Cabinet και αποθηκευση

DimitrisF

Cabinet και αποθηκευση

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Φεβ 25, 2009 5:20 pm

Προς το παρόν ένα κάμπινετ που έχω το έχω μέσα στο σπίτι σε σημείο με 17-24 βαθμούς. Όταν ζεσταίνει μπορώ να το κατεβάσω υπόγειο με θερμοκρασίες 15-24 (ανοιξη-καλοκαίρι).

Το πρόβλημα είναι πως για το 2ο κάμπινετ δεν έχω άλλο χώρο σε κάποιο δωμάτιο και έτσι έλεγα να το βάλω απευθέιας στο υπόγειο.
Οι θερμοκρασίες εκεί είναι (όλη τη σεζόν) απο 9,5 Κελσίου ώς 24(σπάνια πάει τόσο)

Μπορώ λέτε να αποθηκεύω τα πούρα μου στο υπόγειο με τέτοιες διακυμάνσεις όλη τη χρονία? Ή θα καταστρέψω τα πάντα? (έχω ξεμείνει απο αποθηκευτικό χώρο και δεν μπορώ να κάνω αγορές)

Ευχαριστώ
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Φεβ 26, 2009 9:34 am

Υπόψιν ότι γνωρίζω ότι τα πούρα δεν ωριμάζουν με ίδιους ρυθμούς σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι η μεταβολή κατά τη διάρκεια του χρόνου απο 10-24 ας πούμε, που είναι αξιόλογη μεταβολή.

Το έχει κάνει κανείς?
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Πέμ Φεβ 26, 2009 11:14 am

Καλημέρα Δημήτρη, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι σου παραθέτω τα εξής:

1) Να τοποθετήσεις ένα μικρό inverter ή μικρό θερμαντικό σώμα, οι 24 βαθμοί είναι στο όριο και δεν είναι απόλυτα καταστροφικοί, αλλά οι 9,5 βαθμοί το χειμώνα είναι πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία..

2)Εάν είναι μικρή η αποθήκη βάλε μέσα τον καταψύκτη που εκλύει θερμότητα λόγω της λειτουργίας... αλλά αυτό μάλλον είναι και πατάτα γιατί αποκλείεται να σου αυξήσει τη θερμοκρασία 9-10 βαθμούς

και

3)Σκέπασε το cabinet με μια κουβέρτα και τις πολύ κρύες νύχτες του χειμώνα δώσε και κανένα τσαγάκι... :D

Πέραν της πλάκας η λύση 3 νομίζω είναι η καλύτερη.. :shock:
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Φεβ 26, 2009 12:09 pm

Βρήκα κάποια άρθρα ακόμα και για μεγάλες συλλογές που διατηρούνται σε μικρότερες θερμοκρασίες απο 10 Κελσίου.

Η διακύμανση είναι που με φοβίζει αλλά μάλλον καλύτερα 10-24 παρά 20-30.

(παρεπιπτόντως είναι μεγάλο το υπόγειο για θέρμανση και δεν θέλω και για οικονομικούς λόγους.)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Φεβ 26, 2009 12:21 pm

το προβλημα με τη χαμηλη θερμοκρασια δεν ειναι η θερμοκρασια καθαυτη, αλλα το γεγονος οτι σε χαμηλες θερμοκρασιες ειναι πολυ δυσκολο να εχεις υψηλη υγρασια. για αυτο αλλωστε δεν βαζουμε τα πουρα στο ψυγειο...
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Πέμ Φεβ 26, 2009 7:45 pm

Νομίζω πως ο τρόπος με τον οποίο ψύχει το ψυγείο είναι εντελώς διαφορετικός από την φύση.
Αν εννοείς αυτα τα RH κτλ , από οτι έχω διαβάσει είναι άσχετα εντελώς με το 70% που πρέπει να επιτευχθεί.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Μαρ 03, 2009 6:23 pm

το έβαλα στο κρύο για τώρα υπόγειο (12 κελσίου) και τον σεττάρω κάποιες μέρες τώρα..
Η υγρασία όντως μου έχει βγάλει την πίστη.
4 φορές τον έχω περάσει με σφουγγαράκι και απιονισμένο (γιατί με φουλ υγραντικά δεν ανέβαινε καθόλου)
και σιγά σιγά θα αρχίσω να βάζω και humi beads.
Σιγά σιγά κάτι γίνεται, έχω και ένα oasis αν δω οτι μόνο με beads δεν γίνεται δουλειά.
Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τρί Μαρ 03, 2009 7:50 pm

Παιδιά εγω εδώ και τόσες μέρες με τα κρύο βλέπω τιμές
θερμοκρασίας-υγρασίας: 17'C - 68% Rh

Είναι ΟΚ? Δρ. Hernesto που είσαι?
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μαρ 03, 2009 7:59 pm

Όχι ακόμα doctor... Υπομονή δύο χρόνια ακόμα! :lol: :lol: :lol:

Μη μου αγχώνεσαι σύντροφε εν Σιδηρά Παρθένω, Powerslave! Στους 20'C η υγρασία σου θα είναι 70%. Καλύπτεσαι από αυτό;? :wink:
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Μαρ 03, 2009 8:26 pm

hernesto έγραψε:Όχι ακόμα doctor... Υπομονή δύο χρόνια ακόμα! :lol: :lol: :lol:

Μη μου αγχώνεσαι σύντροφε εν Σιδηρά Παρθένω, Powerslave! Στους 20'C η υγρασία σου θα είναι 70%. Καλύπτεσαι από αυτό;? :wink:

Προσωπικά διάβασα άρθρα που λένε ότι πρέπει να έχουμε το 65-73% υγρασία ανεξαρτήτως θερμοκρασίας για τη σωστή φύλαξη πούρων.
Αν δηλαδή κοιτάμε το Relative Humidity τότε παμε εντελώς λάθος.

Όπως και τα υγρασιόμετρα ανεξαρτήτως θερμοκρασίας σε συνθήκες ίδιας υγρασίας θα πρέπει μετρήσουν το ίδιο σωστα?
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τρί Μαρ 03, 2009 9:43 pm

Υπάρχει ένα τεράστιο θέμα που ανοίγει κάθε καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος και μπορείς να παιδευτείς αν θες εδώ:

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=868&postdays=0&postorder=asc&start=0

Η λύση είναι αυτή που σε λίγες μέρες ελπίζω να καταφέρω να εκθέσω με κάποιες φωτογραφίες και μεταφράζεται σε διατήρηση της θερμοκρασίας περιβάλλοντος χώρου υγραντήρα σταθερή και ελεγχόμενη και σταθερή υγρασία στο εσωτερικό του υγραντήρα με τον κλασικό τρόπο.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

Άβαταρ μέλους
Powerslave

Δημοσίευσηαπό Powerslave » Τετ Μαρ 04, 2009 1:17 am

Ούφ 'ντάξει...
Βεβαίως στους 20 έχω παρατηρήσει 73% RH αλλα δεν μας χαλά αυτό...
Δρ. Hernesto είσαι ο μάγος γιατρός της παρέας! ΤΕΛΟΣ!
Αν ο Σάρουμαν είχε τον Μάκη για βοηθό, θα είχε βρει τον Φρόντο σε μία ώρα...
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τετ Μαρ 04, 2009 2:05 am

εγω πλεον εχω γινει οπαδος της σχολης 65%. Αγγλια, τι να κανουμε... εδω ολοι οι γνωστοι εμποροι διατηρουν τα πουρα στο 18C/65%. Και κατα την γνωμη μου εχουν δικιο, τα πουρα καινε καλυτερα, δεν εχουν οξυτητα και βαρια γευση, και γενικα οι γευσεις ειναι πιο διακριτες. Εχω βαλει τα ιδια πουρα απο το ιδιο κουτι σε 2 υγραντηρες, ενας στο 70% και ο αλλος στο 65%, και τα 65% ειναι αρκετα κλικ καλυτερα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τετ Μαρ 04, 2009 10:36 am

Παναγιώτη το έχω διαβάσει το θέμα , αυτό μας έλειπε, απλά λέω ότι η αυξομείωση της υγρασίας RH ανάλογα με τη θερμοκρασία είναι μύθος και αιτία να καταστραφούν τα πούρα και να γίνουν σφουγγαράκια.
ΠΑΝΤΑ η υγρασία στα σωστά επίπεδα.

Όσο για τη σωστή υγρασία εκέι στο 67%-68% είμαι ευτυχισμένος. Η μέση λύση πάντα καλύτερη των άκρων :P
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Τετ Μαρ 04, 2009 7:03 pm

Οι ομαλές αυξομειώσεις της θερμοκρασίας προκαλούν και μεταβολή στο Relative Humidity το οποίο διαβάζουμε στα υγρασιόμετρά μας... Τώρα το να σκάσουν τα wrapper των πούρων στα πόδια τους είναι κάτι που πραγματικά απαιτεί τραγικά υψηλές υγρασίες και τρομακτικές μεταβολές της θερμοκρασίας.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος για εμένα στο θέμα humidity-temperature-cigar δεν είναι τίποτε άλλο από το καταστροφικό και αδηφάγο bug! Γι'αυτό και προσπαθώ πλέον να κρατώ σταθερή θερμοκρασία περιβάλλοντος χώρου - βάζοντας τους υγραντήρες μου μέσα σε wine cooler - και ελέγχοντας ανά 10-15 μέρες την υγρασία.

Φωτογραφίες θα post-άρω μόλις προλάβω!

Keep puffing boys and girls!..

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης