Humidipak

Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Humidipak

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Φεβ 26, 2006 2:21 pm

Αγόρασα μέσω διαδικτύου από την Αμερική, ορισμένο αριθμό υγραντήρων του τύπου Humidipak (www.humidipak.com), διότι έχω ήδη όλους τους υγραντήρες γεμάτους και ο manager της διακόσμησης σαλονιού, δεν έδωσε ακόμα συγκατάθεση για αγορά υγραντήρα τύπου cabinet.

To ερώτημα είναι εάν έχετε εμπειρία από τα συγκεκριμένα συστήματα ύγρανσης (humidipak). Παραθέτω 2 φωτογραφίες από τον τρόπο που τοποθέτησα τα πούρα μέσα στις σακούλες, παρακαλώ υποδείξτε μου τυχόν λάθος χρήση.
http://www.geocities.com/dgourlis/bag1.jpg
http://www.geocities.com/dgourlis/bag2.jpg
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Κώστας

Δημοσίευσηαπό Κώστας » Κυρ Φεβ 26, 2006 4:07 pm

Η γνώμη μου είναι ότι τα πούρα που έχεις στα tubes δεν μπορούν να απορροφήσουν υγρασία ούτως ή άλλως. Αν δεν τα έχεις ανοίξει και τα διατηρείς σε χώρο μακριά από τον ήλιο και σχετικά σταθερή θερμοκρασία θα διατηρηθούν για λίγο καιρό. Τα humipacks τα είχα δοκιμάσει. Θα κάνουν σχετικά καλή δουλειά για 5-8 κομμάτια το κάθε ένα για περίπου 1 μήνα, εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να συμβεί και στη δική σου περίπτωση. Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα πιο κάτω:
http://www.cigargroup.com/gallery/homemade.htm
και
http://www.cigargroup.com/gallery/homemade.htm
Εγώ χρησιμοποιώ τη λύση του igloodor (συγνώμη δεν θυμάμαι πώς το λένε στην Ελλάδα, στη Κύπρο το λέμε παγωνιέρα) και για humifier ποτήρια με φυσικό σφουγγάρι σε απιονισμένο νερό. Με τη βοήθεια ενός digital υγρομέτρου προσπαθώ να κρατώ την υγρασία στα 65%. Χρησιμοποιώ το igloodor για να πούρα που θέλω να παλιώσω και μετά τα μεταφέρω στα humidor μου.
Hope this helps
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Φεβ 26, 2006 7:22 pm

Ακριβώς τα ίδια humidipak είχα αγοράσει το 2003 από τον Δομίνικο. Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος. Την όλη 'εργασία' την κάνει το 'φακελάκι' το οποίο σύμφωνα με τα γραφόμενα είναι διπλής οδού δηλ. προσθέτει ή αφαιρεί υγρασία ανάλογα με το επίπεδο αυτής.
'Οπως είπα προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος , κρατήσανε τα πούρα για αρκετό καιρό. Προσωπικά νομίζω ότι άνετα θα κρατήσουνε μέχρι Απρίλιο - Μάιο. Μετά δεν ξέρω , γιατί συνήθως η χώρα μας καταγράφει πολύ χαμηλά επίπεδα υγρασίας μετά τον Απρίλιο.
'Αλλωστε αυτό μπορείς να το τσεκάρεις με ένα ψηφιακό υγρόμετρο.
Η μέθοδος του κώστα πολύ καλή, την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν πολλές φορές - χωρίς το σφουγγαράκι, με σκέτο απεσταγμένο νερό σε ένα ποτήρι.
Μπορεί να ανεβάσει την υγρασία μέχρι και 20 μονάδες πάνω.
'Ετσι λοιπόν μέχρι ο manager να δώσει συγκατάθεση, μπορείς να προσθέσεις ακόμα και ένα μικρό φλυτζάνι με απεσταγμένο νερό στο humidipak , τσεκάροντας όπως είπαμε με ένα ψηφιακό.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Φεβ 26, 2006 7:41 pm

Author έγραψε:'Ετσι λοιπόν μέχρι ο manager να δώσει συγκατάθεση, μπορείς να προσθέσεις ακόμα και ένα μικρό φλυτζάνι με απεσταγμένο νερό στο humidipak , τσεκάροντας όπως είπαμε με ένα ψηφιακό.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, πιστεύω πως η τοποθέτηση ενός μικρού coolidor στην κουζίνα θα εξαναγκάσει τον manager να δεχτεί την τοποθέτηση ενός cabinet στο σαλόνι. :wink:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Φεβ 26, 2006 7:59 pm

Δημήτρη, γιατί δεν αλλάζεις manager?

(χε χε αστειάκι!)

Υπάρχει και η λύση του γραφείου όπου η τοποθέτηση του cabinet είναι πιο ανώδυνη. Εγώ αυτό έχω κάνει. Είναι προέκταση της βιβλιοθήκης και δένει και πολύ όμορφα στον χώρο του γραφείου (εννοείται, ότι έχεις γραφείο και χώρο σ' αυτό).

Φιλική συμβουλή, Ανδρέας
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Φεβ 26, 2006 8:42 pm

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΗΣ έγραψε:Δημήτρη, γιατί δεν αλλάζεις manager?

Είναι προέκταση της βιβλιοθήκης και δένει και πολύ όμορφα στον χώρο του γραφείου (εννοείται, ότι έχεις γραφείο και χώρο σ' αυτό).

Φιλική συμβουλή, Ανδρέας

Φίλε Ανδρέα, ευχαριστώ για τη συμβουλή. Στο γραφείο μου έχω τον καλό υγραντήρα, και ένα μικρό για τα perlas και minutos. Το βρίσκω αρκετά χαλαρωτικό να ανοιγοκλείνω το κουτί now and then και να θαυμάζω...
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Σάβ Μαρ 04, 2006 10:46 pm

Δημήτρη θα θελα να μου πείς πόσο σου στοίχισε το humidipak. Εγώ το 2003 (Ιανουάριος) τα είχα πάρει από Δομίνικο περίπου 15 Ευρώ , από ένα μαγαζί που ήταν ακριβότερο από τα site της Αμερικής!!!
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Μαρ 05, 2006 12:36 am

Author έγραψε:Δημήτρη θα θελα να μου πείς πόσο σου στοίχισε το humidipak. Εγώ το 2003 (Ιανουάριος) τα είχα πάρει από Δομίνικο περίπου 15 Ευρώ , από ένα μαγαζί που ήταν ακριβότερο από τα site της Αμερικής!!!

Τα αγόρασα από το κατάστημα www.knoxcigar.com
το κόστος είναι $8 για το μικρό, $12 για το μεσαίο και $16.50 για το μεγάλο. Το κόστος αποστολής για 3 μεγάλα, 3 μικρά και 2 μεσαία, ήταν περίπου $25.

Από τη μια μεριά έχουν το λογότυπο της Fuente, και κάπου διάβασα πως τα Opus Opus X τα στέλνουν οι Fuentes μέσα σε τέτοια σακουλάκια.

Τα Humipouch (παρόμοια με αυτά που είχε κυκλοφορήσει και η Habanos το 2003 με το λογότυπό της), είναι πολύ φθηνότερα, αλλά δυσεύρετα...
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Μαρ 31, 2006 3:21 pm

Έχοντας χρησιμοποιήσει αυτό το σύστημα ύγρανσης και συντήρησης πούρων για περισσότερο από ένα μήνα, έχω μείνει ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος. Όλα τα πούρα έχουν άψογη υφή, όσα ήταν ξερά έχουν βρει την αρχική τους μορφή, και ακόμα αυτά που είναι στους σωλήνες αλουμινίου έχουν απορροφήσει υγρασία.

Επιπλέον να σας αναφέρω πως ανακάλυψα αυτήν την εβδομάδα και ήδη παρέλαβα από το γερμανικό κατάστημα http://www.cigarworld.de/shop/detail.ph ... 22dc41152a φακελίσκους ύγρανσης, να πωλούνται ξεχωριστά, χωρίς τη "σακούλα Fuente", και το κόστος τους περίπου στα 4 Ευρώ έκαστο. Επίσης σημειώστε πως υπάρχει δυνάτοτητα επιλογής για το ποσοστό ύγρανσης (από 69% μέχρι 73%) Η συσκευασία του "ανταλλακτικού" αναφέρει πως είναι κατάλληλο για υγραντήρες μέχρι 50 πούρα, ανά φακελλίσκο.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Απρ 14, 2006 9:33 am

Σε συνέχεια με το προηγούμενο post, θα ήθελα να συμπληρώσω πως τα φακελλάκια "humidipak" τα οποία αγόρασα από Γερμανία, δουλεύουν άψογα. Έβαλα ένα φακελλάκι σε κάθε cabinet που έχω για παλαίωση και τα έκλεισα σε ziplock.

Μετά από 1 μήνα, τα πούρα έχουν την απόλυτα σωστή υγρασία και καπνίζονται τέλεια.

Έχει βρει κάποιος φίλος να πωλούνται αυτά τα humidipaks, χωρίς τη σακούλα Fuente και στην Ελλάδα? Είναι κρίμα κάθε φορά να πρέπει κανείς να πληρώνει τα ταχυδρομικά από Γερμανία...
Άβαταρ μέλους
gandrian
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gandrian » Παρ Απρ 14, 2006 11:30 am

Δημήτρης Γουρλής έγραψε:Σε συνέχεια με το προηγούμενο post, θα ήθελα να συμπληρώσω πως τα φακελλάκια "humidipak" τα οποία αγόρασα από Γερμανία, δουλεύουν άψογα. Έβαλα ένα φακελλάκι σε κάθε cabinet που έχω για παλαίωση και τα έκλεισα σε ziplock.

Μετά από 1 μήνα, τα πούρα έχουν την απόλυτα σωστή υγρασία και καπνίζονται τέλεια.

Έχει βρει κάποιος φίλος να πωλούνται αυτά τα humidipaks, χωρίς τη σακούλα Fuente και στην Ελλάδα? Είναι κρίμα κάθε φορά να πρέπει κανείς να πληρώνει τα ταχυδρομικά από Γερμανία...

-----------------------------------------------------------------------------------
Δημήτρη,

στείλε μας το site απ' όπου τα αγοράζεις.

Thanks.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Απρ 14, 2006 12:06 pm

gandrian έγραψε:Δημήτρη,

στείλε μας το site απ' όπου τα αγοράζεις.

Thanks.

Λοιπόν, τα Humidipaks (μόνο τα φακελλάκια) τα προμηθεύομαι από το Cigarworld στη Γερμανία. Διαθέτουν επίσης πολύ χρήσιμα cigar cases για 3 πούρα, τα οποία έχουν σύστημα ύγρανσης, και με αυτό τον τρόπο τα πούρα είναι φρέσκα ακόμα και μέσα στο σακάκι! (έχω 2 τέτοιες θήκες, η μία είναι στο αυτοκίνητο μόνιμα και χρειάζεται νερό μόνο κάθε μήνα!!)

Link για το Humidipak
http://www.cigarworld.de/shop/suche.php ... =humidipak

Link για τη θήκη
http://www.cigarworld.de/shop/detail.ph ... ac1e72bc2a

Εάν κάποιος θέλει τα humidipaks μαζί με τις πολύ καλές σακούλες, να τις αγοράσει από το Knoxcigar
http://www.knoxcigar.com/arfuhu.html

Eίναι πολύ κρίμα που δεν έχουμε τόσο χρήσιμα και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ προιόντα στην Ελλάδα
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Παρ Απρ 14, 2006 7:16 pm

Kalispera!Nomizo pos to en logo proion isagete apo tin worldcigars!Malista iparxun gia 3 i gia 8 pura k i timi tus ine 11 k 15 euro antistixa.Mporite na ta dite k moni sas sto www.worldcigars.gr
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Απρ 14, 2006 7:58 pm

themoss έγραψε:Kalispera!Nomizo pos to en logo proion isagete apo tin worldcigars!Malista iparxun gia 3 i gia 8 pura k i timi tus ine 11 k 15 euro antistixa.Mporite na ta dite k moni sas sto www.worldcigars.gr

Θέμο, έκανες πολύ καλά που έδωσες αυτή την πληροφορία, δεν το γνώριζα. Βέβαια οι τιμές είναι "τσουχτερές" και δεν διαθέτει τους φακέλλους -ανταλλακτικά, αλλά πιστεύω είναι χρήσιμο να το γνωρίζει κανείς πως υπάρχουν και στην Ελλάδα.
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Humidipak

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τρί Απρ 18, 2006 12:39 pm

Διάβασα επίσης ένα πολύ χρήσιμο "review" στο Top25cigars, σχετικά με τα "Boveda" humidipaks που έχω χρησιμοποιήσει. Ο σύνδεσμος είναι ο ακόλουθος:
http://www.top25cigar.com/a_apps/ANM/an ... a=411&z=28

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης