Καλοκαίρι και υψηλή θερμοκρασία !!!

ANTONIS
Επικοινωνία:

Καλοκαίρι και υψηλή θερμοκρασία !!!

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:47 pm

Τώρα που καλοκαίριασε για τα καλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ oi υγραντήρες μου είναι πραγματικά HOT. !!!
Σήμερα η θερμοκρασία έφτασε 29 βαθμούς αν και είναι κρυμμένοι μέσα στο σύνθετο.

Τι μπορούμε να κάνουμε για να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο αυτό;
Ξέρω, θα μου πείτε βάλτα στο πιο δροσερό μέρος, άναψε aircondition, κλεισε τα πατζούρια κλπ.

Μήπως όμως υπάρχει κάποιο εργαλείο στο εμπόριο, ηλεκτρονικό φαντάζομαι, που να ρυθμίζει με αξιοπιστία και την υγρασία και την θερμοκρασία και να μπορεί να μπει σε επιτραπέζιο υγραντήρα;

Μήπως υπάρχει κάποια άλλη πιο έξυπνη λύση;
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Παρ Ιουν 23, 2006 10:21 am

Είναι σοβαρό πρόβλημα όντως και τα ζωήφια καραδοκούν :?

Από ότι μας έλεγε πάντως ο Καρναμπάκος στο meet, αξιόπιστος έλεγχος της θερμοκρασίας δεν υπάρχει. Στα μαγαζιά που έχουν κάποια μεγάλα walk in δεν ξέρω τι χρησιμοποιούν, και αυτό γιατί το κλασικό aircondition ξηραίνει πολύ την ατμόσφαιρα...
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Παρ Ιουν 23, 2006 11:23 am

Τα περισσοτερα μαγαζια χρησημοποιουν κλιματιστικο και γι'αυτο πρεπει να προσεχουν συχνα τα επιπεδα υγρασιας!Υπαρχουν βεβαια που χρησημοποιουν ειδικα συστηματα αλλα ειναι λιγοι!Μακαρι να υπηρχε μια λυση για να διατηρουμε τη θερμοκρασια χαμηλα...Αν καποιοσ γνωριζει η βρει κατι ας ενημερωσει...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιουν 23, 2006 4:38 pm

themoss έγραψε:Τα περισσοτερα μαγαζια χρησημοποιουν κλιματιστικο και γι'αυτο πρεπει να προσεχουν συχνα τα επιπεδα υγρασιας!..

Στα μαγαζιά (Walk in Humidors) έχουν τα κλιματιστικά ρυθμισμένα στην αυτόματη λετουργία και εξασφαλίζουν την επιθυμητή θερμοκρασία συνεχώς αλλά έχουν και αυτόματους υγραντήρες με ψηφιακή οθόνη ελέγχου που λειτουργούν όποτε χρειάζεται και κρατούν σταθερό το επιθυμητό επίσης επίπεδο υγρανσίας. Δεν πρόκειται για καμιά εξωτική κατασκευή, αλλά για συνήθη ηλεκτρική συσκευή με κόστος 100-120 $ το πολύ.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Σάβ Ιουν 24, 2006 1:35 pm

ΔΗΜΗΤΡΗ ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙΣ ΕΝΑ 0 ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Σάβ Ιουν 24, 2006 1:41 pm

ΑΝ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ -5 ΣΤΑ HUMIDOR ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ!!!!??????!!!???

ΧΑ!!!!ΧΑ!!ΧΑ!!!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΕΛΩ ΠΟΥΡΑ!!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ!!!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ HUMIDOR!!!!!

ΕΧΩ ΣΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Ιουν 24, 2006 2:16 pm

Eγώ θα πρότεινα Χρίστο να παίξουμε ένα παιχνίδι!!!

Αν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση τότε να ψάξουμε να την βρούμε. Ήδη εγώ το ψάχνω σε συνδιασμό με κάποιες γνώσεις που έχω γύρω από μεταφορά θερμότητας κτλ! (Δώσε και κανένα hint :wink:)

Μην σου πω ότι μπορεί και να βγάλουμε και πατέντα από αυτό! :lol: :lol: :lol:
panatellas for ever!
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Ιουν 24, 2006 2:34 pm

Λοιπόν ήδη σκέφτηκα κάτι Χρίστο (Είμαι γρήγορος ε? :lol: ) .Αν και στα humi μου δεν έχω θερμόμετρο για να δοκιμάσω προσωπικά θα ήθελα κάποιον ''εθελοντή'' για την διεξαγωγή του πειράματος!!!

Δεν θα μιλήσω με επιστημονικούς όρους για να βγει καμιά ακρη (αν και νομίζω πως θα καταλάβουν οι φίλοι εδώ έτσι κι αλλιώς :wink: )

Είναι πολύ απλό: Αν εκμεταλλευτούμε την τάση ατμών του απεσταγμένου νερού το βάζουμε στην κατάψυξη και μόλις φτάσει κοντά στο σημείο πήξης του (κοντά στους μηδέν βαθμούς) το βγάζουμε και το βάζουμε αμέσως σε ένα humidifier και κατ' ευθεία στο humidor.

Έτσι αντί να βάλουμε νερό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (25 βαθμοι και βάλε!) το βάζουμε σε πολύ χαμηλότερη. Βασικά κάπως έτσι δουλεύουν και οι συσκευές εναλλαγής θερμότητας στις βιομηχανίες για να ψήξουν ένα ρευστό ή αέριο.(Τι λέω ο μ........ς :lol: :lol: :lol: )

Σας έπρηξα Σαββατιάτικα.

Αναμένω σχόλια και αποτελέσματα ''πειραμάτων''.

WARNING: ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΗΝΗ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ Ή ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΩΝ ΠΟΥΡΩΝ. :lol: :lol: :lol:
panatellas for ever!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Σάβ Ιουν 24, 2006 5:58 pm

marios angelides έγραψε:....Αν και στα humi μου δεν έχω θερμόμετρο για να δοκιμάσω προσωπικά θα ήθελα κάποιον ''εθελοντή'' για την διεξαγωγή του πειράματος!!!

Γιατί δεν πιστεύω ότι δεν έχεις θερμόμετρο και ψάχνεις για πειραματόζωα; :evil: :evil: :evil:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Σάβ Ιουν 24, 2006 6:06 pm

Αντωνηηηη :)

Πιστεύεις πραγματικά ότι θέλω το κακό σου???

Εγώ είμαι οπαδός του αναλογικού, αλήθεια δεν έχω ψηφιακό........

Ασε να δούμε τι θα πει και ο Χρίστος, αν συμφωνεί ή όχι. Έτσι κι αλλιώς έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα τώρα που είναι καλοκαίρι και ψάχνουμε όλοι τρόπο να το αντιμετωπίσουμε.

Ειλικρινά αν είχα θερμόμετρο θα το έκανα στα δικά μου γι αυτό ζήτησα από κάποιο να το δοκιμάσει. Στο κάτω κάτω μπορεί κάποιος να το κάνει με αδειο τον υγραντήρα αν νομίζει ότι θα κινδυνέψουν τα πούρα του!!!
panatellas for ever!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιουν 25, 2006 12:31 am

ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΟΣ ΓΙΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ!!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ......ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ Κ.........ΑΨΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ 1974 ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!EMENA TA HUMIDOR MOY ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ!!!!!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!!!!!!ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ Μ..........Α ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΥΣΤΙΚΟ .ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Ιουν 25, 2006 12:45 am

ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ!!!ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΑ HUMIDOR ΤΟ 1992 ΕΒΑΖΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ!ΜΕΤΑ ΤΟ 1996 ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ!!!ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΖΩΙΚΗ ΤΡΙΧΑ!!ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗ ΟΤΑΝ ΤΑ HUMIDOR ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ!!ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΕΩΣ ΚΑΙ+-20% ΟΠΟΤΕ ΧΑΙΡΕΤΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΛΑΤΑΝΟ!!!!!!!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ..ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 40 --50 ΕΥΡΩ!
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Κυρ Ιουν 25, 2006 7:39 pm

Πριν καιρό είχε βγεί από Γερμανία μία πατέντα (made in Turkey) , ένα μηχάνημα , που υποσχόταν εκτός από ύγρανση και ψύξη εφαρμόζοντας κάποια τεχνολογία που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Μέγεθος είχε ενός υγραντικού μηχανισμού. Πέρσι την δοκίμασα αλλά δυστυχώς αν και δούλευε πολύ καλά ως προς την υγρασία, ως προς την θερμοκρασία σχεδόν δεν έκανε τίποτα.
Τώρα όσον αφορά τα μεγάλα cabinet , υπάρχει λύση, λίγο ακριβή. Ρίξτε μια ματιά στο ηλεκτρονικό κατάστημα όπου θα βρείτε μεγάλο υγραντήρα με ψύξη, και υγρασία ελεγχόμενα ηλεκτρονικά , ελληνικής κατασκευής.
Τώρα για μικρά humidor 10-150 πούρα μακάρι να βρεθεί κάτι. Αν είναι και ελληνικό ακόμη καλλίτερα. Αν το βρεί ο κ. Καρναμπάκος , τότε είναι τέλεια , γιατί θα κεράσει κιόλας !!!! 'Ετσι να βλέπω τα Ελληνικά χέρια να μπαίνουν σε καλό δρόμο ..
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Δευ Ιουν 26, 2006 9:05 am

Χρήστο προχώρα και πάμε για παγκόσμια πατέντα!!!
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Δευ Ιουν 26, 2006 5:21 pm

Τι μηχανισμος ειναι αυτος που εχει τοποθετηθει στο μεγαλο cabinet author?Δε θα μπορουσε να πουληθει χωριστα?Φιλε καρναμπακο ενημερωσε μας οταν θα υπαρχουν νεωτερα πανω στο θεμα.Μηπως μπορεις να πεις σε τι τιμη θα κυμαινεται περιπου?

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης