Αύξηση θερμοκρασίας

left

Αύξηση θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό left » Κυρ Μάιος 18, 2008 10:52 am

Νομίζω πως πολλοι απο εμάς ξέροθν οτι εχθρος ενός πούρου εκτός απο την χαμηλή-υψηλή υγρασία είναι και η αύξηση θερμοκρασίας.Τι γίνετε όμως τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες για εμάς που δεν έχουμε κελάρια ή δροσερά υπόγεια???Πιστεύω οτι πολλοί θα εχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα.Έχετε σκεφτεί κάποια άλλη λύση???ΑΑΑΑ και ακόμα κάτι τα μαγαζιά που έχουν μεγάλους αυτοσχέδιους υγραντήρες τι κάνουν για την θερμοκρασία. ΕΕχω δεί αρκετα με το θερμόμετρο κολλημένο πανω απο τους 25.....και είναι ακόμα Μάιος!!!!!
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Κυρ Μάιος 18, 2008 1:30 pm

Πολυ καλη ερωτηση .

Εγω στο πιο δροσερο μερος του σπιτιου εχω χθες και σημερα 22,5 βαθμους ...που να πιασουν και οι ζεστες ....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μάιος 18, 2008 2:09 pm

καλη λυση ειναι αν ειναι μικρος ο υγραντηρας να τον τοποθετησεις σε ενα ψυγειακι εξοχης φορητο, χωρις φυσικα παγο... στο μικρο coolidor που εχω εχω 5 κουτια η θερμοκρασια δεν ανεβαινει πανω απο 21 βαθμους, αφου ειναι μονωμενο. οταν πιανουν οι ζεστες βαζω ολον τον υγραντηρα μεσα στο coolidor
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Κυρ Μάιος 18, 2008 2:41 pm

Πολυ καλο μου ακουγεται ..

Redrum μπορεις να μας πεις απο που το εχεις παρει ;

Εχω δυο απο τα lidl ενα απλο πρασινο απλα μεταφορας και ενα πιο καλο μπλε που εχει και ανεμιστηρακι με ψυχτρα και λειτουργει με 12v αλλα δεν ξερω αν κανουν ...

Υποθετω το μυστικο θα ειναι να εχει καλο κλεισιμο το καπακι ετσι ;
---------------------

left

Δημοσίευσηαπό left » Κυρ Μάιος 18, 2008 3:04 pm

ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΥΣ ΥΓΡΑΝΤΗΡΕΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΑΠΟ PLEXIGLASS 50*40*45 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΜΕ ΤΠΤ SE COOLIDOR.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ 2 ΦΟΡΗΤΑ ΨΥΓΕΙΑΚΙΑ ΠΟΘ ΕΧΩ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΛΥΣΗ.ΔΗΛ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΠΙΤΙ(ΥΓΑΡΝΤΗΡΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ(COOLIDOR) ΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙΧΙ!!!!!!!
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Μάιος 18, 2008 4:51 pm

Domen έγραψε:Πολυ καλο μου ακουγεται ..

Redrum μπορεις να μας πεις απο που το εχεις παρει ;

Εχω δυο απο τα lidl ενα απλο πρασινο απλα μεταφορας και ενα πιο καλο μπλε που εχει και ανεμιστηρακι με ψυχτρα και λειτουργει με 12v αλλα δεν ξερω αν κανουν ...

Υποθετω το μυστικο θα ειναι να εχει καλο κλεισιμο το καπακι ετσι ;

Αγγλια μενω, οποτε δεν ξερω απο που μπορεις να βρεις στην Ελλαδα. Εχω βαλει στο ματι ενα φτηνο των 50 λιτρων απο ενα μαγαζι με ειδη καμπινγκ εδω, γυρω στα 30 ευρω. μεχρι και εμενα χωραει μεσα!!!

ναι το μυστικο ειναι το καλο κλεισιμο, οπως και το οτι ειναι μονωμενα (τι ψυγεια θα ηταν...).
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Μάιος 19, 2008 9:01 am

Καλημέρα. Για μένα η καλύτερη και οικονομικότερη λύση για υγραντήρα είναι οι συντηρητές κρασιών . Καταρχήν θεωρώ ότι το θέμα δεν είναι σωστά διατυπωμένο με την έννοια ότι ο μέγιστος εχθρός του πούρου κατά την γνώμη μου δεν είναι η υγρασία αλλά η θερμοκρασία. Αφού μέσω αυτής κινδυνεύουμε να βρεθούμε "αγκαλιά" με το συμπαθέστατο έντομο φίλο του πούρου... Βέβαια όταν μιλάμε για υγραντήρες στους οποίους τα πούρα δεν μένουν μεγάλο χρονικό διάστημα τότε σαφώς η θερμοκρασία δεν παίζει τόσο μεγάλο ρολό. Πάντως πολλές φορές στα ακριβά πούρα τα οποία δεν έχουν τόσο μεγάλη ζήτηση και έχουν μείνει μεγάλο χρονικό διάστημα σε απλούς υγραντήρες μπορεί να μας πέσουν τρύπια πούρα.
Να μην ξεφεύγω από το θέμα μας... Η λύση λοιπόν ιδιαίτερα αν δεν ανανεώνουμε άμεσα το περιεχόμενο του υγραντήρα μας και αν θέλουμε να κάνουμε παλαίωση των πούρων μας είναι οι συντηρητές κρασιών. Σε αυτούς καταρχήν υπάρχει η υγρασία του 70% χωρίς να χρειάζεται εμείς να κάνουμε απόλύτως τίποτα. Κατά δεύτερο ρυθμίζουμε την θερμοκρασία μεταξύ 16 και 18 βαθμών , κλειδώνουμε την πόρτα του ψυγείου και τα αφήνουμε να αναπαυθούν και γιατί όχι να παλαιώσουν. Έχω αγοράσει έδώ και πολλά χρόνια έναν συντηρητή Liebherr ο οποίος σήμερα κάνει γύρω στα 600€ αλλά φανταστείτε όμως ότι χωράει άνετα 1000 πούρα. Θεωρώ ότι ο συντελεστής 0,6 ανά πούρο(600/1000) είναι από τους χαμηλότερους δυνατούς. Και μιλάμε για τις ιδανικές συνθήκες συντήρησης και παλαίωσης. Έχω την τύχη να παλαιώνω Davidoff Cuba (1979) , Por Larrananga (1978), Montecristo A (1985), Romeo Y Julieta (1975) και διάφορα άλλα καλούδια και όταν αποφασίζω να καπνίσω κάτι (βγάζοντας στην άκρη τα καβούρια...) το αποτέλεσμα πραγματικά με δικαιώνει...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 19, 2008 10:28 am

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτομαι από καιρό, αυτό με τον Liebherr, αλλά είχα μερικούς ενδοιασμούς.
Μετά την αναφορά σου, νομίζω οτι θα είναι ένα από τα επόμενα βήματά μου.

Στη χειρότερη περίπτωση, μπορεί να χρειαστεί να του κάνω αλλαγή χρήσης σε ... κρασιά.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Μάιος 19, 2008 11:00 am

Τα πολυκαταστηματα plus ειχαν φερει περυσι ενα wine cooler στα 149 ευρω αρκετα καλης χωρητικοτητας (γυρω στα 30 μπουκαλια ) και οταν το ειδα στο φυλαδιο τους το ειχα λιμπιστει ... τοτε το ηθελα για τα κρασια μου ...

Δυστυχως ομως αργησα να παω και μου ξεφυγε .... μια χαρα θα μου ερχοταν τωρα καμια δεκαρια κουτια τα χωρουσε ανετα ....
---------------------

Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Μάιος 19, 2008 11:23 am

Billwine έγραψε:Σε αυτούς καταρχήν υπάρχει η υγρασία του 70% χωρίς να χρειάζεται εμείς να κάνουμε απόλύτως τίποτα. ...

Γεια σου Bill, συγχώρα την άγνοια μου, αλλά πως ακριβώς έχουν υγρασία 70% οι συντηρητές κρασιών χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε τίποτα;
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Μάιος 19, 2008 12:11 pm

Κάθε συντηρητής κρασιών έχει κάποιες προδιαγραφές. Οι βασικές είναι 1/Υγρασία 70% 2/Θερμοκρασιά σταθερή ρυθμιζόμενη συνήθως από 8-20 βαθμούς 3/Προστασία από ηλιακό φως και συνήθως απουσία φωτός 4/Αντικραδασμικές βάσεις 5/Φίλτρα ενεργού άνθρακα. Αυτά ισχύουν για την πλειοψηφία των συντηρητών κρασιών . Προσοχή μόνο μην αγοράσετε πολλαπλών ζωνών θερμοκρασίας τα οποία είναι ακριβότερα και σε καμία περίπτωση δεν βολεύουν για την συντήρηση των πούρων. Στην ουσία των πολλαπλών ζωνών θερμοκρασίας είναι ψυγεία που βολεύουν τα εστιατόρια στο να βάλουν τα κρασιά τους και να τα σερβίρουν στην κατάλληλη θερμοκρασία βάζοντας τα κόκινα στην ζώνη των 18 τα λευκά στην ζώνη των 10 κ.ο.κ. Τώρα από τεχνική άποψη πως δουλεύει το ψυγείο και μας δίνει την απαιτούμενη υγρασία των 70 βαθμών ειλικρινά δεν γνωρίζω. Πάντως ιδιαίτερα στην νέα γενιά των Liebherr που έχουν και ψηφιακή ένδειξη υγρασίας θερμοκρασίας οι συνθήκες είναι ιδανικές αλλά η αλήθεια είναι ότι η τιμή τους ξεφεύγει αρκετά. Γενικά δεν πιστεύω ότι μικρές διακυμάνσεις της υγρασίας (βλέπε 68-76) μπορεί να καταστρέψουν τα πούρα άλλωστε στα 10 χρόνια που έχω το ψυγείο δεν συνάντησα κατεστραμένω πούρο. Απλώς είναι βασανιστικό στο στρώσιμο όπως κάθε ψυγείο και καλό είναι μία φορά στο εξάμηνο να γίνεται ένας έλεγχος των πούρων (κύρια για εμφάνιση υπερβολικής υγρασίας) και να αλλάζουν θέση μέσα στον υγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Μάιος 19, 2008 12:26 pm

Ενα wine cooler της Haier 112 lt που ειχα ψαξει παλιοτερα για αγορα ειχε ενδειξη υγρασιας μεσω ενος LED Screen .

Κατα 99 % ειναι αυτο εδω .

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16370

Εδω στο manual του Παναγιωτη στην σελιδα 9-10 εχει απεικονηση του μηχανισμου ρυθμισης υγρασιας .Τωρα τι ακριβως κανει θα σε γελασω .

http://www.haier.com/admin/en/product/upload/JC-110GD-UM.pdf

Παντως εχει ενα κουμπι που το γυρνας αναλογικα και αφαιρει η προσθετει υγρασια στο εσωτερικο του ωστε να την εχεις οσο θελεις .
---------------------

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μάιος 19, 2008 1:22 pm

Billwine έγραψε: ...................... .

Συμφωνώ μαζί σου, ότι η λύση ενός συντηρητή κρασιών είναι μια αποδεκτή λύση και μάλιστα VfM (ανάλογα με την περίπτωση) αλλά οι περισσότεροι δεν πιάνουν το επιθυμητό 70%, μάλον περί ευσεβών πόθων θα πρόκειται. Πιστεύω επίσης ότι δεν πρέπει να βρίσκονται παρέα τα πούρα μαζί με τα μπουκάλια. Οπότε δύο χωριστές συσκευές θα ήταν το καλύτερο! Αυτό τελικά υιοθέτησα και ο ίδιος στο εξοχικό. Απλώς πρόκειται για φτηνές κατασκευές (λόγω της ιδιαιτερότητας της χρήσης, εξοχικό γαρ) αφού τα Liebherr ξεφεύγουν σε κόστος (εγνωσμένες αξίες).
Μη εμφανίζεσαι πολύ τακτικά γιατί άρχισα ήδη να ζηλεύω (με την καλή έννοια) αφού ο Βόλος (η Μαγνησία γενικότερα) μετά την περιοχή κατοικίας μου (Δράμα) είναι το δεύτερο αγαπημένο μου μέρος. Πεθύμησα τα τσιπουράδικα του Βόλου, τα ταβερνάκια των παρυφών του Πηλίου (Κατηχώρι, Άλλη Μεριά κλπ), την Αλέκα στην Τσαγκαράδα, το Climax στην παραλία Ποτιστικών Ξυνόβρυσης και ένα σωρό άλλα που με έχουν ... σημαδέψει. Και φυσικά ο Μανώλας στο Τρίκερι - χωρίς να σημαίνει αυτό ότι παραβλέπω έναν σωρό άλλους επιφανείς παρόμοιου είδους προορισμούς.
Το Εθνικό Γαστριμαργικό Μέτωπο .. ξαναχτυπά!!
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Δευ Μάιος 19, 2008 1:32 pm

cpt kouk καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια σχετικά με το Βόλο. Συμφωνώ ότι οι συντηρητές που δεν είναι επώνυμοι δεν πιάνουν το 70% αν και εκεί με μία μικρή βοήθεια μπορούμε να πετύχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Εννοείται βέβαια ότι δεν μπερδεύουμε στην ίδια συσκευή κρασιά και πούρα. Δυστυχώς ο φυσικός φελός των κρασιών έχει την ιδίότητα να λειτουργεί ως σφουγγάρι και να παίρνει όλες τις μυρωδιές του χώρου. Έτσι αν αποθηκεύαμε κρασιά και πούρα μαζί τα κρασιά που θα μένανε αρκετό χρόνο όταν τα ανοίγαμε θα είχαν αρώματα καπνού, κέδρου κλπ(τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι τόσο κακό...)
Πάντως και η Δράμα είναι υπέροχη με πολύ καλή νυχτερινή ζωή και φυσικά απίστευτα κρασιά...!!!!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μάιος 19, 2008 1:45 pm

Billwine έγραψε: Δυστυχώς ο φυσικός φελός των κρασιών έχει την ιδίότητα να λειτουργεί ως σφουγγάρι και να παίρνει όλες τις μυρωδιές του χώρου. ...!!!!

Καιρός λοιπόν για την αντικατάσταση του από το γνωστό πλαστικό πώμα (στο οποίο ανήκει ΟΛΟ το μέλλον), ώστε να πάψει και όλο αυτό το παραμύθι με τον φελό και την εξάλειψη του γνωστού άλοθι, για την μετάθεση των τυχόν ευθυνών των οινοποιών σχετικά με το προϊόν, σε αστοχία υλικού (του φελού που χαλάει και το κρασί 8) 8) 8) ) κάτι που υφίσταται στην πραγματικότητα αλλά όχι πιστεύω στην πραγματική του διάσταση. Πιστεύω ότι όποιος είναι σίγουρος για το προϊόν του, δεν έχει να φοβάται τίποτε από το πλαστικό πώμα, πλην του κύρους της ετικέτας.
Αν και με την μανία που υπάρχει δύσκολα θα αλλάξει το story, όσον αφορά τον φελό και τα δρύϊνα γαλλικά βαρέλια (που για μερικούς γνωστούς κατασκευαστές βαρελιών ... ονόματα να μην λέμε, φτιάχνονται ήδη εδώ και χρόνια, στην γειτονική Βουλγαρία)

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης