Διατηρηση Πουρων,SoS!!!!!!

Άβαταρ μέλους
nightwalker

Διατηρηση Πουρων,SoS!!!!!!

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Τετ Απρ 01, 2009 2:33 pm

ειμαι καινουριος στη παρεα,αν και παρακολουθω ανελιπως ολες τις συζητησεις στο forum.Αφορμη γι αυτο το θεμα σταθηκε η αναγκη να διατηρησω καποια πουρα(αρκετα) για τα οποια δεν εχω προμηθευτει υγραντηρα..σημερα προσεξα,οτι εχουν αρχισει να ξεραινονται επικινδυνα και πριν τα βαλω στο ψυγειο(το οποιο γνωριζω οτι ειναι λαθος!) θα ηθελα να μου δωσει καποιος εμπειροτερος τα φωτα του..υπαρχει καποιος τροπος ετσι ωστε να τους εξασφαλισω την επιθυμητη υγρασια(εστω και "μπακαλικος") εκτος απο υγραντηρα..σας ευχαριστω και επιδεχομαι καθε κριτικη(λογω και του νεαρου της ηλικιας μου..) :)
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Απρ 01, 2009 2:46 pm

Θα χρειαστείς ένα τάπερ με σχετικά στεγανό καπάκι.
Βάλε μέσα τα πούρα μαζί με ένα μικρό κουπάκι πιατάκι το οποίο θα έχει ένα σφουγγαράκι ΚΑΘΑΡΟ-ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ νοτισμένο και όχι βρεγμένο με απιονισμένο νερό.
Ο κίνδυνος είναι να ανεβάσει υψηλή υγρασία και να γίνουν τσ πούρα γρήγορα μούσκεμα, ή ακόμα να σκίσουν αν είναι όντως πολύ ξερά.
Μπακαλίστικος τρόπος μεν αποδοτικός δε τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα.
Ο σωστός τρόπος είναι να τα περάσεις μια "κούρα" σε περίπου 55-60% υγρασια για περίπου 2 εβδομάδες, και μετά σε 65-70% σταθερά.
Για αυτό όμως θα χρειαστείς σίγουρα υγρασιόμετρο, και beads αφού δεν θα υπάρχει ο κέδρος του humidor για να απορροφά και να αποβάλλει υγρασία.
H ακόμα καλύτερα ένα humidor :D
Τελευταία επεξεργασία από Παναγώτης Ψιακής σε Τετ Απρ 01, 2009 3:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τετ Απρ 01, 2009 2:49 pm

Θες να μας πεις ίσως για ποιό λόγο να έχεις πούρα(και μάλιστα αρκετά) χωρίς να έχεις προμηθευτεί υγραντήρα;

Σέβομαι απόλυτα το νεαρό της ηλικίας -ορισμένες φορές μάλιστα με ενοχλεί το αντίστροφο - αλλά βρε φίλε μου ένας μικρός υγραντήρας κοστίζει όσο 3 ποτά σε ένα μπαρ.Αν σου αρέσει το άθλημα,ακόμα και σε μικρή κλίμακα, και προφανώς σου αρέσει αλλιώς γιατί μας διαβάζεις όπως λές τόσο καιρό κάνε τον κόπο να πάρεις ένα humidor-άκι.

Τώρα για άμεση λύση κάποιος θα σου πει σίγουρα για μια πατέντα με τάπερ και ελαφρώς βρεγμένο σφουγγαράκι από ανθοπωλείο,αλλά αφήνω αυτούς που το έχουν εφαρμόσει να σου πουν περισσότερα.....
(όσο έγραφα ήδη ο master από πάνω είχε δώσει λεπτομερή περιγραφή)

Καλώς ήρθες
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
nightwalker

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Τετ Απρ 01, 2009 3:01 pm

ευχαριστω για τη βοηθεια!Βασικα,λογω οτι βρισκομαι σε επαρχια και δεν υπαρχει δυνατοτητα να βρω κατι αξιολογο.Εψαξα,αλλα εναν υγραντηρα που βρηκα,φαινοταν κακομεταχειρισμενος και περιμενω σε λιγο καιρο που θα ανεβω Αθηνα για να προμηθευτω..σιγουρα επρεπε ηδη να το ειχα κανει,αλλα..Λογω απειριας(παρ'οτι εχω ξοδεψει πολλες ωρες να ψαχνω περι του θεματος) θεωρησα οτι θα αντεξουν κανα μηνα σε εξωτερικες συνθηκες..Οσον αφορα τη θερμοκρασια ειναι ικανοποιητικη(δεν τα εχω σε ζεστο μερος),αλλα φυσικα το προβλημα ηταν με την υγρασια..
καλως σας βρηκα και παλι ευχαριστω.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 01, 2009 3:10 pm

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ό,τι και να κάνεις, δηλ. ακόμη και αν τα πούρα αποκτήσουν την επιθυμητή υγρασία, δεν θα ξαναγίνουν αυτά που ήταν.
Τα αρώματα είναι πτητικά και ως εκ τούτου ... πετάξανε.

Παράδειγμα: αν ξεχάσεις κανα μήνα ένα μπουκάλι λευκό κρασί στον λαμπερό ήλιο της Κρήτης, τι θα κάνεις; Θα το βάλεις στο ψυγείο και μόλις απόκτήσει την επιθυμητή θερμοκρασία θα το σερβίριζες στους φίλους σου;

Ή θα πάρεις λοιπόν πρώτα υγραντήρα με τα απαραίτητα αξεσουάρ του και μετά "αρκετά" πούρα ή θα παίρνεις ένα-δύο πούρα και θα τα καπνίζεις.
Αμεσα.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τετ Απρ 01, 2009 3:17 pm

Τα πούρα σου τι είναι και από που τα πήρες δεν μας λες.
Αν είναι από το ιντερνετ, μπορείς, εξ ίσου καλά, να πάρεις υγραντήρα επίσης από το ιντερνετ, π.χ. από το shop του οικοδεσπότη μας.

Και μην πεις είσαι μικρός και δεν έχεις ακόμα πιστωτική, γιατί στέλνει και με αντικαταβολή.
Άβαταρ μέλους
Παναγώτης Ψιακής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παναγώτης Ψιακής » Τετ Απρ 01, 2009 3:24 pm

Το μαγαζί του φόρουμ έχει πολύ καλούς υγραντήρες σε πολύ καλές τιμές.
Έρχονται σε μια-δυο μέρες στο σπίτι σου.
Τηλεφώνησε στο "μαγαζάτορα" (Λεωνίδας) για ότι χρειαστείς.
Με λένε ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ και όχι Παναγώτη, απλά δεν ξέρω ακόμα να γράφω καλά.....
Άβαταρ μέλους
nightwalker

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Τετ Απρ 01, 2009 3:45 pm

Νίκος έγραψε:Τα πούρα σου τι είναι και από που τα πήρες δεν μας λες.
Αν είναι από το ιντερνετ, μπορείς, εξ ίσου καλά, να πάρεις υγραντήρα επίσης από το ιντερνετ, π.χ. από το shop του οικοδεσπότη μας.

Και μην πεις είσαι μικρός και δεν έχεις ακόμα πιστωτική, γιατί στέλνει και με αντικαταβολή.

Προκειται για αγορες μεσω Internet απο px.Εχω πιστωτικη,απ ολα!Diplomaticos και Partagas ειναι..Ενταξει δεν εχουν ξεραθει εντελως,απλως θελω να προλαβω αυτο ακριβως να μην γινει!!εψαξα και για on-line υγραντηρες,αλλα ακρη δεν βγαζω..Κοιταξα και στο μαγαζι του οικοδεσποτη(!),αλλα θα επικοινωνησω τηλεφωνικως για να καταλαβω καλυτερα!!
Άβαταρ μέλους
nightwalker

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Τετ Απρ 01, 2009 6:38 pm

αποστολη εξετελεσθη επιτυχως!!αυτοσχεδιος taper-υγραντηρας(εως οτου αγορα κανονικου!) κατασκευασθηκε επιτυχως..αναμονη αποτελεσματων..οσο αφορα τα πουρα,δεν ηταν σε χαλια κατασταση,απλως για προληπτικους λογους! :D και παλι ευχαριστω ολους με τις χρησιμες συμβουλες σας για την αγαπημενη μας ασχολια. :)
epap

Δημοσίευσηαπό epap » Πέμ Απρ 02, 2009 4:53 pm

nightwalker έγραψε:Κοιταξα και στο μαγαζι του οικοδεσποτη(!),αλλα θα επικοινωνησω τηλεφωνικως για να καταλαβω καλυτερα!!

Κι έγω σαν νέος και στο forum και στο θέμα πούρο, αγόρασα έναν υγραντήρα από τον κ. Λεωνίδα οικονομίκος και από όσο μου έιπε και ο ίδιος, άλλα και άλλα μέλη στο forum έχει κάλη σχέση τίμης-ποιότητας. Ο υγραντήρας είναι ο http://shop.cigar.gr/catalog/product_in ... ucts_id=50
Μη διστάσεις επίκοινώνησε με τον κ. Λεωνίδα, είναι ευγενέστατος και θα σε ενημερώσει για ότι θέλεις.
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Πέμ Απρ 02, 2009 5:14 pm

Helena RULEZZZZ!
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Πέμ Απρ 02, 2009 5:36 pm

hernesto έγραψε:Helena RULEZZZZ!

+1
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Δευ Απρ 06, 2009 1:11 am

Μιας και λέτε για τον Helena και για να μην ανοίξω άλλο θέμα πείτε μου οι ιδιοκτήτες, πόσα πάνω κάτω robusto υπολογίζετε να χωράει???
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Δευ Απρ 06, 2009 9:05 am

Η Helena με λίγη θέληση χωράει μέχρι και 75 robustos.

Λέγοντας "με λίγη θέληση" εννοώ ότι ίσως μερικά από αυτά θα πρέπει να μπουν σε κάπως διαφορετική τοποθέτηση από τα περισσότερα μες στο humidor (συνήθως κάθετα) ή ίσως και λίγο παραπάνω από το επίπεδο που εφαρμόζει το καπάκι (αρκεί να μη 'βρίσκουν' στο υγρασιόμετρο ή στο υγραντικό στοιχείο).

Όπως και να'χει πάντως και για οποιοδήποτε humidor και αν συζητάμε, όταν επιθυμούμε να τον "τιγκάρουμε" σε προμήθειες καλό είναι να το κάνουμε σταδιακά όταν πρόκειται για καινούργιες παραλαβές (απότομες αυξομειώσεις υγρασίας) κι επίσης να είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι έχει τη δυναμική για να υποστηρίξει με σταθερότητα και για κάποια αξιοπρεπή διάρκεια μεταξύ διαδοχικών ανανεώσεων των υγραντικών στοιχείων την επιθυμητή υγρασία με γεμάτο χώρο εντός του...

Keep puffing boys and girls!..
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!

http://cigarlounge.gr
Άβαταρ μέλους
nightwalker

Δημοσίευσηαπό nightwalker » Πέμ Απρ 30, 2009 8:01 pm

Χαιρετω ολους!!Δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα για ενα τοσο απλο ζητημα..πριν κανα 2βδομαδο αποκτησα εναν υγραντηρα και συντηρω εκει μεσα τα πουρα μου,το θεμα ειναι το υγρασιομετρο επεφτε συνεχως απ την οροφη κατω...αφου το παρατηρησα πηγα στον τυπο,αλλαξε το μαγνητακι με τη κολλα και κομπλε δουλευε..σημερα παρατηρησα οτι αρχισε παλι να πεφτει και να φανταστειτε ουτε τον κινω,ουτε τιποτα!!υπαρχει κανα "κολπο" να του κανω να μην με πρηζει το χαζο πλεον!??!! thanks! :)

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης