gesto & ζουζουνια!

dims

gesto & ζουζουνια!

Δημοσίευσηαπό dims » Δευ Ιούλ 09, 2007 12:47 pm

Πάνω που χάρηκα σήμερα για το ρεκορ γρήγορης απόστολής από το gesto μιας κουτας ramon allones small club και 2 τριάδες Hoyo No1, άνοιξα τη συσκευασία και άρχισαν απανωτές οι απογοητευσεις.
Καταρχήν οι συσκευασίες των πούρων είχαν ανοιχτεί ( το κουτί της αποστολής δεν είχε σημάδια πως κάποιος-τελωνειο- το ανοιξε και το ξανακλεισε). Μάλιστα το κουτί των rasc είχε 4 τρύπες / σημάδια εκεί που έχει το καρφί, σα να άνοιξε και να ξανακαρφώθηκε 4 φορές.
Παραξενευτηκα βέβαια γιατί η προηγούμενη παραγγελία ηταν σφραγισμένη αλλά λέω μάλλον έκαναν έλεγχο και το έστειλαν.
Το χειρότερο όμως ήταν πως όταν άνοιξα το κουτι των rasc για οπτικό έλεγχο και προχώρησα στο δεύτερο στρώμα, οποία έκπληξη σε μερικά πούρα σουλατσάριζαν μικρά μάλλον άσπρα μαμούνια!!!
Τα καθάρισα όπως όπως και έβαλα το κουτί στο ψυγείο για τη γνωστή διαδικασία.

Το περίεργο είναι ο συνδυασμός των 2 παραπάνω....

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο από το gesto? έστειλα ένα , μάλλον ήπιο mail, αλλά δε περιμένω και πολλά. θα το σκεφτώ πολύ να ξαναπάρω από εκεί...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευ Ιούλ 09, 2007 1:19 pm

Μου έχει τυχει σε ενα sample box απο το www.thecigarsmoker.com.
Βέβαια εκεί υπήρχαν κι'αλλα απαράδεκτα φαινόμενα οπως ενα καταπληκτικό "patchwork" για κάλυψη τρύπας σε ενα RA Gigantes,μικρά "πυροτεχνήματα" κατα το κάπνισμα ενός Juan Lopez,ρωγμές και άλλα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 09, 2007 2:01 pm

Ολες οι κούτες που έχω πάρει από τον γκέστο μέχρι σήμερα (γύρω στις 60) ήταν ανοιγμένες, προφανώς για έλεγχο. Ακόμα και οικονομικά πούρα όπως R. Gonzales panetellas extra τα ανοίγουν.
Μαμούνια ή άλλα ζωντανά δεν μου τύχανε μέχρι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιούλ 09, 2007 4:16 pm

dims μου φαινεται πως οι ζεστες μερες του καλοκαιριου καναν την διαφορα στην δικη σου περιπτωση. Στους χωρους αποθηκευσης των ταχυδρομειων δεν επικρατουν και οι καλυτερες θερμοκρασιακες συνθηκες τωρα το καλοκαιρι.

Και μενα μου φαινεται αδυνατον να φυγαν απο τον Gesto τα πουρα με ζουζουνια που ταξιδεψαν Ελβετια -Ελλαδα για τα καλοκαιρινα τους μπανακια :) . Ενημερωσε μας βεβαια και τι σου απαντησε το Gesto στο email σου.

Οσο για τα ανοιγμενα κουτια ειναι για λογους ελεγχων.

Χαιρετω!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Δευ Ιούλ 09, 2007 6:04 pm

anastgeo1, sovarologeis oti eixes tetoia provlimata apo to thecigarsmoker.com?
Pos na to po, sepistevo afou to les, einai omos apisteyto.
Poios se ksypiretise ekei? O Art (misos Ellinas) h o Christopher?
Simera to mesimeri imouna ekei kai kapnisa ena PLPC 2007.
Ean exeis tetoia provlimata na tous stelneis ena email kai na zitas antikatastasi.
Kai vale me kai sto Cc: ;-)

O Nakos exei dikio. Ta zouzounia ayta einai pantou sto perivalon kai toso mikra pou den ta stamatane kleistes koutes.
Poios kserei pou ekanan "epidroki", sto Gesto, sto aeroplano, sto taxydromeio klp
Den kanoun omos zhmia ean pragmatika einai ta poly mikra aspra.
Ean einai skoulikaia h skatharia exeis provlima omos.
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
El Fumador

Δημοσίευσηαπό El Fumador » Τρί Ιούλ 10, 2007 5:39 am

Ερώτηση για σας που παραγγείλατε από Γεστο

Πόσο τελικά χρεώνει για μεταφορικά για Ελλάδα και πώς τα στέλνει? swisspost ή courier?

Έχει δοκιμάσει κανείς τα Hoyo No1 που εχει απο το 2000 (την κούτα, όχι τα 3αρια)?

Thanks...
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Τρί Ιούλ 10, 2007 8:51 am

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου αναπτερώνετε το ηθικό!
Ο gesto δεν έχει απαντήσει ακόμα...

στο σπίτι τα τσέκαρα πιο προσεκτικά και δε βρήκα τρύπες, ευτυχώς.. Ας ελπίσω πως ήταν απλώς "επιδρομεις" :shock:

El Fumador, σχετικά με τα μεταφορικά, τα στέλνει με ταχυδρομείο και χρεώνει 12€ για 25 πούρα και 19€ για 50. πάντως είναι πολύ γρήγορος στην αποστολή. Πέμπτη απόγευμα έβαλα τη παραγγελία, δευτέρα πρωί ήταν στο γραφείο.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 10, 2007 11:37 am

dims έγραψε:Πέμπτη απόγευμα έβαλα τη παραγγελία, δευτέρα πρωί ήταν στο γραφείο.

Αυτο με τις παραδοσεις πουρων στα γραφεια μου κανει λιγο πονηρο :wink: .

Καταπιεσμενοι αρσενικοι, ενωθητε! :lol: :lol: :lol:
dims

Δημοσίευσηαπό dims » Τρί Ιούλ 10, 2007 12:00 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε:
dims έγραψε:Πέμπτη απόγευμα έβαλα τη παραγγελία, δευτέρα πρωί ήταν στο γραφείο.

Αυτο με τις παραδοσεις πουρων στα γραφεια μου κανει λιγο πονηρο :wink: .

Καταπιεσμενοι αρσενικοι, ενωθητε! :lol: :lol: :lol:

... αυτή τη φορά εξαιτιας των ζουζουνιών τη πάτησα και με τσάκωσε.... "τι είναι αυτά στο ψυγείο?? πάλι αγόρασες???? καλααα....." :?
αυτό το καλά μου μυρίζει κανούρια τσάντα :shock:

:lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιούλ 10, 2007 12:39 pm

dims έγραψε: αυτό το καλά μου μυρίζει κανούρια τσάντα

Και πάλι καλά είναι!
Η δικιά μου ξεκίνησε ήδη το παραμύθι "Μήτσε μου τα καλλυντικά αυτήν την εβδομάδα έχουν έξτρα έκπτωση 70% εκτός του αρχικού 50%" - πως τα καταφέρνουν αυτοί οι άνθρωποι και τους πιάνουν τον κ....ο οι γυναίκες μας δεν μπορώ να το καταλάβω, μά τέλος πάντων έμποροι είναι αυτοί ή ....
- Να πας κορίτσι μου -ο large ο τύπος, η αφεντομουτσουνάρα μου (προγραμματίζοντας το ταξίδι της μεθεπόμενης εβδομάδας).
Την ώρα που αυτή θα γυρίζει σε κάποιο μουσείο, ο "παλιός" θα επισκεφθεί τον Gimeno και το Καμπ Νου.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Ιούλ 10, 2007 1:41 pm

[offtopic]
Εγώ που αυτά με τα καλλυντικά, τις τσάντες, τα μπιχλιμπίδια και τις εκπτώσεις τα ακούω ήδη - παρόλο που δεν είμαι ούτε καν αραββωνιασμένος - να ανησυχώ "γιατρέ" μου;?
[/offtopic]

:lol: :lol: :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 10, 2007 1:53 pm

El Fumador έγραψε:Ερώτηση για σας που παραγγείλατε από Γεστο

Πόσο τελικά χρεώνει για μεταφορικά για Ελλάδα και πώς τα στέλνει? swisspost ή courier?

Έχει δοκιμάσει κανείς τα Hoyo No1 που εχει απο το 2000 (την κούτα, όχι τα 3αρια)?

Thanks...

Εχω πάρει τρεις φορές Cabinet Hoyo No 1. 23 στα 25 ηταν καλά από άποψη τραβήγματος και καύσης. τα άλλα δύο θέλαν υποβοήθηση.
Τη γεύση δεν ξέρω να την περιγράφω με αναφορές σε καφέ, γη, φουντουκια, βερίκοκα κλπ., όμως μου αρέσουν αυτά τα ελαφριά έως μέτρια πουρα και θα παραγγέλνω κάθε μήνα μέχρι να του τελειώσουν.Μετά θα παίρνω μάλλον τα magnum 46 που τα έχει επίσης σε προσφορά.
Μπορείς να δοκιμάσεις και τα Black Prince σε απίστευτη τιμή αλλά και για συλλεκτικούς λόγους μιά και ανήκουν ήδη στα dicontinued.

Σχετικά με την αποστολή ο dims απάντησε πλήρως.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιούλ 10, 2007 2:57 pm

Κουκουτσολίδης Δημήτρης έγραψε:
dims έγραψε: αυτό το καλά μου μυρίζει κανούρια τσάντα

Και πάλι καλά είναι!
Η δικιά μου ξεκίνησε ήδη το παραμύθι "Μήτσε μου τα καλλυντικά αυτήν την εβδομάδα έχουν έξτρα έκπτωση 70% εκτός του αρχικού 50%" - πως τα καταφέρνουν αυτοί οι άνθρωποι και τους πιάνουν τον κ....ο οι γυναίκες μας δεν μπορώ να το καταλάβω, μά τέλος πάντων έμποροι είναι αυτοί ή ....
- Να πας κορίτσι μου -ο large ο τύπος, η αφεντομουτσουνάρα μου (προγραμματίζοντας το ταξίδι της μεθεπόμενης εβδομάδας).
Την ώρα που αυτή θα γυρίζει σε κάποιο μουσείο, ο "παλιός" θα επισκεφθεί τον Gimeno και το Καμπ Νου.

Αρχηγέ Κουκ τελευταία - μιας και ο manager είχε ένα απρόσμενο εβδομαδιαίο ρεπό και έτυχε ακριβώς αυτήν την εβδομάδα να παραλάβω τρεις παραγγελίες, τις οποίες βέβαια παρέλαβε η καλή μου - εφάρμοσα το τρικ των εκπτώσεων. ''Τι είναι πάλι αυτά? Τρεις-τρεις τις παίρνεις τώρα τις κούτες?'' κλπ κλπ ''Α! που να στα λέω καλό μου. Αυτόν τον καιρό έχουν κάτι εκπτώσεις που είναι αδύνατον να μην τις εκμεταλλευτώ. Είναι τόσο καλές οι τιμές τους που ουσιαστικά οικονομία κάνω αφού τα αγοράζω κάτω του κόστους''. :lol:
Σε σχετικές συζητήσεις που τυχαίνει να είναι παρούσα, στο ερώτημα πόσο κοστίζουν τα πούρα που έχω στο σπίτι (φαντάζεσαι τώρα κουκ, έτσι δεν είναι?) η απάντηση είναι: τίποτα μωρέ σε εκπτώσεις τα έχω πάρει, τίποτα το φοβερό. Όχι βέβαια πως την πείθω αλλά έχουν πολύ πλάκα οι αντιδράσεις και οι δικές της αλλά και οι δικές μου. :D :D

Το ζήτημα είναι να κάνουμε το χόμπυ μας όχι εις βάρος των άλλων ή προκαλώντας ελλείψεις σε κοινά πράγματα. Αν όλοι στην οικογένεια έχουν αυτά που θέλουν τότε όλα αυτά τα παιχνιδάκια με τους managers είναι διασκεδαστικά. Το πρόβλημα αναδύει όταν κάνεις κάτι την στιγμή που δεν είσαι σε θέση να το κάνεις και την πληρώνουν οι άλλοι.
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιούλ 10, 2007 5:33 pm

Επειδη δεν εχω καπνισει μεχρι τωρα Hoyo No 1 απο το 2000 (7 χρονια ειναι μια καλη παλαιωση γενικοτερα) αλλα εχω διαβασει οτι το συγκεκριμενο πουρο ειναι καλυτερο οταν ειναι σχετικα νεο, μεχρι 3 χρονια. Τι λενε οι γευστηκες σας εμπειριες πανω στο συγκεκριμενο;
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιούλ 10, 2007 7:59 pm

Νίκος έγραψε:Τη γεύση δεν ξέρω να την περιγράφω με αναφορές σε καφέ, γη, φουντουκια, βερίκοκα κλπ., όμως μου αρέσουν ...

Ούφφφ, επιτέλους τι ανακούφιση!Νομιζα πως είχα κάποια γευστική αναπηρία που δεν καταλάβαινα ολα τα παραπάνω,αλλά να που υπάρχουν κι αλλοι.

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες