Αύξηση θερμοκρασίας

Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Μάιος 24, 2009 8:16 pm

Ηρεμήστε παιδιά μια βρεγμένη πετσέτα γύρω γύρω και πάνω στον υγραντήρα πιστεύω πως θα σας απαλλάξει προσωρινά από περιττά έξοδα!!!
Και λέω περιττά γιατί τρελαινόμαστε όλοι με τα πούρα δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε και συζητάμε για το αν ανέβει η θερμοκρασία κ η υγρασία πάνω από τα επιτρεπτά όρια!!!!
Έχετε αναλογιστεί τους καλοκαιρινούς μήνες τι θερμοκρασίες κάνει στην Κούβα??
Η μήπως θέλετε να μου πείτε πως έχουν υγραντήρες και συντηρητές κρασιών για να κρατάνε τα ‘’μωρά’’ τους σε νορμάλ συνθήκες!!!!
Στις αποθήκες που τα κρατάνε για να παλαιωθούν πριν τα βγάζουν στο εμπόριο θέλετε να μου πείτε ότι έχουν θερμοκρασία κάτω από 20 βαθμούς!!!!
Διάβασα χτες εδώ στο forum μας για την καλλιέργεια – συγκομιδή αν ρίξετε μια ματιά λέει πως τα φύλα του καπνού πριν πάνε στο εργοστάσιο για να στριφτούν και να γίνουν μοσχομυριστα πούρα συγκεντρώνονται σε δέματα και σκεπάζονται με φύλλα φοίνικα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να φτάνει 42 βαθμούς και αυτό το κάνουν για να παλαιώσουν τα φύλα!!!!!!
Και εσείς κάθεστε και σκέπτεστε για συντηρητές κρασιών και πράσινα άλογα!!!!αντί να έχουμε κάνει το πούρο μέσο ευχαρίστησης το έχουμε κάνει θέμα καθημερινής ασχολίας!!!!
Δεν λέω και εγώ τρελαίνομαι αν ανέβει η θερμοκρασία ή η υγρασία αλλά όχι και έτσι βρε παιδιά!!!!!!
Συγγνώμη αν έγινα εριστικός σε κάποια σημεία αλλά υπάρχουν τόσα θέματα που μπορούν να μας κάνουν να ασχοληθούμε και που να αξίζουν να σπάμε το κεφάλι μας για να βρούμε λύσεις
Φιλικά Churchill
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Μάιος 25, 2009 12:33 pm

@ GEORGIOS:
GEORGIOS έγραψε:...περυσι ειχα για εναμιση μηνα μια ντουλαπα κλιματιστικο σχεδον μονιμα αναμμενο και η δεη μου πηρε το σκαλπ φετος το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για συντηρητες κρασιων....
Όντως το κλιματιστικό αν δεν είναι όλη μέρα και κάθε μέρα αναμμένο σε αρκετά ψυχρή λειτουργία, τότε στο humidor δεν μπορεί να χαμηλώσει η θερμοκρασία και να διατηρηθεί εκεί... Εξάλλου σκέψου ότι το κλιματιστικό ΔΕ ΘΑ ΨΥΧΕΙ ΕΝΤΟΠΙΣΜΕΝΑ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ αλλά, λογικά, ένα ολόκληρο δωμάτιο με όποιες θερμικές απώλειες και αδυναμίες μόνωσης θα έχει αυτό... Συνεπώς η προσπάθεια και μόνο δεν αξίζει για τα λεφτά που ξοδεύεις γι' αυτή!

@ CHURCHILL:
CHURCHILL έγραψε:...μια βρεγμένη πετσέτα γύρω γύρω και πάνω στον υγραντήρα...
- Πρώτον, δεν πρέπει να αγαπάς ιδιαίτερα τον υγραντήρα σου μιας και συστήνεις να του βάζουμε πάνω στις ξύλινες επιφάνειές του βρεγμένες πετσέτες... Δεύτερον, νομίζω πως δε σκέφτηκες πως μια βρεγμένη πετσέτα αποτελείται από ύφασμα και νερό, ήτοι:
* ύφασμα=χαμηλή θερμοχωρητικότητα
* νερό=υψηλή θερμοχωρητικότητα
άρα ό,τι θερμοκρασία έχει ο περιβάλλον χώρος θα αποκτήσει περίπου και το νερό - άντε με μια διαφορά 5'C... Κοινώς κανένα ιδιαίτερο αποτέλεσμα κι επιπλέον ζημιά στον υγραντήρα!
CHURCHILL έγραψε:...αν ανέβει η θερμοκρασία κ η υγρασία πάνω από τα επιτρεπτά όρια...
- Δεν είναι θέμα "επιτρεπτών ορίων". Είναι θέμα cigar beatle, πώς αλλιώς να το πούμε; Δεν είναι η λύσσα μας τόσο για να μη φύγουμε από τα ενδεδειγμένα όρια {υγρασίας+θερμοκρασίας} παλαίωσης ή τακτικής κατανάλωσης των πούρων μας αλλά πώς αν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομμύριο να μας έχουν ξεφύγει αυγά τέτοιων beatles κατόπιν μίας παραλαβής μας να μην ξυπνήσουν τώρα αυτή την περίοδο.
CHURCHILL έγραψε:...Έχετε αναλογιστεί τους καλοκαιρινούς μήνες τι θερμοκρασίες κάνει στην Κούβα??...η θερμοκρασία να φτάνει 42 βαθμούς και αυτό το κάνουν για να παλαιώσουν τα φύλα...
- Ναι, αλλά η λογική μας δεν πρέπει να είναι "μη χείρον, βέλτιστον" και ακολούθως μην ξεχνάμε ότι τα beatles δεν ξεκινάνε τη "δράση" τους από τα φύλλα τα οποία θα ελεγχθούν εκ νέου, θα απονευρωθούν και θα περάσουν και μπροστά από τα χέρια και μάτια κάποιου στρίφτη!

Κλείνοντας, συμπάσχοντα Churchill, καταλήγω στο εξής: δεν είναι θέμα καθημερινής ασχολίας αλλά ακριβώς το πώς να αποφύγουμε κάτι τέτοιο! Πώς δηλαδή να μη χρειάζεται να ασχολούμαστε και αγχωνόμαστε όλο το καλοκαίρι με το φόβο μη χάσουμε παλαιωμένα, limited ή και μια οποιαδήποτε ποσότητα ακόμα και καθημερινών αγαπημένων μας πούρων... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξάπτεσαι τόσο με αυτό και γιατί αφού εξάπτεσαι δεν το προσπερνάς απλά αδιάφορα! Σου εύχομαι όπως και να'χει πάντως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να μη φας το πακέτο να δεις έστω και λευκούς τερμίτες πάνω στα πούρα σου για να χρειαστεί να σε πιάσει κι εσένα αυτή η ανησυχία!!!

@ RedRum:
Προσπαθώ να αποφεύγω να κάνω μια άτυπη-γκρίζα διαφήμιση σε προϊόντα τα οποία έχουν μεγάλο ανταγωνισμό, σε αντίθεση με άλλα τα οποία τα κυνηγάμε όλοι μας με το ντουφέκι, φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ :lol:... Στείλε μου ένα pm να σου δώσω link επί προσωπικού!

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Δευ Μάιος 25, 2009 2:40 pm

Αυτο ακριβως που λεει ο hernesto για να μην αρχισω ολο το καλοκαιρι να κοιταω καθε 2 μερες ενα ενα τα κουτια αντι να ανοιγω να περνω ενα και να πηγαινω για κανενα ψαρεμα προτιμησα την λυση κλιματιστικο . l: :D :D
Αλλα και παλι σκεφτομαστε για να το βελτιωσουμε αλλωστε για αυτο γινεται ολη η κουβεντα αλλιως θα τα αφηναμε και σε κανενα συρταρι με ενα μπωλ νερο και τελειωνε ... :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Μάιος 25, 2009 2:40 pm

To air condition στους 21 βαθμούς κατα τη μεγαλύτερη διάρκεια της ημέρας και μάλιστα στο cool και οχι στο dry, δεν είναι αρκετό ρε παιδιά; :roll:
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Δευ Μάιος 25, 2009 2:44 pm

Εγω νομιζω υπερ αρκετο
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 25, 2009 4:23 pm

Δεν υπάρχει πατέντα που να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, αλλά αντίθετα ισχύει κι εδώ αυτό που είπε ο Albert Einstein τα πάντα είναι σχετικά (ή κάπως έτσι).

Καλό είναι και το winecooler (ειδικά αν δεν είναι στην πρίζα :!: :wink: :D ), αρκεί να υποβοηθηθεί με beads και να μην ανοιγοκλεινει συνέχεια και μάλιστα το καλοκαίρι. Ειναι δηλ. για μακροχρόνια αποθήκευση.

Καλό είναι και το υπόγειο, όπως στην περίπτωσή μου, όπου έχω δύο ψυγεία και κάποια coolidor σε ένα χωριστό δωμάτιο υπογείου και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ψηλές θερμοκρασίες.

Αλλά και με τα πούρα για βραχυπρόθεσμη κατανάλωση που έχω σε υγραντήρες στο σαλόνι ( 2 των 25, έναν των 100 και έναν των 500) δεν έχω κανένα πρόβλημα με την υγρασία και φυσικά κανένα πρόβλημα με μαμούνια που ανοίγουν τρύπες σε πούρα.
Αυτά τα μαμούνια ανήκουν πλέον στην κατηγορία "μιά φορά κι έναν καιρό ήταν ένα κοριτσάκι που το λέγαν Κοκκινοσκουφίτσα", γιατί τα πούρα τα καταψύχουν οι κουβανοί, τα καταψύχουν οι εισαγωγείς και όποιος αγοράζει ύποπτα πούρα ή αισθάνεται κάποιον ψυχαναγκασμό μπορεί να τα βάλει στην κατάψυξη και να τελειώνει με το θέμα μιά για πάντα.

Και μιά και το επανέφερε το θέμα ο hernesto, αναφέρω με τη σειρά μου ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο επί του θέματος, που έιχα μεταφράσει πριν ένα χρόνο:
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Δευ Μάιος 25, 2009 4:31 pm

Φίλτατε hernesto η πετσέτα απλά δε θα αφήσει τον θερμό αέρα να μπει μέσα στον υγραντήρα μας κραταει δλδ ‘’όσο’’ μπορεί την εσωτερική θερμοκρασία στα αρχικά επίπεδα!!!
Εννοείτε πως η πετσέτα θέλει βρέξιμο ανά 3-4 ώρες ανάλογα με την ζέστη που κάνει στο σπίτι!!!!!
Όσο για τον υγραντήρα σε διαβεβαιώνω πως ο καπλαμάς γιατί για καπλαμά πρόκειται το εξωτερικό φύλο του κάθε υγραντήρα δεν παθαίνει απολύτως τίποτα!!!!!
Εννοείτε πως η πετσέτα πριν τοποθετηθεί στύβεται καλά!!!!!!!
Δεν το προσπερνώ το θέμα όπως λες γιατί με ενδιαφέρει κ παρά πολύ μάλιστα απλά τρελαίνεστε χωρίς λόγο!!!!!!!
Βεβαία θα μου πεις αν είχες κ εσύ πούρα στον υγραντήρα σου που στοιχίζουν όσο ένας βασικός μισθός………..!!!!!!!
Το κάθε χόμπι έχει την τρέλα του!!!
Ελπίζω να βρείτε λύση!!!!!!!
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 25, 2009 4:47 pm

Α :!: την δικιά σου πατέντα δεν την είχα υπ' όψη μου όταν έγραφα τα παραπάνω.

Συνοψίζω λοιπόν:

Ψυχονευρωτικός βάζει κομπρέσες στα πούρα του ανά τέσσερις ώρες.
Για μιμητές και ομοιοπαθείς χρειάζονται τα εξής εργαλεία:
1.Νερό
2.πετσέτες στο αναγκαίο μέγεθος
3. Μπράτσα για το στίψιμο.
4. ξυπνητήρι (μην τυχόν και παραλήψουμε καμμιά κομπρέσα τις μεταμεσονύκτιες ώρες).
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Τρί Μάιος 26, 2009 7:40 am

CHURCHILL έγραψε:Βεβαία θα μου πεις αν είχες κ εσύ πούρα στον υγραντήρα σου που στοιχίζουν όσο ένας βασικός μισθός………..!!!!!!!

Βασικός μισθός;
Βασικό προϋπολογισμό θα εννοείς!

On topic, κάθε καλοκαιράκι "μετακομίζουμε" στο υπόγειο, όπου οι θερμοκρασία είναι 5 βαθμοί πιο κατώ από ότι είναι στο διαμέρισμα, (20κάτω -25 επάνω).
Βάζω και μερικές εντομοπαγίδες για τυχόν "γενικούς" επισκέπτες και όλα είναι μια χαρά..

@Νίκος: λαμβάνεις τίποτα extra μέτρα;
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 26, 2009 5:31 pm

Μέτρα λαμβάνω γενικά. όχι ειδικά για τα πούρα, αν και επωφελούνται κι αυτά.
Ερχεται ένα συνεργείο απεντόμωσης, μυοκτονιών κλπ. γιατί μένω στην εξοχή και εκτός από τα κοινά παράσιτα που συναντάμε όλοι, με περιτρυγιρίζουν ποντίκια, αρουραίοι, σαρανταποδαρούσες, φίδια κλπ.
Μάλλον όμως δεν εννοούσες αυτά τα μέτρα :D

Το δωμάτιο αυτό που έχω τα ψυγεία με τα πούρα έχει και καλοριφέρ για τον χειμώνα, αλλά δεν θεώρησα ποτέ αναγκαίο να ανοίξω τη βαλβίδα του.

Για να πετύχω ιδανικές συνθήκες στο χώρο, θα πρέπει να βάλω ένα σπλιτάκι 9000BTU και πολύ του είναι μιά και δεν είναι πάνω από 4 τ.μ.

Υπενθυμίζω σ' αυτό το σημείο, οτι κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει πιό καλός τρόπος για να ρυθμίσεις την θερμοκρασία, αλλά και την υγρασία, αποφεύγωντας αυξομειώσεις, υγροποιήσεις και συμπυκνώματα υδρατμών από το να ψύχεις - δροσίζεις - κλιματίζεις ένα χώρο και μέσα σ' αυτόν να έχεις σε κλειστό σύστημα τα πούρα (υγραντήρα ή και ψυγείο όπως στη δική μου περίπτωση).
Στο υγραντήρα ασχολείσαι μόνο με την ρύθμιση της υγρασίας, όπως και προβλέπεται άλλωστε και με τίποτε άλλο.
Επι πλέον τον υγραντήρα αυτόν μπορείς να τον χρησιμοποιείς και καθημερινά και όχι μόνο για παλαίωση, μια και το άνοιγμα της πόρτας δεν επιφέρει τις ανωμαλίες στην υγρασία όπως στους συντηρητές κρασίων που έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας με τον περιβάλλοντα χώρο.

Βέβαια ο αέρας του χώρου που κλιματίζεται με AC τύπου split unit αφυγραίνεται ταυτόχρονα, αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα που δεν λύνεται (hydra, oasis). Μιλάω πάντα για την περίπτωση που το σύστημα αυτό δεν χρησιμοποιείται αποκλειστικά για παλαίωση, γιατί τότε φτάνουν και τα beads, αρκεί να είναι μπόλικα = 200% του ποσού που υπολογίζει το site του heartfeltindustries χρησιμοποιώ εγώ.
Άβαταρ μέλους
mastro

Δημοσίευσηαπό mastro » Παρ Αύγ 28, 2009 1:03 pm

Rock Simplicity !!!
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Παρ Αύγ 28, 2009 1:59 pm

mastro έγραψε:Η καλύτερη λύση http://www.liebherr.com/hg/en/products_ ... -0_19781-0

Αυτό δεν είναι λύση. Με τη χωρητικότητά του για να βάλω 20-30 κουτιά πιό φτηνά βγαίνει να κάνω walk in.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Αύγ 29, 2009 12:21 am

ρε παιδια, εαν ψαχνετε για high-end λυσεις για υγραντηρες, οταν υπαρχει ο Καρναμπακος στο φορουμ τι ψαχνεστε;; εχετε παει στο site του να δειτε τι φτιαχνει;
Άβαταρ μέλους
mastro

Δημοσίευσηαπό mastro » Κυρ Αύγ 30, 2009 11:53 pm

Εγώ πάντως την ευθύνη για την αυξημένη θερμοκρασία την ρίχνω στα drums που έχω πάνω από τον υγραντήρα. Ελκύουν πολύ τα tobacco beatles

Εικόνα
Rock Simplicity !!!
Kisifer

Δημοσίευσηαπό Kisifer » Δευ Αύγ 31, 2009 9:58 am

Τελικά ένας coolidor, μπορεί να μας εξυπηρετήσει και να παλαιώσουμε πούρα πιο οικονομικά? Η υγρασία του μοντάρετε εύκολα, τώρα η θερμοκρασία, όπως αναφέρθηκε, είτε κλιματισμός ή αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, κάτω στο υπόγειο που σίγουρα είναι πιο δροσερά.

Επιστροφή σε “Περί θερμοκρασίας ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης