Αποθήκευση πούρων εντός Tubes ή σελοφαν, σωστός τρόπος?????

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:23 pm

Μια χαρά υγρασία παίρνουν, αν είναι σε καλή κατάσταση σε ενδιαφέρει προτίστως να μη ξεραθούν πέρα απο οτιδήποτε άλλο. Αν τα βάλεις σε υγραντήρα, οκ τότε, βγάλτα απο το σελοφάν για να πάρουν και το ανάλογο άρωμα πέρα απο την υγρασία. Αλλά στο τάπερ είναι λίγο βάρβαρο και δεν έχεις να κερδίσεις απολύτως τίποτα, στο τάπερ θέλεις να τα διατηρήσεις σε σχετικά καλή κατάσταση και τίποτα παραπάνω... :wink:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:39 pm

DimitrisF έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον πρώτο λόγο σου. NC είναι , δεν περιμένα τπτ καλύτερο :D
.

μονο σε non-premium NCs (Placencia 40 euro το κουτι δεν πανε...??) ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να παρεις σαν Tatuaje/Garcia/Illusione και να μυριζει σταυλισια.

Επισης εαν παρεις CC με box code λιγοτερο απο 6 μηνες, πολυ πιθανο να μυριζει ετσι
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Κυρ Ιούλ 05, 2009 7:36 pm

ε Δεν είναι μονο τα placencia..

Σου έχει τύχει κούβα να μυρίζει έτσι? Ή σε κάποιον εδώ? Γιατί εμένα δεν μου έχει τύχει. Και τα περισσότερα κουτιά μου είναι 08. Ναι μπορεί να υπάρχει αμμωνία αλλά δεν μυρίζει όλο το humidor.
Και τι είναι το premium και το non-premium?
Προς τι ο διαχωρισμός?
Γιατί πούρα με 25 , 40 και 50 ευρώ στην Κούβα είναι και προσεγμένα και κορυφή από γεύση?
Ή θεωρείς το 40 ευρο τιμή στην οποία τα πούρα είναι χειρότερα από το 100 ευρο?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 pm

Οπως θέλεις εσύ αποθήκευσε τα. Μόνο μη μπλέκεις κουβάνικα, με πούρα απο άλλες χώρες
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:56 pm

Leonidas έγραψε:Οπως θέλεις εσύ αποθήκευσε τα. Μόνο μη μπλέκεις κουβάνικα, με πούρα απο άλλες χώρες

Ρωτώ να δω ποια είναι η επικρατέστερη άποψη φίλτατε Λεωνίδα, διαφορετικά θα έκανα αυτό ακριβώς που λες.

Όσο για το δεύτερο, περί ορέξεως... Διαβάζοντας το forum διαπίστωσα ότι υπάρχουν και οι 2 απόψεις.

Εξάλλου δεν μπορώ να πω ότι έχω αρκετά κουβανέζικα, σαφέστατα τα NC υπερτερούν στον αριθμό εντός του υγραντήρα.

Τα παραπάνω δεν είναι τίποτα άλλο από μια απλή απάντηση, μην θεωρηθούν παρακαλώ πρόκληση-επίθεση. Πάντοτε φιλικά.

Υ.Γ. Σας θερμοπαρακαλώ μην εξελιχθεί και αυτό το θέμα σε κόντρα CC VS NC, ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Ιούλ 05, 2009 10:48 pm

μην αγχωνεσαι, τιποτα δεν θα γινει εαν εχεις CCs και NCs μαζι. Εγω τα εχω μισα μισα, ακομα να βρω Monte να εχει παρει την υπεροχη γευση ενος Tatuaje ;)
Τελευταία επεξεργασία από RedRum σε Δευ Ιούλ 06, 2009 12:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Κυρ Ιούλ 05, 2009 11:27 pm

Καλά ρε παιδιά,ο άνθρωπος έφτασε να παρακαλέσει για να μην γίνει πάλι CCvsNC η κουβέντα και τον αγνοείτε όλοι;

Αν δεν έχετε να του απαντήσετε κάτι μην απαντάτε καθόλου.

Νομίζω ότι όλοι έχουμε αποδείξει την ευγένειά μας σε αυτό το φόρουμ,ας την διατηρήσουμε.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Κυρ Ιούλ 05, 2009 11:48 pm

ποιος τον αγνοησε φιλε μαλτ;;; δεν απαντησα οτι τα εχω μισα μισα και να μην ανησυχει; ουτε χιουμορ δεν μπορουμε να κανουμε πλεον;
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 06, 2009 6:40 am

Πρός Θέμη,
Νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς τα ανάποδα απο αυτά που εννοώ.

Ο λόγος που συνέστησα να μη μπλέξεις κουβανέζικα με άλλα απο διαφορετικές χώρες ουδεμία σχέση έχει με γούστα. Κάθε χώρα έχει τα δικά της προβλήματα παραγωγής και τα αντιμετωπίζει με διαφορετικές μεθόδους, χρησιμοποιεί διαφορετικά φυτοφάρμακα, εν πάσει περιπτώσει έχει ή μπορεί να έχει διαφορετικές ασθένειες.

Τα κουβανέζικα πούρα είναι ευαίσθητα, γιαυτό όλοι μας τα φροντίζουμε σα μωρά. Αντίθέτως -όπως πολύ σωστά μου υπέδειξαν κάποιοι experts σε NC στο παρελθόν-τα NC είναι μεγάλης αντοχής και έχουν διαφορετική συμπεριφορά.
Ελπίζω να έγινα σαφής.
Άβαταρ μέλους
Domen

Δημοσίευσηαπό Domen » Δευ Ιούλ 06, 2009 7:55 am

Στον μικρο (50) υγραντηρα που εχω τα NC μου τα εχω ολα στο σελοφαν τους ...για πολλους προσωπικους λογους που αν τους γραψω θα εχουμε κοντρα .

Ας πουμε οτι με βολευει αφανταστα να τα εχω ετσι ωστε να τα μεταφερω οταν θελω να τα δωσω σε καποιον και ας το αφησουμε ετσι .
---------------------
Τα πουρα μου στις 20-09-08

http://img375.imageshack.us/my.php?imag ... 638ov0.jpg

"Try to learn something about everything and everything about something."
- Thomas Henry Huxley (1825-1895)
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Δευ Ιούλ 06, 2009 10:45 am

Leonidas έγραψε:Πρός Θέμη,
Νομίζω ότι κατάλαβες ακριβώς τα ανάποδα απο αυτά που εννοώ.

Ο λόγος που συνέστησα να μη μπλέξεις κουβανέζικα με άλλα απο διαφορετικές χώρες ουδεμία σχέση έχει με γούστα. Κάθε χώρα έχει τα δικά της προβλήματα παραγωγής και τα αντιμετωπίζει με διαφορετικές μεθόδους, χρησιμοποιεί διαφορετικά φυτοφάρμακα, εν πάσει περιπτώσει έχει ή μπορεί να έχει διαφορετικές ασθένειες.

Τα κουβανέζικα πούρα είναι ευαίσθητα, γιαυτό όλοι μας τα φροντίζουμε σα μωρά. Αντίθέτως -όπως πολύ σωστά μου υπέδειξαν κάποιοι experts σε NC στο παρελθόν-τα NC είναι μεγάλης αντοχής και έχουν διαφορετική συμπεριφορά.
Ελπίζω να έγινα σαφής.

Κατάλαβα τώρα ακριβώς τι εννοείς, σ' ευχαριστώ για την επεξήγηση, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου να πω την αλήθεια, αν και σας έχω "διαβάσει" που κατά καιρούς τα βάζετε στην κατάψυξη, ποτέ δεν το έκανα στα NC για να πω την αλήθεια και ποτέ - μέχρι σήμερα - δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Μέχρι στιγμής επομένως τα αφήνω ως έχουν στο σελοφάν, με την αγορά του δεύτερου υγραντήρα θα βάλω κάποια με σελοφάν και κάποια εκτός, όσα θα κάνουν κατά καιρούς ταξίδια και θα καταναλώνονται εκτός νομού θα τα αφήσω εντός σελοφάν, όσα είναι για κατανάλωση εντός νομού θα βγουν εκτός σελοφάν.

Και για να μην σας μπερδέψω, όλα θα μπουν εντός υγραντήρα! :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. Ευχαριστώ που εν τέλει σταμάτησε αυτή η κόντρα CC VS NC, τουλάχιστον στην παρούσα δημοσίευση-θέμα. Ας κρατήσουμε το θέμα καθαρό, αν θελήσει κάποιος να ανατρέξει σε αυτό για πληροφορίες να το βρίσκει καθαρό. :wink:
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Δευ Ιούλ 06, 2009 11:32 am

Ας πω και εγώ το κατι της μου! :D
Με βάση τον κατασκευαστή πάντα και αναφέρομαι για τα κουβανέζικα, τα πούρα σε tubes οπότε και σε σελοφάν το ίδιο θα ισχύει μαλλον δαιτηρούν την υγρασία τους. Έχοντας τα λοιπόν μέσα στο τάπερ με το σελοφάν, αν έχουν καλή υγρασία ήδη τότε ούτε θα πάρουν εξτρά αλλά ούτε θα χάσουν αυτή που έχουν. Είμαι της άποψης λοιπόν να τα αφήσεις ως έχουν για να μπορείς βγάζοντάς τα να τα διατηρήσεις και κανα 2 μέρες εκτός humidor σε περίπτωση ταξιδιού.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Ιούλ 06, 2009 12:02 pm

Εννοείς Χρυσάφη πως τα tubes είναι αεροστεγή και δεν παίρνουν υγρασία?
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Δευ Ιούλ 06, 2009 12:05 pm

DimitrisF έγραψε:Εννοείς Χρυσάφη πως τα tubes είναι αεροστεγή και δεν παίρνουν υγρασία?

Σαφώς καί όχι γιατί τότε οι υγραντήρες θα ήταν αχρίαστοι. Απλά αν ένα κανονικό πούρο χάνει σε μια μέρα το 50% της υγρασίας του (τυχαία νούμερα λέω), τότε ένα πούρο σε tube χάνει 10%. Εν μέρη δηλαδή διατηρεί καλύτερα την υγρασία του.
Οπότε έχοντάς το μέσα σε humidor η μεταβολή στην υγρασία του είναι μηδαμινή.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 06, 2009 2:10 pm

Θέμη,
Δεν μπορείς να αποφύγεις την αντιπαραβολή NC - CC με το θέμα που έθεσες και όπως το έθεσες σε όλους.
Tubos ναι υπάρχουν και σε κουβανέζικα πούρα, σελοφάν όμως όχι, οπότε και διαχωριζόμαστε ανάλογα με τις εμπειρίες μας αυτόματα, σε αυτούς που καπνίζουν μόνο πούρα και αυτούς που καπνίζουν πούρα αλλά και NC cigars.
Είναι λοιπόν αναπόφευκτο να σου πω για παράδειγμα, εγώ δεν έβαλα ποτέ κάτι με σελοφάν στους υγραντήρες μου, στους οποίους διατηρώ χύμα τα πούρα. Είναι και οπτικό το θέμα, ή άλλως εντελώς ακαλαίσθητο να περιτυλίγεις με πλαστικό (ευτελές) ένα ακριβό και παραδοσιακό προϊόν και μετά να το βάζεις σε ένα πολύ καλό ξύλινο κουτί.

Θυμίζει κάτι αμερικάνικες σειρές που έτυχε να δω, όπου τους καναπέδες τους τους έιχαν καλυμένους με διάφανο πλαστικό,προφανώς για τον ίδιο λόγο που βάζουν οι παραγωγοί NCCs τα προϊόντα τους σε διαφανές πλαστικό: για να μην χαλάνε.
Μερικοί παραγωγοί όμως το κατάλαβαν το faux pas τους, όπως και γράφτηκε πιό πάνω και τα καλά τους NCCs δεν τα βάζουν πλέον σε ζελατίνα.

Το ίδιο ισχύει για τα ελάχιστα tubos που έχω ακόμα. Είναι σε κουτί σε υγραντήρα ντουλάπα (ψυγείο :D ), όχι μαζί με τα γυμνά.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης