Καλοκαίρι και υψηλή θερμοκρασία !!!

Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Δευ Ιουν 26, 2006 6:48 pm

O μηχανισμός που έχει τοποθετηθεί στο cabinet , είναι ο ίδιος μηχανισμός με αυτόν του ψυγείου, όσον αφορά την ψύξη . Για την υγρασία ένα υγραντικό σύστημα τύπου Cigar-oasis με μηχανισμό που σταματά την λειτουργία όταν φτάσουμε στο επιθυμητό επίπεδο υγρασίας. Βέβαια το 'έπιπλο' έχει όλες εκείνες τις προδιαγραφές για να αντέξει υγρασία και ψύξη που απαιτείται για τα πούρα.
Τώρα αν θέλει κανείς να 'ψύξει' τον μικρό υραντήρα του , αρκεί να ρίχνει πάνω κρύο αέρα. Πχ χρειάζεται ένας ανεμιστήρας και ένα κρύο αντικείμενο- θα μπορούσε να είναι μία κυψέλη σαν αυτές που βάζουμε στα φορητά ψυγεία. Με τον ανεμιστήρα θα κατευθύνουμε τον κρύο αέρα πάνω στον υγραντήρα. Θα πρέπει όμως να υπάρχει και μηχανισμός που όταν η θερμοκρασία φτάνει εκεί που πρέπει να σταματά το όλο σύστημα να δουλεύει. Αυτό είναι μια πολύ πρόχειρη λύση που σκέφτηκα τις τελευταίες ημέρες. Αλλά τέτοιες πατέντες ας τις αφήσουμε για τους ειδικούς...
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Τρί Ιουν 27, 2006 2:24 pm

Όντας στο Θεσσαλικό κάμπο,το πιο μεγάλο πρόβλημα στην καλή διατήρηση
των πούρων μου είναι η καλοκαιρινή κάψα.
Τι σε υπόγεια και σκοτεινά ντουλάπια έχω κρύψει τους υγραντήρες μου,τι παγωμένω νερό βάζω στα υγραντικά στοιχεία τους,δύσκολα να κρατήσω τη θερμοκρασία τους σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο και να παίζει το ερκοντίσιον μέρα νύχτα δε γίνεται.
Τελαυταία μου ήρθε μια ιδέα.
Άραγε με ένα κοινό ηλεκτρικό ψυγειάκι(ανάλογα με τους υγραντήρες του καθενός) τι θερμοκρασίες μπορούμε να πετύχουμε;
Αν μπορούμε να πετύχουμε 17-18 βαθμού κελσίου,νομίζω πως είναι πολύ καλλίτερα από τους 28-35.
Δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή δεύτερο αδειο ψυγείο να κάνω το πείραμα.

Όσο για την υγρασί α των πούρων,αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα αφού τα πούρα θα μπαίνουν με τους υγραντήρες τους στο ψυγείο και ο κάθε υγραντήρας θα έχει κανονικά τα υγραντικά του στοιχεία.

Περιμένω τη γνώμη σας,και κυρίως αν κάποιος έχει κανέναν ψυγειάκι να μας πει τι θερμοκρασία μπορεί να πετυχει.

Καλό μεσημέρι
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Τρί Ιουν 27, 2006 2:38 pm

H Θερμοκρασια θα ειναι χαμηλοτερη απο την επιθυμητη εστω και αν το ψηγειο δουλευει στη χαμηλοτερη σκαλα.Ενα ακομα προβλημα ειναι οτι αν τα υγραντικα στοιχεια δεν ειναι αυτοματα π.χ. oasis , cigarspa η υγρασια θα πεφτει παρα πολυ και μετα το σβυσιμο του ψυγειου θα ανεβαινει αποτομα.Βεβαια μπορει καποιος να επισκεφτει εναν ηλεκτρολογο και να τοποθετισει καποιον θερμοστατη, εκτος και αν μηλαμε για συγχρονο ψυγειο που τον διαθετει ειδη(αν και δε νομιζω καποιος να αγορασει νεο ψυγειο γι'αυτον το λογο).Παντως ενα παλιο ψυγειο ειναι καλη λυση για τη δημιουργεια ενος φθηνου cabinet καθως εφοσον απαλαχτουμε απ'τισ οσμες δεν υπαρχει αλλο προβλημα
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Τρί Ιουν 27, 2006 3:12 pm

Για τη θερμοκρασία Θέμο ίσως να έχεις δίκιο ,αλλά για την υγρασία δεν το κατάλαβα.
Ας ανεβοκατεβαίνει όσο θέλει η υγρασία στο ψυγείο,αφού με κλειστά τα χούμιντορ πόσο πια να επηρρεαστούν τα πούρα μέσα σε αυτά(τα κλειστα ηούμιντορ).
Και ναι,μιλάω για παλιά ψυγειάκια,ή έστω για κάποια καινούρια μικρά και φθηνά.
billbe
Τοποθεσία: LA PASTERIA AT THE MALL ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 35,ΜΑΡΟΥΣΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό billbe » Τετ Ιουν 28, 2006 2:31 pm

Όντας στο Θεσσαλικό κάμπο

ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΦΙΛΕ ''Φ''??
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ
LA PASTERIA -MALL ATHENS
2106198230
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Τετ Ιουν 28, 2006 3:44 pm

Aπό την καρδιά του.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τετ Ιουν 28, 2006 4:45 pm

Η Λαρισα αυτη τη στιγμη παιδια εχει χτυπισει 40αρια και βαλε! εγω ειμαι στα παραλια του νομου σε ενα πετρινο σπιτι και παρολα αυτα η θερμοκρασια μεσα στο πετρινο σπιτι δεν πεφτει κατω απο τους 25 βαθμους! αντε να δω πως θα καταφερω να πετυχω αυτους τους 21-22 βαθμους που ειναι το επιθημιτο για τα πουρα! Στην Λαρισα παντως ξεχαστε το αν δεν δουλευει το κλιματιστικο 24/7... Αυτα τα ολιγα απο μενα που ειμαι και γω στην καρδια του Θεσσαλικου καμπου...

Απορω στην Κουβα τι θερμοκρασιες να εχουν τωρα. Νομιζω ομως οτι ουτε κι αυτοι εχουν κατω απο 25 βαθμους..

Καλα μπανια! :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιουν 28, 2006 6:30 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε: Απορω στην Κουβα τι θερμοκρασιες να εχουν τωρα. Νομιζω ομως οτι ουτε κι αυτοι εχουν κατω απο 25 βαθμους..

Καλα μπανια! :lol:

Φίλε Χρήστο
Στην Κούβα για όλο το έτος, οι συνήθεις θερμοκρασίες είναι από 28-36 βαθμούς με λίγες αποκλίσεις. Αυτό που είναι στα "επάνω" του είναι η υγρασία :lol: :lol: :lol:
Δεν θυμάμαι ιδιαίτερη δυσφορία από την ζέστη, όσο από τον συνδυασμό της με την υγρασία. Και δεν υπερβάλλω καθόλου. Μιλάμε για άτομο που δεν αντέχει την ζέστη με τίποτε. Τα κλιματιστικά στο σπίτι και στο γραφείο λειτουργούν 24/7/11 ενώ στο αυτοκίνητο τουλάχιστον 10 μήνες. Παλαιότερα με ένα ομοιαπαθή (όσον αφορά την ζέστη, όχι τα πούρα) φίλο, γράφαμε στο βίντεο ντοκυμαντερ θαλασσινά (ξέρεις φάλαινες, πολικές αρκούδες, ανταρκτική κλπ) και τα είχαμε για προβολή τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού, για να δροσιστούμε. Μην ρωτάς αν έπιανε το κόλπο! :shock: Όλα είναι μια ιδέα.

Σίγουρα όμως έχω την ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ στους χώρους μου, με τέτοια χρήση των κλιματιστικών.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Τετ Ιουν 28, 2006 11:19 pm

(*Φ*) έγραψε:Άραγε με ένα κοινό ηλεκτρικό ψυγειάκι(ανάλογα με τους υγραντήρες του καθενός) τι θερμοκρασίες μπορούμε να πετύχουμε;
Αν μπορούμε να πετύχουμε 17-18 βαθμού κελσίου,νομίζω πως είναι πολύ καλλίτερα από τους 28-35.

Φίλε Φ, μπορείς εύκολα να πετύχεις την θερμοκρασία που θέλεις σε ένα απλό ψυγειάκι...

ΟΧΙ όμως με τον θερμοστάτη που έχει το ψυγείο αλλά με κάποιον άλλο που στην ουσία παρακάμπτει αυτόν του ψυγείου και δουλεύει σε όποια θερμοκρασία θέλεις για "ωρίμανση". Αυτοί οι θερμοστάτες βγήκαν για την σωστή θερμοκρασία και ωρίμανση της μπύρας. Μπορείς να δεις αυτόν για παράδειγμα : http://www.northernbrewer.com/temp-control.html
Νομίζω αν ψάξεις θα βρεις αρκετούς και σε καλή τιμή.

2η λύση: αγοράζουμε ένα μικρό wine coolidor από αυτά που χρησιμοποιούν για τη διατήρηση των κρασιών. Τα μεγέθη πολλά, αρκετά καλαίσθητα, όχι και τόσο ακριβά, σωστή θερμοκρασία, δες εδώ για παράδειγμα.... http://www.amazon.com/gp/product/B000AU ... mpaign8-20,

Τι άλλο θες;

Ά θες και σωστή υγρασία....αυτό και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να το πετύχεις με ένα ηλεκτρονικό υγραντήρα τύπου cigaroasis XL ή PRO.

Νομίζω ότι είναι καλές και τίμιες λύσεις και με 300-400 ευρώ ανάλογα το μέγεθος θα κάνεις καλή δουλειά.

Τώρα αν αξίζει σε σχέση με ένα φθηνό cabinet που θα κάνει 600-800 ευρώ νομίζω ότι αποφασίζει ο καθένας προσωπικά....
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Πέμ Ιουν 29, 2006 10:28 am

ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ!

Η λύση είναι όντως το wine cooler. Έκανα μια έρευνα αγοράς και πουλάνε και στην Ελλάδα. Μια μάρκα που βρήκα είναι η Liebherr, μάλιστα τους έστειλα και email και μου απάντησαν από τα εδώ τους γραφεία. Βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη (πχ half size σαν ψυγειάκι γραφείου & full size - μέγεθος ψυγείου). Το μικρό πρέπει να χωράει αρκετά κουτιά πούρα...

Έχει ρύθμιση θερμοκρασίας από +5 έως +18 C και κάποια μοντέλα έχουν και έλεγχο υγρασίας (όχι απόλυτο βέβαια) μέ Lava Stones, φαντάζομαι ένα Cigar Oasis/Spa θα είναι απαραίτητο. Η κατανάλωση είναι κοντά στα 300KWh τον χρόνο οπότε δεν επιβαρυνόμαστε ιδιαίτερα, εφόσον κιόλας θα το έχουμε κοντά στους 18 C, θα είναι μηδαμινή.

Όποιος θέλει ας μου στείλει το email του με πμ για να του κάνω forward το email από την Liebherr.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιουν 29, 2006 12:26 pm

Μετά το post των Αντώνη και Γιώργου, θυμήθηκα ότι πρόσφατα είδα στο ενημερωτικό έντυπο νέας εκπτωτικής αλυσίδας (PLUS) ένα wine cooler με χώρο για 28 φιάλες, οπτικά ίδιο με αυτό που δείχνει στο link ο Αντώνης, στο συνολικό κόστος των 149,00 €.
Επίσης ακούστε τώρα το κουφό.
Εδώ και μέρες μου λέει ο manager: Μήτσε, τελείωσε το απεσταγμένο νερό για το σίδερο. Να πας να μου φέρεις μερικά τετράλιτρα δοχεία. Κάτι το ένα, κάτι το άλλο, άνθρωπος είναι κι ο Μήτσος, άργησε ο φουκαράς. Τότε λοιπόν ο manager ανακάλυψε το τελευταίο δοχείο απεσταγμένου νερού (ξέρετε αυτό που έχουμε πάντα φυλλαγμένο για τα humidor) και του έβαλε χέρι. Οπότε το πράγμα δεν σηκώνει αναβολές.
Πήγα λοιπόν σήμερα το πρωϊ σε κατάστημα της εκπτωτικής αλυσίδας Lidl για να πάρω το απαραίτητο απεσταγμένο νερό. Εκεί λοιπόν είδα σε προσφορά κάτι που είχε επαναληφθεί και στο παρελθόν, ένα σετ υγραντήρα με ένα σταχτοδοχείο για πούρα, ένα κόφτη διπλής λεπίδας και μια δερμάτινη διπλή θήκη. Στο παρελθόν είχα ξαναπάρει αυτό το σετ για 59,99 € σαν μια πρόχειρη, εύκολη και φθηνή λύση για το γραφείο - πλην όμως λειτουργική και με υψηλή θα έλεγα αισθητική.
Σήμερα λοιπόν ήδα μια προσφορά και ξαναπήρα ακόμη ένα σετ (για το εξοχικό και σκέφτομαι ένα ακόμη για το αυτοκίνητο, για το φουσκωτό κλπ - έτσι μου έρχεται να τα πάρω όλα), στην τιμή των 19,99 €, επίσης υπήρχαν δερμάτινες διπλές και τριπλές θήκες με 4,00 € έκαστη. Που ξανακούστηκε αυτό, στην τιμή ενός καλού πούρου να παίρνεις υγραντήρα (ομολογουμένως όμορφο και αποδεδειγμένα λειτουργικό), στοιχείο ύγρανσης, αναλογικό υγασιόμετρο, διπλή δερμάτινη θήκη, κόφτη διπλής λάμας και σταχτοδοχείο σε απομίμηση ξύλου.
Θα μας τρελλάνουν όλους.!! Ακούς εκεί 19,99 € το σετ.
Τ' ακούς ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟ?? :shock: :shock: :shock:
mixalis
Επικοινωνία:

Καλημέρα φίλε Δημήτρη

Δημοσίευσηαπό mixalis » Δευ Ιούλ 03, 2006 8:29 am

Σχετιά με την προσφορά που είπες για το κατάστημα των Lidl (59,90 €) είχε γίνει εδώ και 5 μήνες περίπου και μια και την έχω δοκιμάσει θα έλεγα ότι έχω μείνει και εγώ ευχαριστημένος και από το παρελκόμερα (εκτός του υγραντήρα) αλλά και από την τιμή που ήτανε φοβερή.
Από τότε μια και έχω εγγαφεί στην ενημέρωση των προιόντων των Lidl δεν έχω δει την ίδια προσφορά και σε τέτοια τιμή. Εκτός βέβαια αν εννοείς κάποια προσφορά με κάποια 2 θήκη πούρων ή επίσης έχω πάρει και έναν πουροκόφτη (κάνεισ τρυπουλα απο πάνω , δεν γνωρίζω την ορολογία του ) που κόστιζε 4,99 € και είναι αρκετά καλός.

Έχω επίσης να σας ρωτήσω κάτι. --Έχω πρόβλημα με έναν υγραντήρα από θέμα υγρασίας και πιάνει το πολύ μέχρι 60-61 % . Με ενημέρωσε ένας φίλος μου να βάλω φλούδες απ'ο μήλο. Τις έβαλα και παρατήρησα ότι σε μία μέρα η υγρασία έφτασε στα 65-68%.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα δημιουργηθούν κάποιο πρόβλημα στα πούρα και αν αλλοιωθεί η γεύση τους και το άρωμά τους.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:Μετά το post των Αντώνη και Γιώργου, θυμήθηκα ότι πρόσφατα είδα στο ενημερωτικό έντυπο νέας εκπτωτικής αλυσίδας (PLUS) ένα wine cooler με χώρο για 28 φιάλες, οπτικά ίδιο με αυτό που δείχνει στο link ο Αντώνης, στο συνολικό κόστος των 149,00 €.
Επίσης ακούστε τώρα το κουφό.
Εδώ και μέρες μου λέει ο manager: Μήτσε, τελείωσε το απεσταγμένο νερό για το σίδερο. Να πας να μου φέρεις μερικά τετράλιτρα δοχεία. Κάτι το ένα, κάτι το άλλο, άνθρωπος είναι κι ο Μήτσος, άργησε ο φουκαράς. Τότε λοιπόν ο manager ανακάλυψε το τελευταίο δοχείο απεσταγμένου νερού (ξέρετε αυτό που έχουμε πάντα φυλλαγμένο για τα humidor) και του έβαλε χέρι. Οπότε το πράγμα δεν σηκώνει αναβολές.
Πήγα λοιπόν σήμερα το πρωϊ σε κατάστημα της εκπτωτικής αλυσίδας Lidl για να πάρω το απαραίτητο απεσταγμένο νερό. Εκεί λοιπόν είδα σε προσφορά κάτι που είχε επαναληφθεί και στο παρελθόν, ένα σετ υγραντήρα με ένα σταχτοδοχείο για πούρα, ένα κόφτη διπλής λεπίδας και μια δερμάτινη διπλή θήκη. Στο παρελθόν είχα ξαναπάρει αυτό το σετ για 59,99 € σαν μια πρόχειρη, εύκολη και φθηνή λύση για το γραφείο - πλην όμως λειτουργική και με υψηλή θα έλεγα αισθητική.
Σήμερα λοιπόν ήδα μια προσφορά και ξαναπήρα ακόμη ένα σετ (για το εξοχικό και σκέφτομαι ένα ακόμη για το αυτοκίνητο, για το φουσκωτό κλπ - έτσι μου έρχεται να τα πάρω όλα), στην τιμή των 19,99 €, επίσης υπήρχαν δερμάτινες διπλές και τριπλές θήκες με 4,00 € έκαστη. Που ξανακούστηκε αυτό, στην τιμή ενός καλού πούρου να παίρνεις υγραντήρα (ομολογουμένως όμορφο και αποδεδειγμένα λειτουργικό), στοιχείο ύγρανσης, αναλογικό υγασιόμετρο, διπλή δερμάτινη θήκη, κόφτη διπλής λάμας και σταχτοδοχείο σε απομίμηση ξύλου.
Θα μας τρελλάνουν όλους.!! Ακούς εκεί 19,99 € το σετ.
Τ' ακούς ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟ?? :shock: :shock: :shock:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιούλ 03, 2006 10:28 am

mixalis έγραψε: Από τότε μια και έχω εγγαφεί στην ενημέρωση των προιόντων των Lidl δεν έχω δει την ίδια προσφορά και σε τέτοια τιμή

Μιχάλη δεν πρόκειται μάλλον για τις επισημες προσφορές της αλυσίδας, αλλά για σκότωμα του στοκ. Από ότι είδα υπήρχαν 7-8 τεμάχια όλα κι όλα και γιαυτό τα βγάλανε στα 19,99 €. Αλλά οι θήκες (4,0 €) ήταν πολλά τεμάχια, προφανώς θέλουν να διώξουν όσο-όσο όλα τα συναφ;h με το σπορ.

mixalis έγραψε: Με ενημέρωσε ένας φίλος μου να βάλω φλούδες απ'ο μήλο. Τις έβαλα και παρατήρησα ότι σε μία μέρα η υγρασία έφτασε στα 65-68%. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα δημιουργηθούν κάποιο πρόβλημα στα πούρα και αν αλλοιωθεί η γεύση τους και το άρωμά τους.

Αυτά συνήθως γίνονται όταν δεν έχουμε υγραντήρα και βάζουμε τις φέτες μήλου μέσα στο box για να πάρουμε από την υγρασία τους. Φυσικά παίρνουμε και από το άρωμα τους. Δεν αποκλείεται τελικά το αποτέλεσμα να προκύψει ενδιαφέρον. Πούρα με άρωμα πράσινο μήλο? :lol:
Όσον αφορά τον υγραντήρα σου, είσαι βέβαιος ότι δεν λειτουργεί σωστά ή το υγρασιόμετρο δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένο και δείχνει άλλα αντ' άλλων. Δοκίμασε να μετρήσεις με κάποιο ψηφιακό άν έχεις ή ξανακάνε την διαδικασία του setup του υγραντήρα από την αρχή. Οδηγίες θα βρείς στο forum. [/quote]
mixalis
Επικοινωνία:

Kalispera Dimitri

Δημοσίευσηαπό mixalis » Δευ Ιούλ 03, 2006 2:28 pm

Gia pes moy se parakalo , se poio katastima Lidl piges ?
Tin pempri(29/6) piges gia teleytaia fora ?

Thanks..
Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:
mixalis έγραψε: Από τότε μια και έχω εγγαφεί στην ενημέρωση των προιόντων των Lidl δεν έχω δει την ίδια προσφορά και σε τέτοια τιμή

Μιχάλη δεν πρόκειται μάλλον για τις επισημες προσφορές της αλυσίδας, αλλά για σκότωμα του στοκ. Από ότι είδα υπήρχαν 7-8 τεμάχια όλα κι όλα και γιαυτό τα βγάλανε στα 19,99 €. Αλλά οι θήκες (4,0 €) ήταν πολλά τεμάχια, προφανώς θέλουν να διώξουν όσο-όσο όλα τα συναφ;h με το σπορ.

mixalis έγραψε: Με ενημέρωσε ένας φίλος μου να βάλω φλούδες απ'ο μήλο. Τις έβαλα και παρατήρησα ότι σε μία μέρα η υγρασία έφτασε στα 65-68%. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα δημιουργηθούν κάποιο πρόβλημα στα πούρα και αν αλλοιωθεί η γεύση τους και το άρωμά τους.

Αυτά συνήθως γίνονται όταν δεν έχουμε υγραντήρα και βάζουμε τις φέτες μήλου μέσα στο box για να πάρουμε από την υγρασία τους. Φυσικά παίρνουμε και από το άρωμα τους. Δεν αποκλείεται τελικά το αποτέλεσμα να προκύψει ενδιαφέρον. Πούρα με άρωμα πράσινο μήλο? :lol:
Όσον αφορά τον υγραντήρα σου, είσαι βέβαιος ότι δεν λειτουργεί σωστά ή το υγρασιόμετρο δεν είναι σωστά καλιμπραρισμένο και δείχνει άλλα αντ' άλλων. Δοκίμασε να μετρήσεις με κάποιο ψηφιακό άν έχεις ή ξανακάνε την διαδικασία του setup του υγραντήρα από την αρχή. Οδηγίες θα βρείς στο forum.
[/quote]
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευ Ιούλ 03, 2006 2:50 pm

Μιχάλη, δεν πας μια βόλτα μέχρι τη Δράμα....γιατί ο Κουκ εκεί ζεί αν δεν το ξέρεις ήδη....
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης