Αποθήκευση πούρων εντός Tubes ή σελοφαν, σωστός τρόπος?????

Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Ιούλ 06, 2009 2:47 pm

Φυσικά και ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κουβανέζικα πούρα σε σελοφαν, απλά δεν είναι απο τα πλέον γνωστά και ακριβά πούρα που βγάζει η παραγωγή της χώρας. Brands όπως τα Los Statos De Luxe, τα Guantanamera ή τα Cabanas διαθέτουν τα πούρα τους προς πώληση σε σελοφάν. Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι πρόκειται για φτηνά (για Κουβανέζικα) πούρα, τα οποία συναντάει κανείς συνήθως σε κάβες, περίπτερα αεροδρομίου κλπ του εξωτερικού και γενικότερα σε μέρη που οι πελάτες θέλουν να προμηθεύουν φτηνά Κουβανέζικα singles ή θέλουν "να δοκιμάσουν ή να προμηθευτούν ένα Κουβανέζικο πούρο επι τόπου" χωρίς να τους πολυνοιάζει τι και πως, σε μέρη με λίγα λόγια που δεν έχουν σχέση με σοβαρά cigar shops. Με το σελοφάν λοιπόν, επιτυγχάνεται η διατήρηση για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της σωστής υγρασίας και γενικότερα της ορθής κατάστασης του πούρου σε μέρη που συνήθως δεν πολυνοιάζονται για αυτό.

Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνά κανείς και το αισθητικό μέρος της όλης υπόθεσης. Ένα πούρο χωρίς σελοφάν, είναι πολύ πιο ευχάριστο για το μάτι και επιτρέπει στον αγοραστή να παρατηρήσει κάθε λεπτομέρεια του πούρου πριν το αγοράσει, ιδιαίτερα όταν το αγγίξει κιόλας (προϋποθέσεις συνήθως απαραίτητες για έναν έμπειρο πελάτη). Το σελοφάν σε κάθε περίπτωση προστατεύει το πούρο, ωστόσο δεν επιτρέπει στον υποψήφιο αγοραστή του να το περιεργαστεί, να το μυρίσει και να παρατηρήσει σε βάθος την κατάσταση του, με λίγα λόγια οι Κουβανοί θα έκοβαν τη μισή μυσταγωγία αν έκαναν κάτι τέτοιο στα ακριβά τους προϊόντα.

Τέλος, είναι και θέμα παράδοσης. Οι Κουβανοί δεν το χρησιμοποίησαν ποτέ, θέλοντας να δείξουν οτι τα πούρα τους (ως θεωρητικά τα καλύτερα και ακριβότερα στον κόσμο) όπως δεν είχαν, ούτε τώρα ή στο μέλλον θα έχουν πρόβλημα ανθεκτικότητας. Απο την άλλη, οι non - cubans, με το σελοφάν θέλουν να δείξουν οτι δίνουν σημασία στη λεπτομέρεια (κυρίως απο τεχνικής πλευράς) όπως και στην πολυτέλεια που προσδίδει το σελοφάν στο μάτι. Ας μη ξεχνάμε τέλος οτι τη περίοδο που ξεκίνησε η παραγωγή πούρων στη Κούβα το σελοφάν δεν είχε καν εφευρεθεί (η ευρεία του χρήση ξεκίνησε τη δεκαετία του '30) και η παράδοση σε προϊόντα αυτού του τύπου είναι το Α και το Ω, δεν αλλάζει καθόλου μα καθόλου εύκολα...
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:06 pm

Ορθά τα γραφόμενά σου μόνο που οι μάρκες στις οποίες αναφέρεσαι, έχουν πλέον καταργηθεί άρα μάλλον απίθανο να τα προμηθευτεί κανείς σε κάποιες ικανές ποσότητες.

Οσον αφορά σε μένα, τα σελλοφάν τα πετάω (κακώς τώρα που το σκέφτομαι) και στοκάρω σε humis τα νικαραγουανά, άγιου δομίνικου και άλλων χωρών.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:10 pm

Γιατί κακώς Λεωνίδα?
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:18 pm

Γιατί κάλλιστα θα μπορούσα να κρατήσω μερικά σελλοφάν στο πλάι και όταν θέλω να μεταφέρω με ασφάλεια περισσότερα πούρα (κουβάνικα ή νικαραγουανά ή ότι άλλο) απο όσα χωράει η δερμάτινη θήκη μου, να μη φοβάμαι ότι θα χαλάσουν. Είναι πολύ καλά αυτά τα σελλοφάν, για να πώ την αλήθεια. Προστατεύουν εξαιρετικά τα πούρα.
Οι θήκες μου είναι για δύο πούρα. Μία παίρνω μαζί μου, με δύο κομμάτια. Ποτέ δεν φτάνουν βρε παιδί μου. Πάντα μου λείπουν.
Με τα σέλλος θα ήμουν μια χαρά. Στην επόμενη παραγγελία μου απο τον χαριτωμένο, θα τα φυλάξω.
dgn

Δημοσίευσηαπό dgn » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:29 pm

Leonidas έγραψε:Οι θήκες μου είναι για δύο πούρα. Μία παίρνω μαζί μου, με δύο κομμάτια. Ποτέ δεν φτάνουν βρε παιδί μου. Πάντα μου λείπουν.

Travel humidor? :roll: :roll:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:41 pm

Bostero Greco έγραψε:Φυσικά και ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κουβανέζικα πούρα σε σελοφαν, απλά δεν είναι απο τα πλέον γνωστά και ακριβά πούρα που βγάζει η παραγωγή της χώρας. Brands όπως τα Los Statos De Luxe, τα Guantanamera ή τα Cabanas διαθέτουν τα πούρα τους προς πώληση σε σελοφάν. Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι πρόκειται για φτηνά (για Κουβανέζικα) πούρα ...

Οπως έγραψες "ΥΠΑΡΧΟΥΝ" έτσι έγραψα κι εγώ "πούρα".
Χρησιμοποιώ λοιπόν τη λέξη με την κυριολεκτική έννοιά της:
Τα πούρα είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητα, από ολόκληρα φύλλα καπνού (long filler ή tripa larga), και από καπνά μόνο μίας περιοχής, απαγορεύονται δηλ. οι προσμείξεις και οι αναμείξεις τύπου άλλο filler, άλλο binder, άλλο wrapper, όπως στα περισσότερα NCCs

Μ' αυτήν την έννοια λοιπόν τα κουβανέζικα πούρα που αναφέρεις δεν είναι πούρα, γιατί δεν είναι χειροποίητα και είναι short filler ή tripa corta.

Μ' αρέσει να κυριολεκτούμε, γιατί έτσι αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.
Πάντως είμαστε από τους λίγους λαούς που τα ρίχνουμε όλα σε ένα καζάνι:
Παρμεζάνα, ροκφόρ, σαμπάνια, κονιάκ κλπ.
Δε βαριέσε... :wink:, αν όμως μας πειράξουν τη φέτα... :evil:
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:43 pm

dgn έγραψε:
Leonidas έγραψε:Οι θήκες μου είναι για δύο πούρα. Μία παίρνω μαζί μου, με δύο κομμάτια. Ποτέ δεν φτάνουν βρε παιδί μου. Πάντα μου λείπουν.

Travel humidor? :roll: :roll:

Επίσης: περισσότερες θήκες και άδεια tubos. Άπό τα τελευταία πάντως πάσχω.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:50 pm

Νίκος έγραψε:
Bostero Greco έγραψε:Φυσικά και ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κουβανέζικα πούρα σε σελοφαν, απλά δεν είναι απο τα πλέον γνωστά και ακριβά πούρα που βγάζει η παραγωγή της χώρας. Brands όπως τα Los Statos De Luxe, τα Guantanamera ή τα Cabanas διαθέτουν τα πούρα τους προς πώληση σε σελοφάν. Δεν υπάρχει αμφιβολία οτι πρόκειται για φτηνά (για Κουβανέζικα) πούρα ...

Οπως έγραψες "ΥΠΑΡΧΟΥΝ" έτσι έγραψα κι εγώ "πούρα".
Χρησιμοποιώ λοιπόν τη λέξη με την κυριολεκτική έννοιά της:
Τα πούρα είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητα, από ολόκληρα φύλλα καπνού (long filler ή tripa larga), και από καπνά μόνο μίας περιοχής, απαγορεύονται δηλ. οι προσμείξεις και οι αναμείξεις τύπου άλλο filler, άλλο binder, άλλο wrapper, όπως στα περισσότερα NCCs

Μ' αυτήν την έννοια λοιπόν τα κουβανέζικα πούρα που αναφέρεις δεν είναι πούρα, γιατί δεν είναι χειροποίητα και είναι short filler ή tripa corta.

Μ' αρέσει να κυριολεκτούμε, γιατί έτσι αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις.
Πάντως είμαστε από τους λίγους λαούς που τα ρίχνουμε όλα σε ένα καζάνι:
Παρμεζάνα, ροκφόρ, σαμπάνια, κονιάκ κλπ.
Δε βαριέσε... :wink:, αν όμως μας πειράξουν τη φέτα... :evil:

΄

Δεν το εξειδίκευσα τόσο γιατί έτσι θα χάσουμε τη μπάλα, ίσως να έχεις και δίκιο. Σε αυτό που είπες για τον λαό συμφωνώ, βάλε επίσης στον λογαριασμό οτι πληρώνουμε πανάκριβα τους Intel αντί για τους AMD, την Lexus που είναι Toyota με αλλαγμένο όνομα κλπ. Μαγκιά, κλανιά και κώλο φινιστρίνι (sic) in other words... ;)
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:51 pm

Νίκος έγραψε:

Κρίμα και πέταξα καμιά 20αριά τον προηγούμενο μήνα. Τα κρατούσα, τα κρατούσα ε βαρέθηκα και τα πέταξα.
Άβαταρ μέλους
raftoput
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό raftoput » Δευ Ιούλ 06, 2009 3:54 pm

Hrisafis έγραψε:
Νίκος έγραψε:

Κρίμα και πέταξα καμιά 20αριά τον προηγούμενο μήνα. Τα κρατούσα, τα κρατούσα ε βαρέθηκα και τα πέταξα.

και πάλι είναι να έχεις Tubos με παρόμοια μεγέθη με αυτά που καπνίζεις συνήθως, έχω αρκετά αλλά είναι όλα από RyJ No2 & No3, τι να τα κάνω που δεν χωράνε τα Robusto???
Hrisafis

Δημοσίευσηαπό Hrisafis » Δευ Ιούλ 06, 2009 4:00 pm

raftoput έγραψε:
και πάλι είναι να έχεις Tubos με παρόμοια μεγέθη με αυτά που καπνίζεις συνήθως, έχω αρκετά αλλά είναι όλα από RyJ No2 & No3, τι να τα κάνω που δεν χωράνε τα Robusto???

Είχα και μερικά μεγαλα, από Edmundo, S VI κτλ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 06, 2009 4:14 pm

Ακριβώς αυτά τα μεγάλα φορμάτ μου λείπουν.
Και Churchills, που δεν έχω κανένα tube, έχω όμως μια ωραία τετραπλή θήκη, δώρο του manager από Μαδρίτη.

Τα tubos όμως με βολεύουν πολύ το καλοκαίρι και ειδικά όταν κυκλοφορώ με τη μηχανή.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιούλ 07, 2009 7:03 am

Τα tubes είναι όντως ενδεδειγμένη λύση. Πλήν όμως, όπως είσαι εσύ Νίκο short on tubes, δυστυχώς έτσι είμαι και εγώ και φαντάζομαι οι περισσότεροι. Είχα δεί στο heartfeltindustries να πωλούνται. Το θεώρησα και το θεωρώ υπερβολή, δεδομένου ότι θα τα χάσω στα σίγουρα.

Βρήκα πάντως ένα σέλλο ξεχασμένο και το δοκίμασα χθές βράδυ σε ένα SVI. Πολύ καλή λύση, το stick το έριξα στην τσάντα του CEO και δεν έπαθε τίποτα μέχρι που το έκαψα. Συνεπώς τα σέλλος είναι μια χαρά σαν συμπλήρωμα της θήκης.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες