμάσω, τι λέτε?
Και στο θέμα μας:
Το πούρο δεν πρέπει να σβήνει αν το αφήσεις?
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Σεπ 22, 2008 9:06 am

raftoput έγραψε: [Αξίζουν τα δικά μας? Γευστικά εννοώ? Να τα δοκιμάσω, τι λέτε?

Ψάξε λίγο στο φόρουμ, θα βρείς απαντήσεις και για αυτό.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Τρί Σεπ 23, 2008 4:20 pm

cpt Kouk έγραψε:
raftoput έγραψε: [Αξίζουν τα δικά μας? Γευστικά εννοώ? Να τα δοκιμάσω, τι λέτε?

Ψάξε λίγο στο φόρουμ, θα βρείς απαντήσεις και για αυτό.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση, ήδη βρήκα το review...

Αλλά τελικά δεν κατάλαβα, το πούρο όταν το αφήσεις πρέπει να σβήνει, όχι, ναι, υπό προϋποθέσεις?

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες