Μεγάλες διακυμάνσεις υγρασίας σε συντηρητή κρασιών.

Stavros Kanellas

Μεγάλες διακυμάνσεις υγρασίας σε συντηρητή κρασιών.

Δημοσίευσηαπό Stavros Kanellas » Τετ Σεπ 24, 2008 1:15 pm

Πρόσφατα απέκτησα έναν συντηρητή κρασιών (Liebherr) σκοπεύοντας να αρχίσω παλαίωση πούρων. Μόλις ήρθε ο συντηρητής ρύθμισα την θερμοκρασία στους 18 βαθμούς και έβαλα μέσα ένα ηλεκτρονικό υγρόμετρο. Ο συντηρητής προς το παρόν είναι άδειος. Έχω παρατηρήσει ότι η υγρασία κυμαίνεται πάρα πολύ. Min 45%, Max 97%!!!. Έχει κανείς ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό; Σκόπευα να βάλω μέσα ένα OASIS νομίζοντας ότι η υγρασία θα είναι χαμηλή. Τώρα με τις ακραίες αυτές τιμές (και προς τα πάνω), τι μπορώ να κάνω. Να βάλω beads; Αρκούν; Χρειάζεται κάτι άλλο; Την γνώμη σας please.
"Να' χω την υγειά μου να καπνίζω!"
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Σεπ 24, 2008 4:54 pm

Σταύρο αυτό που συμβαίνει είναι απλό.
Όλοι οι ψυκτικοί μηχανισμοί, είτε αυτοί είναι ψυγεία, είτε κλιματιστικά, όταν λειτουργούν αφαιρούν υγρασία από το χώρο.
Έτσι και ο συντηρητής κρασιών, όντας ψυγείο, αφαιρεί την υγρασία όταν λειτουργεί ο συμπιεστής του, προκειμένου να κατεβάσει θερμοκρασία.
Όταν δεν λειτουργεί, βλέπεις την υγρασία να ξανανεβαίνει.
ΙΜΗΟ ο συντηρητής κρασιών είναι για συντήρηση κρασιών ΜΟΝΟ.
Δεν θα τον χρησιμοποιούσα ποτέ, για τα πούρα μου, ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις.
Φιλικά
Παναγιώτης
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Σεπ 24, 2008 7:42 pm

Φίλε και συμπάσχοντα στο πρόβλημα της συντήρησης, Σταύρο, καλησπερα.

Όπως πολύ καλά είπε κι ο συνονόματός μου Παναγιώτης, ο συντηρητής κρασιών είναι για συντήρηση κρασιών - ΚΑΙ ΜΟΝΟ! Πιο αναλυτικά θα σου εξηγήσει κι ένα πολύ εξειδικευμένο μέλος της παρέας μας, ο κ. Βασίλης, σχετικά με το ότι ο ρόλος του συντηρητή δεν είναι η συντήρηση της υγρασίας, αλλά η συντήρηση της θερμοκρασίας! Αυτό τι σημαίνει ότι συντηρητής δεν επιβλέπει την υγρασία εντός του κλειστού του χώρου αλλά τη θερμοκρασία του με έναν απλούστατο θερμοστάτη προσπαθώντας σαφέστατα να τη διατηρήσει στο δεδομένο από τον συντηρητή setpoint.

Και θα αναρωτηθείς όπως είναι αναμενόμενο γιατί όλοι εμείς σε αρκετά threads λέμε "ας βάλουμε τα πούρα μας στο συντηρητή κρασιών"... Ο λόγος που το κάνουμε είναι για να γλιτώσουμε από την ιδιαίτερα σύνθετη για εμάς έννοια της θερμοκρασίας περιβάλλοντος. Όπως θα δεις και σε σχετικά threads ο στόχος διατήρησης των πούρων μας δεν είναι μόνο ένα ποσοστό σχετικής υγρασίας αλλά ένα ζεύγος ποσοστού σχετικής υγρασίας και θερμοκρασίας. Όπως στα ίδια ακριβώς threads θα διαπιστώσεις έχουμε προσπαθήσει ειδικά κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού να κάνουμε πολυάριθμες επιστημονικές και μη προσεγγίσεις στο ποια πρέπει να είναι η σχετική μας υγρασία σε υψηλές θερμοκρασίες και πώς υπό αυτές τις συνθήκες να αποφύγουμε beetles και λοιπά συμπαθητικά... Θα δεις ότι ακόμα και φέτος το καλοκαίρι άκρη δε βγήκε και το τελικό συμπέρασμα στο οποίο οι περισσότεροι καταλήγουμε είναι "μετακινήστε τους υγραντήρες σας εντός των συντηρητών σας!".

Τοιουτοτρόπως αυτό που επιτυγχάνεται είναι σταθερή θερμοκρασία περιβάλλοντος χώρου χάρις το συντηρητή - θερμοκρασία η οποία μεταδίδεται ως το εσωτερικό του humidor - και σταθερή υγρασία που εξασφαλίζεται από τα υγραντικά στοιχεία εντός του υγραντήρα και τη σχετικά αξιοπρεπή μόνωση και ανακύκλωσή της την οποία προσφέρει με το κέδρο.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Παρ Σεπ 26, 2008 2:49 pm

καλά που τα λέτε κύριοι, γιατί ήμουν έτοιμος να πάρω έναν.
Αντώνης Γ.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Παρ Σεπ 26, 2008 3:17 pm

Παιδιά νομίζω ότι το θέμα με τους συντηρητές είναι λίγο ως πολύ υπερβολικό.
Όποιος νομίζει ότι ο καπνός που φουμάρουμε αναπαύεται μονίμως σε 20-22 C° και 70% υγρασία ή ότι οι Κουβανοί έχουν τεράστιους διατηρητές θερμοκρασίας, πλανάται πλάνην οικτρά.
Σε ένα Τροπικό κλίμα οι θερμοκρασίες γύρω στους 20-21 C° είναι ΜΟΝΟ την εποχή των μουσώνων και τροπικών καταιγίδων τον υπόλοιπο χρόνο είναι γύρω στους 28-32.
Και τι έγινε λοιπόν αν τα πούρα μας για μερικές μέρες μείνουν σε 27-30 C°;;;;
Θα πάθουν κάτι, ή τα ζουζούνια και η μούχλα θα μας επισκευτούν για φαγητό;;;
Πόσοι έχουν εμπειρία από εμφάνιση μούχλας το καλοκαίρι με υγρασία 65-70%;
Δεν συμβαίνει τίποτε απολύτως.
Μούχλα έρχεται συνήθως σε "βρώμικο" περιβάλλον με υψηλή υγρασία και θερμοκρασία για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Αν αφήσεις πούρα στον ήλιο στους 50 C° ένα μήνα θα γίνουν δαδιά αλλά μούχλα δε θα πιάσουν.
Ομοίως άσε 80% υγρασία στον υγραντήρα για μήνες ή βδομάδες και θα γίνουν πράσινα.
Εγώ είμαι τυχερός και έχω υπόγειο που το καλοκαίρι δεν ανεβάζει πάνω από 24 C° και το χειμώνα όχι κάτω από 16 C°.
Στο σπίτι μας όλοι λίγο ως πολύ έχουν ένα κλιματιστικό.
Βάλτε τον υγραντήρα σε αυτό το δωμάτιο, μακρία από απ' ευθείας έκθεση στον ήλιο, αέριζε συχνά το περιεχόμενο και όλα καλά.
Φιλικά
Παναγιώτης

PS 1
παραθέτω Link για το ιστορικό θερμοκρασιών στην Κούβα:
http://www.wunderground.com/NORMS/Displ ... Units=both

PS 2
O Hernesto καλά τα λέει για όσους ήδη αγόρασαν συντηρητή.
Για τους υπόλοιπους ΙΜΗΟ δεν υπάρχει λόγος.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Σεπ 26, 2008 8:47 pm

Εγώ προσωπικά θα αγοράσω συντηρητή και θα το συστήσω εν αντιθέσει με το συνονόματο σε όποιον θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο... Δεν είναι τόσο πολύ κάποια γεγονότα που έχουν γίνει και με ανησυχού για να προχωρήσω σε αυτή την αγορά αλλά η ιδέα και μόνο ότι δεν μπορώ να έχω τον απόλυτο έλεγχο των συνθηκών στις οποίες παλαιώνονται τα "μωρά" μου! Αν δεν ήξερα για όλο αυτό το νταβαντούρι περί σχετικών και απόλυτων υγρασιών και αν δεν είχα φάει ώρες κι ώρες να ψάχνω σωστούς συνδυασμούς θερμοκρασίας και σχετικής υγρασίας ούτε που θα με ενδιέφερε. Αναγκαστικά όμως θα κάνω την κίνηση, το ξαναλέω, για να'χω την ησυχία μου!... 8)

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Σάβ Σεπ 27, 2008 10:35 am

hernesto έγραψε:Εγώ προσωπικά θα αγοράσω συντηρητή και θα το συστήσω εν αντιθέσει με το συνονόματο σε όποιον θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο... Δεν είναι τόσο πολύ κάποια γεγονότα που έχουν γίνει και με ανησυχού για να προχωρήσω σε αυτή την αγορά αλλά η ιδέα και μόνο ότι δεν μπορώ να έχω τον απόλυτο έλεγχο των συνθηκών στις οποίες παλαιώνονται τα "μωρά" μου! Αν δεν ήξερα για όλο αυτό το νταβαντούρι περί σχετικών και απόλυτων υγρασιών και αν δεν είχα φάει ώρες κι ώρες να ψάχνω σωστούς συνδυασμούς θερμοκρασίας και σχετικής υγρασίας ούτε που θα με ενδιέφερε. Αναγκαστικά όμως θα κάνω την κίνηση, το ξαναλέω, για να'χω την ησυχία μου!... 8)

Keep puffing boys and girls!..

Κοίτα,
επί της ουσίας αν δεν μπορείς να πετύχεις το ιδανικό ή τουλάχιστον κάτι κοντά σε αυτό, προχωράς στο συντηρητή, αφού και με 50-60% υγρασία τα πούρα δεν παθαίνουν τίποτε αν προορίζονται για παλαίωση και μόνο.
Παρόλα αυτά εσύ μάλλον θα βάλεις μέσα τον humidor οπότε όλα καλά.
Βγάζεις αυτά που πρόκειται να καπνίσεις σε περιβάλλον 70% για κάνα δυο εβδομάδες καιείναι οκ.
Μια πολύ πολύ ωραία πατέντα που είδα είναι η κατασκευή ενός humidor εντός του συντηρητή.
Είναι σε παραλαγή η πρόταση σου αλλά customised για να χωράει γάντι στο συντηρητή.
Η Liebherr έχει κάτι αντίστοιχο έτοιμο και δε φαίνεται να χωρά αρκετά πούρα και σίγουρα δεν χωρά πολλά κουτιά.
Είναι νέο προϊόν δεν υπάρχει ακόμα στον κατάλογο της Liebherr και αξίζει να το δεις.
http://www.gizmag.com/cigar-storage-lie ... ure/52336/
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Σεπ 27, 2008 11:38 am

Δε νομίζω πως θα χρειάζεται να κάνω κάτι σαν αυτό που λες, δηλαδή να τα βγάζω από τη συντήρηση και να τα "περνάω" στο 70% έξω από εκεί... Εξάλλου στους 18'C (που είναι ο συντηρητής που θα αγοράσω - ελπίζω να έχει και μία ελαφρά απόκλιση στο +1 ή +2 'C :lol:) θα πρέπει να είμαι γεμάτος στο 68-70%. Ή εσύ λαμβάνεις υπόψη βαθιά παλαίωση του στυλ 3-4 ετών;? Γιατί μόνο εκεί μπορώ να φανταστώ ότι σκέφτεσαι για χαμηλότερες υγρασίες ώστε να μου λες για μεταφορά μετά στο 70'% πριν το λαμπάδιασμά τους...

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Σάβ Σεπ 27, 2008 12:54 pm

hernesto έγραψε:... Ή εσύ λαμβάνεις υπόψη βαθιά παλαίωση του στυλ 3-4 ετών;? Γιατί μόνο εκεί μπορώ να φανταστώ ότι σκέφτεσαι για χαμηλότερες υγρασίες ώστε να μου λες για μεταφορά μετά στο 70'% πριν το λαμπάδιασμά τους...

Ακριβώς
RedRum

Re: Μεγάλες διακυμάνσεις υγρασίας σε συντηρητή κρασιών.

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Σεπ 27, 2008 4:18 pm

Stavros Kanellas έγραψε:Πρόσφατα απέκτησα έναν συντηρητή κρασιών (Liebherr) σκοπεύοντας να αρχίσω παλαίωση πούρων. Μόλις ήρθε ο συντηρητής ρύθμισα την θερμοκρασία στους 18 βαθμούς και έβαλα μέσα ένα ηλεκτρονικό υγρόμετρο. Ο συντηρητής προς το παρόν είναι άδειος. Έχω παρατηρήσει ότι η υγρασία κυμαίνεται πάρα πολύ. Min 45%, Max 97%!!!. Έχει κανείς ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό; Σκόπευα να βάλω μέσα ένα OASIS νομίζοντας ότι η υγρασία θα είναι χαμηλή. Τώρα με τις ακραίες αυτές τιμές (και προς τα πάνω), τι μπορώ να κάνω. Να βάλω beads; Αρκούν; Χρειάζεται κάτι άλλο; Την γνώμη σας please.

hmm... isos to provlima einai to eidos tou cooler. yparxoun 2 eidon. Compressor kai thermoelectric. gia metotropi se humidor o cooler prepei na einai thermoelectric oxi compressor. isos exeis compressor gia auto autes diakeimanseis se ygrasia...
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Σεπ 29, 2008 10:08 am

Καλημέρα και καλό χειμώνα. Αν και έχω ξαναπεί την γνώμη μου νομίζω ότι μπορώ να ξανα αναφερθώ στο επίμαχο ζήτημα. Λοιπόν οι συντηρητές κρασιών και ιδιαίτερα οι Liebherr μπορούν να κάνουν θαυμάσια την δουλειά τους και ως υγραντήρες και να έχετε 70% σταθερά υγρασία για 12 μήνες τον χρόνο. Αρκεί να έχετε υπομονή και επιμονή στο στρώσιμο , να τον παρακολουθείτε καθημερινά και να αντιμετωπίζετε έγκαιρα τα Up (με αφυγραντικά μέσα) και τα down της υγρασίας (με υγραντικά μέσα) που συμβαίνουν τρεις με τέσσερις φορές τον χρόνο. Αν δεν έχετε επιμονή , υπομονή και φυσικά αυτό που λέμε τρελός επιστήμονας μην μπείτε στην διαδικασία , διαφορετικά τολμήστε το ...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
maikk

Δημοσίευσηαπό maikk » Δευ Ιούλ 06, 2009 5:43 pm

Καλησπερα σε ολους.Προσφτα απεκτησα και εγω εναν συντηρητη κρασιων.σε 18 βαθμους θερμοκασια εχω 60 εωσ 63 υγρασια.θα εχω προβλημα με τα πουρα μου .... ευχαριστω

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης