Πρίν το αίτημα αμφισβήτησης συναλλαγής

Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Μάιος 19, 2009 4:09 pm

Νίκο,

Εχεις δίκιο για την παρερμηνεία.

Αν πάμε λέξη προς λέξη, θα αρχίσουμε να "χορεύουμε". Δεν είναι στις προθέσεις μου. Συνεπώς και προκειμένου να μη συνεχιστεί αυτό, αποσύρω αυτά που αναφέρεις ώς "λιγότερο βαριές κουβέντες".

Φιλικά, Λεωνίδας
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Μάιος 19, 2009 7:36 pm

Συνοψίζοντας, πέρα από κάποια παρατράγουδα που έχουν συμβεί κατά καιρούς σε άλλους φίλους, εκτιμώ ότι ο Τέρμας είναι ο "γρήγορος" της υπόθεσης και εγώ προσωπικά τον έχω σε περίοπτη θέση στην πεντάδα των προμηθευτών εξωτερικού.
Και επαναλαμβάνω ότι οι κατά καιρούς προσφορές του δεν παίζονται με τίποτε. Ακόμη όμως και σε νορμαλ χρεώσεις τον βρίσκω πάλι από τους οικονομικότερους και συμφερότερους όλων.
Όσον αφορά τις απαντήσεις του σε mail δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, καθόσον ποτέ δεν έστειλα σε κανέναν κάποιο mail διερευνητικό, διευκρινιστικό ή οτιδήποτε άλλο, καθόσον όπως ανέφερε και ο Νίκος (αν θυμάμαι καλά) δεν βλέπω την λόγική της γραπτής συζήτησης για κάτι που παραγγέλνω δεδομένου ότι είναι κάτι που γνωρίζω. Ακόμη και στις περιπτώσεις που πρόκειται για κάτι που δεν έχω δοκιμάσει, πάλι δεν τίθεται θέμα, καθόσον θα παραγγείλω ένα κουτί για δοκιμή και εάν δεν ικανοποιηθώ γευστικά δεν θα επανέλθω επί του ίδιου. Τηλεφωνικές και λοιπές συνομιλίες πλέον μόνον με τον Λεωνίδα και μπορεί να σας διαβεβαιώσει και ό ίδιος ότι περισσότερο συζητώ μαζί του φιλικά για να μάθω τα νέα του παρά περί πούρων και γεύσεων.
Όπως αναφέρθηκε και από άλλους, τα πράγματα με το Cuban cigars είναι σχετικά απλά. Όσον αφορά τα Non Cubans τα πράγματα περιπλέκονται λιγάκι λόγω της πληθώρας μπραντών και παρόλο που είμουν από τους πρώτους που τόλμησαν να αναφερθούν σε αυτά σε αυτό το φόρουμ, έχω αρχίσει να κουράζομαι με τον κυκεώνα (όσον αφορά την καταγωγή και την διαθεσιμότητα τους) και πέρα από κάποιες περιστασιακές αγορές, δεν θα επανέλθω σε αυτά σύντομα (εξαιρουμένων κάποιων πούρων που τα φέρνει εξάλλου και ο Λεωνίδας). Νομίζω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία το γευστικό μου προφιλ καλύπτεται από τα κουβάνικα και πλέον μόνον για λόγους περιέργειας και μόνον εάν "πέσω" επάνω τους θα ασχοληθώ με κάτι άλλο.
Και φυσικά για τις (υπερ)χρεώσεις δεν έχω κάνει κουβέντα με τον Νέστορα, δεδομένου ότι μπορεί σαν απόλυτο ποσό να φαίνονται σημαντικές αλλά σε ποσοστό επί του κόστους προμήθειας των πούρων είναι αμελητέο και αφού η αξία της παραγγελίας ήταν τόσο χαμηλή (λόγω έκπτωσης) έχω "ξεχάσει" το κόστος μεταφοράς, λόγω της μεγιστοποίησης του ωφέλους. Εξάλλου εδώ και καιρό τακτοποιήθηκε και αυτό το θέμα και από τον ίδιο τον Τέρμα. Εκτιμώ ότι οι επιπλέον χρεώσεις ήταν στα πλαίσια οργανωτικών λαθών, τα οποία προσωπικά συγχωρώ, αναλογιζόμενος την εν γένει συναλλακτική μας συμπεριφορά. Όσο για το Humi-δώρο, τον έχω για εναπομείναντα Non Cubans (τα οποία είναι ακόμη αρκετά).
Και μια που μερακλώθηκα, μου επιτρέπετε να αποσυρθώ, καθόσον μόλις είδα ένα Don Alejandro να μου χαμογελάει με νόημα από το βάθος της ντουλάπας.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 20, 2009 2:46 pm

Μήτσε, περιττό να πω οτι εμένα με καλύπτεις πλήρως, όπως και πολλούς άλλους φαντάζομαι.
Με παραξενεύει μόνο, που δεν είδα ακόμα αντίλογο κανενός από τους συνήθεις υπόπτους.

Μόνο όσον αφορά τον επίλογό σου δεν μπορώ να σε ακολουθήσω, γιατί τα DCs που διαθέτω είναι μόνο τα εξής τρία: HdM, Lusitanias, RA Gigantes.
Δοναλέξανδρο δεν έχω ακόμα και ντροπή μου που είμαι και Μακεδόνας. :D
Mετά σου λέει τα κουβανέζικα είναι μόνο 30 μάρκες, άρα δεν μας καλύπτουν άλλο...
Και μια και το ανέφερα, πάω για παραγγελίες, με κάποιες τύψεις βέβαια, λόγω της κρίσης, αλλά υπερτερεί η απληστία μου υποκινούμενη από τις πολύ καλες προσφορές, που υπάρχουν αυτή τη στιγμή.
Παραδείγματα χωρίς να αναφέρω έμπορο, μάρκα, ουτε καν νόμισμα, μην θεωρηθώ πάλι ...κάτι:
LE για 199, ρομπούστος (από τα καλά) 140-155, Vitola του 2008 199, Cabinet (50) για 222 και πάει λέγοντας.

Παλιές μέρες ...Αγίου θυμίζει. Πνεύματος.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Μάιος 20, 2009 4:24 pm

Λέγοντας αντίλογο, εννοείς;?
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 20, 2009 4:32 pm

Βρε καλώς το παιδί :D
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Μάιος 20, 2009 4:46 pm

LE για 199, ρομπούστος (από τα καλά) 140-155, Vitola του 2008 199, Cabinet (50) για 222 και πάει λέγοντας.

οχι, οχι, πες μας λεπτομερειες, γιατι μολις αγορασα καινουργιο υγραντηρα και ειμαι σε καραντινα, μεχρι να κατευνασθει ο αρχηγος (-"δεν ειπαμε οτι πρεπει να το κοψουμε για λογους υγειας; αντι γι' αυτο αυξανεις τον χωρο και θα αυξησεις τις προμηθειες;" -"μην στενοχωριεσαι αγαπη μου, αν το κοψουμε ο καινουργιος υγραντηρας ειναι καταλληλος και για λινοθηκη. ο κεδρος θα λειτουργει και σαν σκωροαπωθητικο" κλπ κλπ), επομενως για λιγο καιρο τρωω ματια ψαρια απο τις δικες σας κραιπαλες :( :lol: 8) :oops: :roll: :wink:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Μάιος 20, 2009 4:58 pm

Νίκο, όπως έχω ήδη ομολογήσει παρόντων των περισσοτέρων μελών της παρέας μας υποστηρίζω τόσο προσωπικά όσο και - κατά μία έννοια - 'εμπορικά' άλλον προμηθευτή από τους γνωστούς μας.

Παρ' όλα αυτά όμως δεν πρόκειται να το παίξω εξυπνάκιας σε θέμα ατυχούς εξυπηρέτησης ενός αποδεδειγμένα γενικά καλού προμηθευτή. Αντιθέτως θα αναζητήσω τους λόγους που ξαφνικά χάλασε η εικόνα ή το "πακέτο" του. Γι' αυτό και απόρησα πώς ξαφνικά ο Mr Cool από κάποιον προμηθευτή που είχε γενικά καλές επαφές και εντύπωση, τα πράγματα άλλαξαν κι είχε σημαντικά παράπονα έως και εκνευρισμό στα όρια του οποίου δύσκολα φτάνει και ειδικά δημόσια στο forum μας...

Από κει και πέρα τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν με κάλυψαν, δεν έχω ίδια εμπειρία του Τερματικού και θα συνεχίσω να αναπαράγω ως από τους τακτικότερους αναγνώστες της κοινότητας τη συντριπτική πλειοψηφία των θετικών σχολίων που έχει συγκεντρώσει από όλους σας με μοναδική εξαίρεση τις κατά περίπτωση στραβές αντιδράσεις του σε μερικούς χρόνους παράδοσης παραγγελιών. Δε θα μεροληπτήσω και ούτε θα εκμεταλλευτώ την αδυναμία του τερματικού για όποιο λόγο θα μπορούσα - είμαστε μεγάλα παιδιά και την αλήθεια δε χρειάζεται να την αναπαράγουμε εκτός αν θέλουμε να θεωρούμε εαυτού και αλλήλους ηλιθίους ή αγνώμονες...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 20, 2009 5:18 pm

INS έγραψε:

οχι, οχι, πες μας λεπτομερειες, γιατι μολις αγορασα καινουργιο υγραντηρα και ειμαι σε καραντινα, μεχρι να κατευνασθει ο αρχηγος (-"δεν ειπαμε οτι πρεπει να το κοψουμε για λογους υγειας; αντι γι' αυτο αυξανεις τον χωρο και θα αυξησεις τις προμηθειες;" -"μην στενοχωριεσαι αγαπη μου, αν το κοψουμε ο καινουργιος υγραντηρας ειναι καταλληλος και για λινοθηκη. ο κεδρος θα λειτουργει και σαν σκωροαπωθητικο" κλπ κλπ), επομενως για λιγο καιρο τρωω ματια ψαρια απο τις δικες σας κραιπαλες :( :lol: 8) :oops: :roll: :wink:

Με γειά, να τον χαίρεσαι και καλογέμιστος.

Ο δικός μου CEO πάλι θυμήθηκε λόγω επερχόμενου καλοκαιριού και αναμενόμενων επισκεπτών " εκείνο το ψυγείο που είχαμε πριν πάρουμε το καινούριο, που το έβαλες;" και μου σηκωθήκαν οι τρίχες προς στιγμήν, αν και ευτυχώς δεν πάει σε όλους τους χώρους του υπογείου, γιατί μπορεί να συναντήσει τίποτα ζωύφια, πράγμα που φυσικά επιβεβαιώνω :lol: .
Την γλύτωσα :P
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Μάιος 20, 2009 5:26 pm

hernesto έγραψε:Λέγοντας αντίλογο, εννοείς;?

Δόλωμα ήταν μπας και τσιμπήσει κανένας, αλλά δε βλέπω...

Εκείνον τον αγγλοαναθρεμένο κοκκινορούμη είχα βάλει στο μάτι, αλλά μάλλον κολυμπά σε άλλα νερά, αλλιώς θα τσιμπούσε σίγουρα. :lol:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Μάιος 21, 2009 12:48 am

χχεεεεχε!!! τι με περασες, τσιπουρα?? :)

παρακολουθω Νικολα μου, αλλα δεν εχω να πω πολλα. Δεν εχω αγορασει απο Τερμα, δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Απλα, για τις δικες μου αγορες, προτιμω να αγοραζω απο καπου που εαν υπαρχει προβλημα να λυθει αμεσα.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Πέμ Ιουν 18, 2009 9:52 am

Θα ήθελα να προσθέσω κι άλλη μια εμπειρία από τον Τερματικό. Τελικά ούτε και εγώ τη γλίτωσα τη ταλαιπωρία. Φαίνεται πως η δομή του μαγαζιού έχει πολλές αδυναμίες και όλο και πιο συχνά δημιουργούνται θέματα και δυσαρεστημένοι πελάτες.

Εδώ και 10 ημέρες περίπου έβαλα μια παραγγελία και περίμενα κανονικά να τη λάβω σε λίγες ημέρες όπως συνήθως. Αμ δε ….. υποψιασμένος από αυτό το νήμα και από το γεγονός πως δεν είχα λάβει tracking code άρχισα και έστελνα e-mail από τη Δευτέρα, αλλά δυστυχώς άκρα του τάφου σιωπή. Το ίδιο και το κινητό…. Τι το βάζεις αφού δε το ανοίγεις ποτέ??
Σημειωτέον πως η κάρτα χρεώθηκε 2 ημέρες μετά τη παραγγελία.

Όπως έχει ήδη επισημανθεί, το θέμα είναι το γιατί δεν απαντάει στα mail και στο τηλέφωνο. Καταλαβαίνω πως ενδεχομένως να υπάρξει καθυστέρηση στη παράδοση, καταλαβαίνω πως ενδεχομένως να ξέμεινε από στοκ και να περιμένει, αλλά τουλάχιστον απαιτώ να ενημερώνει και να εξηγεί.

Παρά λοιπόν τις καλές τιμές του και τη πολυτέλεια της επιλογής singles θα τον βγάλω από τι λίστα των προμηθευτών μου γιατί πάνω από όλα θέλω να με εξυπηρετούν και όχι να με αγνοούν.

Επειδή λοιπόν θέλω να ακυρώσω τη χρέωση στη κάρτα, έχετε κάποιο γρήγορο και χρήσιμο tip για το πώς θα το επικοινωνήσω στη τράπεζα?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 18, 2009 1:00 pm

Η αμφισβήτηση (ηλεκτρονικής) συναλλαγής είναι πλέον απλό πράγμα. Κάνε ένα τηλεφώνημα στο τμήμα καρτών και θα σε καθοδηγήσουν.

Αυτό όμως μπορεί να έχει συνέπειες, όπως το να σε βάλει ο τερματικός σε κάποια μαύρη λίστα και στην χειρότερη να μην μπορείς να ξανακάνεις ηλεκτρονική αγορά.
Ειδικά αν εν τω μεταξύ έχει αποστείλει την παραγγελία.

Καλύτερα λοιπόν να λύσεις το θέμα συμβιβαστικά με τον τερματικό.
Από τα λεγόμενά τους μέχρι τώρα, τα email τα διαβάζουν, "απλά" απαντούν ανάλογα με την βαρύτητα του θέματος ή δεν απαντούν και καθόλου.

Προτείνω λοιπόν να στείλεις ένα τελευταίο email, αν θες υπ' όψιν κ. Νεστορα, βάζοντας στο θέμα "Cancellation of my Order Nr.xxxx" ή το πιό βαρύ "payment charge back" και να 'σαι σίγουρος οτι θα ανέβεις πολύ ψηλά στην λίστα προτεραιοτήτων τους.

Υ.Γ.
Μετά το τελευταίο email που τους έστειλα, σκόπιμα γραμμένο στα ελληνικά, με πήρε τηλέφωνο ο (συν)ιδιοκτήτης σε λιγότερο από 20 λεπτά.
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Πέμ Ιουν 18, 2009 1:45 pm

Ήδη στο τελευταίο e-mail αναφέρω πως αν δε με ενημερώσει άμεσα θα προχωρήσω σε ακύρωση της συναλλαγής και το έχω στείλει και στο mail το δικό του.

Οσο αναφορά τις συνέπειες, έτσι κι αλλιώς εάν τελικά τον κόψω δε πρόκειται να θελήσω να ξαναπάρω..... και μαζί του θα κόψω και το αδελφό κατάστημα..
Έκτός κι αν εννοείς πως υπάρχει κάποιος ιντερνετικός τειρεσίας.... αλλά αυθαίρετο και απίθανο το βλέπω...

Θα κάνω άλλη μια τελευταία προσπάθεια και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Ευχαριστώ Νίκο!

Υ.Γ
σχετικά με τις κάρτες, υπάρχει χρονικό περιθώριο (π.χ. 10 ημέρες από την ημερομηνία της εγγραφής) στο οποίο μπορείς να ακυρώσεις μια συναλλαγη?
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Ιουν 18, 2009 2:22 pm

Επειδή ακριβώς έχει απλοποιηθεί η διαδικασία της αμφισβήτησης της ηλεκτρονικής συναλλαγής, μία απλή αναφορά στην τράπεζα αρκεί, είναι πολλοί "αγοραστές" που το εκμεταλλεύονται αυτό για να εξαπατήσουν τους εμπόρους.
Παραγγέλνουν, παραλαμβάνουν το εμπόρευμα και κάνουν μετά αμφισβήτηση. Τρέχα - γύρευε δηλαδή για τον έμπορο και όσο πιό μακρυά είναι τόσο πιό δύσκολα θα πάρει, αν πάρει, το χρήμα του.

Γι' αυτό λοιπόν, πρέπει να υπάρχει κάποιο μάλλον ανεπίσημο σύστημα καταγραφής των απατεώνων. Για του λόγου το αληθές ακολουθεί απόσπασμα από FAQ ενός εμπόρου:

We will not tolerate credit card chargebacks and any customer attempting or threatening to do this will be immediately barred from making any future purchases on this website as well as having their credit card blacklisted among processors. If there is a problem we will always seek a solution resulting in either a refund or a reship in line with our Returns & Guarantees policy as indicated in our Terms & Conditions.

Το περιθώριο, για την αμφισβήτηση δεν μπορεί να ξεκινάει πριν πάρεις στα χέρια σου τον μηνιαίο λογαριασμό. Λογικό, γιατί πως αλλιώς θα μπορούσες να ξέρεις, οτι κάποιος σε χρέωσε χωρίς τη θέλησή σου και να το αμφισβητήσεις;
Από την άλλη, αν πληρώσεις τον λογαριασμό, έστω και την ελάχιστη δόση (για όποιους το κάνουν) ή αν περάσει κάποιο διάστημα (ρώτα την τράπεζά σου, ποιό είναι αυτό) από τότε που σου αποστείλαν τον λογαριασμό και δεν διαμαρτυρηθείς για κάποια χρέωση, θεωραούνται όλες οι χρεώσεις αποδεκτές από σένα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιουν 18, 2009 3:41 pm

Νίκο
Η κατάσταση με τις κάρτες δυστυχώς δουλεύει μόνο υπέρ του card holder.
Να σου πώ το αμίμητο. Ενας μπαγάσας πελάτης μου ήρθε στην Ελλάδα απο τον Καναδά και χρωστούσε 5,000 ευρώ. Του ζήτησα να πληρώσει και με πλήρωσε με την κάρτα του. Οταν επέστρεψε στον Καναδά, πήγε το άτομο στην τράπεζα και είπε ότι την κάρτα του την κλέψανε στην Ελλάδα και πλαστογραφήσαν την υπογραφή του.
Αποτέλεσμα. Η τράπεζα του Καναδά έδωσε έντολή στη δική μου τράπεζα στην Ελλάδα να επιστραφεί το ποσό. Παρά το γεγονός ότι προσκόμίσθηκαν αποδείξεις, ένορκες βεβαιώσεις απο παρόντες (9 συνολικά) τα λεφτά τα έχασα. Φέσι

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες