αγορα απο εξωτερικο

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 28, 2012 4:44 pm

Οχι βέβαια.

Δικό σου θέμα είναι και δικό σου ρίσκο, όσον αφορά τους δασμούς και όσο αφορά τις προσδοκίες σου περί ποιότητας, συνθήκες συντήρησης του εμπόρου κλπ.

Προσωπικά, για να ξερεις με τι έχεις να κανεις, ψωνίζω μόνο από ντιούτι φρι εξωτερικού, μιας και έχω την ... αναγκαστική ευκαιρία αυτή στις δύσκολες εποχές που ζούμε, να τα επισκέπτομαι δύο φορές το μήνα. Ούτε εδώ μπορώ να εξετάσω το περιεχόμενο των κουτιών πριν την αγορά, αλλά καμμιά φορά, αν δεν με βλέπουν, το κάνω. Από το ιντερνετ, δεν μπορείς ποτέ.

Πιό πολύ σχολίασα αυτά που έγραψε ο φίλος μου ο Παναγιώτης ο Τσεγκεβάρας.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 28, 2012 5:07 pm

Νίκος έγραψε:...ο φίλος μου ο Παναγιώτης ο Τσεγκεβάρας...

αυτός που πρωτοστάστησε στην "και καλά επανάσταση" κατά Jimbo?
petros4pap

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Δευ Μάιος 28, 2012 5:39 pm

Νίκος έγραψε:Προσωπικά, για να ξερεις με τι έχεις να κανεις, ψωνίζω μόνο από ντιούτι φρι εξωτερικού, μιας και έχω την ... αναγκαστική ευκαιρία αυτή στις δύσκολες εποχές που ζούμε, να τα επισκέπτομαι δύο φορές το μήνα.

εγω φιλε μου Νικο δουλευα στο αεροδρομιο και απο κει ξεκινησα να αγοραζω 1-2 πουρα καθε χρονο κ λαμπρη,ετσι για τα γουστα,αλλα απολυθηκα.οποτε ζητουσα απο τη γυναικα μου να μου φερνει κανενα. τελευταια φορα που της ζητησα ενα partagas,μου το εφερε τελειως ξερο κ δεν ειχε ιχνος αρωματος....ΤΙΠΟΤΑ! ετσι λοιπον επαψα να αγοραζω απο το βενιζελος
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Δευ Μάιος 28, 2012 7:02 pm

petros4pap έγραψε: ....ετσι λοιπον επαψα να αγοραζω απο το βενιζελος

Προφανώς πάλι δεν κατάλαβες. Αυτό που αναφέρεις δεν είναι Διούτυ Φρή. Ψάξε στο φόρουμ, για να καταλάβεις την διαφορά, έχει απαντηθεί το θέμα κατά κόρον.
Φυσικά μην περιμένεις προτροπή για αγορά από "έξω", δεδομένου ότι στις μέρες μας, αυτό ισοδυναμεί με προτροπή προς γεννετησίους πράξεις. (Αυτές που θα μας κάνουν, όταν μας τσιμπήσουν). Αυτά!
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 29, 2012 9:04 am

Ακριβώς όπως τα λέει ο ανωτέρω. Φιλάκια

Και για να γίνω πιο σαφής, ποτέ δεν ψωνισα (πούρα) από το Βενιζέλος. Ακόμα και στον τομέα Α, αδασμολογητα υποτίθεται, είναι ακριβότερα από άλλα duty free της Ε. Ε.
Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου αξίζει να ψωνίζεις στην επιστροφή και από χώρα της Ε. Ε.
γιατί βρίσκεις ιδιαίτερες εκδόσεις (regional editions)
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 29, 2012 9:07 am

Τάκης έγραψε:
Νίκος έγραψε:...ο φίλος μου ο Παναγιώτης ο Τσεγκεβάρας...

αυτός που πρωτοστάστησε στην "και καλά επανάσταση" κατά Jimbo?
Yes :lol:
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μάιος 29, 2012 12:10 pm

Νίκο aloha μετά από καιρό!

Χωρίς να εκπροσωπώ τον αξιότιμο, αξιομακάριστο και - ελπίζω - μελλοντικά πεθερούλη μου (με προίκα τη συλλογή του πούρων βεβαίως-βεβαίως) INS, νομίζω πως δεν τα είχε πει ακριβώς έτσι. Η Ελβετία αν και εκτός ΕΕ είναι intra-Schengen, άρα υπάρχει ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων μεταξύ της Τραπεζοχώρας και της δικής μας Νότιας Δανείας... Προϊόντα από Ελβετία αποστέλλονται χωρίς πρόβλημα αν δηλώνεται το περιεχόμενό τους με ειλικρίνεια.

Ο τελώνης θα δασμολογήσει ένα δέμα ή θα το στείλει πίσω στον αποστολέα, μόνο αν εντοπίσει ανακολουθία της αναγραφής με το περιεχόμενο:
- ο λόγος για το δασμό θα είναι η υποψία απάτης (δεν ξέρει αν έχει περάσει από νόμιμα μονοπάτια, οπότε θα το διασαφήσει),
- ο λόγος για την επιστροφή θα είναι η υποψία λάθους (τυπογραφικού).

Νομίζω πως με αυτό διευκρινίζω ορθότερα το ζήτημα. ;)
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 29, 2012 12:52 pm

Διευκρινίζεις Παναγίωτη μου, αλλα σε λάθος βαση.
Schengen και τελωνεια ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους.
Για του λόγου το αληθές
α) αν πετάς από Βενιζέλος και τον τομέα Β εντός Schengen, μπορείς απο το κατάστημα που είναι μετά το εβερεστ δεξια να ψωνίσεις καπνά και ποτά αφορολόγητα, αρκεί να επιδείξεις κάρτα επιβίβασης με προορισμό Ελβετία.
Και αντιστρόφως, αν έρχεσαι από Ελβετία, σαφέστατα μπορείς να ψωνίσεις από τα duty free τους.

β) αν πάλι πετάς από τον τομέα Α δεν ψωνίζεις απαραίτητα αδασμολόγητα, παρ' όλο που το αναγραφουν παντού τα μαγαζιά, γιατί αν έχεις προορισμό Αγγλία, πάπαλα, είναι μεν εκτός σενγκεν, αλλά εντός Ενωσης.

Σαφές, φαντάζομαι.

Και στα υπόλοιπα δεν έχεις δίκιο, γιατί προφανώς δεν εχεις ιδία πείρα από το καιρό που τα πακέτα πολλών από εδώ μέσα δεν έφταναν ποτέ, παρ' όλο ή επειδή ακριβώς ανέγραφαν πεντακάθαρα και με κάθε λεπτομέρια το περιεχόμενό τους (cigars) και την πραγματική αξία τους. Καμμία απάτη λοιπόν από καμμία πλευρά και ασφαλώς κανένα τυπογραφικό λάθος, γιατί, έγραφαν, όπως υποχρεούνταν από 1.1.2010 (νομίζω) και τον τελωνειακό κωδικό ειδών καπνού, αλλιώς δεν γίνονταν καν δεκτά από τα ταχυδρομεία ή τους κουριερ.
Οι τελώνες μας τα γυρνούσαν όλα πίσω τότε, γι αυτό και ο τύπος σταματησε να στέλνει Ελλάδα για αρκετό καιρό.

Τον φίλο που αναφέρεις μπορείς να του τηλεφωνήσεις και είμαι σίγουρος οτι θα σου λύσει κάθε αλλη απορία και πλάνη.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μάιος 29, 2012 1:10 pm

Νομίζω πως διαφωνούμε συμφωνώντας. :lol: Ειδικά το διπλό παράδειγμα που λες, επιβεβαιώνει ότι εντός Σένγκεν μπορείς να αγοράσεις αφορολόγητα (ΟΧΙ αδασμολόγητα) αρκεί να πηγαινοέρχεσαι εκτός ΕΕ. Κάτι που δε γίνεται, αν κινείσαι εντός ΕΕ, αλλά εκτός Σένγκεν.

Η ιστορία με τον "γρήγορο" που τα πακέτα του δε φτάνανε στους παραλήπτες δεν είχε καμία σχέση με ελληνικά τελωνεία και στο λέω πέραν κάθε αμφισβήτησης. Τα πακέτα του δε φεύγανε ΚΑΝ από την Τραπεζοχώρα. Κι είναι από τα λίγα γεγονότα για τα οποία μιλώ με 100% βεβαιότητα. ;) Please, trust me on that.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Μάιος 29, 2012 3:51 pm

Τη διαφωνία τη βλέπω, αλλά την συμφωνία όχι :wink:

Αναφέρομαι σ' αυτό που έγραψες πιο πάνω:
Η Ελβετία αν και εκτός ΕΕ είναι intra-Schengen, άρα υπάρχει ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων...
και επαναλαμβάνω οτι είναι απολύτως άσχετο το σενγκεν με τα τα τελωνεια, πόσο μάλλον αυτό που λες: "εντός σενγκεν αρα ελεύθερη διακίνηση εμπορευμάτων."

Τελως παντον, ας συμφωνήσουμε οτι επί της ευρασιατικής πλάκας μπορεις να ψωνίζεις είτε σενγκεν, είτε :P

Οβερ εντ αουτ ς

Υ.Γ.1 Από δω και πέρα θα σε λέω Ερνεστο Σεγκεν βάρα
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Τρί Μάιος 29, 2012 3:58 pm

Καλησπέρα κι απο μένα!

hernesto έγραψε:... ενώ στη δεύτερη συμμετέχεις σε παράνομη εμπορική συναλλαγή που στην ελαφρύτερη των περιπτώσεων θα σε χρεώσει με διασάφηση.

Παναγιώτη μου έχω την απορία γιατί επιμένεις και χρησιμοποιείς το εντελώς λάθος επίθετο: "παράνομη". Αν δεν κάνω λάθος σε κανένα δίκαιο (ποινικό, αστικό, εμπορικό, οικογενειακό :lol: κ.λ.π.) δεν διώκεται η συγκεκριμένη πράξη ως παράνομη... :o
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Τρί Μάιος 29, 2012 4:00 pm

Καλησπέρα κι απο μένα στην όμορφη παρέα!

hernesto έγραψε:... ενώ στη δεύτερη συμμετέχεις σε παράνομη εμπορική συναλλαγή που στην ελαφρύτερη των περιπτώσεων θα σε χρεώσει με διασάφηση.

Παναγιώτη μου έχω την απορία γιατί επιμένεις και χρησιμοποιείς το εντελώς λάθος επίθετο: "παράνομη". Αν δεν κάνω λάθος σε κανένα δίκαιο (ποινικό, αστικό, εμπορικό, οικογενειακό :lol: κ.λ.π.) δεν διώκεται η συγκεκριμένη πράξη ως παράνομη... :o
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 29, 2012 4:24 pm

...τελικά
αυτό είναι το μοναδικό, αδιαφιλονίκητο, διαχρονικό
και απόλυτο σουξέ του μαγαζιού...

λέντις & τζέντλμεν
yoko-choco bazaar, caravan serai, Halima (حليمة), & Ali Baba
σε νέες περιπέτειες...
Τελευταία επεξεργασία από Τάκης σε Τρί Μάιος 29, 2012 4:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μάιος 29, 2012 4:31 pm

@ Νίκος:
Μου αρέσει το επιμύθιο. Αφού είμαστε νόμιμοι και χωρίς πρόστιμα, ας λέγεται όπως θέλει ο τρόπος! ΧΑΧΑΧΑ! Ομορφάάάάάντρα μου...

@ Cornelius:
Η διακίνηση αδασμολόγητων εμπίπτει στο εμπορικό δίκαιο (μας λείπει ο zisis κι ο INS όπως κατάλαβες)... Ποινή δεν υπάρχει εφόσον δεν εμπορευτούμε με τη σειρά μας το προϊόν, όπως είχε γίνει πριν 4-5 χρόνια με κάτι εξυπνοπούλια μαγαζάτορες πούρων. Ως τελικοί χρήστες καταναλωτές, απλά πρέπει να έχουμε πληρώσει το δασμό που ο τελώνης έχει το δικαίωμα να τον επιβάλλει αφ' ης στιγμής κρίνει ότι, όπως είπα και παραπάνω, το οποιοδήποτε αδασμολόγητο καταλήγει σε τελικό πελάτη κι όχι σε έμπορο.

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Μάιος 29, 2012 4:48 pm

tdk63 έγραψε:...αυτό ισοδυναμεί με προτροπή προς γεννετησίους πράξεις...

hernesto έγραψε:...τον αξιότιμο, αξιομακάριστο και - ελπίζω - μελλοντικά πεθερούλη μου...

Νίκος έγραψε:...Από δω και πέρα θα σε λέω Ερνεστο Σεγκεν βάρα...

Cornelius έγραψε:Καλησπέρα κι απο μένα!...Καλησπέρα κι απο μένα στην όμορφη παρέα!...

ναι, επιτέλους!
είμαστε (ξανά), μια τρελή-τρελή οικογένεια
(αλλά θέλουμε κι άλλους...) 8)

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης