αγορα απο εξωτερικο

Άβαταρ μέλους
v_panos

αγορα απο εξωτερικο

Δημοσίευσηαπό v_panos » Δευ Απρ 23, 2012 9:52 pm

Καλησπέρα,

πρώτη φορά κάνω ποστ στο φόρουμ αν κ είμαι καπνιστής τα τελευταία 2-3
χρόνια τώρα σίγα-σίγα αρχίζω να αποκτώ περισσότερη εμπειρία και θέλω να μεγαλώσω την
την συλλογή μου, να πάρω ένα μεγαλύτερο υγραντήρα (μέχρι τώρα την έβγαζα με ταξιδιωτικό)
και να πάρω και μια πρώτη μέτριας άξιας 25αδα ή μπορεί και 2 10αδες κλπ.
Υπάρχουν καταστήματα στην Ευρώπη αξιόπιστα για αγορά πούρων που στέλνουν Ελλάδα??
Και είναι ποιο χαμηλές οι τιμές έτσι ώστε να αξίζει η αγορά online?

Πανος
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Απρ 24, 2012 6:53 am

Πανο,καλημερα.
Τα καλα μαγαζια του εξωτερικου εχουν παραπλησιες με τα ελληνικα μαγαζια τιμες,οποτε αφου σκεφτεσαι μια αγορα των 150-200€ περιπου,καλυτερα να πας μονος σου σε ενα ελληνικο καπνοπωλειο και να επιλεξεις μονος σου οτι χρειαζεσαι.
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Απρ 24, 2012 11:36 am

Στρατηγε απο διπλωματια σχιζεις, αιντε και στο Πενταγωνο :wink:
Άβαταρ μέλους
ChristosG

Δημοσίευσηαπό ChristosG » Τρί Απρ 24, 2012 2:49 pm

Στγε, θα είσαι υποψήφιος την άλλη Κυριακή;

Η διπλωματία σου όντως είναι επιπέδου Πενταγώνου.
Του ελληνικού....
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Απρ 24, 2012 2:59 pm

Σαν βρισια το κανεις να ακουγεται Κε τραπεζιτα μου.
Υποβοσκει μια υφερπουσα ειρωνια σχετικα με την διπλωματια του Ελληνικου Πενταγωνου;
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Απρ 25, 2012 3:02 pm

Γεια σου v_panos.

Βάσει κανόνων που έχουν μπει σε αυτό το forum δεν επιτρέπεται να συζητάμε "ανοιχτά" και με ονόματα για εμπόρους πούρων εκτός Ελλάδος. Σε γενικές γραμμές υπάρχουν καταστήματα σε όλη την Ευρώπη που στέλνουν πούρα εδώ, αλλά οι τιμές τους είναι ίδιες με τα ντόπια μαγαζιά.

Αν αναζητάς φθηνότερη πηγή, θα πρέπει με προσοχή και σύνεση να κοιτάξεις προς Ελβετία-μεριά. Εκεί, οι σχετικές αγορές βαρύνονται με μικρότερο φόρο και άρα προκύπτουν χαμηλότερες τελικές τιμές. Από τα Ελβετικά καταστήματα το 70% είναι νόμιμα και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα για αγορά και αποστολή. Υπάρχουν όμως μερικά τα οποία πουλάνε fake ή/και αδασμολόγητα. Στην πρώτη περίπτωση έχεις αγοράσεις μάπα-πράγμα σε τιμή Κουβανέζικου ενώ στη δεύτερη συμμετέχεις σε παράνομη εμπορική συναλλαγή που στην ελαφρύτερη των περιπτώσεων θα σε χρεώσει με διασάφηση.

Θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα με την άποψη του General Lee ότι αν το ενδιαφέρον σου περιορίζεται επί του παρόντος στο ένα κουτί να απευθυνθείς σε τοπικό κατάστημα. Πέραν του ότι θα μπορείς να ελέγξεις με τα ίδια σου τα μάτια, τα χέρια και τη μύτη το προϊόν (που δεν είναι φθηνό όπως κι αν έχει!) θα έχεις και την ευκαιρία να έχεις μία γνωριμία με επαγγελματία του χώρου που θα σε βοηθήσει. Με αγορά από εξωτερικό διατρέχεις πολλούς και διάφορους κινδύνους εκτός των όσων ήδη σου ανέλυσα παραπάνω...
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Απρ 25, 2012 4:49 pm

αγαπητέ φίλε Πάνο

όπως βλέπεις
έχουμε από von Clausewitz
μέχρι πρίγκιπα de Talleyrand

διαλέγεις και παίρνεις...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Απρ 25, 2012 7:51 pm

Το Πρωσικό μ' αρέσει... Thanks Takis! ;)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
treltrel

Δημοσίευσηαπό treltrel » Τετ Απρ 25, 2012 9:14 pm

στη γερμανία δεν ειναι λιγο πιο φτηνά τα πούρα;

εγώ πήρα πουράκια βέβαια από εκει, αλλά νομίζω και τα υπόλοιπα πούρα είναι πιο φτηνα.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τετ Απρ 25, 2012 10:28 pm

hernesto έγραψε:Το Πρωσικό μ' αρέσει... Thanks Takis! ;)

Σφετεριστη!!! :lol:
thanasis

Δημοσίευσηαπό thanasis » Παρ Απρ 27, 2012 5:09 pm

Υπάρχουν και πούρα ελληνικής καταγωγής, αλλά με αυτά και με αυτά, εξαφανίστηκε ο Πάνος :(
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Τρί Μάιος 01, 2012 12:37 am

Δεν εξαφανίστηκα , ισα ισα επειδή είμαι και νέος στο φόρουμ διάβασα αρκετά. Είδα και το κατάστημα του κ. Λεωνίδα είδα και online διάφορα άλλα. Τα πούρα από άλλες χώρες εκτός Κούβας από ότι φαίνεται εχουν ανεκτές οι τιμές ακόμη και στην Ελλάδα αλλά αναμφισβήτητα υπάρχει διαφορά για τα Κουβανικά πούρα από Ελλάδα και εξωτερικό.
Λογικό είναι με τόσους φόρους να πάνε και τα πούρα πολύ ποιο ψηλά από ότι ήταν…
Η απόφαση είναι να πάρω διάφορα singles αρχικά και μετά να μαζέψω το θάρρος και τα λεφτά να πάρω κάποια κουτιά σε κανένα μήνα, από ότι φαίνεται κάνατε και στο παρελθόν box split που σίγα σίγα θα με ενδιαφέρουν και εμένα. Μιας και είμαι λίγα χρόνια καπνιστής προτιμώ να είμαι ανοικτός σε διάφορες μάρκες όταν γίνω ποιο «σοφός» θα απορρίπτω κάποια …όπως και στο κρασί αν δεν πιεις πολύ ακόμη και χάλια κρασί δεν μαθαίνεις τις διαφορές…
Πάντως κάποια πούρα που μου έφεραν από Νικαράγουα και Ονδούρα ήταν αρκετά καλά. Και δυο edge από R.Patel ήταν οκ αναλογιζόμενος και την χαμηλή τιμή που έχουν στην Κύπρο από όπου ήρθαν.
petros4pap

εγω εχω βρει ενα μαγαζι στην Ελβετια.....

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Κυρ Μάιος 27, 2012 8:17 pm

hernesto έγραψε:Γεια σου v_panos.

Αν αναζητάς φθηνότερη πηγή, θα πρέπει με προσοχή και σύνεση να κοιτάξεις προς Ελβετία-μεριά. Εκεί, οι σχετικές αγορές βαρύνονται με μικρότερο φόρο και άρα προκύπτουν χαμηλότερες τελικές τιμές. Από τα Ελβετικά καταστήματα το 70% είναι νόμιμα και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα για αγορά και αποστολή. Υπάρχουν όμως μερικά τα οποία πουλάνε fake ή/και αδασμολόγητα. Στην πρώτη περίπτωση έχεις αγοράσεις μάπα-πράγμα σε τιμή Κουβανέζικου ενώ στη δεύτερη συμμετέχεις σε παράνομη εμπορική συναλλαγή που στην ελαφρύτερη των περιπτώσεων θα σε χρεώσει με διασάφηση.

εγω εχω βρει ενα μαγαζι στην Ελβετια που πουλαει τα partagas 898 varnished 163,οο Εuros.
1)Παρ'ολο που το μαγαζι θεωρειται αξιοπιστο,υπαρχει περιπτωση να μη παρω αυθεντικα κουβανεζικα?
2)Υπαρχει περιπτωση στο τελωνειο εδω στην Ελλαδα να υπαρχει καποιο προβλημα με οποιαδηποτε παραγγελια πουρων,και αν ναι,ποιο θα μπορουσε να ειναι αυτο? (μιλαω παντα για νομιμη παραγγελια,νομιμο προιον)
3)Δε νομιζω οτι ειναι ιδια η τιμη με τα ελληνικα μαγαζια,καθως δεν εχω βρει τα 898 κατω απο 230 Ε.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 28, 2012 3:29 pm

Μιας και αγγίξαμε τον απαγορευμένο καρπό δεν μπορώ να μην πω κι εγω την άποψή μου.

Fake και Ελβετία είναι δύο όροι εντελώς ασυμβίβαστοι μεταξύ τους. Τίποτε παραπανω και φυσικά δεν εννοώ μόνο πούρα.

Η Ελβετία είναι εκτός Ε.Ε., οπότε είτε εχουν πληρωθεί ντόπιοι δασμοί είτε όχι αφήνει παγερά αδιάφορο οποιονδήποτε τελώνη ανα την Ενωση.

Πέραν αυτου τα καπνά και τα οινοπλέγματα εξαιρούνται από τις ενδοκοινοτικές συμφωνίες όταν οι ποσόττητες υπερβαίνουν τις ανώτατες προβλεπόμενες για προσωπική χρήση.
Αυτό αφορά ποσότητες που κουβαλάμε μαζί μας σε ταξίδι και δεν αφορά καθόλου τις ταχυδρομικές αποστολές. Αυτές εξαιρούνται ρητά και η πραμμάτια άπαξ και τσακωθεί μπορεί να δασμολογηθεί είτε είναι από την Γερμανία με πληρωμένους τους γερμανικούς φόρους είτε είναι από zona franca π.χ, της Ελβετίας με καθόλου πληρωμένους φόρους.

Στο αν θα τσακωθουν τα πούρα και πρέπει να πληρωθουν δασμοί δεν είναι θεμα δικής μας παρανομίας ή οχι. Εγκειται στην διακριτική ευχέρια του τελώνη να μας ζητήσει δασμούς ή και να διαολοστείλει τα πούρα απο και που 'ρθαν, όπως συνέβηκε πριν κανα δυό χρονια στην ενταύθα παρέα.

Τέλος, αν ο έμπορος, όπως και είναι υποχρεωμένος, αναγράφει ευκρινώς στο πακέτο το πραγματικό περιεχόμενο και την πραγματική αξία αυτού και δεν γραφει π.χ. σοκολάτες αξίας 2,00 CHF, τότε δεν υπάρχει θέμα παρανομίας ούτε από πλευράς του και φυσικά ούτε από πλευράς παραλήπτη.
Αυτά από όσα λίγα θυμάμαι από γραπτά ενός φίλου μας αφιθιοναδο, έγκριτου και υψηλόβαθμου νομικού.
petros4pap

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Δευ Μάιος 28, 2012 3:34 pm

ωραια. αρα να καταλαβω οτι μ ενθαρυνεις να αγορασω απο Ελβετια τα 898,απο τη στιγμη που δε τα βρισκω στην Ελλαδα.

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες