Πάντρεμα Πούρων

left

Δημοσίευσηαπό left » Πέμ Φεβ 28, 2008 7:01 pm

Απλά βρήκα μια προσφορά απο cheap humidors εναν υγραντήρα τον οποίο ερωτεύτηκα!!!Είμαι νέος στον χώρο και σε ηλικία και για αυτό έπερνα μόνο sinles οπότε με κάλυπταν οι 2 50 αρηδες που εχω.Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν θα επιρεασθούν τα πούρα αν βάλω Κούβας και άλλων περιοχών στον ίδιο υγραντήρα αλλά σε διαφορετικά ραφια.Αν δεν επιρεάζονται και είναι κατι σαν διαφορετικοί humidors, επείδή θα είναι σε άλλο ράφι και συρταρι, τοτε πατάω congirm order καυευθείαν!!!!!!!!!!!!!!!
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Πέμ Φεβ 28, 2008 7:51 pm

Ean den valeis aromatismena h misokapnismena, anakatepse ta poura sou opos sou erthei.
Ta peri pantrematos kai loipa sxetika einai megalos mythos kai plani.

Siga min valeis Montecristo kai Cohiba ston idio ygrantira kai sou vgoune Montehiba kai Cohicristo meta :P
To be is to do (I. Kant)
To do is to be (A. Sartre)
Do-be-do-be-do (F. Sinatra)
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Πέμ Φεβ 28, 2008 8:16 pm

χαχαχα! εγραψες!!!

ειχα και εγω μια παρομοια ερωτηση, αφου στο μικρο υγραντηρα εχω διαφορα, και ανησυχουσα.
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Φεβ 29, 2008 2:54 pm

δεν παθαινουν και τιποτα κακο για να ανησυχεις

αλλα επειδη ειδικα ο redrum εχει γευσιγνωστικες ανησυχιες θα ειναι καλο να τα κραταει χωρια νομιζω για να ειναι σιγουρος (just to be sure οχι οτι εχω να πω κατι που παρατηρησα )

statos lol , εγραψες και παλι .

λεφτ (που μαλλον εισαι και συνονοματος) να επαναλαβω και παλι οτι αν δεν εχεις μερος με σταθερη θερμοκρασια (ή aircondion ) κατω απο 22 βαθμους κελσιου και μενεις σε μερος που το θερμομετρο χτυπαει σαρανταρια το καλοκαιρι

ψαξε να βρεις τι πατεντα θα χρησιμοποιησεις για να ριχνεις τη θερμοκρασια και μετα γεμισε το humi .
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Παρ Φεβ 29, 2008 3:07 pm

μαλλον χρειαζομαι να βρω αδεια κουτια για να βαζω τα singles στο coolidor. αν και δεν νομιζω να επηρεαστει η γευση τοσο πολυ, πηρα αρκετα singles που δεν εχο δοκιμασει
left

Δημοσίευσηαπό left » Παρ Φεβ 29, 2008 7:16 pm

Συνονόματοι είμαστε βέβαια.Οσο για την θερμοκρασιά στην Περιοχή μου το καλοκαίρι βαράει πολλά σαραντάρια αλλάστο καινούργια κτήριο που έφτιαξα υπάρχει μεγάλο που θα είναι σαφώς πιο δροσερά!!!!Εσείς όλοι που ασχολέιστε χρόνια τα πούρα σας τα κρατάτε κάτω απο αιρκοντίσιον και υπόγεια????Δηλαδή αν κάποιος δώσει 3 χιλιαρικά για έναν μεγάλο humidor θα τον καταχωνιάσει στο υπόγειο του? Η θα έχει ενα aircondicion 24 ώρες αναμένο??Τελικά αποφάσισα να αγοράσω άλλον ένα 100 αρι για τα πούρα απο Κούβα και να κρατισω τους αλλους 2 50 άριδες για πούρα απο άλλες χώρες.Και όταν τελειώσει το καινούργιο μου γραφείο να αγοράσω έναν μεγαλύτερο!!!!
wpleft

Δημοσίευσηαπό wpleft » Παρ Φεβ 29, 2008 8:20 pm

εγω εχω ενα υπογειο που στη μια πλευρα του σχηματιζεται ενας ανεξαρτητος χαμηλοταβανος χωρος .Μολις αρχιζει η ζεστη μετακομιζω τα humi εκει κατω στο πιο σκοτεινο σημειο . Σχεδον ποτε δεν ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο 22 23 βαθμους . (Τωρα θελω να βαλω μια πορτα και να το μονωσω γυρω γυρω στις πλευρες που συνορευει με το υπολοιπο υπογειο . Μετα θα ακολουθησει μετατροπη της μιας πλευρας σε ντουλαπι υγραντηρα και των υπολοιπων σε ραφια καβας .)

Με τη μονωση πιστευω οτι η θερμοκρασια δε θα ξεπερναει τους 18-20 βαθμους το πολυ οποτε θα ειναι ιδανικη

πιστευω να γνωριζεις οτι το προβλημα με την ανοδο της θερμοκρασιας ειναι η επωαση toy cigar beetle (ψαξε τις λεξεις στο γκουγκλ αν δεν το εχεις κανει ηδη ) .πιστευω οτι ολοι αυτοι που εχουν μεγαλα humidor εχουν προβλεψει κατι για τη θερμοκρασια μια και ειναι εξισου σημαντικος παραγοντας με την υγρασια και μαλιστα αλληλεπιδρα μ'αυτην.

το ανακατεμα των αρωματων θα ειναι το μικροτερο "προβλημα" που θα εχεις να αντιμετωπισεις οταν θα εχεις ενα μεσαιο cabinet ας πουμε των 500 πουρων ...για φαντασου να ειναι γεματο με πολυτιμα πουρα και να μη μπορεις να εξασφαλισεις σωστες συνθηκες ωριμανσης με κινδυνο να τα χασεις ....

με λιγα λογια σκεψου το σοβαρα και σχεδιασε τα παντα στο μυαλο σου (υγρασια θερμοκρασια χωροταξια κλπ) και μετα κανε την αγορα .

αυτα φιλε μου και ελπιζω να σε βοηθησα εστω κι αν ξεφυγα απο την αρχικη σου ερωτηση .
statos

Δημοσίευσηαπό statos » Παρ Φεβ 29, 2008 9:25 pm

Se ayto symfonoume: thermokrasia kai ygrasia einai simantika.
Prospathise na kratiseis 58-63% gia palaioma kai anevaze ta sto 65%+ gia kapnisma.
Thermokrasia apo 12-22 einai OK an kai to 22 einai ligo psila.
Ego exo ta poura sto ypogeio se diafora humidor (kabineta kai mi) se 58-63% kai 12-18c.

Mia dyo fores tin evdomada pairno merika kai ta anevazo sto isogeio opou exv 2 desktop, ta opoia einai se 65-70% kai ligo pio zesta apo to ypogeio. Aytes oi synthikes mou aresoun gia poura pou einai gia ameso kapnisma.
To be is to do (I. Kant)

To do is to be (A. Sartre)

Do-be-do-be-do (F. Sinatra)

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης