κατασκευη για μειωση θερμοκρασιας

Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Τετ Σεπ 05, 2012 1:02 pm

argi έγραψε:η υψηλη θερμοκριασια (δεν μιλαω για απευεθας ακτινοβολια)
αν δεν συνδιαστει με επικινδυνη υγρασια , δεν εχεις κανενα προβλημα.

Αργυριε εξαρτάται πως εννοείς το πρόβλημα αν θεωρείς πρόβλημα το να σου χαλάσουν οκ αλλά επειδή παλαιωνεις και εσυ απο οσο ξερω φαντάζομαι θα θέλεις οσο δυνατόν ιδανικές συνθήκες και αν φτασει η θερμοκρασία κοντα στο 30 μονο τετοιες δεν ειναι ασε που εχεις κινδυνο και για κατσαριδες οποτε και τα γνωστά κατα καιρους κατασταλτικά μεσα (αοσμα κατσαριδοκτονα περθθρινη κλπ) .
Τώρα θα μου πεις τοσα χρονια τι κανουν οι περισσότεροι εεε οτι μπορουμε αλλα αν βρεθεί κατι καλύτερο ευπρόσδεκτο δεν λέμε οχι
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τετ Σεπ 05, 2012 1:12 pm

εννοηται οτι απο το ενα ακρο δεν παμε στο αλλο,
εγω ζω υπογειο, και με το ζορι να παω 27-8 βαθμους.
βεβαια εχω 4 πλακες απο πανω, αλλα σε νορμαλ καταστασεις , δεν αξιζει να αγχονομαστε
αν μιλαμε για πιο δυσκολες τοτε κατι που κρατα θερμοκρασια, ή σε νοικιαζομενο χωρο .............
cuba libre and not only cuba
insomnia440

Re: κατασκευη για μειωση θερμοκρασιας

Δημοσίευσηαπό insomnia440 » Σάβ Ιουν 08, 2013 2:26 pm

οσον αφορα τα peltier (επειδη ασχολουμαι πολλα χρονια με overclocking σε pc)ειναι απλοι ημιαγωγοι (npn-pnp)που οταν λειτουργουν κατω απο φορτιο (σχετικα μεγαλο σε αμπερ) εχουν την ιδιοτητα να απαγουν θερμοτητα μεσω μεταφορας των ηλεκτρονιων στα στοιχεια τους (ειναι σαν σαντουιτς απο ημιαγωγιμα υλικα) οποτε η μια πλευρα τους ειναι θερμη κι η αλλη ψυχρη.....την ψυχρη την εφαπτουμε-κολλαμε με θερμοαγωγιμη παστα (silvercoul κτλ)πανω στον επεξεργαστη, την θερμη πλευρα ομως πρεπει να την ενωσουμε με εναν ανεμιστηρα για να απαγει την παραγωμενη θερμοτητα. καποια χρονια πισω ημουν απο τους πρωτους που χρησιμοποιησα τετοιου ειδους ψυξη για το pc...(thermaltake subzero)....θελει ομως προσοχη στη συνδεσμολογια γιατι τα ρευματα ειναι υψηλα και οποια αστοχια απο λαθος κοστιζει ακριβα......η καλυτερη λυση και η πιο φθηνη ειναι με watercoooling αλλα η συγκεριμενη δεν κανει για humidors εφοσον η επαφη πρεπει να ειναι αμεση με μικρη επιφανεια για ψυξη.........και ενας τριτος αλλα παρα πολυ ακριβος ειναι το phase change......(ψυκτικο υγρο κτλ)οπως τα κανονικα aircondition....για μενα παντως η καλυτερη λυση ειναι της liebherr υγραντηρας με ρυθμιζομενη υγρασια και θερμοκρασια (καπως ακριβος 2000euros more or less)......
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: κατασκευη για μειωση θερμοκρασιας

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Ιουν 08, 2013 4:19 pm

εμένα με έχει καλύψει (απόλυτα), ο maltakias 8)
M a l i b u a n a n a

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης