Αγορά επίπλου εκτός ΕΕ

DimitrisF

Αγορά επίπλου εκτός ΕΕ

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 02, 2009 12:28 pm

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πάνω κάτω, πόσο πάει ο εκτελωνισμός επίπλων από χώρες εκτός ΕΕ. Πχ ένα έπιπλο αξίας 1000 ευρώ πόσο θα κοστίσει?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 02, 2009 8:31 pm

Δεν έχει κανείς ούτε ποτέ αγοράσει, ούτε παραμικρή ιδέα?
Η τουλάχιστον να ξέρει κανά νούμερο επικοινωνίας να ρωτήσω απευθείας??
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Τετ Δεκ 02, 2009 8:37 pm

Λυπάμαι συνονόματε δεν έχω ιδέα :(
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Δεκ 02, 2009 8:50 pm

δημητρη, δεν ειναι και τοσο ευκολη η απαντηση!
αξία βασει τιμολογιου (αν την αποδεχθουν, που φαντάζομαι θα την αποδεχθουν, εκτος αν προκειται για αντικα και αρχισει η κολοκυθια) + δασμοι (ανάλογα με την χώρα και την δασμολογική κατάταξη, συμφωνα με το κοινο ευρωπαϊκο δασμολογιο) + φπα 19% + τα παρομαρτουντα τους (νομιζω εχει και κατι εισφορες υπερ ΟΓΑ και τρεχαγυρευε) + εξοδα εκτελωνισμου + αμοιβη εκτελωνιστου (αν δεν θελεις να φας μια τουλαχιστον ημερα γυροφερνοντας).
αλλά ούτε το ύψος τών δασμών ξερω, ούτε πώς λογαριάζουν τα ΔΕΤΕ, λαδια ξυδια και λαδοξυδα ούτε τι θα ζητησει ο εκτελωνιστης.
γκουγκλισε την λέξη "τελωνειο πειραιώς" για αρχη, μηπως βρεις αριθμους τηλεφωνου (αμφιβαλλω όμως αν θα βρείς άκρη), ή ψαξε κανένα τηλέφωνο εκτελωνιστού - ο author μας μου έχει πει πολυ καλά λόγια γιά τον εκτελωνιστή του.
δεν αποκλείεται να ξερει να σε βοηθησει και ο έλληνας ανταποκριτής τού ξενου μεταφορέα που θα σου στείλει τα έπιπλα. από που πρόκειται να έρθουν;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Δεκ 02, 2009 9:16 pm

Τα περισσότερα είδη σήμερα δεν έχουν άλλες επιβαρύνσεις πλην του ΦΠΑ (εκτός αν πρόκειται για περίπτωση επιβολής έξτρα ειδικών φόρων πχ. ειδικό φόρος κατανάλωσης καπνού, τροφίμων ή οινοπνεύματος ή τέλη ή όπως αλλιώς ονομάζονται τα "καραγκιοζιλίκια" που επιβάλλονται στα επιβατικά οχήματα κλπ). Αυτό ισχύει έιτε για ένα έπιπλο (ντουλάπα ή υγραντήρα) είτε για έναν φορτωτή CAT ή όπως αλλιώς τον θες, είτε για την εισαγωγή ενός πολυεστερικού σκάφους, από τρίτες χώρες. Φυσικά πολλές φορές εξειδικευμένες διακρατικές ή διευρωπαϊκές εμπορικές συμφωνίες μπορεί να προβλέπουν και κάτι ακόμη επιπλέον αυτών. Πέραν του ΦΠΑ (19%) επιβαρύνεσαι με κάτι ψιλοδαπάνες υπερ ΟΓΑ, Πανεπιστημίου (Ναι!) κλπ [όλα αυτά όμως δεν ξεπερνούν το 21% συνολικά] καθώς και ΦΠΑ επί του κόστους μεταφοράς.
Εκτός αυτών θα χρειαστεί όμως να γίνει εκτελωνισμός, ο οποίος όπως σωστά αναγράφει ο Γιάννης περιλαμβάνει ένα σωρό κερατιάτικα, τα οποία όμως δεν είναι φόροι αλλά αμοιβές (του εκτελωνιστή, των εκφορτωτών, του σωματείου των εκφορτωτών, ΔΕΤΕ, τηλεφωνικά, κλπ παλαβά).
Την περίπτωση αντίκας δεν την εξετάζουμε. Εκεί σηκώνουμε και τα χέρια και τα ........ πόδια ψηλά :roll: :roll: :roll:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 02, 2009 9:22 pm

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.
INS από Αμερική σκέφτομαι αλλά θέλω να δω πρώτα αν συμφέρει εξολοκλήρου(γιατί το νόμισμα συμφέρει τώρα)

Επίσης κάτι που δεν έχω καταλάβει.
Πχ παίρνω την ντουλάπα ή το τραπέζι και φυσικά έχω δώσει την διεύθυνσή μου, οπότε τα μεταφορικά που πληρώνω περιλαμβάνουν την μεταφορά στην διεύθυνσή μου. Σε αυτή την περίπτωση πως πληρώνω? Γιατί μιας και εκτόε Αθήνας περιμένω την παράδοση στην πόλη μου και όχι πουθενά αλλού
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Δεκ 02, 2009 9:36 pm

οπότε τα μεταφορικά που πληρώνω περιλαμβάνουν την μεταφορά στην διεύθυνσή μου.

εξαρταται απο τον μεταφορεα. και μην ξεχνας οτι θα εχεις οπωσδηποτε εσωτερικη μεταφορα στην αμερικη - εξαγωγη και φορτωση στο καραβι - εκφορτωση στον λιμενα αφιξεως (μαλλον πειραια) - μεταφορτωση σε φορτηγακι. το που θα εκτελωνισεις παιζεται. μπορει πειραια, μπορει στο κοντινοτερο στο σπιτι σου. τρεχαγυρευε αν ολοι αυτοι μπορουν να συντονιστουν (και ποσο χρεωνεται ο συντονισμος) ή πρεπει να βρεις μονος σου μεταφορεα για καθε τμημα της μεταφορας.

θα σου προτεινα να ξεκινησεις το ψαξιμο απο τον μεταφορεα. δεν αποστελλουν ολοι στο εξωτερικο και, οσοι αποστελλουν, επειδη δεν εχουν αμεση συνεργασια με μεταφορεα που να μεταφερει μαζικα προς ελλαδα χρησιμοποιουν μια ολοκληρη αλυσιδα ενδιαμεσων, οποτε σου ερχεται ο κουκος αηδονι.

εγω καποτε δοκιμασα να φερω ενα καναπε απο την αμερικη και εγκατελειψα την προσπαθεια κυριως γιατι ηταν ατελειωτη μανουβρα η μεταφορα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Δεκ 02, 2009 9:55 pm

Μάλιστα..
Εγω μίλησα με την εταιρία επίπλων και μου είπαν πως θα παραλάβω στην πόλη μου απευθείας χωρίς να συντονιστώ με κανέναν ενδιάμεσο εγω.
Τώρα περιμένω λογικά κανα 2-3 μερες να μου πούνε πόσο θα πάνε τα μεταφορικά εφάπαξ.
Το πρόβλημά μου είναι που θα πληρώνω εκτελωνισμό, που φαντάζομαι ίσως με την παραλαβή..
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Τετ Δεκ 02, 2009 11:42 pm

εν τοιαυτη περιπτωσει αυτοι εχουν ελληνα ανταποκριτη ο οποιος εχει δικο του εκτελωνιστη. ρωτα τους

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης