τελικα απο που αγοραζουμε;......

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Παρ Ιαν 29, 2010 10:21 am

Εγώ προσωπικά,αν και ήμουν αντίθετος αρχικά όπως είχα δείξει και ανοιχτά σε άλλες συζητήσεις,μετά από αρκετές επεξηγήσεις και βλέποντας τι γίνεται και αλλού κατάλαβα ότι δεν αξίζει το ρίσκο ούτε για εμάς ούτε για το φόρουμ το να κρατάμε ανοιχτό ένα θέμα που μπορεί να μπλέξει πολύ κόσμο μεταξύ αυτών και τον ιδιοκτήτη του ίδιου του φόρουμ.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Ιαν 29, 2010 10:25 am

Δεν εχω καμια προθεση να ξεκινησω τις δημοσιευσεις links απο on-line sites του εξωτερικου,δεν με ενδιαφερει μιας κι εγω οπως ολοι εχω καταληξει στους τροπους αναπληρωσεως του προσωπικου μου stock αλλα βλεπω το φαντασμα του Big Brother να απλωνεται απο πανω μας??
Μηπως να αρχισουμε να κουβεντιαζουμε για την αρνητικη επιδραση της πυρηνικης ενεργειας στην αναπαραγωγη της αγριοκοτας του Αμαζονιου που ειναι και ...pollitically correct θεμα?
Ξαναλεω οτι ειμαι μαζι σας σε οτι σας ενοχλει στην αισθητικη,το υφος και την ουσια αυτου του φορουμ αλλα αν νοιωθετε μια φορα εκτος των οριων του νομου για τις on-line αγορες ,να σας θυμησω οτι καθε φορα που αναβουμε ενα ευλογημενο πουρο εκτος της οικιας μας ειμαστε δευτερη φορα παραβατες αφου βασει ολων των νομων των χωρων της Ε.Ε ,το καπνισμα απαγορευεται σε ολους τους δημοσιους χωρους ανεξαρτητα αν το ελληνικο δαιμονιο βρισκει τροπους να το παρακαμπτει κι αυτο !!
Και ολο αυτο το λεω οχι σε σας B.O.T.L αλλα στον big brother που με παρακολουθει τωρα,ΚΑΠΝΙΖΩ ΠΟΥΡΑ...ΕΚΤΕΛΕΣΤΕ ΜΕ,ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΤΕ ΜΕ,ΣΚΙΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΞΤΕ ΜΕ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ,ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ???
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Ιαν 29, 2010 10:35 am

Οσο για τα προστιμα μην στεναχωριεστε,με νομοθετικη πραξη θα παραγραφουν(βλ.Ακροπολις Α.Ε.Λ.Δ.Ε)
Λοιπον,η αγριοκοτα του Αμαζονιου....
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Ιαν 29, 2010 11:21 am

@ anastgeo1:
Ελπίζω κι εύχομαι να αστειεύεσαι... :?

@ General LEE:
Ευτυχώς ή δυστυχώς η αναπλήρωση του προσωπικού μας stock γίνεται με τρόπο p@r@nomo! Προσωπικά - το ομολογώ - δε νιώθω και πολύ υπερήφανος που το κάνω αυτό αν και από την άλλη η φορολογί@ ειδικά με τον τρόπο που επιβάλλεται σε αυτή τη χώρα σε εξωθεί σε τέτοιες εκδικητικές ενέργειες...

Ως εκ τούτου το να "διαφημίζουμε" κατά μία έννοια την πρακτική μας αυτή και να δηλώνουμε ανοιχτά και δημόσια πηγές προμήθευσης, τα ονόματά μας, τις διευθύνσεις μας, κοκ είναι τουλάχιστον μαζοχιστικό και θέτει σε κίνδυνο και τους υπόλοιπους της παρέας οι οποίοι προσπαθούν να "κινηθούν" όσο πιο διακριτικά γίνεται! Ως εκ τούτων δεν μπορώ να δικαιολογήσω την έκρηξη απογοήτευσής σου μιας και δεν πρόκειται για ένα γεγονός που αφορά κάτι το "καθαρό" και "καθώς πρέπει να εκτελείται" αλλά κάτι το περίεργο και το οποίο θέλει την προσοχή του!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Ιαν 29, 2010 11:27 am

Ο φοβος φυλαει τα ερμα?? O.K. so be it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 29, 2010 11:40 am

:idea: Μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα "αγορές πούρων από το διαδίκτυο" και να γράφουμε εκεί από ποιόν πήραμε τί και αν είχαμε πρόβλημα με το τελωνείο; :idea:

Καθαρά για στατιστικούς λόγους.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Παρ Ιαν 29, 2010 11:40 am

@ General LEE:
Στρατηγέ μου το να σου πω ότι "δε σε καταλαβαίνω", ψέματα θα λέω γιατί αλήθεια ανησυχώ και προβληματίζομαι κι εγώ! Πώς θα υποδεχόμαστε τα νέα μέλη στην παρέα μας με μισόλογα και υπονοούμενα για e-εμπόρους που δε φαίνονται πουθενα; Για τους οποίους δε φαίνεται η προϊστορία τους; Για τους οποίους δεν υπάρχει feedback; Για τους οποίους δε φαίνεται ούτε καν μια συγκριτική καταγραφη;

Σκέφτομαι πολλούς και διάφορους τρόπους για το ΠΩΣ θα μπορούσαμε να παρακάμψουμε τα προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί αλλά και να αποφύγουμε τους "φόβους" που αναπόδραστα δημιουργεί ένα τέτοιο θέμα... Μέχρι στιγμής μου φαίνονται ΟΛΟΙ αποτυχημένοι... :cry:

@ Νίκος:
Δε νομίζω πως θα καταφέρουμε να κρατήσουμε αυτό το χαρακτήρα και τη σοβαρότητα αν ανοιχτεί αυτό το thread! Δηλαδή να πω ότι δε γνωριζόμαστε κιόλας ή το τι βλακείες μας ξεφεύγουν ώρες-ώρες, να πω εντάξει! Σωστά Νικόλα μου; ;)
Τελευταία επεξεργασία από hernesto σε Παρ Ιαν 29, 2010 11:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Ιαν 29, 2010 11:43 am

Τωρα μιλαμε την ιδια γλωσσα και μοιραζομαστε τον ιδιο προβληματισμο..
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιαν 29, 2010 11:52 am

Κι λίγο πιό σοβαρά τώρα:

Με την απεργία των τελωνιακών μη χαίρεστε.

Απλά, όσο καιρό διαρκεί, δεν θα περνάει τίποτε και θα στιβάζωνται τα πακέτα στις αποθήκες.
Και όταν λήξει, άντε να βγάλουν άκρη. Εχει να χαθεί πράμμα...

Προτείνω λοιπόν, να ζητάτε από τον έμπορο να βάζει στο κουτί και ένα υγραντικό, για την περίπτωση που διαρκέσει πολύ το μπάχαλο.
Ή, έχει και πούρα με τέτοιο μέσα. Κάτι Αρτουρο Φουέντε.

Υπάρχει και η λύση του περιπτέρου.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Ιαν 29, 2010 11:59 am

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι στο διλλημα να σε φαει ο λυκος(τελωνης) η ο καρχαριας( e-εμπορος με limitada του Τατζικισταν) , αν τηρηθει το πεπλο της σιωπης κανεις δεν θα προφυλαξει τον αλλον...οποτε better the devil you know !!
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Ιαν 29, 2010 12:06 pm

hernesto έγραψε:@ anastgeo1:
Ελπίζω κι εύχομαι να αστειεύεσαι... :?

Αναδρομικη λογοκρισια-Ιστορικη αναδρομη.Που το ειδες το αστείο?
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Παρ Ιαν 29, 2010 1:11 pm

Ας γράψω κι εγώ το ρεζουμέ της θέσης μου από όσα μέχρι τώρα έγραψα για το θέμα.

Το ρεζουμέ μου λοιπόν ενσταλάζεται στην παρακάτω φράση:

Είναι ΧΑΖΟ* ,πλέον , στην παρούσα φάση , να διατυμπανίζουμε τις αγορές μας από οπουδήποτε.

Ένας τρόπος που μπορώ να σκεφτώ ώστε να αποφύγουμε το συγκεκριμένο σκόπελο της ενημέρωσης, είναι μια συνθηματική-συνομωτική γραφή του τύπου ,για όποιον αντιμετώπισε πρόβλημα με συναλλαγή, να ανοιχτεί ένα θέμα με τον τίτλο " e-problem " και όποιος θέλει να το μοιραστεί ,το πρόβλημα , με ΠΜ πάντα , να πάει στο συγκεκριμένο θέμα και να γράφει μόνο ένα :!: . Οπότε όποιος θέλει ενημέρωση να του στέλνει ΠΜ ουτως ώστε αυτός που αντιμετώπισε το πρόβλημα να ξέρει ποιον ενημερώνει.

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα :D

*Το "νόμιμον" ή "παράνομον" , "ηθικόν" ή "ανήθικον" των συγκεκριμέων συναλλαγών δεν με αφορούν , αφού τους συγκεκριμένους όρους τους θεωρώ εξουσιαστικά εργαλεία στα χέρια των εκάστοτε
ισχυρών (πολιτικοοικονοκικοθρησκευτικοιδεολογικά) , οπότε *χ/μου.

Ας βασιστεί , άμα τους νοιάζει το δίκαιον, το φορολογικό σύστημα στην άμεση φορολογία και όχι στην έμμεση,οπότε να γίνω ένας νομιμόφρων(χαχα) πολίτης.

Αααααααυτάααααααα
:D
Άβαταρ μέλους
INS

Δημοσίευσηαπό INS » Παρ Ιαν 29, 2010 1:21 pm

άμα τους νοιάζει το δίκαιον

avanti fumadors
alla riscorsa
bantiera nicotina
trionfera
bantiera nicotina la trionfera
eviva ιl cigaro e la liberta

(with apologies to andreas που μιλαει ιταλικα, για ολα τα λαθη τους βαρβαρισμους και τους σολοικισμους ...)
Τελευταία επεξεργασία από INS σε Παρ Ιαν 29, 2010 1:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Παρ Ιαν 29, 2010 1:30 pm

INS έγραψε:
άμα τους νοιάζει το δίκαιον

avanti fumadors
alla riscorsa
bantiera nicotina
trionfera
eviva el cigaro e la liberta

(with apologies to andreas που μιλαει ιταλικα, για ολα τα λαθη τους βαρβαρισμους και τους σολοικισμους ...)

avanti maestro
hoyo

Δημοσίευσηαπό hoyo » Παρ Ιαν 29, 2010 11:08 pm

Επειδή απ'οτι βλέπω δημιουργήθηκαν αντιδράσεις σχετικά με το προηγούμενο μηνυμά μου θα ήθελα να τονίσω ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση.Είμαι νέος στο θέμα ''πούρο'' & μπήκα στο φόρουμ για να το γνωρίσω καλύτερα.Εδώ ανακάλυψα όλα αυτά που τώρα τρέχετε ( & καλά κάνετε ) να διαφυλάξετε.Μην χρεώνετε όμως σε μένα καταστάσεις που εσείς διατυμπανίζατε επειδή άλλαξαν τα πράγματα.Άλλωστε κάποια ψευδώνυμα με τα οποία χαρακτηρίζετε κάποιους απ΄τη χώρα των ρολογιών δεν τα έμαθα ώς λέξεις στο δημοτικό αλλά εδώ στο φόρουμ.Όπως & εσείς κάποτε,έτσι & εγώ ακολουθώ βήματα,βήματα που ξεχάσατε ή αμελήσατε να σβήσετε.Όπως & να έχει η προθεσή μου δεν ήταν η δημιουργία αναστάτωσης.Ευχαριστώ

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες