Πρίν το αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής

Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Μάιος 14, 2009 6:10 pm

Νίκος έγραψε:..........

Πρώτον όσον αφορά τον υγραντήρα καταρχήν δεν το κράτησα κρυφό. Δεύτερον (πιθανόν να το ξέρεις ήδη εσύ) αλλά είναι ευκαιρία να το μάθουν και οι υπόλοιποι, ο Mr. Cool ήταν αυτός που επενέβει και συνενοήθηκε με τον κ. Νέστορα και τελικά ήρθε ο υγραντήρας (Χριστουγεννιάτικο δώρο, την Καθαρή Δευτέρα - ας είναι όμως).
Τρίτον, σαφώς και οι υπερχρεώσεις που "φάγαμε" τον Νοέμβριο αρκούσαν και για ακόμη δυο - τρεις υγραντήρες "δώρα", το αντιλαμβάνεσαι αυτό!
Τέταρτον, μην στεναχωριέσαι για τα MC A, στο φινάλε να σου δώσω εγώ από τα δικά μου. "Βάζω τα Α και ένα μπουκάλι Bowmore, βάζεις το σκάφος??"
Πέμπτον και τελειώνω για να μην κουράζω τον κόσμο. Ποτέ δεν τον χαρακτήρισα (τον Τέρμα) ως top προμηθευτή. Αλλά πάλι ποτέ δεν καθυστέρησε τίποτε ή δεν υπήρχε από ότι ζήτησα, οπότε δεν μπορώ να τον κακοχαρακτηρίσω από τις δικές μου εμπειρίες.

Τέλος, πέρα από τα παραπάνω, έχω να δηλώσω και το εξής:
Ο Cool έχει απόλυτο δίκηο στην υπόθεση αυτή και σε όλους τους χαρακτηρισμούς του, δεδομένου ότι είμαι σε θέση να ξέρω καλά μερικές λεπτομέρειες και παραμέτρους της.

Πέρα από αυτά, εάν ξαναβγάλει μερικές ακόμη προσφορές σαν τις γνωστές, θα ξαναπάρω. Στο κάτω-κάτω με 25-30 $ για ένα draw poker καθαρίζεις ...!!!!
Miltos Papaioanou

Δημοσίευσηαπό Miltos Papaioanou » Πέμ Μάιος 14, 2009 7:20 pm

Έχω την αίσθηση ότι εκτός απο το πρόβλημα της άμεσης επικοινωνίας όλα τα άλλα είναι άψογα.
Πιθανόν ο Νίκος να έχει δίκιο,αν λαμβάνουν πολλά άσχετα μαιλ κάθε ημέρα να καθυστερούν να απαντήσουν και στα σημαντικά.
Μην ξεχνάμε όμως ότι δεν είναι φίλοι μας,ούτε πωλούν φιλία αλλα πούρα.
Άν τα πούρα είναι καλά τοτε οκ.
Miltos Papaioanou

Δημοσίευσηαπό Miltos Papaioanou » Πέμ Μάιος 14, 2009 7:41 pm

Όποιος βιάζεται μπορεί να πάρει και τηλέφωνο,εκεί τουλάχιστον απαντούν πάντα.
όταν πληρώνεις 300 δολλάρια για τα πούρα σου μπορείς να πληρώσεις άλλο 1 για το τηλεφώνημα.
όταν σε μία παραγγελία με 50 singles ήρθαν 2 διαφορετικά απο αυτά που έπρεπε και τηλεφώνησα(στο αγγλικό,το ελληνικό είναι μονίμως κλειστό) με εξυπηρέτησαν άμεσα σε αντίθεση με τον 1001 που δεν απαντά ποτέ.Σύστησα ένα φίλο γνωρίζει κανείς αν θα μου στείλουν τα 3 πουρα που διαφημίζουν?
Σας έχει τύχει?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 18, 2009 1:57 pm

cpt Kouk έγραψε:
Νίκος έγραψε:..........

Πρώτον όσον αφορά τον υγραντήρα καταρχήν δεν το κράτησα κρυφό. Δεύτερον (πιθανόν να το ξέρεις ήδη εσύ) αλλά είναι ευκαιρία να το μάθουν και οι υπόλοιποι, ο Mr. Cool ήταν αυτός που επενέβει και συνενοήθηκε με τον κ. Νέστορα και τελικά ήρθε ο υγραντήρας (Χριστουγεννιάτικο δώρο, την Καθαρή Δευτέρα - ας είναι όμως).
Τρίτον, σαφώς και οι υπερχρεώσεις που "φάγαμε" τον Νοέμβριο αρκούσαν και για ακόμη δυο - τρεις υγραντήρες "δώρα", το αντιλαμβάνεσαι αυτό!
Τέταρτον, μην στεναχωριέσαι για τα MC A, στο φινάλε να σου δώσω εγώ από τα δικά μου. "Βάζω τα Α και ένα μπουκάλι Bowmore, βάζεις το σκάφος??"
Πέμπτον και τελειώνω για να μην κουράζω τον κόσμο. Ποτέ δεν τον χαρακτήρισα (τον Τέρμα) ως top προμηθευτή. Αλλά πάλι ποτέ δεν καθυστέρησε τίποτε ή δεν υπήρχε από ότι ζήτησα, οπότε δεν μπορώ να τον κακοχαρακτηρίσω από τις δικές μου εμπειρίες.

Τέλος, πέρα από τα παραπάνω, έχω να δηλώσω και το εξής:
Ο Cool έχει απόλυτο δίκηο στην υπόθεση αυτή και σε όλους τους χαρακτηρισμούς του, δεδομένου ότι είμαι σε θέση να ξέρω καλά μερικές λεπτομέρειες και παραμέτρους της.

Πέρα από αυτά, εάν ξαναβγάλει μερικές ακόμη προσφορές σαν τις γνωστές, θα ξαναπάρω. Στο κάτω-κάτω με 25-30 $ για ένα draw poker καθαρίζεις ...!!!!

Sorry Μήτσε, που άργησα τρεις μέρες να απαντήσω, αλλά είχα κάτι "υποχρεώσεις".

Αρχίζω από το τέλος και δηλώνω απόλυτη ταύτιση με τις απόψεις σου.

Για τα Μοντε Α δεν σταναχωριέμαι, γιατί δεν έχω ακόμα draw poker, αν και τι να σου κάνει το καημενούλι απέναντι στο Α με τα 23,5 εκατοστά του.

Το σκάφος το βάζω σίγουρα και χωρίς αντάλλαγμα, αν και θα σου φανεί άβολο λόγω του αγωνιστικού χαρακτήρα του.

Να συμπληρώσω οτι ο Νέστορας μου τηλεφώνησε την περασμένη Πέμπτη σχεδόν αμέσως μετά το email που του έστειλα. Μάλλον και πριν ακόμα πάρει τον Billwine.

Μου ζήτησε να του δώσω έναν λογαριασμό για να μου πιστώσει τις υπερχρεώσεις, αλλά αρνήθηκα τονίζοντας οτι το θέμα μου δεν ήταν χρηματικό, μιά και ακόμη και με αυτές τις κρυφές χρεώσεις πάλι πολύ φθηνά ήταν τα πούρα που πήραμε.
Μου άφησε να καταλάβω, οτι κάτι άλλο θα κανονίσει.
Τέλος πάντων, μιλήσαμε κανα 20λεπτο, περί πούρων, μπίζνες, ανταγωνιστές, λειτουργικές διαδικασίες, τιμές, βραχυπρόθεσμους μελλοντικούς στόχους (10% φθηνότερος από τον PX), φόρτο εργασίας κλπ.
Από μόνος του μου ανέφερε οτι "κάτι προέκυψε και με τον Ανδρέα", αλλά δεν του έδειξα οτι ξέρω.

Λέω κι εγώ να συνεχίσω να αγοράζω και από αυτόν ή από κάποιο από τα 3 άλλα μαγαζιά του, δίνοντάς του μιά ευκαιρία ακόμα.
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Μάιος 18, 2009 2:45 pm

τι να το κανεις το 10% πιο φτηνος απο ΠΧ εαν παραγγελνεις πουρο τωρα και σου το στελνει με τριετη παλαιωση :wink:
dimitrisp

Δημοσίευσηαπό dimitrisp » Δευ Μάιος 18, 2009 2:50 pm

Προς Μιλτο..
Μιλτο η προσωπικη μου εμπειρια λεει τα εξης.Συστησα 2 φιλους.Το Πασχα λοιπον στην επομενη παραγγελια που εκανα ο τερμιναλ μετα απο τηλ που με πηρε μου εστειλε οχι 6 αλλα 7 πουρα 4 ΗdM DC,kai 3 Punch Churchill.Επισης ενα λαθος απο προηγουμενη παραγγελια το επανορθωσε με πουρα της αρεσκειας μου.Επιπλέον στην τελευταια παραγγελια μου (σημερα την πηρα) ειχε δωρο 3 la flor de cano (εντος 4 ημερων ηταν εδω).Ελπίζω να βοηθησα...

Υ.Γ.Αλλα για να τα λεμε και ολα....η διπλη κορονα χογιο ηταν τζουφια.Πιο πολυ κουραστηκα να την καπνισω παρα να φουσκωσω τα μπαλονια της κορης μου χαχα...Μακαρι να ηταν τυχαιο.....Θα δειξει.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 18, 2009 3:08 pm

RedRum έγραψε:τι να το κανεις το 10% πιο φτηνος απο ΠΧ εαν παραγγελνεις πουρο τωρα και σου το στελνει με τριετη παλαιωση :wink:

Δεν μου συνέβη ποτέ κάτι τέτοιο. 3 μέρες ήταν το μέγιστο που περίμενα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 18, 2009 3:24 pm

Miltos Papaioanou έγραψε:Έχω την αίσθηση ότι εκτός απο το πρόβλημα της άμεσης επικοινωνίας όλα τα άλλα είναι άψογα.
Πιθανόν ο Νίκος να έχει δίκιο,αν λαμβάνουν πολλά άσχετα μαιλ κάθε ημέρα να καθυστερούν να απαντήσουν και στα σημαντικά.
Μην ξεχνάμε όμως ότι δεν είναι φίλοι μας,ούτε πωλούν φιλία αλλα πούρα.
Άν τα πούρα είναι καλά τοτε οκ.

200 email επί 4 μαγαζιά είναι 800 περίπου τη μέρα.

Αντε τώρα να ξεχωρίσεις τα σημαντικά από τα ασήμαντα ( ένα single που πήρα είχε σκίσιμο στο πόδι), χωρίς να προσλάβεις γι' αυτή την εργασία τόσα άτομα, ώστε να καταστείς αυτόματα πιό ακριβός κι απ' τον cigar1.

Δεν τον δικαιολογώ, ούτε στην περίπτωση του Αντρέα, ούτε και στου Billwine. Η περίπτωση του δεύτερου ειδικά, είναι πολύ κουφή, αφού κανονικά η διαδικασία είναι: δεσμεύεται από το στοκ η παραγγελία, αναμένεται η έγκριση της πιστωτικής, γίνεται η χρέωση και τέλος φεύγει η παραγγελία. Τώρα, πως χρεώσαν πρώτα και μετά είδαν οτι εντωμεταξύ το στατους άλλαξε σε out of stock ... :shock:

Το θέμα είναι, οτι ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τα γούστα του και τις απαιτήσεις του.
Οποιος θέλει προσωπική και άμεση εξυπηρέτηση, δεν πάει σε discounter, γιατί εξ ορισμού δεν θα βρει εκει αυτό που ψάχνει.
Και αυτό δεν ισχύει μόνο στα πούρα.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Δευ Μάιος 18, 2009 4:56 pm

Νίκος έγραψε:......Να συμπληρώσω οτι ο Νέστορας μου τηλεφώνησε την περασμένη Πέμπτη σχεδόν αμέσως μετά το email που του έστειλα. Μάλλον και πριν ακόμα πάρει τον Billwine.

Μου ζήτησε να του δώσω έναν λογαριασμό για να μου πιστώσει τις υπερχρεώσεις, αλλά αρνήθηκα τονίζοντας οτι το θέμα μου δεν ήταν χρηματικό, μιά και ακόμη και με αυτές τις κρυφές χρεώσεις πάλι πολύ φθηνά ήταν τα πούρα που πήραμε.
Μου άφησε να καταλάβω, οτι κάτι άλλο θα κανονίσει.
Τέλος πάντων, μιλήσαμε κανα 20λεπτο, περί πούρων, μπίζνες, ανταγωνιστές, λειτουργικές διαδικασίες, τιμές, βραχυπρόθεσμους μελλοντικούς στόχους (10% φθηνότερος από τον PX), φόρτο εργασίας κλπ.
........

Νίκο ακριβώς τα ίδια συνέβησαν και με 'μένα με ακριβώς την ίδια κουβέντα με τον κο Νέστορα, και εγώ ανέφερα ότι δεν είναι οικονομικό το θέμα αλλά απαίτηση να παραλαμβάνω αυτά που παραγγέλνω ΟΤΑΝ τα παραγγέλνω, δεσμεύτηκε να κανονίσει "κάτι άλλο" αλλά μέχρι σήμερα τίπτις.
Ούτε μέιλ ούτε τίποτα.
Λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα δώσω άλλη ευκαιρία.
Έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μανταρίνια.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μάιος 18, 2009 6:45 pm

Νίκος έγραψε:
Λέω κι εγώ να συνεχίσω να αγοράζω και από αυτόν ή από κάποιο από τα 3 άλλα μαγαζιά του, δίνοντάς του μιά ευκαιρία ακόμα.

Με συγχωρείς Νίκο. Λάθος θυμάμαι ότι καλούσες προσφάτως, συμφορουμίστα να πάρει σκληρή θέση;

Παρακαλώ για απάντηση επι της ουσίας.

Λεωνίδας
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 18, 2009 7:30 pm

Δεν αντιλεω, συμφωνησα oμως με τη θεση τoυ Koυκ, σε περιπτωση πoυ εχει ευκαιριες θα χτυπησω.
Hταν και τo αμεσo τηλεφώνημα....
Απo κει και περα κατανoω oσoυς ειχαν κακη εμπειρια και δεν θελoυν αλλα παρε-δωσε με τoν τερματικo ή τoν 1001.

Kαι εμμενω στην αρχικη μoυ θεση: τις συνηθεις παραγγελιες μoυ θα τις κανω αλλoυ,, εκτoς ανυπαρξει πραγματικη βελτιωση.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μάιος 18, 2009 8:46 pm

Νίκο,
Η θέση του Κουκ δεν αφορά στο θέμα. Τα αυτά ισχύουν και για το άμεσο τηλέφωνημα.

Η θέση σου στο να χτυπήσεις ευκαιρίες είναι σεβαστές. Ομοίως σεβαστό είναι το που θα κάνεις τις συνήθεις παραγγελίες σου.

Αυτά.

Καλό βράδυ σε σένα και όλους.
Λεωνίδας
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 19, 2009 1:15 pm

Leonidas έγραψε:Η θέση του Κουκ δεν αφορά στο θέμα. Τα αυτά ισχύουν και για το άμεσο τηλέφωνημα.
:?: Εγώ πάλι νομίζω οτι το αφορά.

Επειδή χθες απάντησα από το κινητό και δεν μπορουσα να επεκταθώ, συνεχίσω την "απολογία" μου, γιατί νομίζω πως έχω παρεξηγηθεί, από σένα τουλαχιστον.
Προφανώς και αναφέρεσαι σ΄αυτά που έγραψα στον maltakias.
O maltakias θεώρησε βαρείς τους χαρακτηρισμους, εν βρασμώ, του Ανδρέα και ζήτησε, όποιον μπορεί, να αναφέρει τυχόν ατασθαλίες του τερματικού.

Αυτό λοιπόν έκανα, και του ζήτησα να είναι 1000% "μαζί μας", του παθόντες, χρησιμοποιώντας τα ίδια του τα λόγια.

Οσον αφορά την παρότρυνσή μου να μην αγοράζουμε από τον τερματικό αλλά από τον 1001, έχει και μιά δόση χιούμορ, ειδικά και αποκλειστικά γιά όσους ξέρουν τους συσχετισμούς.

Πέραν αυτού και οφ τόπικ θα διαπιστώσατε οτι ο px έχει κόψει προ πολλού τα δωράκια έστω και τύπου JLP ( και τώρα τι θα κερνάω τους τρακαδόρους; :? ) και ανέβασε τις τιμές. Και μάλιστα σε πούρα, που μέχρι πρότινος ήταν ασυναγώνιστος.
Γιατί λοιπόν να επιβραβεύσουμε την πολιτική του "μαζεύω αρκετή πελατεία, κλείνω - ίσως - και μερικούς ανταγωνιστές και ανεβάζω τις τιμές;

Και για να προλάβω τυχόν αντιρρήσεις του είδους έπεσε το ευρώ από τα 1,60$ που ήταν ή οι κουβανοί ανέβασαν τις τιμές, γιατί αυτό να συμβαίνει μόνο στα Cohiba στα PSD4 κλπ. και όχι και στα Mille Fleurs, που είναι φθηνότερα από ποτέ;

Αυτό το θεωρώ επίσης κακή μεταχείρηση των πελατών και πράττω ανάλογα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μάιος 19, 2009 1:38 pm

Φίλτατε Νίκο,
Ουδόλως παρεξηγώ. Δεν βλέπω λόγο να είσαι απολογητικός εκτός άν αισθάνεσαι έτσι.

Βεβαίως και αναφέρομαι στην προτροπή που έκανες στον maltakias και επεκτείνοντας το σε όλους που πιθανόν ψωνίζουν απο τον τερματικό. Κατά την ταπεινή μου γνώμη-το επαναλαμβάνω ταπεινή γνώμη-αυτές οι τοποθετήσεις έχουν έναν υπερβατικό χαρακτήρα και πάντως απο τη στιγμή που δεν στηρίζονται απο τον υποκινητή τους, δεν εξυπηρετούν το forum.

Για το χιούμορ με τον 1001, ε σε αυτό +1
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 19, 2009 2:46 pm

Βλέπω το συνηθισμένο πρόβλημα, που διέπει γενικώς τα φόρουμ: Παρερμηνεία.

Εγραψα "απολογία", όχι απολογία :wink: και φυσικά δεν αισθάνομαι απολογούμενος.

Δεν προέτρεψα κανέναν να μην αγοράζει από τον τερματικό.
Εξ άλλου τι σόι εμπάργο θα είναι αυτό, όταν λέω να αγοράζουμε αντ' αυτού από τον 1001.

Δεν βλέπω κάποιον "υπερβατικό χαρακτήρα" στο να περιγράφω, δική μου εμπειρία με κρυφές χρεώσεις.

Στην παρότρυνση του maltakias:

"Αν είχε κάποιος να καταγγείλει κάτι για μαϊμούδες ή κρυφές χρεώσεις ή μη αποστολή κλπ κλπ ,τελοσπάντων καταλαβαίνεται τι εννοώ τότε 1000% μαζί σας"

Εδωσα μία απλή απάντηση, εξ ιδίας πείρας και τίποτε άλλο.

"Αν το διάβασες και θυμάσαι, είχα ήδη καταγγείλει κρυφές χρεώσεις γύρω στα 170€. Και ο Κουκ επίσης...
Περιμένω λοιπόν να είσαι 1000% μαζί μου/μας."

Αυτά με κάνουν "υποκινητη" και "δεν εξυπηρετώ το φόρουμ";

Δεν νομίζεις οτι θα μπορούσες να εκφράσεις την ταπεινή σου γνώμη, χρησιμοποιώντας λιγότερο βαριές κουβέντες;

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης