Μια μικρή βοήθεια...

Γιώργος Κ

Μια μικρή βοήθεια...

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Κ » Παρ Ιαν 28, 2011 11:03 am

Καλημέρα σε όλους,

είμαι καινούριος στο σπορ και πριν δύο εβδομάδες παρήγγειλα τον Helena και λίγα πούρα για να εξοικειωθώ με τη συντήρησή τους. Κράτησα το ίδιο αναλογικό υγρόμετρο, και πήρα μεγαλύτερο υγραντικό στοιχείο (σφουγγαράκι). Μετά από λίγες μέρες στον υγραντήρα, τα πούρα εμφάνισαν κάποια μπλε σημάδια και φουσκώματα (όχι χνούδι). Μερικές (όχι και τόσο καθαρές) φωτογραφίες είναι εδώ: http://picasaweb.google.com/116280660480263422030

Ειδικά ένα Partagas Aristocrats (το οποίο είναι το ανοιγμένο στις φωτογραφίες) γέμισε...

Αν και είμαι 99% σίγουρος ότι είναι μούχλα, θα ήθελα μια επιβεβαίωση και από κάποιον πιο έμπειρο...

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια
tdk63

Re: Μια μικρή βοήθεια...

Δημοσίευσηαπό tdk63 » Παρ Ιαν 28, 2011 11:27 am

Πολύ πιθανόν (κατά 99%) όπως φαίνεται και από όχι πολύ καθαρές φωτογραφίες. Αλήθεια μήπως είχες και 99% υγρασία?? :lol:
Επίσης αναρωτιέμαι έχει παρουσιαστεί και σε άλλα σημεία εκτός του ring?? (πιο εμφανές θα έπρεπε να είναι στο πόδι του πούρου)
Θα μπορούσε ίσως να οφείλεται - εκτός της υπερβολικής υγρασίας - σε κάποια "αστοχία" στο υλικό συγκόλησης του ring.
Γιώργος Κ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Κ » Παρ Ιαν 28, 2011 12:16 pm

Μάλλον είχα αρκετά ψηλές υγρασίες... Στις φωτογραφίες τώρα είναι δύο διαφορετικά πούρα. Το ανοιγμένο πούρο είναι ένα Partagas και το πούρο με το ring είναι ένα Joya... Το Partagas το άνοιξα σε τυχαίο σημείο και όχι κάτω από το ring. Στο πόδι των πούρων δεν έχω δει το παραμικρό.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση...
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Παρ Ιαν 28, 2011 12:30 pm

Εχεις τσεκάρει το υγρόμετρο εάν δουλεύει σωστά? Εξάλλου, βέβαια, έχουμε πει πως εμπιστευόμαστε το μάτι και το δάχτυλο μας περισσότερο από το υγρόμετρο μας. Ιδίως εάν είναι από τους φθηνούς.
Προφανώς έχει πολύ υγρασία. Μείωσε την. Με προσοχή την μείωση της υγρασίας, γιατί κινδυνεύουν να σκάσουν (όπως τα δικά μου κινδύνευσαν προ 2μηνου).
Γιώργος Κ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Κ » Παρ Ιαν 28, 2011 12:54 pm

Έχω κάνει δύο φορές το τεστ με τη βρεγμένη πετσέτα και οι αποκλίσεις ανάμεσα στα δύο τεστ ήταν 2 γραμμές (95%-93%), οπότε το θεώρησα καλό σημάδι.

Για το μάτι και την αφή συμφωνώ, αλλά αν είναι τα πρώτα πούρα σου ό,τι περιγραφή και να διαβάσεις για το πώς πρέπει να είναι δεν...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως...
zvrikos
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό zvrikos » Παρ Ιαν 28, 2011 1:14 pm

Γιώργος Κ έγραψε:Έχω κάνει δύο φορές το τεστ με τη βρεγμένη πετσέτα και οι αποκλίσεις ανάμεσα στα δύο τεστ ήταν 2 γραμμές (95%-93%), οπότε το θεώρησα καλό σημάδι.

Για το μάτι και την αφή συμφωνώ, αλλά αν είναι τα πρώτα πούρα σου ό,τι περιγραφή και να διαβάσεις για το πώς πρέπει να είναι δεν...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως...

Κάνε και το salt test..
antonis-vl

Δημοσίευσηαπό antonis-vl » Παρ Ιαν 28, 2011 6:31 pm

Καλησπερα Γιωργο και καλως ηρθες!! Καπου εχεις αναφερει οτι αλλαξες το υγραντικο στοιχειο σε μεγαλυτερο.Μπορει να σου εχει αυξησει παραπανω απο οτι θα επρεπε το ποσοστο υγρασιας στον υγραντηρα σου και αυτη ισως να ειναι μια πιθανη αιτια που παρατηρησες τα μπλε σημαδια και φουσκωματα στα πουρα σου.
Γιώργος Κ

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Κ » Παρ Ιαν 28, 2011 7:07 pm

Καλησπέρα σε όλους,

το καλό (ή κακό) είναι ότι όλοι συμφωνείτε πως είναι μούχλα, αλλά μάλλον την πρόλαβα αρκετά νωρίς (δεν έχει εμφανιστεί χνούδι στα πούρα ή κάποιο σημάδι στον υγραντήρα).

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη γρήγορη ανταπόκριση...
Άβαταρ μέλους
CHURCHILL

Δημοσίευσηαπό CHURCHILL » Παρ Ιαν 28, 2011 9:09 pm

Πάρε ψηφιακό υγρομετρο.
Αυτα τα ρολογακια που έχουν οι υγραντηρες είναι της πλάκας.
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά
Gus

Δημοσίευσηαπό Gus » Παρ Ιαν 28, 2011 9:33 pm

CHURCHILL έγραψε:Πάρε ψηφιακό υγρομετρο.
Αυτα τα ρολογακια που έχουν οι υγραντηρες είναι της πλάκας.

+1

Επιστροφή σε “Αποθήκευση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης