Ξηραμενα πουρα???

DimitrisNtais

Ξηραμενα πουρα???

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Σάβ Απρ 10, 2010 7:02 pm

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Στον μικρο υγραντηρα μου εχω εδω και μερικες μερες καποια πουρα οπως montechristo no 2 και cuaba Tradicionales τα οποια ειναι ξηρα και σκληρα και οταν τα πιεζω κανουν ενα χαρακτηριστικο κρατς σαν "τριξιμο"...οι ενδειξεις στο ψηφιακο υγρομετρο μου ειναι 19-21 βαθμοι και υγρασια 68-70%. Πουρα που εχω αγορασει απο καπνοπωλειο οπως μοντε νο 4 ηταν μαλακα ελαστικα και λαδερα επισης για αυτο παρακαλω πειτε μου ειναι προβλημα αυτο?φταιει ο υγραντηρας μου που δεν ειναι και ο καλυτερος?
επισης το cuaba εχει καποιες ασπριλεσ πολυ ελαχιστες,τις οποιες οπως εχω διαβασει προσπαθησα να τις απομακρυνω μαλακα με το χερι μου αλλα δεν φευγουν ειναι σαν να εχει ασπριλες μια σοκολατα που αρχιζει να χαλαει.Ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
avaton

Δημοσίευσηαπό avaton » Σάβ Απρ 10, 2010 7:25 pm

καλησπέρα,
μπορείς να κάνεις post κοντινές και καθαρές (όσο γίνεται) φωτογραφίες;
φιλικά.
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Απρ 10, 2010 7:28 pm

τα άσπρα στίγματα δεν είναι τίποτα ανησυχητικό. κάπως λέγονται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ψάξεις στο φόρουμ θα το βρεις!(αυτό που διάβασες είναι άλλο)
όσο για το αν τα πούρα σου είναι σκληρά για αυτό σίγουρα δεν ευθύνεται ο υγραντήρας σου.
για το υγρόμετρο τώρα....πως ξέρεις ότι τα νούμερα που δείχνει είναι τα πραγματικά? :cry:
του έκανες καλυμπράρισμα?
αγόρασε αυτό και τα ξαναλέμε http://www.bovedapacks.com/
ο λεωνίδας (AUTHOR) τα έχει στο μαγαζί του
καλή τύχη
Τελευταία επεξεργασία από CHURCHILL σε Σάβ Απρ 10, 2010 7:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
DimitrisNtais

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Σάβ Απρ 10, 2010 7:30 pm

ναι θα κανω μολις τα καταφερω
DimitrisNtais

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Σάβ Απρ 10, 2010 7:36 pm

φιλε CHURCHILL οταν το αγορασα το υγρομετρο απο το μαγαζι cigarworld στο περιστερι μου ειπαν οτι το αγοραζω και το βαζω να δουλεψει,δεν χρειαζεται καλιμπραρισμα.Θα αγορασω αυτο που μου προτεινεις αλλα ρε γαμωτο τα πουρα ειναι πολυ ξηρα και μαλλον δεν θα καπνισω καποιο σημερα...σε ευχαριστω για τη βοηθεια και θα επανελθω!
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Σάβ Απρ 10, 2010 7:45 pm

το μαγαζί στο περιστέρι είναι το μαγαζί του Λεωνίδα :lol:
δεν έχεις να χάσεις τίποτα πάντως, αγόρασε ένα ,καλό θα κάνει.
δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει σε περίπτωση που το υγρόμετρο είναι οκ
εκτός και αν τα πούρα ήταν κακοδιατηρημένα και θέλουν αρκετό χρόνο για να έρθουν στις συνθήκες που περιέγραψες.
όταν τα αγόρασες ήταν ξερά?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
DimitrisNtais

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Κυρ Απρ 11, 2010 10:56 am

δεν ηταν τοσο ξερα αλλα δεν ηταν και λαδερα οπως πχ κατι μοντε νο 4 που χα αγορασει απο καπνοπωλειο κ αυτα και ηταν λαδερα και εμφανως "υγρα"...αυτα δεν ηταν ετσι.
Επισης η υγρασια στονυγραντηρα μου συμφωνα παντα με το υγρομετρο μου ειναι μεταξυ 65 με 68 % ειναι οκ?
και επειδη συμφωνα με οσα εχω διαβασει και καταλαβει για αποθηκευση και συντομο καπνισμα που τα διατηρω εγω αυτα τα ποσοστα ειναι οκ και οχι πχ για παλαιωση ετων που θα ητα καλο το 70%
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Κυρ Απρ 11, 2010 7:31 pm

DimitrisNtais έγραψε:τα ποσοστα ειναι οκ και οχι πχ για παλαιωση ετων που θα ητα καλο το 70%

ισα ισα που τα επίπεδα υγρασίας σε υγραντήρα για παλαίωση πρέπει να είναι αρκετά κάτω από το 70% για να φύγει η αμμωνία :wink:
συνέχισε το διάβασμα......έχεις πολλά κενά
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Κυρ Απρ 11, 2010 7:52 pm

DimitrisNtais έγραψε:δεν ηταν τοσο ξερα αλλα δεν ηταν και λαδερα οπως πχ κατι μοντε νο 4 που χα αγορασει απο καπνοπωλειο κ αυτα και ηταν λαδερα και εμφανως "υγρα"...αυτα δεν ηταν ετσι.
Επισης η υγρασια στονυγραντηρα μου συμφωνα παντα με το υγρομετρο μου ειναι μεταξυ 65 με 68 % ειναι οκ?
και επειδη συμφωνα με οσα εχω διαβασει και καταλαβει για αποθηκευση και συντομο καπνισμα που τα διατηρω εγω αυτα τα ποσοστα ειναι οκ και οχι πχ για παλαιωση ετων που θα ητα καλο το 70%

Δημήτρη καλησπέρα
Ο "γενικός" κανόνας συντήρησης είναι ανάποδος απο αυτόν που περιέγραψες.

Στην παλαίωση παίζουμε με χαμηλότερες υγρασίες. Και βεβαίως θερμοκρασίες.
Στη συντήρηση (δηλαδή humidors)με υψηλότερες.
Πάντως το επίπεδο υγρασίας είναι προσωπική επιλογή.
Για παράδειγμα στα δικά μου humidors μπορεί να έχω μέχρι και 75% υγρασία. Δεν παθαίνουν τίποτα τα πούρα γιατί τα καπάκια ανοιγοκλείνουν πολλές φορές την ημέρα. Τα πούρα δεν προλαβαίνουν να αποροφήσουν υγρασία. Αντίθετα στις αποθήκες μακράς συντήρησης, η υγρασία είναι περί το 70% γιατί εκεί επικρατούν συνθήκες "ισόβιας κάθειρξης". :lol:

Ξεραμένα πούρα θέλουν πάααααααρα πολύ χρόνο για να επανέλθουν. Πάρα πολύ. Και άν κάνεις το λάθος να πιέσεις την κατάσταση με υψηλές υγρασίες τότε θα κρακάρουν τα wrappers.

Τα πούρα συμβαίνει ενίοτε να μην είναι γυαλιστερά/λαδερά. Ειδικά άν έχουν συντηρηθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα σε χαμηλή υγρασία. Το ίδιο συμβαίνει άν ξεραθούν. Και τούτο διότι εξατμίζονται τα αιθέρια έλαιά τους. Επίσης τα wrappers ίσως είναι διαφορετικά.

Τέλος αυτά που σου είπε ο CHURCHILL για την αξιοπιστία των υγρασιόμετρων είναι πολύ σωστά. Μην τα εμπιστεύεσαι. Προσπάθησε να αποκτήσεις αίσθηση αφής. Οι ενδείξεις του υγρασιόμετρου θα σε καθοδηγούν για άνοδο ή πτώση υγρασίας. Οχι για ακριβές ποσοστό.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=1195

CHURCHILL έγραψε:ισα ισα που τα επίπεδα υγρασίας σε υγραντήρα για παλαίωση πρέπει να είναι αρκετά κάτω από το 70% για να φύγει η αμμωνία

Ξέρεις κάτι και το κρατάς μυστικό; :shock:
DimitrisNtais

Δημοσίευσηαπό DimitrisNtais » Δευ Απρ 12, 2010 8:56 am

ευχαριστω φιλοι για τη βοηθεια και τις πληροφοριες και οντως εχω πολλα κενα!!!!¨:d
απλα τα πουρα αυτα τα αγορασα απο καπνοπωλειο με αριστη-προφανως συντηρηση-εμειναν βεβαια 3-4 μερες εκτος υγραντηρα και επειτα μπηκαν παλι στον υγραντηρα τον δικο μου αυτη τη φορα και επειδη ειμαι πολυ πολυ καινουργιος στο αθλημα δεν μπορω εμπειρικα να καταλαβω αν ειναι ξερα,τι φταιει και ουτω καθ εξης!

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες