898 partagas . Δυο αποριες,καθ'οτι καινουριος στο χομπι

petros4pap

898 partagas . Δυο αποριες,καθ'οτι καινουριος στο χομπι

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Κυρ Μάιος 27, 2012 11:16 am

καλησπερα,εχω μια απορια σχετικα με το 898.

α)μιλατε με τα καλυτερα για το Partagas 898 Varnished. εγω εχω βρει μεσω διαδικτυου αυτο:
http://www.neptunecigar.com/pr/partagas ... 8__44.aspx
εχει καποια διαφορα αυτο που λεω απο αυτο που λετε εσεις?αν ναι,ποια ειναι αυτη?
β)βρισκω πουρα κυριως απο διαδικτυακα μαγαζια στην Αμερικη. Εσεις απο που τα παιρνετε? υπαρχουν μαγαζια στην Αθηνα που να γνωριζετε?
Ή καποια αλλα στην χωρα τα οποια εχουν μεγαλη ποικιλια?

ευχαριστω προκαταβολικα
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Κυρ Μάιος 27, 2012 1:19 pm

Φιλε μου καλως ηρθες.
Τα 898 για τα οποια συζηταμε ειναι τα αυθεντικα κουβανεζικα Partagas.
Αυτα που δειχνεις,οπως και ολα τα πουρα απο τις ΗΠΑ,για λογους εμπαργκο ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ειναι κουβανεζικα πουρα αλλα συνωνυμα τους απο αλλες χωρες οπως Αγ.Δομινικο,Νικαραγουα,Ονδουρα κλπ.Για να μην μπερδευεσαι ,σχεδον ολες οι μεγαλες μπραντες της Κουβας εχουν και μια αντιστοιχη εκτος Κουβας και με καπνα βεβαια οχι κουβανεζικα.Μην αναζητας ματαια κουβανεζικα πουρα λοιπον στις ΗΠΑ.
Οσο για τη δευτερη απορια,δοκιμασε για αρχη το διαδυκτιακο καταστημα του οικοδεσποτη του φορουμ στο οποιο ειμαστε αυτη τη στιγμη. :wink:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
petros4pap

το μαγαζι του οικοδεσποτη...

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Κυρ Μάιος 27, 2012 1:29 pm

ειναι πολυ κατωτερα τα πουρα στα αμερικανικα sites?ηδη εχω κανει μια παραγγελια για να δοκιμασω τα partagas black label (5pack).
στα ελληνικα μαγαζια υπαρχουν αυθεντικα κουβανεζικα πουρα?
το ειδα το μαγαζι του οικοδεσποτη,αλλα δεν εχει το πουρο που με ενδιαφερει,το partagas 898.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Κυρ Μάιος 27, 2012 9:01 pm

Δεν είναι κατώτερα ή ανώτερα. Είναι απλά άλλα πούρα!
Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Είναι σα να συγκρίνεις μπακλαβά με ξέρω γω, τούρτα. :lol:
Σε γενικές γραμμές, όταν έγινε η και καλά επανάσταση στην Κούβα, το κράτος πήρε όλες τις επιχειρήσεις. Μαζί και τις καπνοβιομηχανίες.
Οπότε οι περισσότεροι έφυγαν, και συνέχισαν να φτιάχνουν τα πούρα τους σε άλλο κράτος. Είτε Νικαράγουα, είτε Άγιο Δομίνικο, και πάει λέγοντας. Με άλλα όμως καπνά, που δεν έχουν καμία σχέση με τα κουβανέζικα, και διαφορετικό τρόπο τυλίγματος, διαφορετικές συνθήκες ωρίμανσης κτλπ...
Στα ελληνικά μαγαζιά φυσικά και υπάρχουν αυθεντικά κουβανέζικα.
Ή μάλλον, σχεδόν αποκλειστικά υπάρχουν μόνο κουβανέζικα. Με εξαίρεση το μαγαζί εδώ, και λίγα ακόμα, τα περισσότερα έχουν μόνο κουβανέζικα. Τα άλλα είναι δύσκολο να βρεις στην Ελλάδα.

Όσο για το 898 που ρωτάς συγκεκριμένα, εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να το βρω σε κάποιο ελληνικό καπνοπωλείο. Και έχω πάει σε πάρα πολλά :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 28, 2012 7:32 am

jimbo έγραψε:...όταν έγινε η και καλά επανάσταση στην Κούβα...

:!:

...καλημέρα κι από μένα και καλή εβδομάδα... 8)
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Δευ Μάιος 28, 2012 7:36 am

Χαχαχαχα. Σε άλλο ποστ μου απάντησες;;; :lol:
Ε μα, πήγαν από τον έναν δικτάτορα στον άλλον... :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 28, 2012 2:50 pm

Θα προσπαθήσω να το θέσω με ένα θεωρητικό παράδειγμα, που μπορεί αε κανα μηνα να γίνει πραγματικότητα, όταν και αν γίνει πραγματι κότα και η δική μας παραγματική μία και μόνη αληθινή επανάσταση.

Θα περάσει λοιπονκιεπιτελους η οικονομία στα χέρια του λαου και οι κύριοι-κύριοι Δωδωνης, Φάγες, Δελτας, Ολυμπος, Νάουσας θα πάρουνε τον μπούλο τους για τις όμορες χώρες της Καραβαϊκής, ή Βαλκανικής τελος πάντων, όπου θα ξανακάνουν τα εργοστάσιά τους και με την επωνυμία τους θα βγάζουν φέτα Δωδώνης, Δέλτα, Ολυμπος και λοιπά, υψίστης ποιότητας αφού θα εχουν γονιμοποιήσει τις βουλγάρες προβατίνες και κατσίκες με αυθεντικό σπέρμα που πρόλαβαν να αφαιμάξουν με τον γνωστό τρόπο από τα πάλαι ποτέ δικά τους τραγιά και να εξάγουν εν νυχτί παρανόμως από την χώρα.

Κατόπι θα τεθεί το βασανιστικό ερώτημα στους ανα την υφήλιο γκουρμέδες ινα αποφανθώσι ποιά φέτα Δωδώνη είναι η καλύτερη. Η άριστης κατασκευής Βουλγαρίας ή η αραιά και που στουμπωμένη ελληνική (το "ελληνική" όχι με Κεφαλαίο για να μη θεωρηθώ εθνικόφρωνας).

Μπορείς όπου τα Δελτα, Δωδώνη, Ολυμπος να αντικαταστήσεις με Montecristo, Partagas, Hoyo κλπ. και θα καταλάβεις τι παίχτηκε πριν 52 χρόνια στην Καραϊβική.
petros4pap

xαχα

Δημοσίευσηαπό petros4pap » Δευ Μάιος 28, 2012 3:30 pm

ησουν κατατοπιστικοτατος!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 28, 2012 3:48 pm

Νίκος έγραψε:...αφού θα εχουν γονιμοποιήσει τις βουλγάρες προβατίνες και κατσίκες με αυθεντικό σπέρμα που πρόλαβαν να αφαιμάξουν με τον γνωστό τρόπο από τα πάλαι ποτέ δικά τους τραγιά...

...όσο πας, γίνεσαι και πιο σκοτεινός...
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Μάιος 28, 2012 4:48 pm

Γιατί, επειδής είπα οτι το έκαναν εν νυκτί; :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Δευ Μάιος 28, 2012 5:35 pm

σίγουρα και γι αυτό :D

...αλλά πιο πολύ για την "κότα", τον "μπούλο", τη "Φροσύνη"
και τα άλλα σεξιστικά (μαζί με τα τραγο-μαρκαλέματα), υπονοούμενα :wink:

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης