ανοιχτα η κλειστα?

Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

ανοιχτα η κλειστα?

Δημοσίευσηαπό amazonios » Πέμ Μαρ 19, 2009 10:22 pm

Με το που ξεκινησα να καπνιζω πουρα εδω και 2 μηνες πηρα εναν υγραντηρα για 50 πουρα,σε δυο εβδομαδες δεν αντεξα παρελαβα τον καινουργιο μου υγραντηρα για 3000 πουρα :lol: :lol: :lol: :lol: η ερωτηση μου ειναι, εχω 3 κουτια sublimes που σκοπευω να τα καπνισω σε κανα 2-3 χρονια ,να τα εχω ανοιχτα τα κουτια μεσα στον υγραντηρα η κλειστα?
J.Ad

Re: ανοιχτα η κλειστα?

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Μαρ 20, 2009 8:21 am

amazonios έγραψε:Με το που ξεκινησα να καπνιζω πουρα εδω και 2 μηνες πηρα εναν υγραντηρα για 50 πουρα,σε δυο εβδομαδες δεν αντεξα παρελαβα τον καινουργιο μου υγραντηρα για 3000 πουρα :lol: :lol: :lol: :lol: η ερωτηση μου ειναι, εχω 3 κουτια sublimes που σκοπευω να τα καπνισω σε κανα 2-3 χρονια ,να τα εχω ανοιχτα τα κουτια μεσα στον υγραντηρα η κλειστα?

κλειστά
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Παρ Μαρ 20, 2009 9:26 am

Να εισαι καλα Κωστα για την απαντηση σου
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μαρ 20, 2009 11:26 am

Κώστα εξηγείς την απάντησή σου σε παρακαλώ;

Αν τα πούρα δεν πρόκειται να μεταπωληθούν και άρα δεν χρειάζεται/πρέπει να χαλάσουν οι ταινίες, τότε το καταλαβαίνω.
Αν όμως πρόκειται για παλαίωση-οπως υποψιάζομαι ότι θέλει να κάνει ο amazonios- τότε γιατί του προτείνεις κλειστά κουτιά;
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Μαρ 20, 2009 1:16 pm

Leonidas έγραψε:Κώστα εξηγείς την απάντησή σου σε παρακαλώ;

Αν τα πούρα δεν πρόκειται να μεταπωληθούν και άρα δεν χρειάζεται/πρέπει να χαλάσουν οι ταινίες, τότε το καταλαβαίνω.
Αν όμως πρόκειται για παλαίωση-οπως υποψιάζομαι ότι θέλει να κάνει ο amazonios- τότε γιατί του προτείνεις κλειστά κουτιά;

Να δώσω την ίδια απάντηση με αυτή που θα έδινα εάν μου ζητόυσες να εξηγήσω την αρχική απάντησή μου, σε περίπτωση που απαντούσα ανοιχτά; :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μαρ 20, 2009 1:57 pm

Δηλαδή;
Με συγχωρείς αλλά δεν καταλαβαίνω. Ανοιχτά-κλειστά το ίδιο είναι;
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Μαρ 20, 2009 2:15 pm

Τα ανοιγεις τα τσεκαρεις αν ειναι οκ αλλα τα αφηνεις στα κουτια τους .. εκει θα ωριμασουν καλυτερα αφου θα τα αφησεις 2-3 χρονια .

Εγω τα κλεινω αλλα τα αφηνω ελαχιστα ανοιχτα ....
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μαρ 20, 2009 2:27 pm

Domen
Ειδικά τα Sublimes MC είναι σφιχτά σφιχτά στο κουτί τους. Γιαυτό και παραξενεύτηκα με τη γνώμη του Κώστα.

Επειδή αυτό το πούρο το βρίσκω πραγματικά εξαιρετικό και μάζεψα μια κάβα, έχω βγάλει ένα από όλα τα κουτιά και τα υπόλοιπα πούρα φούσκωσαν πολύ γρήγορα.

Γνώμη μου είναι ανοιχτά κουτιά για να κυκλοφορεί φρέσκος αέρας.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Παρ Μαρ 20, 2009 3:05 pm

Ναι αλλα για τρια χρονια ανοιχτα κουτια ;

Δεν ειναι καλυτερα να μεινουν κλειστα και σκοτεινα ;

Να ελεγε θα το καπνισει σε 2-3 μηνες να το καταλαβω ....
---------------------

Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."

- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Μαρ 20, 2009 3:07 pm

Τα συγκεκριμένα τα άφησα δύο εβδομάδες ανοιχτά και μετά, τα κεφάλια μέσα.
Δεν έκρινα ότι έπρεπε να βγάλω κάποιο για να είναι τα υπόλοιπα εννιά πιο άνετα, ενώ το έχω κάνει σε άλλα κουτιά.
Εάν όμως είναι πολύ σφιχτά, συμφωνώ με τον Λεωνίδα. Ταυτίζομαι και με Domen
J.Ad

Δημοσίευσηαπό J.Ad » Παρ Μαρ 20, 2009 3:16 pm

αν τα αφήσουμε τελειώς ανοιχτα, και η πόρτα του cabinet έχει τζάμι, λέτε τα πούρα να αρχίσουν να φωτοσυνθέτουν; :lol:
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Παρ Μαρ 20, 2009 3:31 pm

Ετσι κι αλλιως τα δικά μου είναι τυφλοπόντικες.
Cornelius

Δημοσίευσηαπό Cornelius » Πέμ Ιουν 24, 2010 10:15 am

Καλημέρα σε όλους! Συνηθίζω να αφήνω κάποιες κούτες σε μικρό cabinet για μακρά ξεκούραση (έναν χρόνο περίπου). Σ' αυτήν την περίπτωση τι είναι προτιμότερο; Ανοιχτές ή κλειστές; Ειδικά αν είναι slb, μήπως είναι καλύτερα να βγαίνουν τα πούρα εκτός κουτιών; Ακούω γνώμες από τους παλαιότερους και όχι μόνο... :wink:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Πέμ Ιουν 24, 2010 10:57 am

Cornelius έγραψε:Καλημέρα σε όλους! Συνηθίζω να αφήνω κάποιες κούτες σε μικρό cabinet για μακρά ξεκούραση (έναν χρόνο περίπου). Σ' αυτήν την περίπτωση τι είναι προτιμότερο; Ανοιχτές ή κλειστές; Ειδικά αν είναι slb, μήπως είναι καλύτερα να βγαίνουν τα πούρα εκτός κουτιών; Ακούω γνώμες από τους παλαιότερους και όχι μόνο... :wink:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ας το θέσουμε διαφορετικά. Κατά καιρούς βλέπουμε στο net φωτογραφίες από walk in humidors διαφόρων aficionados αλλά και εικόνες από web camera απηθηκών και καταστημάτων χονδρικής. Είδε κανένας ανοικτά κουτιά ή τα πούρα έξω από αυτά?
Δεν μιλάμε - επαναλαμβάνω - για μαγαζιά λιανικής πώλησης.
Και άντε και καλά, μπορείς να αδειάσεις δυο - τρεις κούτες στο μικρό σου cabinet, αυτοί που έχουν στην άκρη καμιά 200ριά κούτες, που θα έπρεπε να τις αδειάσουν?. Φαντάζεσαι τι χώρους θα ήθελαν για να αποθηκεύσουν ανοικτά κουτιά ή στοκ σε μορφή χύδην?
Σε τέτοια περίπτωση δεν θα έπρεπε να ανησυχούμε για τις τιμές των πούρων αλλά για το ..... ΕΤΑΚ :shock: :shock: :shock: .
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Ιουν 24, 2010 11:50 am

Καλή ερώτηση, έχει τεθεί και στο παρελθόν μάλλον στα ποδοσφαιρικά :lol:

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν κανόνες.

Μπορώ να σου πώ τι κάνω εγώ για SLB, SBN ή Dress Box ή ακόμα και μονά κοφίνια. Οταν τα αγοράσω, ανοίγω τα κουτιά, βγάζω ότι έχουν και δεν έχουν μέσα και εξετάζω ένα προς ένα τα πούρα. Μετά βάζω στον πάτο ένα φύλλο κέδρου και στρώνω τα πούρα αραιά έτσι ώστε να περισσέψουν 2 πούρα. Αφήνω το κουτί με μια χαραμάδα και άντε γειά καλό ύπνο. Αν είναι SLB ή κοφίνι τότε μισάνοικτο.

Τα πούρα αναπνέουν, στρογγυλεύουν, φουσκώνουν.

Ολα αυτά που περισσεύουν πάνε ή για άμεσο κάψιμο ή σε ένα μεγάλο κέδρινο συρτάρι σε ψυγειο-αποθηκη για μακρόχρονη ξεκούραση. Στο ίδιο συρτάρι υπάρχουν αρκετά και τα ξεχνώ.

Αν κάνω καλά ή όχι δεν γνωρίζω. Πάντως έτσι κάνω.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες