Humidordiscount.com μακριάααααα

Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Humidordiscount.com μακριάααααα

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Σεπ 23, 2008 11:48 am

Έχω παραγγείλει ένα humidor από το εν λόγω site με ημ/νία παραγγελίας 07/09/2008.Ακόμα έρχεται!

Οι κύριοι αφού πρώτα επικαλέστηκαν πρόβλημα στην αποθήκη λόγω μετακόμισης στην συνέχεια ισχυρίστηκαν ότι η αποστολή έχει φύγει από την περασμένη πέμπτη.Όμως αυτοί απλά συμπλήρωσαν την online φόρμα αποστολής της UPS για να δείχνει ότι "τρέχει" η αποστολή αλλά δεν έχουν αποστείλει ακόμα τίποτα.

Η UPS απάντησε σήμερα ότι ακόμα κι όταν παραλάβει από αυτούς η παραγγελία τους δείχνει ground αποστολή με παράδοση σε 5-7 μέρες!!!

Εγώ υπολογίζοντας ότι τουλάχιστον μέχρι την περασμένη εβδομάδα θα έχω humidor είχα προχωρήσει σε προμήθεια αρκετων πούρων που αυτή τη στιγμή είναι αποθηκευμένα σε σιρτάρι κρεβατοκάμαρας με 22C-56% θερμο-υγρασία.

Κατ'αρχήν θα έχω σοβαρό πρόβλημα με τα πούρα μου;
Θα επανέλθουν σε αξιοπρεπή κατάσταση;

Εν συνεχεία προειδοποιώ για το εν λόγω κατάστημα από το οποίο απέκτησα την χειρότερη online εμπειρία μου όλων των εποχών(και σας πληροφορώ έχω παραγγείλει πάμπολλα και διαφορετικών ειδών και προελεύσεων πράγματα κατά καιρούς).
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Τρί Σεπ 23, 2008 1:28 pm

Adorini παρηγγειλες ; Αν ναι τζαμπα παιδευεσαι απο τον host μας θα το ειχες στα χερια σου μεσα σε μια δυο μερες .

Μην ανυσηχεις για τα πουρα σου παντως και κυριως μην πανικοβαλεσαι .

Χρειαζεται αρκετος καιρος και σιγουρα οχι μονο λιγες μερες για να "ξεραθουν" πουρα στο 56 % υγρασια .Και μολις τα επαναφερεις στην κανονικη υγρασια συνερχονται συντομα .

Πολλοι μαλιστα αμερικανοι τα καπνιζουν γυρω στο 58-60 % και τα προτιμουν ετσι .

Για την ωρα βρες ενα μεγαλο ταπερ που να κλεινει καλα και βαλε τα εκει μεσα μαζι με ενα μικρο σφουγγαρακι με απιονισμενο νερο αν μιλαμε για singles ωστε να εχεις εναν αυτοσχεδιο υγραντηρα ...απο οσα λες καταλαβαινω οτι εχεις ηδη υγρομετρο και θερμομετρο αρα μια χαρα θα εισαι ..

Αν μαλιστα βαλεις και solution στο υγραντικο στοιχειο θα μπορεσεις να τα διατηρησεις οσο καιρο θελεις εκει μεσα .... εγω ειχα σε ταπερ και σε cooledoor 300 πουρα μεχρι να αγορασω το νεο μου humidor και ημουν μια χαρα .....

Ριξε μια ματια στην παρακατω φωτο να δεις ενας τυπος που εχει και blog για πουρα πως τα διατηρει μονιμα μεσα σε ταπερ χωρις ξυλινο υγραντηρα ...

Εικόνα

Αν εχεις κουτια τοτε απλα κλειστα σε σακουλακια που χρησιμοποιουμε στα τροφιμα για την καταψυξη σε κενο αερος για να κρατησουν την υγρασια τους οσο περισσοτερο καιρο γινεται .

Παντως ακομα και να σου ερθει ο νεος υγραντηρας θα χρειαστεις μερικες μερες για να τον " στρωσεις " πριν μπορεσεις να βαλεις μεσα τα πουρα σου .... :wink:
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Σεπ 23, 2008 1:54 pm

Domen έγραψε:Παντως ακομα και να σου ερθει ο νεος υγραντηρας θα χρειαστεις μερικες μερες για να τον " στρωσεις " πριν μπορεσεις να βαλεις μεσα τα πουρα σου .... :wink:

Mα το γνωρίζω και γι'αυτό έχω σπαστεί γιατί θεωρούσα ότι από εβδομάδα θα ξεκινούσα να δοκιμάζω τα αποκτήματά μου αν οι χρόνοι είχαν πάει καλά.Αλλά τώρα όπως φαίνεται.......

Επίσης τα μισά από αυτά είναι αεροστεγώς κλεισμένα από την αποστολή και δεν τα έχω ανοίξει.

Όσο για τον host μας ,ήμουν από εκεί την περασμένη εβδομάδα και πήρα ένα υγραντηράκι δώρο για έναν καλό φίλο μήπως τον ψήσω να ακολουθήσει καθώς και μερικά non-cubans(μόνο τα plasencia toro organica με ενθουσίασαν για να είμαι ειλικρινής).Αλλά το chianti medium που παρήγγειλα δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο γι'αυτό κατέφυγα στο άνωθι κατάστημα που είχα διαβάσει και καλά λόγια.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Σεπ 24, 2008 9:56 pm

Και το αστείο συνεχίζεται....

Αφού τα ακούσανε για τα καλά κάνανε αποστολή μιας ημέρας και μου το παραδόσανε σήμερα.Το ανοίγω και τι να δώ;Έλειπε το υγρόμετρο....

Germans my ass!!
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Τετ Σεπ 24, 2008 10:51 pm

maltakias έγραψε:Και το αστείο συνεχίζεται....

Αφού τα ακούσανε για τα καλά κάνανε αποστολή μιας ημέρας και μου το παραδόσανε σήμερα.Το ανοίγω και τι να δώ;Έλειπε το υγρόμετρο....

Germans my ass!!

Εκπλήσσομαι, διότι στο παρελθόν, πριν ο author φέρει stock, είχα κάνει πάνω από 5 παραγγελίες και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Σεπ 25, 2008 8:51 am

Προφανώς δεν έχω κανένα κέρδος στο να τους κράξω δημόσια,ούτε λέω ότι εσύ είπες κάτι τέτοιο για να μην παρεξηγηθώ.
Κι εγώ από εδώ είχα διαβάσει αναφορές και λόγω και της έλλειψης του συγκεκριμένου από τον author είπα να το παραγγείλω από αυτούς.

Πού να φανταστώ τι με περίμενε.Και καλά να πήγαινε μόνο η αποστολή στραβά,εδώ μου το στείλανε και μισό.

Για πείτε τώρα ρε παίδες,όσοι γνωρίζουν δηλαδή.Φαντάζομαι,στην περίπτωση που δεν μου το στείλουν συμπληρωματικά,ότι ταιριάζει το adorini deluxe hygrometer που έχει ο author στο humidor μου έτσι;
Κοινά δεν είναι τα μεγέθη;
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Σεπ 25, 2008 9:38 am

Το ενσωματωμενο δεν σου εστειλαν ;

Αν ειναι δυνατον ....

:shock:

ΥΓ.Επι την ευκαιρια συγχαιρω τον host για τους νεους του υγραντηρες , ειδικα ο cherry grande ειναι πολυ ομορφος :lol:

Οποιος θελει να τον δει γεματο ας κλικαρει την υπογραφη μου .
Τελευταία επεξεργασία από Domen σε Πέμ Σεπ 25, 2008 10:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Σεπ 25, 2008 9:56 am

[quote="Domen"]Το ενσωματωμενο δεν σου εστειλαν ;

Αν ειναι δυνατον ....

:shock:
quote]

Έτσι ακριβώς.Και τώρα έχω έναν πανέμορφο υγραντήρα μα μια πανέμορφη τρύπα στη μέση!!

Έχω βάλει το ηλεκτρονικό πίσω από την τρύπα για να βλέπω τι γίνεται τώρα που τον σετάρω :lol:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 25, 2008 3:08 pm

maltakias έγραψε:....Φαντάζομαι,στην περίπτωση που δεν μου το στείλουν συμπληρωματικά,ότι ταιριάζει το adorini deluxe hygrometer που έχει ο author στο humidor μου έτσι;
Κοινά δεν είναι τα μεγέθη;

Κατ΄αρχήν θα εκφράσω κι εγώ την έκπληξή μου για το κακό σέρβις του καταστήματος στην δική σου περίπτωση.
Πιστεύω πως είναι εξαίρεση, και όταν πάει κάτι στραβά, πάνε όλα στραβά, τόπαν κι οι αρχαίοι, τόπε μετά κι ο Μερφι.

Το υγρασιόμετρο δεν θα είχε νόημα να το βγάλουνε, μια και η αξία του είναι μηδαμινή σε χρήμα και σε χρήση. Ξεχάστηκε προφανώς από το εργοστάσιο κι άντε να σου βρουν άλλο σαν ανταλλακτικό.
Μάλλον θα πρέπει να σου τον αλλάξουν ολόκληρο...

Τέλος, και έρχομαι στην ερώτησή σου, δεν ταιριάζει αυτό που αναφέρεις,γιατί απλούστατα έχει μεγαλύτερη διάμετρο.
Θα πρέπει να μεγαλώσεις το άνοιγμα, με το κατάλληλο ποτηροτρύπανο, για να χωρέσει το de luxe. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος, αν χωράει στο ύψος του συρταριού ή αν εμποδίζει και ο πάτος του συρταριού.

Επειδή τυγχάνει να έχω και τέτοιον υγραντήρα, από τον ίδιο προμηθευτή και σαφώς πριν τον φέρει o author, αλλά και το de luxe υγρασιόμετρο, θα το κοιτάξω, όταν πάω σπίτι, να δω αν γίνεται από άποψη διαστάσεων και θα σου πω.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Σεπ 25, 2008 3:11 pm

Όχι ρε γ.....το,μη μου λές τέτοια.
Κι έχω κάτσει να τον σετάρω,έχω κολλήσει μέσα τα υγραντικά,πωπω με πέθανες τώρα.
Αν και δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί το deluxe υγρασιόμετρο(ή και το απλό) της adorini να μην ταιριάζει στον deluxe υγραντήρα της adorini.Δηλαδή η adorini για κάθε υγραντήρα της βγάζει άλλο μέγεθος υγρασιόμετρο,θεωρώ ότι είναι πολυέξοδο και άσκοπο αν κάνει κάτι τέτοιο.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Σεπ 25, 2008 3:24 pm

Μάλιστα... deluxe.
Κοίταξα στην ιστοσελίδα του. Στη φωτογραφία του υγραντήρα έχει αυτόν, που έχω κι εγώ από παλιά, με μικρό αναλογικό υγρασιόμετρο διακοσμητικού χαρακτήρα.

Στην περιγραφή όμως διάβασα οτι έχει υγρασιόμετρο ακριβείας και στο thumbnail δίπλα δείχνει το υγρασιόμετρο Adorini de luxe, που σημαίνει οτι έχουν μεγαλώσει το άνοιγμα και το έχουν χωρέσει. Αυτό έχει διαμέτρημα 6,5 cm, οπότε κοιτάς τι έχει ο υγραντήρας σου. Προσοχή, μην τρομάξεις, 6,5 εννοούν συνολικό μαζί με το στεφάνι, οπότε εσύ υπολογίζεις γύρω στα 5-5,5cm.

Το δεύτερο συμπέρασμα, και κυριώτερο, είναι, οτι μπορείς να επιμείνεις να σου στείλουν το υγρασιόμετρο, γιατί αυτό το έχουν, μιάς και το πουλούν και μόνο του.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Πέμ Σεπ 25, 2008 4:38 pm

Ασφαλώς και θα επιμείνω.Απ'την άλλη αν δεν βγάλω άκρη μαζί τους,γιατί δεν πρόκειται να το στέλνω όλο πίσω αν μπορώ τελικά να κάνω τη δουλειά μου εδώ,απλώς θα κλάψω μερικά ευρώ,θα ήθελα να ξέρω αν αυτό που έχει το humidor είναι ίδιο με αυτό που δείχνει ως μόνο του πωλούμενο εξάρτημα και είναι ίδιο με αυτό που πουλάει το cigarworld.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός...
Author
Γενικός επόπτης

Δημοσίευσηαπό Author » Πέμ Σεπ 25, 2008 5:42 pm

Αγαπητέ φίλε maltakia , δυστυχώς το υγρόμετρο του Adorini που πουλιέται ξεχωριστά είναι σαφώς μεγαλύτερο και δεν κάνει για το Chianti medium.
Πάντως ο Adorini ( ή Humidordiscount - ασφαλώς μιλάμε για την ίδια εταιρία ) έχει 'παραξενέψει' τώρα τελευταία.
Από τη μία αύξησε τις τιμές του κατά 40 % -50 % , αλλά και δεν ανταποκρίνεται σωστά σαν επαγγελματίας .
Προσωπικά αναγκάζομαι να διακόψω την συνεργασία μετά από 2,5΄ χρόνια...
Αυτό που θα μου λείψει περισσότερο είναι το ψηφιακό υγρόμετρο , το οποίο είναι το καλλίτερο money for value της αγοράς ...
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Πέμ Σεπ 25, 2008 6:05 pm

Author έγραψε:Αυτό που θα μου λείψει περισσότερο είναι το ψηφιακό υγρόμετρο , το οποίο είναι το καλλίτερο money for value της αγοράς ...

Γεία σου Λεωνίδα,
το υγρόμετρο που έχω στο link είναι ολόιδιο με το Adorini με σχεδόν ίδια τιμή τσέκαρε το.
http://www.humidor-import.de/digital-hy ... 228db9fc21

PS
διόρθωσε please το όνομα μου από Παναγώτης σε Παναγιώτης.
Βαρέθηκα να το βλέπω λάθος
BTW ο υγραντήρας είναι τέλειος και δουλεύει ΡΟΛΟΪ
THANKS
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....

Επιστροφή σε “Περί αγορών ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης