Υψηλή Υγρασία

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Υψηλή Υγρασία

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Οκτ 02, 2008 8:21 pm

Αυτές τις μέρες με τον υγρό καιρό το humidor μου δεν λέει να πέσει κάτω από το 76-77%.

Για να σας προλάβω,είναι κανονικά σεταρισμένος,έχει beads τα οποία δοκίμασα μάλιστα να τα βγάλω κιόλας χωρίς αποτέλεσμα και είναι και επώνυμης κατασκευής.Τον άφησα και ανοιχτό ένα βράδυ μπας και ισιώσει αλλά που.......

Τι κάνω ρε προφέσορες;;;;

(Επίσης στις πόσες συνεχόμενες μέρες και μετά με υψηλές υγρασίες πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για μούχλα; )
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Οκτ 02, 2008 8:41 pm

Αν εχεις στεγνα φυλλα κεδρου απο τα κουτια σου βαλτα στον υγραντηρα και θα σου τραβηξουν λιγο την υγρασια .
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Παρ Οκτ 03, 2008 3:51 pm

Μου κάνει εντύπωση γιατί να αλλάξει η υγρασία στο εσωτερικό ενός υποθετικά κλειστού κουτιού!! Αυτό δεν πρέπει να συμβαίνει!
Στο υπόγειο μου που είναι αυτές τις μέρες αρκετά υγρό, όταν ανοίγω την πόρτα του humidor, ανεβαίνει η υγρασία 2-3% αλλά μετά από καμία ώρα ξανακαρφώνεται στο 70%.
Είσαι σίγουρος ότι το υγρασιόμετρο δείχνει σωστά;
Βάλε και ένα δεύτερο μέσα και τσέκαρε.
Έλεγξε την υγρασία περιβάλλοντος. Αν είναι ίδια με το εσωτερικό του υγραντήρα τότε κάτι δεν πάει καλά με την στεγανότητα του. Σημαίνει ότι έχεις εισροές υγρασίας από έξω προς τα μέσα. (πάντα από τον μεγαλύτερο όγκο στον μικρότερο). Τις ξηρές μέρες θα πέφτει πολύ η υγρασία στο εσωτερικό του humidor.
Τι όγκο έχει το humidor και πόσα beads χρησιμοποιείς;
Γενικά θέλει πολλά π.χ. 250 γραμμάρια για 60 λίτρα χωρητικότητα.
Για ένα humidor 30x25x25cm θέλεις περίπου 100 γραμμάρια.
Τέλος αν όλα αυτά που σου αράδιασα, δεν δημιουργούν την αύξηση της υγρασίας, πράγμα δύσκολο ΙΜΗΟ, τότε δοκίμασε να βάλεις μέσα εκτός από τα κέδρινα κομμάτια ξύλου που πρότεινε ο Domen, στεγνά beads για να απορροφήσουν την περίσσια υγρασία.
Τέλος με τις παρούσες θςρμοκρασίες μην ανυσηχείς, η μούχλα θα αργήσει πολύ να φανεί.
Αυτά, φιλικά
Παναγιώτης.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Παρ Οκτ 03, 2008 3:56 pm

Καί κάτι ακόμα που ξέχασα, τα beads δεν θέλουν πολύ νερό γιατί χάνουν την ιδιότητά τους να απορροφούν την περίσσια υγρασίας. Αρκεί ένα ψέκασμα με νερό για να κάνουν τη δουλειά τους.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Οκτ 03, 2008 6:04 pm

Κατ'αρχήν σας ευχαριστώ για την αμεσότητα.
Στο θέμα μας (μου) τώρα.
Έχω δύο υγρασιόμετρα,ένα αναλογικό ένα ψηφιακό άρα το λύσαμε αυτό.
Όταν είχε χαμηλές υγρασίες πριν καμιά 10αριά μέρες το humidor μου ήταν καρφωμένο στο 70%,πως ξαφνικά έχω απώλειες όταν μάλιστα το humidor είναι πεντακαίνουργιο.
Το μόνο απο αυτά που λές που έχω κάνει πατάτα είναι που ψιλομούλιασα τα beads ,αλλά και πάλι και που τα έβγαλα τελείως από το θάλαμο πάλι τα ίδια μου δείχνει.
Εν τω μεταξύ δε λέει να το αφήσω και ανοιχτό γιατί στο σπίτι αυτή τη στιγμή έχω 77% και άνω υγρασίες αυτές τις μέρες.
left

Δημοσίευσηαπό left » Τρί Οκτ 07, 2008 5:10 pm

Γεια σας!!!Ειχα εξαφανηστεί λόγω δουλειών το τελευταιο καιρό τόσο απο το forum οσο και απο το χόμπυ μας.Ετσι αφου έριξα μια ματια στον υγραντήρα μου είδα σε τουλαχιστον 10 πούρα ενα λευκό πέπλο σε διάφορα καμματάκια πάνω σε κάθε πόυρο.Τα έβγαλα και τα καθάρισα με ενα χαρτί αλλά φοβάμαι οτι δεν είναι σημάδια ορίμανσης αλλά μούχλα επειδή είναι σε πολλά πούρα κια όχι σε ένα.Η γνώμη σας??Είχα παραμελήσει εντελώς τον υγραντήρα για 1.5 μηνες και τώρα δεν ξέρω κατα πόσον έχουν πάθει ζημιά τα καλούδια μου.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Οκτ 07, 2008 5:39 pm

left έγραψε:... φοβάμαι οτι δεν είναι σημάδια ορίμανσης αλλά μούχλα ...

Δυστυχώς είναι :(
left

Δημοσίευσηαπό left » Τρί Οκτ 07, 2008 6:49 pm

Η μούχλα όμως δεν καθαρίζει ενω αυτό έφυγε???Λέτε να πηγαίνουν όλα για τον κάδο των αχρήστων????Κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα???
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τρί Οκτ 07, 2008 7:22 pm

Ειναι πρωιμο να πεις οτι θα τα πεταξεις αφου ουτε γκριζα ή πρασινο-μπλε ειναι ουτε αφηνει σημαδι για να πεις οτι ειναι η καταστροφικη και χειροτερη μουχλα που υπαρχει και που οταν την δεις οτι προλαβεις να πεταξεις ....

Αν ειναι λευκη και δεν αφηνει καθολου στιγματα σαν απλη σκονη ειναι σχεδον ακινδυνη (αν δεν εισαι αλλεργικος ) αρκει να εχει περιοριστει μονο στο wrapper και να μην εχει εισχωρησει στο εσωτερικο του πουρου απο το ποδι η να εχει καλυψει το κεφαλι που θα βαλεις στο στομα σου .

Απομονωσε τα συγκεριμενα - και οσα γειτονευαν αμεσα με αυτα - πουρα σε λιγο πιο χαμηλη υγρασια και θερμοκρασια (αν γινεται) και περιμενε να δεις αν θα ξαναβγει .Σε εμενα σε δυο τετοια πουρα που ειχαν βγαλει λευκη μουχλα μεσα σε tubos οταν τα καθαρισα και τα εβαλα σε χαμηλοτερη υγρασια και τα "αεριζα" για ενα λεπτακι καθημερινα δεν ξαναεβγαλαν .

Και τα δυο πουρα τα καπνισα μετα απο εναν μηνα και τα βρηκα μια χαρα.

Καποιοι προτεινουν να μπαινουν και αυτα τα πουρα στην "κουρα" της καταψυξης γιατι ετσι σκοτωνονται οι μυκητες της μουχλας αλλα δεν το εχω δοκιμασει και δεν ξερω αν αληθευει .

Η μουχλα σου ειναι σιγουρο οτι ειναι προιον αυξημενης υγρασιας-θερμοκρασιας και ελλειψης καθαρου αερα αφου δεν ανοιξες τοσο διαστημα το humidor σου .

Φυσικα θα πρεπει να ριξεις ενα καθαρισμα με λιγο καθαρο οινοπνευμα και στο humidor σου απλα για να εισαι σιγουρος .
Τελευταία επεξεργασία από Domen σε Τρί Οκτ 07, 2008 7:54 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Οκτ 07, 2008 7:43 pm

left έγραψε:Η μούχλα όμως δεν καθαρίζει ενω αυτό έφυγε???Λέτε να πηγαίνουν όλα για τον κάδο των αχρήστων????Κινδυνεύουν και τα υπόλοιπα???

Υπάρχει μούχλα και μούχλα.
Η πρασίνου χρώματος όντως δεν καθαρίζει και σημαίνει ότι τα πούρα είναι για πέταμα.
Η λευκή καθαρίζει αλλά δυστυχώς όντας μύκητας επιστρέφει ξανά.
Έπαθα και γιαυτό γράφω αυτά που γράφω.
Παλαιότερα ασχοληθήκαμε εκτενώς με το θέμα σε δικό μου post

http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=855
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τρί Οκτ 07, 2008 7:46 pm

BTW ο Domen πολυ καλά τα λέει.
Με καλύπτει απόλυτα :!:
left

Δημοσίευσηαπό left » Τρί Οκτ 07, 2008 7:50 pm

Thanks!!!Αυτο ας μου βάλει μυαλό και ας ασχολούμε λίγο περισσότερο με τις αγάπες μας

Επιστροφή σε “Περί υγρασίας ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης