YΓΡΟ "SOLUTION"

Άβαταρ μέλους
NIKOLAS

YΓΡΟ "SOLUTION"

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS » Δευ Αύγ 28, 2006 10:13 am

ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ....Η' ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥς ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΥς ΑΠΟ ΕΜΑς (ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΛΙ ΜΠΑΝΙΟ/ΨΑΡΕΜΑ ΣΤΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ....ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΤΥΠΟΥ "SOLUTION" ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΑ ΑΠΟΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΟ, ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ????? ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΜΟΥ (ΠΕΡΙΠΟΥ 60% ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΥ ΥΓΡΟΜΕΤΡΟΥ ,ΠΗΡΑ ΨΗΦΙΑΚΟ ΑΠΟ TO E-SHOP TOY SITE,ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΠΩς ΕΠΙΣΗς ΚΑΙ Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΑΨΟΓΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΑΤΗ ) ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 60% ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!
Άβαταρ μέλους
silkman9

Δημοσίευσηαπό silkman9 » Δευ Αύγ 28, 2006 12:52 pm

Γειά σου Νικόλα!

Το καλοκαίρι δημιουργείται πρόβλημα στους υγραντήρες γιατί η υγρασία του περιβάλλοντος πέφτει κατακόρυφα. Αυτό γίνεται γιατί ο υγραντήρας συνήθως "χάνει" από κάπου (και σωστά γιατί δεν πρέπει να είναι αεροστεγής). Έτσι αν η υγρασία του περιβάλλοντος πέφτει κάτω από 40% ο υγραντήρας δεν μπορεί να την ανεβάσει 30 ολόκληρες μονάδες στο 70-72% :cry:

Τώρα τί μπορείς να κάνεις για να την ανεβάσεις. Το solution αυτό είναι propylen glycol με απεσταγμένο νερό (διάλυμα 50-50). Μπορείς να το βρείς στα φαρμακεία (100%) και να φτιάξεις μόνο σου διάλυμα. Δοκίμασε να ξαναβρέξεις το σφουγγαράκι του υγραντικού στοιχείου με διάλυμα και δες αν θα ανέβει η υγρασία. Αφού το κάνεις αυτό, συνεχίζεις να βάζεις απεσταγμένο νερό στο σφουγγαράκι. Λόγω καλοκαιριού, φαντάζομαι θα χρειάζεται πιο συχνά νερό.

Αν δεν δεις αποτέλεσμα τότε δοκίμασε να πάρεις ένα καινούριο υγραντικό σώμα (μεγαλύτερο). Αν και πάλι δεν δεις διαφορά τότε μάλλον φταίει ο υγραντήρας που "μπάζει" περισσότερο από όσο πρέπει και πρέπει να τον αντικαταστήσεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Silkman
Άβαταρ μέλους
Demosthenes

Δημοσίευσηαπό Demosthenes » Τρί Αύγ 29, 2006 12:34 am

Φίλε Nikolas καλως όρισες στο forum,

Καλό χειμώνα και υπομονή μέχρι του χρόνου για τα κουφονήσια που απ' ό,τι ακούω έχουν αλλάξει πόλύ από τότε που είχα πάει.
Στο θέμα μας...
Το συγκεκριμένο υγρό - solution - το προμηθεύτηκα πρίν από λίγο καιρό όταν αγόρασα ένα μικρό cabinet με σκοπό να το χρησιμοποιήσω στον ένα από τους δύο υγραντές που θεωρούσα απαραίτητους. Επειδή το σπίτι μου βρίσκεται σε απόσταση 50 περίπου μέτρων από τη θάλασσα, κάπου στον κορινθιακό, η υγρασία είναι αυξημένη, οπότε αρχικά μετέφερα στο συρτάρι του cabinet, που δεν χρησιμοποιώ, έναν - έναν τους υγραντές για να κατεβάσω την υγρασία. Τώρα που "ξεθυμάναν" από το άρχικό γέμισμα και έχω και τους δύο στο cabinet έχω παρατηρήσει ότι η υγρασία παραμένει σταθερή περίπου στο 69-70% εδώ και αρκετές ημέρες. Νομίζω ότι αυτή η σταθερότητα οφείλεται στο solution.
Για το διάστημα των έξι μηνών μου φαίνεται υπερβολικό γιατί υποτίθεται ότι η χρήση του είναι να ελέγχει την υγρασία. Εμένα πάντως χρειάστηκε περίπου ένα μήνα, αν και δεν αποκλείεται να ευθύνεται το κλίμα της περιοχής.
Καλή επιτυχία στο "στρώσιμο" του νέου σου υγραντήρα.

Δημοσθένης
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS » Τρί Αύγ 29, 2006 9:06 am

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΙς ΣΥΜΒΟΥΛΕς ΣΑς,ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕς ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΕς ΑΠΟ ΟΛΕς ΤΙς ΑΠΟΨΕΙς :D :D ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΡΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΓΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ,ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΥΓΡΑΣΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ...."Demosthenes" ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ :D :D :D :D ΑΠΙΣΤΕΥΤΕς ΠΑΡΑΛΙΕς ΤΕΛΕΙΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑς ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ....ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΣΜΙΚΑ ΠΛΕΟΝ....ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕς ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ (ΙΟΥΝΙΟΣ-ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΙΟΣ)
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ :D :D
Άβαταρ μέλους
KV

Δημοσίευσηαπό KV » Τρί Ιαν 26, 2010 9:06 pm

Καλησπέρα παιδιά. Σχετική η ερώτησή μου οπότε ''ξεθάβω'' το θέμα. Η υγρασία στον υγραντήρα μου εδώ και λίγες μέρες έχει πέσει από το 70% στο 66% . Να σημειώσω ότι το υγραντικό στοιχείο είναι καινούργιο και βράχηκε πρώτη φορά με το γνωστό solution. Τώρα θα πρέπει να συμπληρώσω με απιονισμένο νερό ή ξανά με solution?
Ευχαριστώ :D
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Ιαν 26, 2010 9:10 pm

Η σχετική υγρασία έχει πέσει σε όλα -σχεδόν- τα humis της Ελλάδας. Λόγω πτώσης θερμοκρασίας.
Συνεπώς περίμενε. Απο αύριο ξεκινούν νοτιάδες.

Η χρήση του solution το πολύ δυό φορές το χρόνο.
Άβαταρ μέλους
KV

Δημοσίευσηαπό KV » Τρί Ιαν 26, 2010 9:13 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα για το ενδιαφέρον :)
Άβαταρ μέλους
(*Φ*)

Δημοσίευσηαπό (*Φ*) » Τρί Ιαν 26, 2010 9:18 pm

Νεράκι βρε ,νεράκι, μια χαρά είναι.Εννοείται χωρίς άλατα.
Άβαταρ μέλους
KV

Δημοσίευσηαπό KV » Τρί Ιαν 26, 2010 9:38 pm

Ευχαριστώ *Φ* :D
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Σάβ Ιούλ 24, 2010 9:23 am

Ζητησα λοιπον υγρο απο την αγγλια μου ειπαν δεν στελνουν υγρα εκτος Αγγλιας.Οκ λεω εγω ουισκι γιατι στελενετε.
Και ζηταω αν στελνει το λκνχ των γερμανων.Καμμια απαντηση.
Αγορασα και εγω φυσιολογικο ορο απο ενα φαρμακειο και propylen glygol .Ελπιζω να μην εχω καποιο θεμα.Μιας και δεν ειναι ευκολο να βρω υγρο .
Άβαταρ μέλους
Artist_
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Artist_ » Σάβ Ιούλ 24, 2010 5:54 pm

Όχι φυσιολογικό ορό. Έχει αλάτι μέσα.

WFI Νερό ενέσιμο 1,5 ευρώ το λίτρο.
Αντώνης Γ.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Δευ Ιούλ 26, 2010 2:34 pm

Νερό από το αρκουδίσιον. 0,12 € η κιλοβατώρα συν ΦΠΑ.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Ιούλ 27, 2010 7:44 am

Νικολα μου , αυτο με το αρκουδισιον παιζει οντως η κανεις πλακα ;
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
tdk63

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Τρί Ιούλ 27, 2010 8:52 am

General LEE έγραψε:Νικολα μου , αυτο με το αρκουδισιον παιζει οντως η κανεις πλακα ;

Καθόλου πλάκα. Απλά το νερό μερικές φορές είναι λίγο λερωμένο.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Ιούλ 27, 2010 9:19 am

tdk63 έγραψε:
General LEE έγραψε:Νικολα μου , αυτο με το αρκουδισιον παιζει οντως η κανεις πλακα ;

Καθόλου πλάκα. Απλά το νερό μερικές φορές είναι λίγο λερωμένο.

Αν είναι λερωμένο, βάζεις χλωρίνη. Καθαρίζει και απολιυμένιει.
Τα πούρα αποκτούν αρώματα πισίνας. Ο,τι πρέπει για καλοκαίρι.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες