NON-CUBAN WEBSITES

GTRM

NON-CUBAN WEBSITES

Δημοσίευσηαπό GTRM » Πέμ Ιουν 19, 2008 9:53 pm

Καλησπέρα σε όλους!!!

Σας είναι εύκολο να μου αναφέρεται κάποιους εμπόρους από το εξωτερικό να προμηθευτώ non-cuban?
Ξέρω ότι κάπου είχαν αναφερθεί στο παρελθόν αλλα δεν τους βρίσκω.
Ένας φίλος θέλει να πέρει κάποια PARTAGAS ROBUSTOS MADURO από Δομίνικο.Γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικό με τα προαναφερθέντα πούρα?

Ευχαριστώ!!!![/img]
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Πέμ Ιουν 19, 2008 10:22 pm

GTRM το θεμα εχει αναφερθει σε διαφορα threads εδω μεσα αλλα αν θες να ξεκινησεις απο καπου, μια καλη αρχη ειναι εδω:
Αγορές πούρων (εκτος Habanos) από το Διαδίκτυο > http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=681&highlight=

Εχει καποια καλα καταστηματα. Θελει λιγο ψαξιμο.
Χαιρετω!
“Those who smoke Cohibas never die of cancer, but those who donʼt smoke them, die of envy”
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Ιουν 19, 2008 11:05 pm

Αρκετα καλη ποικιλια σε NC εχει το τσεκαρισμενο και ασφαλες γερμανικο http://www.cigarworld.de

Ριξε μια ματια και θα βρεις αρκετες επιλογες να δοκιμασεις.
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
British Exile

Re: NON-CUBAN WEBSITES

Δημοσίευσηαπό British Exile » Παρ Ιουν 20, 2008 11:16 am

GTRM έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!!!

Σας είναι εύκολο να μου αναφέρεται κάποιους εμπόρους από το εξωτερικό να προμηθευτώ non-cuban?
Ξέρω ότι κάπου είχαν αναφερθεί στο παρελθόν αλλα δεν τους βρίσκω.
Ένας φίλος θέλει να πέρει κάποια PARTAGAS ROBUSTOS MADURO από Δομίνικο.Γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικό με τα προαναφερθέντα πούρα?

Ευχαριστώ!!!![/img]

The US have traditionally commanded the bulk of non-havanas, primarily due to the cuban embargo (they have to smoke something!) as well as the sheer quantum of smokers. They are the largest importer of dominicans. As a result, the majority of the "large" non-havana websites tend to be US sites.

This comes with a number of both advantages and disadvantages:

On the plus side, the variety is enormous and there is no (non-havana) cigar that you could not possibly find. Quality is exceptional, given that a lot of these websites have overstocked and there are currently millions of cigars maturing beautifully in their warehouses. Also, fakes are virtually unknown in the US, particularly as a result of strict oversight and heavy retail regulation.

On the minus side, yanks tend to deal within the US - a lot of them specifically state they don't ship overseas. Equally, personal email exchanges tend to be rare, merely due to the heavy volume of communications as a result of the number of customers.

Residing outside the US, my experience has been fairly good with http://www.phatash.com as weel as http://www.elfumador.com/. You are also welcome to a comprehensive list of pretty much everyone in the US as well as a few cuban sites in http://www.cigargroup.com/weblist/ret.htm. Please note that this list is hardly updated in any meaningful frequency, so some of these sites may be down.

Happy to recommend some specific non-havana smokes as well, if you wish. I switched almost entirely to dominicans in 1999-2002. Back to havanas for a while now, but back then both construction and consistency were appalling.

best regards
"It has been my experience that folks who have no vices have very few virtues..." Abraham Lincoln
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Παρ Ιουν 20, 2008 2:35 pm

Το ξέρω ότι είχαν αναφερθεί κάποιοι έμποροι για non-cuban και μάλιστα τώρα τελευταία αλλα δυστυχώς ενώ έψαξα τις τελευταίες σελίδες του θέματος με τις αγορές μέσω internet δεν τις βρήκα.
Θα ψάξω λίγο καλύτερα.
Πάντως στα γνωστά μαγαζιά που έψαξα (don ciggaro & γερμανικό cigarworld) δεν τα βρήκα τα maduro partagas.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Thanks British exile for all the information you provide me.
I 'll search on the webpages you recommended.
I hope shippings are not too high.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιουν 20, 2008 2:42 pm

Αν εννοείς τα δομ. Partagas Black Label, ισως είσαι τυχερός.
Εψαχνα κάτι άλλο και βρήκα αυτό το site, που στέλνει, λέει, και διεθνώς με USPS:

http://www.cigarboxinc.com/Paratagas/P-Boxed2.html
British Exile

Δημοσίευσηαπό British Exile » Παρ Ιουν 20, 2008 3:33 pm

GTRM έγραψε:Το ξέρω ότι είχαν αναφερθεί κάποιοι έμποροι για non-cuban και μάλιστα τώρα τελευταία αλλα δυστυχώς ενώ έψαξα τις τελευταίες σελίδες του θέματος με τις αγορές μέσω internet δεν τις βρήκα.
Θα ψάξω λίγο καλύτερα.
Πάντως στα γνωστά μαγαζιά που έψαξα (don ciggaro & γερμανικό cigarworld) δεν τα βρήκα τα maduro partagas.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Thanks British exile for all the information you provide me.
I 'll search on the webpages you recommended.
I hope shippings are not too high.

Apologies, something was wrong with the link - pls try again:

http://www.cigargroup.com/weblist/ret.htm

best regards
"It has been my experience that folks who have no vices have very few virtues..." Abraham Lincoln
left

Δημοσίευσηαπό left » Παρ Ιουν 20, 2008 9:54 pm

Μακάρι να ήταν αξιόπιστα σίγουρα όλα τα παραπάνω.Εχετε αγοράσει???Εγω απο τα παραπάνω μόνο απο τους γερμανους εχω παρει.Άψογοι!!!!!Billwine εσυ που είσαι των non cubans απο πού αγοράζεις????Εγω απο τους γερμανους και απο τον Author
GTRM

Δημοσίευσηαπό GTRM » Σάβ Ιουν 21, 2008 5:02 pm

Το κακό με τους έμπορους που έχουν έδρα στην Αμερική είναι ότι τις περισσότερες φορές ζητούν πολλά χρήματα για μεταφορικά.
Ακόμα και όσοι γράφουν για free shipping για παραγγελίες πάνω από 100$ στα e-mails που τους στέλνω λέγοντάς τους για παραγγελία από Ελλάδα μου αναφέρουν για παράδειγμα τα εξής:

INTERNATIONAL SHIPPING ORDERS Please follow these guidelines for orders outside of the United States:
1. PREMIUM cigar orders must exceed $750 (US)
2. MACHINE MADE cigars are NOT available (Phillies, Dutch Masters, HavATampa, Antonio y Cleopatra, etc.).
3. Payment must be made by wire transfer from bank to bank. (There is an additional fee of $35 for all wire transfers)
4. Customs duties, taxes and levies shall be paid by the receiver. We will not issue refunds for any goods that have beenrefused due to customs costs or delays. We require an email testifying that you will be responsible for all customs duties,taxes and levies imposed by the country of importation.
5. We guarantee that our products arrive in good condition. If items are damaged or in poor condition, we will make claimson merchandise provided they are unused and all items and packing material is intact for delivery inspection. All claimsmust be made to us by email or phone. If you have read and agree to these guidelines, please send a confirmation email, including an agreement to pay customscosts. We will collect the items for your order and email you the shipping costs and bank transfer information.

Δυστυχώς τα partagas black label δεν τα έχω βρει σε Ευρωπαικό site.
Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν το είχα ψάξει ποτέ γιατί τα μόνα non-cubans που έχω δοκιμάσει (TKO MADURO & HOYA DE NICARAGUA ANTANO ROBUSTO) τα πήρα από τον author και δεν με ξετρέλαναν.
Απλώς ένα φιλαράκι με ρώτησε και μπήκα σε αυτή την διαδικασία να ψάξω...
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Κυρ Ιουν 22, 2008 10:40 am

Καλημέρα. Από ότι γνωρίζω τα πούρα που γίνονται στον Δομίνικο και έχουν Κουβανέζικες φίρμες απαγορεύεται αυστηρά η πώληση τους στην Ευρώπη γιατί σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το ενδεχόμενο της παραπλάνησης. Το ίδιο ισχύει και για την Champagne που σε όλη την Ευρώπη η αναγραφή της λέξης επιτρέπετε μόνο αν παράγετε στην ομόνυμη περιοχή της Γαλλίας και γίνετε με έναν συγκεκριμένο τρόπο. Αντίθετα στις Η.Π.Α. οι αφρώδεις οίνοι που γίνονται με την μέθοδο της Καμπανίας μπορούν να φέρουν την ένδειξη Champagne αλλά απαγορεύεται δια ροπάλου η εισαγωγή τους στην Ευρώπη που η νομοθεσία προστατεύει τους Γάλλους.
Σχετικά με τα non Cubans πούρα τα ψωνίζω από τα ταξίδια που κατά καιρούς κάνω μέσω φίλων που επίσης ταξιδεύουν ή από το zigarren-bugge.den
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού
Billwine
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Billwine » Κυρ Ιουν 22, 2008 11:00 am

Από την ομώνυμη περιοχή ήθελα να πω...
Οινικά ταξίδια σε μπλε φόντο καπνού

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες