Πάντρεμα Πούρων

Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Πάντρεμα Πούρων

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Παρ Ιουν 16, 2006 5:43 am

Γεια χαρα σε ολους τους φιλους των πουρων!

Ειναι γνωστο λιγο πολυ σε ολους μας το φαινομενο του παντρεματων των πουρων και πως αυτο επιτυγχανεται. Χτες το βραδυ διαβαζα ενα αρθρακι σε ενα site για το παντρεμα των πουρων και αναρωτηθηκα το εξης: Αν καποιος εχει σε εναν μικρο humidor 25-50 πουρων διαφορα πουρα (ειτε προκειται για διαφορετικα μοντελα της ιδια μαρκας ή ακομα καλυτερα διαφορετικες μαρκες πουρων) τοτε σιγουρο ειναι οτι "κινδυνευει" να παντρεψει τα αρωματα των πουρων του μεταξυ τους - ειτε το κανει εσκεμενα ειτε οχι. Τι μπορει να κανει ομως καποιος στην περιπτωση που ΔΕΝ θελει να πεντρεψει τα αρωματα των πουρων του που βρισκονται στον ιδιο μικρο humidor φυλαγμενα; θα μπορουσε αραγε καποιος να διασφαλισει το αρωμα του καθε πουρου (stick) απο το διπλανο του τιλιγοντας το σε ενα λεπτο φυλλο κεδρου σαν αυτα που εχουν μεσα τους τα περισσοτερα tubos; Απομονωνεται αραγε με τον τροπο αυτο το φαινομενο του παντρεματος οταν αυτο ΔΕΝ ειναι επιθυμητο; Εχει κανεις αναρωτηθει αν αυτος ο τροπος διασφαλιζει το μοναδικο αρωμα ενος πουρου που βρισκλεται μαζι με αλλα σε εναν μικρο humidor; Ή μηπως τελικα το γεγονος και μονο οτι τα πουρα βρισκονται μεσα σε ενα κοινο περιβαλλοντα χωρο χωρις καποια αλλη συμμαντικη απομονωση (πχ καποια ζελατινα γυρω απο καθε πουρο - που μοιραια αλλωστε θα εμποδιζε την σωστη υγρανση του πουρου) αποτελει και σιγουρο σημαδι οτι τελικα τα αρωματα των πουρων θα "παντρευτουν" θελει δε θελει ο ιδιοκτητης τους;

[Παρεπιπτωντως θελω να ενημερωσω για ενα site απο οπου ψωνισα πριν κανα μηνα ενα Cohiba Siglo VI Tubo και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος! Το πουρο 100% αυθεντικο και εχοντας την σωστη υγρασια με εκανε να εκτιμησω το συγκεκριμενο online store που βρισκεται στην Ισπανια, εχει ΠΑΡΑ πολυ καλες τιμες (!) γρηγορο service και πολυ καλη επικοινωνια. Η σελιδα του site ειναι: http://www.pablamos.com . Δεν ξερω αν ειναι ηδη γνωστος σε καποιους ή και ολους εδω μεσα, απλα εγω σας το λεω :-) ]
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Re: Πάντρεμα Πούρων

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Παρ Ιουν 16, 2006 12:41 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε:Γεια χαρα σε ολους τους φιλους των πουρων!
ΠΑΡΑ πολυ καλες τιμες (!) γρηγορο service και πολυ καλη επικοινωνια. Η σελιδα του site ειναι: http://www.pablamos.com . Δεν ξερω αν ειναι ηδη γνωστος σε καποιους ή και ολους εδω μεσα, απλα εγω σας το λεω :-) ]

Οι Pablamos είναι γνωστό Ισπανικό διαδικτυακό site, και έχει πολύ καλά reviews σε διάφορα διεθνή φόρα. Δεν έχω κάνει ακόμα παραγγελία από αυτήν την εταιρεία, αν και θέλω να τους δοκιμάσω. Αγόρασες άλλα πούρα πλην του Siglo VI?
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
petrostog

Δημοσίευσηαπό petrostog » Παρ Ιουν 16, 2006 2:46 pm

Έχω ψωνίσει δύο φορές από το Pablamos. Και τις δύο έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το service γενικά (πούρα-χρόνος παράδοσης-ενημέρωση status παραγγελίας). Μάλιστα, την δεύτερη φορά (αφού είχα κάνει την παραγγελία) βρήκα ένα forum (αρχίζει από Cigar και τελειώνει σε World :wink: :lol: ) όπου διάβασα για τις παραγγελίες από Ισπανία και ομολογώ ότι τρόμαξα λίγο, αλλά τέλος καλό όλα καλά. Από τότε δεν έχω ξαναψωνίσει από εκεί γιατί νομίζω πως μπορείς να βρεις καλύτερες τιμές.
Τα πούρα που είχα παραγγείλει ήταν τα (από ένα κουτί):

San Cristobal El Principe
Montecristo No4
Cuaba Generosos
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Δευ Ιουν 19, 2006 9:01 pm

Γεια χαρα και παλι!

Καλα ολα τα αλλα αλλ τελικα δεν μου ειπατε αν τυλιγοντας καποιος τα διαφορετικα πουρα σε φυλλο κεδρου αποφευγει ετσι το παντρεμα των πουρων; Αναφερομαι φυσικα στο πρωτο μερος του post. :-)
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Τρί Ιουν 20, 2006 9:00 am

Χρήστος Νάκος έγραψε:Γεια χαρα και παλι!

Καλα ολα τα αλλα αλλ τελικα δεν μου ειπατε αν τυλιγοντας καποιος τα διαφορετικα πουρα σε φυλλο κεδρου αποφευγει ετσι το παντρεμα των πουρων; Αναφερομαι φυσικα στο πρωτο μερος του post. :-)

Νομίζω ότι ούτε έτσι θα κάνεις τίποτα. Το καλύτερο είναι να πάρεις ένα cabinet humidor και να βάζεις τα πούρα στα κουτιά τους...

Να πω και την προσωπική μου εμπειρία για το πάντρεμα. Στο humidor μου έχω στο ίδιο συρτάρι Monte #2 & Partagas PSD#4. Νομίζω ότι τα Monte κάνοντας παρέα με τα Partagas έχουν γίνει λίγο πιο "πιπεράτα" :lol: :P
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιουν 20, 2006 8:52 pm

Το θεμα ειναι οτι δεν μιλαω για μεγαλο Humidor αλλα για μικρο, γραφειου αν θελετε, οπου κανεις μπορει να εχει μια μικρη συλλογη απο διαφορετικα πουρα, χωρις ομως να αποζητα και το παντρεμα των γευσεων τους. Δεν ειναι αλλωστε απαραιτητο να εχει κανεις σε εναν επιτραπεζιο Humidor μια μονο μαρκα και μοντελο πουρου, αλλα μπορει να εχει και διαφορετικα. Πως αποφευγει κανεις ομως το παντρεμα.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιουν 20, 2006 9:27 pm

Χρήστος Νάκος έγραψε: Πως αποφευγει κανεις ομως το παντρεμα.

Χρήστο δεν ξέρω πως μπορείς να αποφύγεις με εύκολο τρόπο το πρόβλημα. Αναρωτιέμαι αν η χρήση του divider στο humidor, επιφέρει κάποια μερική ή και ολική λύση στο πρόβλημα.
Διακρίνω ότι το "ψάχνεις" ιδιαίτερα το θέμα, αφού χρησιμοποιείς τα Drymistat Humiditube κάτι που είναι μια υπέρβαση σε σχέση με το κλασικό στοιχείο ύγρανσης των περισσότερων υγραντήρων. Βλέπω επίσης ότι η επιλογή σου στα Cohiba Siglo VI Tubos (ή μιά από τις επιλογές σου - καθόσον δεν έχεις αναφέρει μέχρι στιγμής κάποια άλλη συμπάθεια σου) είναι και αυτή σχετικά "προχωρημένη". Αν αναλογιστεί κανείς ότι ψάχνεσαι και σε σχέση με την πιθανότητα Humi αντίκα, εκτιμώ ότι δεν είναι πρόβλημα για σένα η προμήθεια ενός ακόμη humi. Άν παρόλα αυτά δεν είναι και αυτό αρκετό και δεν θέλεις να προχωρήσεις στην αγορά υψηλού κόστους ενός cabinet, δοκίμασε την λύση των humidipak ή την αγορά ενός φορητού πλαστικού εκδρομικού ψυγείου που με την τοποθέτηση ενός ψηφιακού υγρόμετρου και ενός ποτηριού με ένα σφουγγαράκι και διάλυμα προπυλενικής γλυκόλης και απεσταγμένου νερού, έχεις έναν "φτωχό" πλην όμως τίμιο cabinet, όπου μπορείς να τοποθετήσεις τα πούρα με τα κουτιά τους. Κάποιος φίλος έχει δημοσιεύσει αν θυμάμαι καλά σε άλλο thread κάποιο σχετικό link.
Πάντως σε αρκετές άλλες περιπτώσεις :D :D το πάντρεμα είναι απαραίτητο. π.χ. λυχνίες τελικού λαμπάτου ενισχυτή, σε ηχοσύστημα Hi-end. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Χρήστος Νάκος

Δημοσίευσηαπό Χρήστος Νάκος » Τρί Ιουν 20, 2006 9:54 pm

Δημητρη, σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα εκτιμω οτι εχεις συνδιασει πληροφοριες απο διαφορετικα post μου και σε οδηγησαν σε λαθος συμπερασμα, δυστηχως. Οπως και να εχει το ερωτημα εκρεμει. Και εμενα ακριβως το γεγονος οτι υπαρχουν Humidors των 50 ή και 100 πουρων (δεν εχω τετοιον ακομα) με cedar dividers που υποτιθεται οτι διασφαλιζουν την αποφυγη παντρεματος των πουρων μου κανει εντυπωση. Αραγε ειναι η αμεση επαφη που προκαλει αυτο το φαινομενο η το περιβαλλον μεσα στο οποιο βρισκονται τα πουρα. Ακομα και τα (μεγαλα) Cabinets με την λογικη αυτη δεν διασφαλιζουν τα πουρα απο το παντρεμα, καθως ς με την ιδια λογικη που η υγρασια μεταδιδεται στα κλειστα κουτια των πουρων θα μπορουσαν καλιστα να μεταδιδονται και τα αρωματα των διαφορετικων πουρων. Αλλα δεν συμβαινει. Τουλαχιστον αυτο νομιζουμε. Ή δεν ειναι ετσι;
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Πέμ Ιουν 22, 2006 12:10 am

ΘΑ ΜΠΩ ΜΙΑ <ΣΦΗΝΑ>ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΠΝΟ. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ..... ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ!!!!! ΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΙ ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΓΕΥΣΕΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΑΖΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΟ ΑΦΟΥ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΙΔΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ...ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ?ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.. ΚΑΝΕΝΑ ΧΩΡΙΣΜΑ ΣΤΟ HUMIDOR ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ!
ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΠΑΝΙΑ ΠΟΥΡΑ VINTAGE ΘΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΑ!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥΡΟ!!!!!ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ.....

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Πέμ Ιουν 22, 2006 10:39 pm

Συμφωνώ με τον Χρήστο.

Αφήστε τα πούρα να παντρευτούν :!: :!: :!:

Εγώ τρελαίνομαι όταν ανοίγω τον υγραντήρα και μου έρχεται στα ρουθούνια αυτή η γλυκιά μυρωδιά.....Από ποιό πούρο είναι; Δεν ξέρω. Είναι απ'όλα μαζί και είναι ΜΕΘΥΣΤΙΚΗ :!: :!: :!: :lol: :lol: :lol:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
Markos

Δημοσίευσηαπό Markos » Τετ Σεπ 06, 2006 1:31 pm

KARNABAKOS έγραψε:ΘΑ ΜΠΩ ΜΙΑ <ΣΦΗΝΑ>ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΘΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ ΚΑΠΝΟ. ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ..... ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΝ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ!!!!! ΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΟΥΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΙ ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΓΕΥΣΕΩΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΥΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΑΖΙ..ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΗΚΟ ΑΦΟΥ ΠΟΤΕ ΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΙΔΙΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ...ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΜΕ?ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.. ΚΑΝΕΝΑ ΧΩΡΙΣΜΑ ΣΤΟ HUMIDOR ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ!
ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΠΑΝΙΑ ΠΟΥΡΑ VINTAGE ΘΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΑ!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥΡΟ!!!!!ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ.....

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!!

Εκπληκτική απάντηση!!!!

Πραγματικά με κάλυψες!!!
Άβαταρ μέλους
Manrev
Επικοινωνία:

πάντρεμα και κουμπαριές

Δημοσίευσηαπό Manrev » Παρ Ιαν 12, 2007 11:35 pm

"Εγώ τρελαίνομαι όταν ανοίγω τον υγραντήρα και μου έρχεται στα ρουθούνια αυτή η γλυκιά μυρωδιά.....Από ποιό πούρο είναι; Δεν ξέρω. Είναι απ'όλα μαζί και είναι ΜΕΘΥΣΤΙΚΗ "

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Αντώνη. Και εγώ όταν είμαι στο σπίτι και δεν μπορώ να καπνίσω, ανοίγω λίγο τον υγραντήρα για μία γρήγορη τζούρα... έτσι για να μου περάσει!!!

Μανόλης
«Fumez moins, mais mieux et plus
longtemps – faites de cette idee un
culte, une philosophie !» Zino Davidoff
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Σεπ 11, 2007 7:31 pm

symfono gia to pantrema, alla i apopsi mou einai oti gia ena kainourgio kapnisti opos ego, me mirki peira, einai symantiko na mathei tin idiaiteri geusi tou kathe pourou. toulaxiston gia emena pou tora arxizo sovara, to theoro symantiko.
left

Δημοσίευσηαπό left » Τετ Φεβ 27, 2008 11:39 pm

Γειά σε όλους.Αυτή την στιγμή έχω 2 υγραντήρες των 50 πουρων.Ο ένας έχει πούρα απο Κούβα και ο άλλος απο άλλες χώρες.Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν με χωρητικότητα 200-300 πούρα.Αν υπάρχουν διαφορετικά ραφια επιρεάζεται το ένα πούρο απο το άλλο η δεν υπάρχει πρόβλημα??
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Πέμ Φεβ 28, 2008 3:08 pm

αν τα πουρα δεν ειναι αποθηκευμενα στο οριτζιναλ κουτι τους , καθε κουτι ξεχωριστα και αν ειναι δυνατον τα κουτια της καθε μαρκας σε ομαδες μακρυα απο αλλα , σιγουρα υπαρχει μια επικοινωνια μεταξυ των πουρων (η οποια ειναι καλη και επιθυμητη ως ενα σημειο , δηλ. πουρα απο καθε χωρα χωριστα , τα "καλα" ακριβα οχι μαζι με τα φτηνα γιατι θα ωφεληθει μεν το φτηνο αλλα θα χασει το ακριβο κτλ. )

επομενως αν δεν εχεις τουλαχιστον μεγαλο cabinet humi ωστε να αποθηκευεις τα κουτια χωρις να τα αδειαζεις σε συρταρια και να μπορεις να τα ομαδοποιεις κατα καποιον τροπο , σιγουρα θα υπαρχει καποια αλληλεπιδραση

το κουτι 300 400 ξεχασε το και πηγαινε κατευθειαν σε ακομα μεγαλυτερο αν σου εχει μπει το μικροβιο ...γιατι γρηγορα θα το γεμισεις και θα ψαχνεις για χωρο

αν δεν εχεις ομως χωρο με σταθερη θερμοκρασια το πολυ μεχρι 22 βαθμους
μην κανεις καμμια κινηση και μεινε με τους μικρους

γιατι θα δεις τιποτα ζωυφια να περπατανε μεσα και πανω στα πουρα σου και θα κλαις με μαυρο δακρυ (εκτος κι αν κανεις το κολπο της προληπτικης καταψυξης , ομως και παλι δε θα εχεις καλες συνθηκες παλαιωσης οποτε βρασε ρυζι και μεινε στα μικρα 50αρια )

μια αλλη λυση ειναι να εχεις καμμια δεκαρια μικρα κουτια των 50 100 και το καθενα να φιλοξενει συγκεκριμενη μαρκα

πριν λιγες μερες μπηκα στον πειρασμο να παρω τρια πενηνταρια μαζεμενα απο discount supermarket προς 25-30 ευρω το ενα με υγρομετρο και υγραντικο μαζι (και σταχτοθηκη και κοφτακι ειχε λεμε) αλλα κρατηθηκα γιατι εχω γεμισει τον τοπο μικρομεσαια και γιατι εχω στα αμεσα σχεδια ενα walk in υγραντηρα και καβα στο υπογειο (ενας χωρος περιπου τρια επι τρια
ανεξαρτητος απο το υπολοιπο υπογειο και με εσωτερικο υψος γυρω στα δυο μετρα )

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης