Πούρα σε ζελατίνα.

geo80iron

Πούρα σε ζελατίνα.

Δημοσίευσηαπό geo80iron » Δευ Δεκ 20, 2010 5:01 pm

Καλησπέρα,
αγόρασα μια κούτα Davidoff Grand Cru No. 5 τα οποία είναι μέσα σε διαφανή ζελατίνα.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αποθήκευσής τους στον υγραντήρα, με ή χωρίς τη ζελατίνα?
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Δευ Δεκ 20, 2010 5:28 pm

Οι απαντησεις που θα παρεις σε αυτην την ερωτηση πιστευω θα ειναι διαφορετικες. Η ζελατινα απλα προστατευει το wrapper και διατηρει το αρωμα και τα φυσικα ελαια του πουρου. Μην φοβασαι οτι το πουρο δεν παιρνει την καταλληλη υγρασια λογω ζελατινας.
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Δευ Δεκ 20, 2010 7:17 pm

Καλησπερα! Θα συμφωνησω με τον Gus και εγω μερικες φορες τα αφηνω στον υγραντηρα μου με την ζελατινα και αλλες φορες χωρις. Δεν εχω συναντησει καποιο προβλημα! Βεβαια οι πιο ειδικοι συνιστουν να βγαζουμε την ζελατινα κατα την αποθηκευση μεσα στον υγραντηρα.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Δεκ 20, 2010 8:37 pm

Μια περιγραφή των ιδιοτήτων της ζελατίνας θα βοηθούσε.

Permeable or semi-permeable?

Εγώ δεν γνωρίζω.
geo80iron

Δημοσίευσηαπό geo80iron » Δευ Δεκ 20, 2010 10:57 pm

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Λεωνίδα τα πούρα είναι όπως στην παρακάτω φωτογραφία
Εικόνα
δεν ξέρω τι εννοείς διαπερατή και τι ημιπερατή.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Τρί Δεκ 21, 2010 7:22 am

Σε ρόλο mythbuster λοιπόν.
Χθές βράδυ πήρα δυο ζελατίνες. Τις ξεδίπλωσα προσεκτικά και μετά τις "έστρωσα" πάνω σε απορροφητικό χαρτί. Τη μία απο την έξω και την άλλη απο την έσω πλευρά τους. Εσταξα πάνω στις ζελατίνες μερικές σταγόνες νερό. Σήμερα το πρωί λοιπόν το απορροφητικό χαρτί είναι τελείως στεγνό.
Συνεπώς οι μεμβράνες αυτές που περιβάλουν τα πούρα είναι μη διαπερατές στο νερό/υγρασία. Τo αυτό ισχύει και για τον αέρα. Δεν τις διαπερνά όταν φυσάμε.

Σε έναν ιδανικό κόσμο, δεν είναι καν ανάγκη να βάλεις τα πούρα με τη ζελατίνα σε humidor. Δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν ή να χάσουν. Η ζωή τους μπορεί να συνεχίζεται οπουδήποτε.
Ομως, στην χυδαία ζωή που βιώνουμε, αυτό προυποθέτει ότι
πρώτον, το περιεχόμενο της ζελατίνας δηλαδή το cigar-πριν θηλυκώσει-πρέπει να έχει σωστή υγρασία. Τούτο είναι σφόδρα πιθανό στην περίπτωση των Dav's και των non cubans. Δουλεύουν με προδιαγραφές.
και δεύτερον, η ζελατίνα είναι σωστά κολημένη και δεν έχει απώλειες. Επίσης πιθανό.

Στην περίπτωση των habanos, τα πράγματα αλλάζουν. Κάποια πωλούνται σε tubes αλουμινίου, πλαστικού, γυαλιού ή ακόμα και σε σελοφάν. Οι προδιαγραφές ποικίλουν, η υγρασία επίσης. Αρα η παραμονή των πούρων στα tubes ενέχει κινδύνους μούχλας. Το αυτό ισχύει άν αποφασίσουμε να φυλάξουμε τα habanos σε "δανεικές" ζελατίνες.

Η άποψη Gus λοιπόν, είναι σωστή.

Busted
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Δεκ 21, 2010 8:30 am

πανω σε αυτο εχω διαβασει καμποσα, απο εκει και μετα στην κορυφη και στην βαση του πουρου η ζελατινα ειναι κολλημενη.Οχι ομως απολυτα, αρα απο εκει μπορει να μπει και βγει καποιος αερας.
Πριν καποια χρονια αγορασα καποια λαρανιαγκα (λολας εν σεδρος) τα πουρα ηταν χρονια στην ζελατινα.Μεχρι στιγμης δεν εχω καψει καποιο,
αλλα εμφανισιακα δειχνουν μια χαρα.Δεν νομιζω η ζελατινα να επηρεαζει το πουρο.Εδω τα τουμπος δεν μασανε.
Άβαταρ μέλους
manos

Δημοσίευσηαπό manos » Τρί Δεκ 21, 2010 9:43 am

Όλα τα NC που έχουν πέσει στα χέρια μου πάντα είχαν σελοφάν, εκτός από τα Tatuaje.Δε μ'αρέσει να την αφήνω πάντως για αισθητικούς λόγους.Τα έχω όλα μαζί σε ένα desktop και κάνουν παρέα και θέλω να τα βλέπω 'γυμνά' όποτε τον ανοίγω να πάρω ένα.
Ένα RP Olde World Maduro Torpedo μου είχε ξεφύγει όμως.Η δικιά του ζελατίνα ξεχάστηκε και δεν βγήκε άμα τη αφίξει τον Αύγουστο κι έτσι τις προάλλες που το αναζήτησα για να το καπνίσω την αφαίρεσα και διαπίστωσα ότι ήταν σε άψογη κατάσταση (oily and shiny εξωτερικα και πλήρως απολαυστικό εσωτερικά!).
"Why pay $100 on a therapy session when you can spend $25 on a cigar? Whatever it is will come back; so what, smoke another one."
geo80iron

Δημοσίευσηαπό geo80iron » Τρί Δεκ 21, 2010 5:37 pm

Leonidas έγραψε:Σε ρόλο mythbuster λοιπόν.

Αυτό και αν είναι τεκμηριωμένη απάντηση!!!Ευχαριστώ.

Αφού η διατήρηση της μεμβράνης δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα (κάτι που ήταν η ανησυχία μου), θα αφήσω τα μισά μέσα στην μεμβράνη και τα άλλα μισά εκτός!!
Και βλέπουμε.
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Τρί Δεκ 21, 2010 6:13 pm

Να προσθεσω και εγω στο πειραμα του Leonidas, εχω ενα cabinet humidor με ενα μεγαλο humidifier τυπου oasis. Εχω βαλει στα κατω ραφια (υπαρχει περισοτερο υγρασια) ολα τα πουρα που ερχονται με ξελατινη και στα πιο πανω εκεινα χωρις. Μετα απο 1 περιπου χρονο εκεινα με ζελατινη φαινονται ιδια με εκεινα χωρις. Εστειλα ομως και Tweets σε 3 κατασκευαστες ΜΚ πουρων (μεταξυ των οποιων και Davidoff) και οι απαντησεις τους ειναι:
La Flor Dominicana: In my opinion it doesn't matter. A Purist would disagree with me, but most people I know say it doesn't matter.
Ashton: It's a matter of personal preference. Long term aging would benefit from no cello. For short term and travel cello protects the cigar.
Αν απαντησουν απο την Davidoff θα το κανω post.
Θα ηταν καλο να εχουμε και μια αποψη απο τους κουβανους αλλα απο'τι φαινεται δεν χρησιμοποιουν Twitter :lol: [/b]
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Δεκ 23, 2010 9:28 am

Ειμαι περίεργος να δω την απάντηση της Νταβιντοφ, αν απαντησουν.

Ως γνωστόν, η Νταβιντοφ εφτιαχνε τα πούρα της στην Κουβα πριν τα σπασει με το καθεστώς.
Δεν υπάρχει κουβανέζικο Νταβιντοφ σε πλαστικό σακούλι. Τί άλλαξε λοιπόν οταν πηγαν στη Δομινικανή Δημοκρατία;
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Δεκ 23, 2010 11:40 am

Νήπως έχει να κάνει με θέμα συνηθειας του καταναλωτή?
Δηλαδή χοντρικά χοντρικά, πως τα κούβας δεν έχουν cello, ενώ όλα τα άλλα έχουν?Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
Τώρα θα μου πεις πως κάποια κουβανέζικα έχουν cello, αλλά είναι λίγα... τι να πω. :?
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Πέμ Δεκ 23, 2010 8:03 pm

ΕΊΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΙ ΚΟΥΒΑΝΟΙ ΜΕΓΑΛΕ
ΤΙ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΗΔΙΕΣ!!!

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες