ΑΓΟΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ...

Άβαταρ μέλους
axinos

ΑΓΟΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ...

Δημοσίευσηαπό axinos » Δευ Μαρ 09, 2009 6:20 pm

Καλησπέρα,
πρόκειται να προβώ άμεσα στην αγορα ενος καθημερινου ''μικρου'' και θα με ενδιέφεραν οι αποψεις σας.
Βρίσκομαι αναμεσα στα εξης:

1) partagas ''shorts'' cab of 50
2) por la larranaga ''pc's'' cab of 50
3) ryj ''milles fleurs''
4) partagas ''mille fleurs''

Τα συγκεκριμενα πουρα δεν τα εχω δοκιμασει,επομενως δεν μπορω να γνωριζω τυχον διαφορες όπως π.χ μεταξύ PG'S ''shorts'' και ''mille fleus'' με τα πρώτα να είναι ακριβότερα (για ποιο λόγο;) απο τα δεύτερα.
Λόγω περιορισμενου budget θα πρεπει να περιοριστώ στην αγορα 2 εκ των τεσσαρων για αυτο και ο αποψεις σας θα εκτιμηθουν...
Τέλος,θα συνοδευσουν τους πρωινους και απογευματινους καφεδες ειδικα τώρα που ξεκινά να ''μυρίζει'' Ανοιξη...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Μαρ 09, 2009 6:39 pm

partagas ''shorts'' cab of 50 - και με διαφορά.
Επισκέπτης

Re: ΑΓΟΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ...

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Μαρ 09, 2009 7:30 pm

axinos έγραψε:πρόκειται να προβώ άμεσα στην αγορα ενος καθημερινου ''μικρου'' και θα με ενδιέφεραν οι αποψεις σας.

Πάρτα όλα και βάλε επίσης στο πρόγραμμα τα San Cristobal de la Habna El Principe. Νομίζω ότι θα ταιριάξουν στο γευστικό σου προφιλ.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Μαρ 09, 2009 8:08 pm

Ιδία άποψη έχω για τα ryj ''milles fleurs'' και τα partagas ''mille fleurs'' .
Τα RyJ είναι σαφώς πιο ήπια και εύκολα σαν καθημερινό πούρο με αρκετά πολύπλοκη γεύση για το μέγεθος τους, ενώ τα partagas μου φάνηκαν αρκετά τραχιά ίσως και λόγω νεότητας.
Αν το κόστος δεν είναι πρόβλημα τότε τα Partagas Serie D No.5 EL2008 είναι πολύ καλά αλλά με φόβο ότι θα μείνεις ανικανοποίητος λόγω του μεγέθους τους
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 09, 2009 8:21 pm

Θα συμφωνήσω με τον κύριο INS και θα τονίσω το "καλύτερα με διαφορά"
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Μαρ 09, 2009 8:34 pm

μικρή σχέση τα δύο πρώτα με τα δύο δεύτερα. αν μπορείς να τα αγοράσεις αγόρασε τα πρώτα, αν και τα δεύτερα βγαίνουν σε πενηντάδα. τα πρώτα είναι λίγο βαριά για ημερήσια.
δοκίμασε επίσης
hoyo du depute
san cristobal el principe
punch petit punch
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Δευ Μαρ 09, 2009 10:21 pm

προσωπικα δεν ειμαι λατρης των el principe, αλλά αυτό δεν ειναι θεμα ποιοτητας, μαλλον γευστικου προφιλ. σε μεγεθος demi-tasse προσωπικα προτιμω τα RyJ απο τα hoyo du depute, μου φαινονται και πιο γευστικα και πιο καλοφτιαγμενα (λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι βουλωμενα). επισης, σε μεγεθος μικρου ρομπουστο, να μην ξεχναμε το hoyo - τα Serie D No.5 δεν ειναι τα μοναδικα στο συγκεκριμενο μεγεθος (φυσικα υπαρχει και το petit edmundo, αλλα δεν ειμαι λατρης των monte)
dimitrisp

Δημοσίευσηαπό dimitrisp » Δευ Μαρ 09, 2009 11:36 pm

να πω κι εγω την προσωπικη μου αποψη..Ενα κατα τη γνωμη μου καλο και οικονομικο πουρο για καθε μερα ειναι το romeo y julieta coronitas en cedro.Παραπλησιο του μιλφλερ..Καλη εκλογη
Kisifer

Δημοσίευσηαπό Kisifer » Τρί Μαρ 10, 2009 8:32 am

Έχω τα SCEP και τα Partagas MF στον υγραντήρα μου και μπορώ να πω ότι τα San Christobal είναι πραγματικά καταπληκτικά. Τα συστήνω ανεπιφίλακτα. Δεν έχω δοκιμάσει τα 1) partagas ''shorts'' cab of 50
2) por la larranaga ''pc's'' cab of 50, με τα δεύτερα να είναι η επόμενη αγορά μου...πάντως λένε τα καλύτερα και για τα 2.
Άβαταρ μέλους
axinos

Δημοσίευσηαπό axinos » Τρί Μαρ 10, 2009 11:54 am

Kαλημερα,
Καταρχάς, σας ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δώσατε.
Τα sc el principe και τα ryj coronitas en cedro δοκιμαστηκαν αμεσως μετα την αγορα τους με αποτελεσμα να μην εχω ξεκάθαρη γευστικη άποψη και χωρις να τους δώσω χρόνο να εχουν την ελαχιστη ''επιτρεπτή'' παλαίωση.
Επειδη και αυτή η παραγγελία πρόκειται να ''καει'' γρήγορα,
θέλω να δοκιμασω κατι νέο και επιθυμώ να μην ειναι μεγάλου χρηματικου κόστους
τελικα θα προτιμησω τα PG'S MF τα οποια εχουν box code '07 στο <<ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΟΥΡΟ>> (το οποιο μετα επικοινωνια μαζι του με ενημέρωσε οτι τα SHORTS του ειναι ''φρέσκα'').
Εννοείται οτι σε μελλοντικη στιγμή. shorts και el principe θα κατοικήσουν στο cabinet...
Καλή συνεχεια σε όλους!
DE GUSTIBUS NON EST DISPUTANDUM

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες