"σετάρισμα" καινούριου humidor

eddie V

"σετάρισμα" καινούριου humidor

Δημοσίευσηαπό eddie V » Δευ Αύγ 28, 2006 8:07 pm

Γεια χαρά σε όλους και καλό χειμώνα!
Όσο νέος είμαι σε αυτό το forum, άλλο τόσο είμαι και στον υπέροχο κόσμο του πούρου, που ξεδιπλώθηκε μπροστά μου και έδωσε νέα τροπή στις προσωπικές μου απολαύσεις.
Στο ψητό...
Πρόσφατα απέκτησα τον πρώτο μου humidor (του οποίου η μάρκα είναι ασαφής εώς αόρατη), χωρητικότητας περίπου 50 πούρων (όπως το κόβω), με glass top, humidifier τύπου σπόγγου και αναλογικό υγρόμετρο. Έχει σαφώς κέδρινη επένδυση και διαχωριστικό, και κρίνω την εφαρμογή του καπακιού ικανοποιητική (έχοντας γνώμονα, άλλα humidors που έχω περιεργαστεί). Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1. Χρειάζεται απαραιτήτως το πρώτο γέμισμα του σφουγγαριού να εμπεριέχει διάλυμα 50-50 προπυλενικής γλυκόλης?
2. Διάβασα σε ένα site οτι για να απορροφήσει υγρασία ο κέδρος μπορούμε να βάλουμε ένα ποτήρι απεσταγμένο νερό στο εσωτερικό του για 3εις μέρες, μέθοδο την οποία εφάρμοσα σήμερα. Καλά κάνω?
Να σημειώσω οτι έκανα calibration στο υγρόμετρο με τη μέθοδο τάπερ-αλάτι-νερό και η βελόνα του υγρόμετρου "καρφώθηκε" στο 75%.
Ζητώ συγνώμη εάν απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα υπάρχουν ήδη μέσα στο site και δεν το πρόσεξα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
marios angelides
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό marios angelides » Δευ Αύγ 28, 2006 9:21 pm

Eddie V κατ΄αρχάς καλωσόρισες στο forum! Απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα πράγματι θα βρεις στο site δύο και τρείς φορές (πλέον) αφού αυτή είναι η κύρια (πρώτη) ερώτηση των νέων φίλων του forum.

Πάντως το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις (εάν δεν στο έχει κάνει ήδη κάνει ο tobacconist από τον οποίο πήρες το humi) είναι να δημιουργήσεις περιβάλλον 70-70 πριν βάλεις τα πρώτα σου πούρα μέσα, αλλιώς θα ξεραθούν σε μια μέρα! Κάποιοι φίλοι την έπαθαν και με το που αγόρασαν υγραντήρα έβαλαν μέσα τα πούρα χωρίς να τον σετάρουν και.... :cry::cry::cry:
Χρειάζεται απαραιτήτως το πρώτο γέμισμα του σφουγγαριού να εμπεριέχει διάλυμα 50-50 προπυλενικής γλυκόλης?

Τώρα που είναι και καλοκαίρι καλό είναι να έχεις βάλει solution στο humidifier αλλά και να μην το κάνεις δεν τρέχει και τίποτα. Εναλλακτική λύση : Heartfelt Beads!
Διάβασα σε ένα site οτι για να απορροφήσει υγρασία ο κέδρος μπορούμε να βάλουμε ένα ποτήρι απεσταγμένο νερό στο εσωτερικό του για 3εις μέρες, μέθοδο την οποία εφάρμοσα σήμερα. Καλά κάνω?

Αυτό το κάνω σε τακτά διαστήματα στα δικά μου humi αλλά κάπως αλλιώς: Σε ένα φλυτζάνάκι του καφέ (ελληνικού) κόψε ένα σφουγγαράκι των πιάτων ή του μπάνιου ίσα ίσα να χωράει και θα έχεις ένα αυτοσχέδιο humidifier έτοιμο να του βάλεις νεράκι!

Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν δοκιμάσεις λύσεις (που να έχουν βάση πάντα έτσι? :lol: ) εσύ ο ίδιος, ότι και αν σου προτείνουν και ότι και αν διαβάσεις 100% κάλυψη δεν θα έχεις στο πρόβλημα! Ελπίζω να βοήθησα.
panatellas for ever!
eddie V

Δημοσίευσηαπό eddie V » Τρί Αύγ 29, 2006 1:10 am

Μάριε σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και το καλωσόρισμα!
mixalis
Επικοινωνία:

Καλησπέρα παιδιά

Δημοσίευσηαπό mixalis » Τετ Αύγ 30, 2006 12:32 pm

Έχω να σας κάνω μια ερώτηση μια και είδα κάτι στο site , στη κατηγορία "Διάφορα Αξεσουάρ" . Σε τι μας χρησιμεύει το " Κέδρος ροκανίδι "?. Είναι μόνο για να πάρει κάποιο άρωμα ο υγραντήρας ή βοηθεία και εν μέρει στην υγρασία του ??

Ευχαριστώ

Περιμένω τις απαντήσεις σας μια και είναι νέος στο άθλημα και ακόμα μαθαλίνω :!!!!!!!!!
Επισκέπτης

Re: Καλησπέρα παιδιά

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Αύγ 31, 2006 10:16 am

mixalis έγραψε: Σε τι μας χρησιμεύει το " Κέδρος ροκανίδι "?. Είναι μόνο για να πάρει κάποιο άρωμα ο υγραντήρας ή βοηθεία και εν μέρει στην υγρασία του ??!

Σαφώς και είναι μόνον για επιπλέον άρωμα στο humi. Τα επίπεδα υγρασίας έχουν να κάνουν με τον κέδρο ή "κέδρο" που έχει το humidor από κατασκευής του.
Μεταξύ μας, στην τιμή του και στην ποσότητα του, προσφέρει εκθετικά ωραιότερο άρωμα από άλλες αρωματικές επιλογές (ο νοών νοείτω!). Άντε σιγά-σιγά να ρίχνουμε και μερικά leftovers (τρίματα καπνού) στο humi, για επιπλέον άρωμα. Και για τους πιο τομηρούς και απαιτητικούς προτείνω και μερικά παστάλια καπνού, κρεμασμένα μέσα στο σαλόνι (η τόλμη έχει να κάνει με την σειρά αντιποίνων από τον CEO). Τελικά τα πάντα εξαρτώνται από τις παράπλευρες απώλειες.
Πέρα από πλάκα γιατί να μας χαλάσει το άρωμα του κέδρου? Προσωπικά χρησιμοποιώντας πολύ λιγότερο από την μισή ποσότητα από το σακουλάκι με τα ροκανίδια, έχω αρωματίσει ένα cabinet και τρία humi.
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Πέμ Αύγ 31, 2006 10:12 pm

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΩΝ!!

ΓΙΑ ΠΕΣ ΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΡΟΚΑΝΙΔΙΑ ΚΕΔΡΟΥ ????

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ!!!
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Σεπ 01, 2006 12:00 am

Αυτά που έχεις στο πάτωμα, στο εργαστήριό σου... :lol: :lol: :lol:
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
mixalis
Επικοινωνία:

Eυχαριστώ φίλε Δημήτρη,

Δημοσίευσηαπό mixalis » Κυρ Σεπ 03, 2006 2:20 pm

Ευχαριστώ φίλε Δημήρη για την απάντησή σου αν και κάποιοι απο το site , σαν τον Κarnabakos, θεωρούν ότι τέτοιες απορίες είναι χαζές (για να μην πω τίποτα πιο χοντρό) .................
KARNABAKOS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό KARNABAKOS » Κυρ Σεπ 03, 2006 3:31 pm

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑ ΧΙΟΥΜΟΡ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ FORUM.

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!
ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΡΝΑΜΠΑΚΟΣ
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Κυρ Σεπ 03, 2006 5:08 pm

Καταρχάς θα συμφωνήσω με τον KARNABAKO στο γεγονός ότι μέχρι σήμερα οι περισσότερες συζητήσεις στο forum είχαν και την απαραίτητη ευγένεια και το σχετικό χιούμορ.

Ειδικά μετά από την συνάντηση που είχαμε οι περισσότεροι αποκτήσαμε μεγαλύτερη οικειότητα μιας και έτσι γίνεται πάντα στις παρέες. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αλλά έτσι είναι η ζωή. Κάπως έτσι ξεκινάνε νέες φιλίες αλλά και έχθρες.

Αν κάποιος δε γνωρίζει προσωπικά τον άλλο, μπορεί εύκολα να τον παρεξηγήσει μέσω του γραπτού λόγου, διότι ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να μεταφέρει συναίσθημα, χαμόγελο, ματιά, έκφραση προσώπου και τόσα άλλα τα οποία συνοδεύουν την έκφραση μας όταν μιλάμε προσωπικά στον άλλον....συνεπώς μην κρίνεται κάποιον από τα γραπτά του. Η δόση χιούμορ με την οποία γράφει κάποιος δεν είναι τόσο εμφανής στα μάτια των άλλων.

Φίλε Μιχάλη, επειδή μέσα στους κάποιος που κατηγορείς, μάλλον συμπεριλαμβάνομαι και εγώ, έχω να σου προτείνω να μην παρεξηγιέσαι τόσο εύκολα.!!!

Μερικοί άνθρωποι είναι πολύ αυθόρμητοι (σε διαβεβαιώ και εγώ και ο KARNABAKOS) και δεν είχαμε καμιά διάθεση να χλευάσουμε τη απορία σου σχετικά με τα ροκανίδια, απλά απαντήσαμε με το γνωστό μας ύφος, αυτό που έχουμε και εδώ μέσα αλλά και στη ζωή μας γενικότερα (όποιοι μας ξέρουν μπορούν να στο επιβεβαιώσουν).

Αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε. Εγώ πάντως δεν θα σταματήσω να γράφω για να είμαι political correct και να αρέσω σε κάποιους.

Το ίδιο θα προσπαθήσω να πείσω και τον Χρήστο (ναι μπορώ να τον αποκαλώ Χρήστο) στο άλλο θέμα που άνοιξε.

Φιλικά
Αντώνης
"And a woman is only a woman, but a good cigar is a smoke." Rudyard Kipling, The Betrothed.
themoss
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό themoss » Κυρ Σεπ 03, 2006 5:15 pm

Ας επικρατησει η ηρεμια και η λογικη...Στο κατω κατω δεν ειπωθηκε κατι προσβλητικο ουτε απο τον Αντωνη ουτε απο τον Καρναμπακο τους οποιους αν και δεν γνωριζω προσωπικα μπορω να καταλαβω οτι δεν ειχαν ασχημη προθεση.Εξ'αλλου νομιζω οτι γενικα μεσα στο forum ειμαστε σαν μια παρεα και κανενας δεν εχει σκοπο να κοροιδεψει καποιον για κατι που δεν γνωριζει.Στο κατω κατω αν δει καποιος σε ποσες θεματικες ενοτητες υπαρχουν βοηθειες προς νεους καπνιστες θα καταλαβει πως μονο αρνητικη διαθεση δεν υπαρχε...
Ελπιζω να λυθει η παρεξηγηση συντομα...
Δημήτρης Γουρλής
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης Γουρλής » Κυρ Σεπ 03, 2006 7:27 pm

Για να σοβαρευτούμε λιγάκι, άπαντες...! Είναι αδύνατο σε σύντομα κειμενάκια στο forum, που αποτελούν μία σχετικά νέα μορφή επικοινωνίας, να εκφρασθεί πλήρως συναίσθημα. Δε γράφουμε και έκθεση ιδεών. Αδυνατώ να πιστέψω πως ο KARNABAKOS έκανε "flaming" σε άλλο μέλος του forum. Εξυπακοούεται πως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Όσοι είμαστε εδώ, είμασταν και εξακολουθούμε να είμαστε "amateurs" σχετικά με τα πούρα και προσπαθούμε να αλληλοβοηθηθούμε.

Λοιπόν, ας επανέλθουμε στο γνωστό ρυθμό του forum, ειδάλλως θα σας κάνω post τις τελευταίες μελέτες σχετικά με τις επιπτώσεις του πούρου στην υγεία, και τότε να δείτε πώς σοβαρεύουμε.

Και μία ερώτηση. Για ποιο λόγο τα Ελληνικά μέσα μαζικής παραπληροφόρησης έχουν τη μανία να δείχνουν τι έιπαν τα Τουρκικά ειδησεογραφικά πρακτορεία σχετικά με τα Ελληνικά δρώμενα? (πχ φωτιές, μπάσκετ, κλπ) Μας ενδιαφέρει και δεν το είχα αντιληφθεί?
Plato said "Beware the wrath of the patient man"
mixalis
Επικοινωνία:

Καλημέρα παιδιά ,

Δημοσίευσηαπό mixalis » Δευ Σεπ 04, 2006 8:15 am

Αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον karnabako(δεν μπόρεσα να έρθω στην συνάντηση που είχατε κανονίσει, ελπίζω να μπορέσω στην επόμενη) , εκφράστηκα πιθανόν λίγο υπερβολικά σχετικά με την ερώτηση του και μου φάνηκε ότι είχε μία δόση ειρωνείας στον γραπτό λόγο του (γενικά είμαι άνθρωπος που δεν παρεξηγούμε εύκολα αλλά το μόνο που με πειράζει και με εκνευρίζει είναι η ειρωνεία ) . Μπορεί να τον παρεξήγησα και ζητώ συγγνώμη από τον Karnabakο και ευελπιστώ στην επόμενη συνάντησή μας να τον γνωρίσω κα από κοντά και να λυθεί η όποια παρεξήγηση έχει γίνει.
Επισκέπτης

Re: Καλημέρα παιδιά ,

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 10, 2006 10:35 pm

mixalis έγραψε:Αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον karnabako(δεν μπόρεσα να έρθω στην συνάντηση που είχατε κανονίσει, ελπίζω να μπορέσω στην επόμενη) , εκφράστηκα πιθανόν λίγο υπερβολικά σχετικά με την ερώτηση του και μου φάνηκε ότι είχε μία δόση ειρωνείας στον γραπτό λόγο του (γενικά είμαι άνθρωπος που δεν παρεξηγούμε εύκολα αλλά το μόνο που με πειράζει και με εκνευρίζει είναι η ειρωνεία ) . Μπορεί να τον παρεξήγησα και ζητώ συγγνώμη από τον Karnabakο και ευελπιστώ στην επόμενη συνάντησή μας να τον γνωρίσω κα από κοντά και να λυθεί η όποια παρεξήγηση έχει γίνει.

Έπ τι έγινε? Μια εβδομάδα σας άφησα και καταφέρατε να μαλώσετε?
Είναι νομίζω περιτό να αναφερθώ στο θέμα καθόσον σχεδόν όλοι οι φίλοι το κάλυψαν. Επιτρέψτε μου όμως να δώσω και μια άλλη διάσταση του θέματος.
Οι περισσότεροι εδώ μέσα κάνουμε την "πλάκα" μας ή αν το θέλετε αλλοιώς ασχολούμαστε με κάτι που μας αρέσει και αποτελεί ένα μικρό ή μεγάλο τμήμα της καθημερινότητας μας. Υπάρχουν όμως άνθρωποι, οι οποίοι ασχολούνται με αυτό που εμείς λέμε σπορ, επαγγελματικά. Ο Λεωνίδας, o Xρήστος Καρναμπάκος, ο Chris και πιθανόν και κάποιοι άλλοι. Το να κάνουμε κάποια αστειάκια μεταξύ μας σε επίπεδο αποδεκτό, αφού μερικοί έχουμε γνωριστεί μεταξύ μας (πχ. εγώ γνωρίζω προσωπικά, τους δύο πρώτους) δεν είναι τρομερό. Πρέπει όμως να προσέχουμε το ύφος μας, ακόμη και τα κείμενα μας, γιατί αν θιχτώ εγώ προσωπικά δεν τρέχει και τίποτε. Τα πράγματα είναι απλά, σταματώ τις δημοσιεύσεις και κρατώ επαφές μόνον με πέντε - δέκα από τα παιδιά που συμμετέχουν στο forum. Δεν θα κάτσω να σκάσω σε καμμιά περίπτωση. Δεν μπορεί όμως να συμβεί κάτι τέτοιο και στην περίπτωση που θίγεται ίσως - έστω και στην περίπτωση που νομίζω ότι θίγεται - και υποβιβάζεται η επαγγελματική μου επάρκεια και κατ' επέκταση και η ποιότητα των προϊόντων ή υπηρεσιών που τυχόν προσφέρω. Και ειδικά στην περίπτωση που αυτό το κάνω με αποδεδειγμένη επιτυχία αρκετά χρόνια τώρα.
Γιαυτόν τον λόγο ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί όλοι.
ANTONIS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Κυρ Σεπ 10, 2006 10:53 pm

Συμφωνώ με το Δ.Κουκ.
Το σκέφθηκα και εγώ έτσι κάποια στιγμή αλλά δεν ήθελα να το πάω το θέμα στο επαγγελματικό και για αυτό δεν έγραψα τίποτα σχετικό.

Θέλω πάντως να τονίσω την σοβαρότητα των προσώπων που ανέφερε ο Κουκ.

Κανένας εξ'αυτών δεν έχει προσπαθήσει να πείσει κάποιον μέσω του forum να αγοράσει το τάδε ή το δείνα προιόν. Όλοι θα μπορούσαν να το κάνουν αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το έκαναν μέχρι τώρα. Θεωρώ ότι πολυ εύκολα θα μπορούσαν να διαφημίσουν τα προιόντα τους και να προσπαθήσουν να μας πείσουν. Ειδικά ο Λεωνίδας στον οποίο ανήκει και το forum θα είχε κάθε δικαίωμα.
Όμως προς τιμήν τους δεν το έκαναν.

Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης