κατασκευη για μειωση θερμοκρασιας

ducatisti

κατασκευη για μειωση θερμοκρασιας

Δημοσίευσηαπό ducatisti » Τρί Ιούλ 24, 2012 9:45 am

καλημερα σε ολους.
θα ηθελα καποια γνωμη για μια κατασκευη που σκεφτομαι για να ριξω την θερμοκρασια του humi...
θα φτιαξω ενα ξυλινο κουτι απο 16αρα μελαμινη, που μεσα θα μπει το humidor, στην πανω πλευρα θα τοποθετηθει ανεμιστηρας με ψυκτρα απο υπολογιστη για την εισαγωγη του αερα, και στην πλαινη πλευρα ενα απλος ανεμιστηρας για την εξαγωγη, ωστε να ριχνει την θερμοκρασια στο εξωτερικο κουτι με συνεπεια και στο humidor. το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ποσο θα επηρεασει την υγρασια κατα την λειτουργια των ανεμιστηρων. μια ιδεα απλη ειναι ,ετσι για να πειραματιστουμε!!!
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Ιούλ 25, 2012 4:49 am

Κάτσε βρε μηχανόβιε! Θα μας τρελάνεις!
Είπες δύο πράγματα, που δυστυχώς δεν ισχύει τίποτα από τα δύο.

Καταρχάς, οι ψύκτρες υπολογιστή, πως δουλεύουν...
Η ιδέα είναι απλή. Ακουμπάμε πάνω στο μέταλλο του επεξεργαστή, ένα άλλο μέταλλο που είναι καλύτερος αγωγός θερμοκρασίας. Συνήθως χαλκός.
Δεν σε κουράζω με θερμοεπαγωγικές πάστες και τα λοιπά...
Οπότε η θερμοκρασία του επεξεργαστή, "περνάει" στο μέταλλο της ψύκτρας.Πάνω εκεί λοιπόν, κουμπώνουμε και ένα ανεμιστήρα, για να "διώξει" την θερμοκρασία από το μέταλλο.
Προσπάθησα να στο εξηγησω όσο πιο απλά μπορούσα, χωρίς περίεργη ορολογία.

Κατά δεύτερον, αν σε έναν κλειστό χώρο, όπως θα είναι το κουτί μελαμίνης που θέλεις να φτιάξεις βάλεις έναν δύο ή 15 ανεμιστήρες, με υποτιθέμενη θερμοκρασία 30 βαθμούς κελσίου και ανάψεις τους ανεμιστήρες, ξέρεις μετα από λίγη ώρα ποια θα είναι η θερμοκρασία;
ΠΑΛΙ 30. :cry:
Το μόνο που θα αλλάξει είναι ότι ο αέρας θα φέρνει βόλτες μέσα στο κουτί, και δεν θα είναι σταθερός :wink:

Οπότε μην το προσπαθήσεις καν αυτό που λες, γιατί είναι σα να κάνεις μία τρύπα στο νερό, ή στον αέρα αν θες!
ducatisti

Δημοσίευσηαπό ducatisti » Τετ Ιούλ 25, 2012 8:04 am

για το πρωτο με της ψυκτρες εχεις δικιο, δεν το σκεφτηκα οσο επρεπε. για το δευτερο νομιζω οτι θα εχω μια διαφορα θερμοκρασιας . Τελοσπαντων , γιαυτο και ρωταω για να παρω αποψεις. αμα δεν μου το ειχες πει θα ειχα δωσει τσαμπα λεφτα :D
επειδη ασκολουμαι με ενυδρεια και για να ριξουμε της θερμοκρασιες χρησιμοποιουμαι ( για φθηνη λυση) ανεμιστηρες στην επιφανεια του νερου, θεωρησα οτι μορει να πιασει και σε αυτο. Μονο που το νερο εχει εναν ογκο που του αφαιρεις την θερμοτητα, ενω το κουτι μονο αερα....
treltrel

Δημοσίευσηαπό treltrel » Τετ Ιούλ 25, 2012 7:19 pm

Λόγω ροής αέρα μπορείς να έχεις μια (φαινομενική*) πτώση της θερμοκρασίας κατά 1-2 βαθμούς. Που δεν έχει ουσία για θερμοκρασίες άνω των 28 βαθμων.

*φαινομενική διότι ίσως και να μην την έχεις.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Αύγ 01, 2012 12:07 pm

ducatisti καλό μεσημέρι και καλό μήνα. Ο στόχος μείωσης της θερμοκρασίας σε συγκεκριμένο χώρο (υγραντήρας συν κάποιο κενό γύρω-γύρω) δεν μπορεί να επιτευχθεί με ροή αέρα. Σκέψου πολύ απλά ότι κι η ροή αέρα είναι μια τριβή, άρα αντικαθιστώντας θερμό αέρα στον χώρο με ψυχρό δε σημαίνει ότι ο χώρος αποκτά τη θερμοκρασία του ψυχρού αέρα.

Επιπλέον, ο "ψυχρός" αέρας, δεν είναι τελικά ψυχρός, αλλά αέρας που προέρχεται από κάποιον άλλο ευρύτερο χώρο. Ο ευρύτερος αυτός χώρος, call me δωμάτιο, σπίτι, περιβάλλον, κτλ έχει μια θερμοκρασία ίδια με τον ευρύτερο χώρο από τον οποίο προέρχεται. Άρα, αν το δωμάτιο από το οποίο τραβάς τον αέρα δεν είναι κλιματιζόμενο, τότε δεν ψύχεις το συγκεκριμένο χώρο του υγραντήρα, αλλά του αλλάζεις ΜΟΝΟ τον αέρα.

Για να ρίξεις τη θερμοκρασία στον συγκεκριμένο χώρο που σε απασχολεί, χρειάζεσαι απαραίτητα ψυχρό αέρα. Ψυχρός αέρας μπορεί να δημιουργηθεί εν μέσω θέρους μόνο με ψυκτικά μέσα τύπου freon. Ήτοι βάζεις τον υγραντήρα σε κλιματιζόμενο δωμάτιο, μέσα σε συντηρητή κρασιών ή μέσα στη συντήρηση κάποιου χαμηλής δυναμικότητας ψυγείου.

Η μόνη λύση DIY που θα άξιζε να δοκιμάσεις κι έχει συζητηθεί και σε ξένα fora είναι με ηλεκτρικό θερμοσίφωνο Peltier. Πολύ μεγάλο project που πρέπει να εγκατασταθεί στο humidor πριν τη λειτουργία του, να σεταριστεί και μετά να γεμίσει με πούρα...

Καλή δύναμη κοινώς...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
nesta

Δημοσίευσηαπό nesta » Πέμ Αύγ 02, 2012 11:00 am

καλο μηνα σε ολους

φιλε ernesto
εχω ξεκινησει την κατασκευη ενος cabinet
μπορεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες
για ηλεκτρικό θερμοσίφωνο Peltier...????

ευχαριστω
:D :D :D
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Αύγ 03, 2012 8:56 am

Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι για θερμοκρασίες και υγρασίες,τα πούρα μου απέκτησαν καλύτερη γεύση.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Σάβ Αύγ 04, 2012 6:25 am

maltakias έγραψε:Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι για θερμοκρασίες και υγρασίες,τα πούρα μου απέκτησαν καλύτερη γεύση.

Σοφό...
Μην αγχώνεστε! Απολαύστε όπως και να έχει! :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Αύγ 08, 2012 12:31 pm

maltakias και jimbo, αν και γενικά συμφωνώ με το concept, δεν μπορώ να μη συνυπολογίσω ότι μερικοί φίλοι το κάνουν καθαρά από μεράκι, επιμονή ή υπερβολική αγάπη. Άρα, δεν είναι σωστό νομίζω να τους κακοκαρδίζουμε... ;)

Μερακλή nesta λοιπόν, καλή διασκέδαση και καλό διάβασμα:
http://www.dgdesigns.com/humidor/default.asp
http://www.puff.com/forums/vb/cigar-acc ... midor.html
http://www.puff.com/forums/vb/cigar-acc ... loset.html

Εξαιρετικές δουλειές και απίστευτα αποτελέσματα από όσο φαίνεται...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τρί Αύγ 21, 2012 4:50 pm

Μα δεν κακοκαρδίσαμε κανέναν! Απλά το πήραμε λίγο στην πλάκα! :lol:
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Παρ Αύγ 31, 2012 3:36 pm

Κάποτε είχα μια ανάλογη καλλιτεχνική ανησυχία, περί θερμοκρασίας και έτσι ανέθεσα σε συγγενή μου, πολύ ψαγμένο ψυκτικό να σκεφτεί και να μου δώσει λύση.

Μου πρότεινε την εξής απλοϊκότατη και πάμφθηνη λύση: ψυγείο, με "ζωντανό μοτέρ" και αλλαγή του θερμοστάτη με άλλον, ρυθμιζόμενο και "ειδικό" για ιδιαίτερες περιοχές θερμοκρασιών.
Με δυο λέξειες, βάζεις του υγραντήρα σου σε ένα ψυγείο που έχει ρυθμιστεί να δουλεύει π.χ. μόνο όταν η θερμοκρασία του εσωτερικού ανέβει πάνω από π.χ. 23-24 βαθμούς ή οτι άλλο επιθυμούμε.

Η ιδέα δεν δοκιμάστηκε για άσχετους με το "πείραμα" λόγους.

Αν κάποιος θέλει, μπορώ να τον ενημερώσω από που θα προμηθευτεί τον θερμοστάτη.
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Παρ Αύγ 31, 2012 6:10 pm

Ούτε αυτό κάνει Χρήστο...
Μπορεί να έχουμε νορμάλ θερμοκρασία εκεί μέσα, αλλά θα είναι αρκετά ξηρό το κλίμα. Ο υγραντήρας μέσα, δεν θα μπορεί να κρατήσει ψιλή υγρασία...
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τετ Σεπ 05, 2012 9:10 am

Επειδή είναι ένα κομμάτι που μονίμως μας απασχολεί χωρις να βρίσκουμε ποτε λυση και με το δεδομένο οτι υπάρχουν και υγραντήρες και συντηρητές κρασιών που διατηρούν και θερμοκρασία και υγρασία μαζι έψαξα λιγο παραπανω και βρηκα κλιματιστικά στο μέγεθος που μας ενδιαφέρει.
Μιλαμε φυσικα για κλιματιστικό σε καμπινετ τουλάχιστον μιας και οι διαστάσεις του είναι κοντα στα 20 εκατοστά.
Σε λιγο θα γνωρίζω αν στελνει ενα ενα κομματι (μιας και μιλαμε για εργοστάσιο σε κινα μερια) και θα μπορω να ενημερώσω :D
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Τετ Σεπ 05, 2012 11:01 am

Δεν πειράζει, θα κάνουμε group buy :D
Τι θα γίνει με τους τελώνες βέβαια δεν ξέρω μετα :lol:
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τετ Σεπ 05, 2012 12:03 pm

η υψηλη θερμοκριασια (δεν μιλαω για απευεθας ακτινοβολια)
αν δεν συνδιαστει με επικινδυνη υγρασια , δεν εχεις κανενα προβλημα.
cuba libre and not only cuba

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης